Index arrow Poradna arrow Zdravotní poradna arrow Na vaše dotazy odpovídá lékař 4

Na vaše dotazy odpovídá lékař 4 Tisk E-mail
Čtvrtek, 21 srpen 2008
Dotaz:
Dobrý deň, chcem sa spýtať - mala som 3g solumedrolu iv v priebehu 3 dni. Už 4 - tý deň som doma a mám sa stále rovnako. Mravenčí mi tvár, trpnu nohy. dokonca mám rozmazané videnie - po námahe. Je to ataka alebo sa mi to môže zlepšiť? Koľko trvá kým solumedrol zaberie? Mám navštíviť Nro alebo trpezlivo čakať?
Ďakujem , Eva

Odpověd:
Nevím, jestli je to Váš případ, ale většinou po dávce 3g SoluMedrolu následuje postupné snižování dávky tabletkového Prednisonu či Medrolu, na kterém postupně dochází ke zlepšení citlivostních obtíží i zraku (ten může být rozostřen i jako nežádoucí účinek vysoké dávky SoluMedrolu). I bez těchto tabletek bych ještě vyčkala efektu, neurologa bych kontaktovala při nezlepšení za 7-10 dní, samozřejmě při nějakém rapidním zhoršení i dříve.


Dotaz:
Vážená paní doktorko,
  chtěla bych Vás poprosit o radu, která se týká mé diagnózy a objednání do RS-centra. Asi před měsícem mi lékaři v nemocnici stanovili diagnózu G98 Jiné poruchy nervové soustavy nezařazené jinam a v závěru zprávy stojí:demyelinizační onemocnění typu RS se spinální i cerebrální symp. Vyšetření měly tyto závěry : MRI Th a LS páteře 15.7.2008 - Ložisko v úrovni Th 9/10 intramedullárně - v dif.dg.myelitis či demyelinizace, Izoelektrická fokusace likvoru a séra: V likvoru nález 5 oligoklonálních pásů v alkalické oblasti namající sérový korelát - závěr: vzorec II- positivní oligoklonální synthesa IgG v CNS. MRI mozku 18.7.2008 - patrná vícečetná okrouhlá ložiska hypersignální v T2W a FLAIR, neostrá do prům.10 mm a pak závěr:ložiska supra i infratentoriálně mají charakter demyelinizace při RS. Bylo mi řečeno, že RS mám. Ale podle toho označení onemocnění TYPU RS nevím. Mám 100% RS? 
  Při propouštění z nemocnice mi bylo řečeno, že na další kontrole dostanu doporučení a zprávu do RS-centra. Kontrola proběhla minulý týden a pak doktor mi řekl, že potřebují ještě sledovat průběh nemoci a na další kontrole mi doporučení a zprávu dají (v listopadu). Nechci nic zameškat. Mám čekat do listopadu nebo se mám sama objednat do RS-centra už nyní?
  Předem děkuji za Vaši odpověď R. S.


Odpověd:
Vzhledem k nálezu na rezonanci a v mozkomíšním moku se může jednat o RS - podle našich diagnostických kritérií jste buď měla zatím jen jednu rezonanci a jedny příznaky, které Vás přívedly k lékaři - toto označujeme jako první ataku (klinicky izolovaný syndrom) podezřelou z RS, nebo jste měla již v minulosti příznaků více a lze uzavřít diagnosu RS rovnou. V obou případech byste však hned měla být odeslána do specializovaného centra, protože naší snahou je léčit pacienty prváě hned po prvních příznacích. Odkud jste? Podle toho Vám doporučíme RS centrum. Objednání zřejmě budete muset vzít do vlastních rukou.

 
Dotaz:
Dobrý večer,
je mi 26 let a asi před měsícem a půl mi začal mravenčit na dotek palec u levé ruky. Pokud si po něm přejíždím jiným prstem tak v něm jakoby mravenčí a je míň citlivý. A někde jsem si přečetla že mravenčení a snížená citlivost v rukou můžou být příznaky RS. Mám se nějak znepokojovat? jiné příznaky nemám 
Děkuji za odpověď 


Odpověd:
Citlivostní příznaky (brnění, necitlivost, atd.) sice skutečně mohou patřit k příznakům RS, nicméně zvlášť při umístění pouze na palci a jen při dotyku je nutno spíše pomýšlet na jinou příčinu (např. postižení nervu periferního). Jistě je s výhodou neurologické vyšetření, na které Vás odešle obvodní lékař, ikdyž bych nepovažovala RS za příliš pravděpodobnou příčinu.

 

Dotaz:
Dobrý den,již před nějakou dobou jsem se vás ptala na RS u dítěte.Nyní bych opět potřebovala nějaké informace.Neurologická lékařka posílá mého syna 15 let na vyšetření CT mozku.Klinická diagnóza je uvedena: migréna caphalea,opak porucha vidění na pravém oku.Důvod požadavku : vyloučení organ.změn CNS.Zjistí toto vyšetření případnou RS nebo ji nedokáže určit?
Máme v rodině již 2 RS,takže obavy máme. Děkuji za odpověď .  Z.
Odpověd:
Nikoliv, CT mozku není schopno RS vyloučit, k tomu je potřeba magnetické rezonance. Termín CT mozku je ale rychlejší, a zvláště pokud jsou obtíže náhlé, akutní, samozřejmě je toto vyšetření v pořadí jako první (rezonanci lze v rámci dalšího vyšetřování vždy doplnit po vyloučení nejakutnější příčin obtíží na CT).


Dotaz:
Dobrý den! mám RS 20let, jsem 5 let na vozíku, pomáhala mi léčba depomedrolem do páteřního kanálu. Před 5-ti lety mi byla ukončena z důvodu malé účinnosti. Byla mi nasazena léčba solumedrolem, který ovšem špatně snáším a také jsem i dříve snášela, a neměla jsem žádné zlepšující zdravotní výsledky, stále se mi nemoc zhoršovala.Je nějaká jiná léčba, než následně cytostatiky? Stále užívám tablety Medrol : 4 mg a 8mg střídavě na den. Nemoc nadále postupuje, mám spasma obou rukou, trupu, ramen, žaludku, ale trpět díky infuzím solumedrolu už nechci!
Využívám této poradny, v naději, že najdu pomoc!
Děkuji předem za odpověď.
  S pozdravem H.    
Odpověd:
U řady pacientů po delším průběhu choroby (individuálně po 6-15 letech) dochází k vyhasínání zánětu v mozku, ale zůstává či se dále prohlubuje poškozování vlastních nervových vláken. Léky proti zánětu jako DepoMedrol, SoluMedrol, cytostatika, atd. se stávají málo účinnými a převažují jejich nežádoucí účinky. Bohužel nemáme v této fázi choroby účinné léky, které by ztracená nervová vlákna nahradila, ale máme širokou škálu léků, které mohou zmírnit či odstranit obtěžující příznaky choroby, které popisujete (křeče, spasmy, bolesti, atd.), samozřejmostí musí být cílená a každodenní rehabilitace, jsou možné pobyty v Domově Sv. Josefa v Žirči, které se přímo zabývají péčí o pacienty s RS na vozíku a mají odpovídající rehabilitační zázemí. Domluvte se se svým neurologem, aby u Vás vyzkoušel lépe příznaky ovlivnit (máme léky Baclofen, Sirdalud, Myolastan, Muscoril, u některých pacientů se podávají i léky k uvolnění napětí přímo do svalu nebo do páteřního kanálu - tzv. baklofenová pumpa), či Vám pomohl dobrou rehabilitaci zajistit. Bude to pravděpodobně smysluplnější než léčba kortikoidy či cytostatiky s převažujícími nežádoucími účinky.
    

Dotaz:
Dobrý den. Mám dotaz jestli má solumedrol nějaké negativní účinky na spermie případně kdyby má partnerka otěhotněla v době kdy jsem na solumedrolu jestli by to mělo nějaký špatný dopad na plod. A ještě jeden dotaz pokud bych užíval Imuran za jak dlouho po jeho vysazení by mohla má partnerka bezpečně otěhotnět(aby to nemělo negativní dopad na dítě). Děkuji a přeji hezký den

Odpověď:
Léčba SoluMedrolem je záležitostí několika dní, proto bych doporučila dokončit SoluMedrol, a pak se snažit o dítě, ikdyž žádný negativní vliv v tomto smyslu ať už na spermie či plod popsán není.
Stran Imuranu je standardně doporučeno vysazení 3 měsíce před plánovaným početím, samozřejmě po dohodě s Vaším neurologem v době stabilizace RS (jednoduše v době, kdy není potřeba léčit ataky SoluMedrolem...).

Dotaz:
je mi 33let,RS mam 12let.v soucasne dobe jsem po dvou atakach,ktere nasledovaly hned po sobe behem mesice.po infuzich solomedrolu(8g)se mi stav moc nezlepsil,ted beru prednison 90mg denne...ale od zitra zacnu snizovat davku...
 dost spatne chodim,ovladam pr.ruku a necitim lev.stanu obliceje...chci vzkat lidem,kteri maji RS,ze zivot nekonci tim ze recena dg.G35 ale tim zivot zacina.clovek si uvedomi,ze jen musi kousek zpomalit a zacit se venovat sobe a svym blizkym..protoze to budou prave oni na koho se bodou moci obratit,kdyz bude nejhur.
drzim pesti vsem,kteri se rozhodli bojovat!!!
  mejte se a s pozdravem ereskari celeho sveta spojte se...petr


Odpověď:
Díky za povzbuzení pro ostatní pacienty. Ve Vašem případě - pokud nebyl dostatečný efekt tak vysoké dávky SoluMedrolu - je na místě ještě zintenzivnění léčby ataky (přidání cytostatika cyklofosfamidu, případně jednorázové podání léků - depomedrol a cytosin arabinosid - do páteřního kanálu) a úvaha o efektu dlouhodobé léčby RS. To, předpokládám, proběhne ve Vašem RS centru.
Zdravím.


Dotaz:
delší dobu mát takové divné záchvaty přicházejí vetšinou kdy jsem v naprostém klidu začnou mě studit končetiny,strašná slabost,bolest hlavy a hučení vuších,třes a brněni,ztuhlost šíje,vzestup TK 210/150 ,návaly horka prošla jsem kompletní kardiologické vyšetření a navštívila psychiatra,ale záchvaty se pořád opakují beru léky na cukrovku oltar,siofor na TK agen,prestarium na nervy serlift,neurol po tomto léku se mi trochu uleví prosím nemuže to být vše od páteře poradíte mi už nevím kudy kam dekuji


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, nejsou typické pro roztroušenou sklerózu. Takovéto zvýšení hodnoty krevního tlaku ovšem prakticky všechny příznaky může vysvětlit, a myslím, že vyšetření 24-hodinového monitorování tlaku (krabička s elektrodami na hrudi, tzv. Holter) a případná úprava léků na tlak může být řešením. Někdy jsou obdobné obtíže u záchvatů psychických - tzv. panické ataky, které mohou být velmi obtěžující, ale k tomuto závěru by jistě došel psychiatr. Udáváte, že máte cukrovku - valná část české diabetické populace je zároveň obézní. Pokud by to byl i Váš případ, nelze i narušení páteře vyloučit, ikdyž by nezpůsobovalo jen chvilkové záchvaty obtíží. V takovém případě bych především doporučila snížení hmotnosti, pravidelné cvičení (dietu již máte jistě už teď při cukrovce jako samozřejmost).

Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat mám RS už rok je mi 35 let a ráda bych jela k moři,ale okolí mi to rozmlouvá,že by se mi to mohlo zhoršit,co je na tom pravdy?Děkuji moc S.


Odpověď: 
Pacienti s RS k moři samozřejmě jezdí, horko ale často nedělá našim pacientům dobře, proto se ho sami někdy straní. Doporučujeme vyhýbat se přímému slunečnímu žáru, záhy zjistíte, co Vám vyhovuje - pokud dělá sluníčko dobře, pak dodržet slunění mimo 11-15. hod., rozhodně s kvalitními opalovacími krémy s UV faktorem alespoň 25, a dodržením pitného režimu. Z neurologických obtíží se můžou v horku krátce vrátit příznaky z prodělaných atak, které se v chladnu zase hned upraví (jen se projeví, že nervová dráha v minulosti utrpěla, a nestíhá vedení v horku), výjimečně by mohla vzniknout samotná ataka. Krátkou zprávu pro všechny případy Vám v angličtině napíše ošetřující lékař v RS centru, pokud máte injekční léky, dostanete k ni na RS centru tzv. pas pro snadný převoz přes hranice. 
 
Dotaz:
Dobrý den,
obracím se na Vás pro radu. RS mám už 10 let, můj stav je stabilizován (ataka zhruba 1krát za rok), ujdu maximálně 1km. 
Nyní jsem 10 dní po porodu, částečně kojim a částečně dokrmujeme, cítím že můj stav se výrazně zhoršil: ujdu zhruba 0,5 km, zhoršil se mi zrak, motá se mi hlava. 
Můžu tento můj stav připisovat období po porodu a čekat, že se to po šestinedělí samo zlepší nabo mám ukončit kojení a vrátit se k původní léčbě? Před těhotenstvím jsem si 1krát denně píchala Copaxone a brala 5mg Prednisonu. 5mg Prednisonu jsem brala i v průběhu těhotenství.
Děkuji za radu.
Š. Z.

Odpověď:
Rozhodně kontaktujte ošetřujícího lékaře RS centra - ataku je nutno léčit nejprve SoluMedrolem, ve Vašem případě aktuálně sníženými dávkami a s odstříkáním mléka. Kojení je na místě ve spolupráci s gynekologem ukončit (je to totiž rizikový faktor pro aktivitu RS) a co nejrychleji se vrátit k léčbě Copaxonem. Držím palce,


Dotaz:
Dobrý den,
je mi 35 let a potřebovala bych poradit, jak mám postupovat, pokud mám podezření, že mám roztroušenou sklerozu.
V 19 letech jsem najednou zjistila, že necítím část špičky palce na jedné noze. Pak dlouho nic, cca v 29 přišlo totéž u druhého palce na noze. Ve 30 letech, po porodu, jsem zjistila necitlivou plošku těsně vedle páteře, a teď, rok po 2. porodu mám dojem, že mám další taková místa. Možná to není příliš závažné, ale nechtěla bych to podcenit - a hlavně nechci čekat, až se mi to znecitlivění těla rozjede ještě více a rychleji..
děkuji za odpověď,
zdravím,
K. Š.

Odpověď:
Domluvte se s obvodním lékařem, aby Vás poslal k neurologovi, ten pak další postup určí podle základního vyšetření.Dotaz:
Dobrý den.
Již pár dní mi "brní" ruce a spodní čelist. Chci se jen zeptat, zda je toto možným příznakem RS.


Odpověď:
Brnění sice může být příznakem RS - to se dočtete v každém pojednání o této chorobě, na druhou stranu je ale řada daleko častějších příčin (vyšší nervová dráždivost - zvlášťě brnění kolem úst, nedostatek hořčíku a jiných iontů, onemocnění štítné žlázy, atd.). Obvodní lékař by měl základní příčiny vyloučit, případně Vás poslat k neurologovi.


Dotaz:
Dobrý den, mám dotaz, moje neuroložka má u mě podezření na RS. Magnetická rezonance ale toto onemocnění nepotvrdila. Nález MR byl zcela negativní. Zřejmě mám prý jen tetanii. Užívám asi 4 měs. Magnesium a cítím se trochu lépe. Mám ale někdy nepříjemný tlak (i menší bolest) jakoby za pravým okem. Jen někdy, třeba jen jeden nebo 2 dny a pak týden nic. Mám obavy, jestli to není začátek RS. Nebo to může způsobovat i ta tetanie? Mockrát děkuji za odpověď. M. 33let

Odpověď:
Magnetická rezonance pouze vyloučí přítomnost zjevných zánětlivých ložisek, neřekne ovšem podrobnější informace o případném zánětu v centrálním nervovém systému. To může odhalit vyšetření mozkomíšního moku, které je jistě na místě, pokud bylo vysloveno podezření na RS a Vaše obtíže trvají. Určitě byste měla být vyšetřena i očním lékařem. Tetanii bych spojovala s brněním a křečemi, ale ne s bolestí či tlakem za okem.
 

Dotaz:
Dobry den,jelikoz ma muj manzel dg.RS zajimam se o lecbu teto nemoci.Manzel stale chodi do prace dalo by se rici,ze je na tom lepe nez jeho bratr,ktery je jiz castecne na voziku a tedy i v invalidnim duchodu.Tezko toto oba snasi.Proto se tedy ptam,zda je novy lek na RS vhodny i k tomu,aby se prubeh nemoci zpomalil i v teto fazi.Cetla jsem,ze je tzv.sity na miru.Uvedomuji si,ze je spousta lidi,kteri jsou s touto nemoci ve velice tezkem stavu a neni jich urcite malo.Presto prosim o radu kam se obratit.Mnohokrat diky za odpoved M.


Odpověď:
Bohužel na světě neexistuje lék "šitý na míru pacientovi", každý lék má jen částečnou a vysoce individuální účinnost, kterou dopředu nelze odhadnout. Víme pouze, že protizánětlivé léky (a to jsou prakticky všechny) logicky fungují velmi málo nebo vůbec tam, kde již zánět vyhasl a zůstalo trvalé poškození nervových vláken (průběh choroby víc než 10-15 let a vyšší neurologické postižení). Ani nový lék Tysabri není výjimkou - má částečnou účinnost (byť vyšší než dosavadní léky první volby), je účinný pouze v prvním stadiu nemoci se zánětem (jsou přítomny ataky) - v dalším průběhu pozvolného zhoršování choroby nepomůže, jen ohrozí případnými nežádoucími účinky. Předpokládám, že Váš manžel i jeho bratr jsou sledování v RS centru, kde jim ošetřující lékař může na jejich konkrétních případech vysvětlit, které léky a proč přicházejí či nepřicházejí v úvahu.
 

Dotaz:
Moja kamaradka, tak ako aj ja mame esemku, no chcem sa opytat v jej mene, nasledovne: obaja uzivame copaxon ja leden rok a ona rok a pol.., no ju velmi trapia bolesti po kazdom vpichu copaxonu, no a obava sa, ze ci nahodou sa nejedna o nejaky neziaduci ucinok, pripadne nejaku reakciu..., tie bolesti su od pociatku pichania a su dost neznesitelne, no je ochotna ich vydrzat-hlavne je ze sa ataky nevyskituju. Ja po vpichoch nemam ziadny prblem, akurat ze na bruchu mi vzniknu hrce, ktore ale kym pride opatovne brucho na rad uz aj hrce zmiznú... Ataky vyzera ze su ako v jej pripade nateraz pozastavene...Poradili by ste mi nejako, ci ste sa s takymto pripadom uz nestretli, velmi by som jej v tom chcel pomoct...
  Za Vasu skoru pomoc vopred pekne Dakujem a prajem Vam prijemny vikend.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete nejsou vzácností - jsou pacienti, kterým lék skvěle na RS funguje a nedělá výraznější nežádoucí účinky (to je naprosto ideální). V případě, že lék funguje na RS, je nutno nežádoucí účinky velmi pečlivě zhodnotit, abychom předčasně fungující lék nevysadili. Pokud se vyskytnou závažné reakce jako záněty v místě vpichu až nekróza, trvalé zatvrdliny ve všech místech, které znemožnují další injekce atd., léčba se samozřejmě musí změnit. Samotné bolesti jsou subjektivní a je na pacientovi, aby diskutoval s lékařem jejich intenzitu i svou ochotu pokračovat v léčbě. Pokud by měla bolest snižovat kvalitu života nebo vést k vynechávání injekcí, jistě bych se přiklonila také ke změně léčby.


Dotaz:

Dobrý den.
Nevím jestli se obracím správně a zda mi můžete poradit. Jedná se o moji manželku. Začínám, nejen já i okolí pozorovat na manželce, že má problémy s motorikou občas zaškobrtne a neudrží rovnováhu, občas špatně mluví, že jí není rozumět, je nesoustředěná, když jí někdo něco řekne často se stává, že se po chvilce zeptá znovu, pravděpodobně má problém s viděním, stává se,že např. že se ji nepovede hned trefit do hrníčku, problémy s psychikou, již několik let si neudrží stálou práci, přesto, že má vysokoškolské vzdělání, začíná se uzavírat do sebe. Odmítá si přiznat, že má zdravotní problémy a trvdí, že jí nic není. Po naléhání již souhlasí, že by se eventuelně podrobila vyšetření, ale odmítá jít k obvodnímu lékaři, jsme malé městečko, kde se každý zná. Proto bych měl dotaz zda navšítivit psychologa nebo by se mohlo jednat případně i roztroušenou sklerózu a v případě na koho se obrátit. Jsme z Královehradeckého kraje. Děkuji za případnou odpověď.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, mohou být způsobeny řadou příčin nejen RS (nepíšete věk manželky). Psycholog může vstupně pomoci, protože může odhalit míru postižení psychiky a kognitivních funkcí, a vhodnou psychoterapií přivést Vaši manželku i k rozhodnutí navštívit lékaře. Jiná cesta totiž neexistuje - obvodní lékař udělá základní vyšetření a odešle paní ke specialistovi (neurolog, oční lékař atd.). V každém případě by se vyšetření nemělo odkládat.


Dotaz:
Dobrý den,
sestra trpí cca 6 let RS a měla jen ze začátku ataku (dočasné ochrnutí DK). V poslední době si stěžovala na spasticitu DK a psychickou nevyrovnanost. Tento týden dochází na kapačky Solumedrolu (již po první kapačce se cítila mnohem lépe). V sobotu jí ale čeká odjezd na dovolenou v Chorvatsku a chtěla by vědět, zda se může pohybovat na slunci (měla by během dovolené brát Prednison), příp. jestli jí jakýkoliv pobyt na slunci může ještě více uškodit. 
Její lékařka v RS centru má bohužel nyní dovolenou, proto se s tím to dotazem obracím na Vás.
L. 

Odpověď:
Horko našim pacientům většinou nedělá obecně dobře, proto se ho sami straní. Doporučení s i bez Prednisonu jsou proto stejná - přímému slunci se raději vyhýbat, pokud někomu dělá dobře, pak dodržet slunění mimo největší žár (11-15 hod.), rozhodně s kvalitními opalovacími krémy s UV faktorem alespoň 25, dodržovat pitný režim.


Dotaz:
Dobrý den moje problémy které jsou s přestávkami ale stále se zhoršující trvají asi čtyři až šest let. Moje teta matky sestra měla RS. Po zjišťování na internetu proč mi je pořád něco a defakto žádná diagnoza neexistuje i když mi v průběhu několika let zjistili hypofunkci štítné žlázy asthma bronchiale alergické latentní tetanii deprese a na každou z těchto diagnoz jsem vyfasovala léky můj stav je stále stejný ne li horší. Střídá se období kdy bych mohla skály lámat a období kdy nejsem pro bolesti nohou schopná vylézt z postele. Nyní jsem takzvaně donutila p. doktorku že mám čtyřletou dcerku a nezvládám stavy které se u mě střídají ať mě pošle na vyšetřwení. Čekám na výsledek MRI a chtěla jsem vědět jestli pokud se ukáže negativní jestli je možné mít RS a nebo jaké další možnosti mám. Únava je někdy tak otřesná že kdyby bouchla bomba nedokážu se zvednout. Velmi mě to omezuje a čím více se snažím tím větší potíže mám. Stravuji se celkem zdravě nepiji nekouřím. Děkuji N.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, nevypadají na typické ataky onemocnění RS, nicméně při pozitivní rodinné anamnéze je dovyšetření jistě na místě. Kromě MRI mozku bych doporučila podrobné vyšetření mozkomíšního moku lumbální punkcí včetně různých virů a jiných možných patogenních mikroorganismů, které mohou být v mozkomíšním moku přítomny a způsobovat intenzivní únavu. Samozřejmě se v mozkomíšním moku také vyšetřují tzv. oligoklonální pásy ve vztahu k RS.
    
Dotaz:
Prosím o názor případně zkušenost o vlivu současného působení těchto 
> nemocí a jak to nejlépe zvládat. Např. nasadit-li si kortikosteroidy. 
> RS nyní léčím pouze pomocí Copaxone a Cipralexu, ale ještě z 
> dřívějších dob si pamatuji, že mi bylo na některé situace porazeno si 
> nasadit steroidy. Tři týdny po klíštěti se u mne objevila typická 
> erytema migrans. Dostala jsem na několik týdnů antibiotika, ale zhruba 
> čtvrtý týden léčby se u mne objevila taková únava, že sem tři dny jen 
> proležela. Pokud jsem vstala, vše mi bylo jakoby vzdálené a příliš 
> obtížné jen vnímat. Pak to naráz ustalo a vše je opět normální. 
> Bohužel nejpíš žijeme uprostřed ohniska, a riziko hrozí opět s každým dalším klíštětem. Děkuji za názor.

Odpověď:
Vztah borreliosy a RS je trochu komplikovaný. Je nutno odlišit borreliosu kožní (jako je Vámi popsaný erytém) a neuroborreliosu, kdy jsou borrelie prokázány v mozkomíšním moku. Pokud se jedná čistě o formu kožní, je na místě především léčba tabletkovými antibiotiky. Kortikoidy potlačují imunitní reakci (jak tu "ochrannou" proti borrelii, tak tu "zlou" proti RS) - podáváme je tedy při akutním zhoršení RS (podává lékař - vysoké dávky), nebo jako prevenci aktivity RS při infekci (lépe po poradě s lékařem přechodné navýšení tabletkového Prednisonu či Medrolu). Ve druhém případě se předpokládá, že nejprve dostanete antibiotika, infekce je tímto dobře podchycena, a teprve pak je eventuálně možno přidat kortikoidy (podání samotných kortikoidů by mohlo utlumit imunitní systém v obranné reakci a vést k těžké infekci organismu !). 
Pokud se po nákaze borrelií objeví nové neurologické příznaky, je na místě před dalším řešením samotné RS dovyšetření mozkomíšního moku k vyloučení neuroborreliosy - ta se pak musí léčit nitrožilně podávánými antibiotiky.
Jednoduše lze říci, že neexistuje přesná kuchařka, podle které by si pacient mohl doma nasazovat zcela bezpečně vyšší dávky kortikoidů při jakékoliv infekci sám. Lze to však vyřešit krátkým telefonátem do RS centra.


Dotaz:
Dobrý den.Zajímalo by mě,co si mohu představit pod diagnozou Zánět očního nervu a jaká může být příčina tohoto onemocnění? Děkuji za odpověd´M.S.


Odpověď:
Zánět očního nervu představuje neinfekční zánětlivé postižení obalu nervu (myelinu) a někdy i vlastních nervových vláken zrakového nervu. Pacient má na postiženém oku zhoršení zraku (mlha, někdy nevidí vůbec) a často i bolest za okem (zánětem oteklý nerv naráží na kostěný kanálek, kterým prochází). Zánět očního nervu je vždy důvodem k neurologickému vyšetření včetně magnetické rezonance mozku a vyšetření mozkomíšního moku, protože na prvním místě musí být vyloučena souvislost s roztroušenou sklerózou. Méně často mohou zánět očního nervu způsobit jiná autoimunitní onemocnění (autoimunitní = nejedná se o infekci, ale vlastní imunitní systém, který chybně namířil svůj útok proti vlastní tkáni). Existuje i menší skupina pacientů, u kterých se souvislost s žádným z těchto onemocnění nenajde, i u nich je ale na místě pravidelné sledování očním lékařem. Léčba spočívá ve vysoké dávce kortikoidů nitrožilně.

 
Dotaz:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat kam se aplikuje Rebif 22j, od srpna byl ho měl pravidelně užívat. Je možné si ho aplikovat i do HK nebo jen do oblasti břiha, DK?
 Předem děkuji za odpověď, J.C.

Odpověď:
Preparát Rebif 22 se aplikuje podkožně 3x týdně (pondělí, středa, pátek) střídavě do oblasti paží, břicha, hýždí a stehen.


Dotaz:
Dobry den
Chtel jsem vas poprosit o radu,moje mamka je uz 20 let nemocna a ma prave roztrousenou sklerozu.Prosim vas jestli my muzete napsat jak postupovat dale,protoze si myslim,ze neni tobre o ni postarano.Jednou za tri mesice a to jeste nepravidelne za ni jezdi doktorka ktera ji da vitaminy a kdyz si mamka nejak postezuje tak odpovi,ze to je normalni.Jeji stav se pomalu zhorsuje. Nedavno jeste trochu chodila a ted uz jezdi na voziku.Chtel bych vedet jmeno nejakeho doktora nebo nemocnice kde by mohli lecit nebo ji nejak pomoct k lepsimu zdravi,jestli je to mozne nejlepe Jihomoravsky kraj nebo Olomoucky.
Predem vam velmi dekuji
S pozdravem M.


Odpověď:
Pokud má Vaše maminka diagnózu roztroušené sklerózy (RS), může být s výhodou sledování ve specializovaném RS centru - kontakty naleznete na těchto www stránkách (2 centra jsou v Brně, 1 ve Zlíně, 1 v Olomouci). Pokud je však paní na vozíku, s největší pravděpodobností je již nevratně nervový systém poškozen a neočekávejte od specializovaného centra vyléčení, výraznější zlepšení nebo vůbec nějakou dramatickou léčbu. Léčba je efektivní bohužel pouze na začátku choroby, poškozená nervová vlákna po 20 letech průběhu RS nikdo nahradit neumí a všechny léky, které máme pro počáteční stadia choroby, by paní pouze poškozovaly nežádoucími účinky. RS centrum nicméně může zajistit kvalitní pomůcky, rehabilitaci, léky k ovlivnění obtěžujících příznaků (bolesti, tuhosti a křeče svalů, deprese, problémy s močením). Pokud toto vše máte dostatečně zajištěno u obvodního neurologa, zvažte, zda budou mít vůbec pro postiženého pacienta často velmi problematické a stresující cesty mimo bydliště do RS centra nějaký význam. Pokud toto zajšitěno není, jistě se na nejbližší RS centrum obraťte - takovou pomoc centra poskytují, byť se v tomto stadiu choroby již nedá zasáhnout léčebně přímo proti RS.


Dotaz:
Dobrý den .
Chtěla bych nějakou radu.Jsem na nemocenské od prosince minulého roku,v prosinci jsem ležela na neurologii
v Liberci tam jsem dostala 6kapaček solumedrolu dostávala léky na zmírnění bolesti,10.1.2008 jsem při kontrole na neurologii ve Frýdlantě dostala Apo Gap 300 ,0-0-2. A na bolesti jěště Novalgin,který jem brala hlavně večer.17.1.2008 mi přidali medrol 1-0-0 a helicid 1-0-0 a Apo Gap zvýšili 1-0-2K tomu již 8let beru Imuran 1-0-1,Agapurin 1-0-1.Od 4.2.zvýšen Apo Gap 1-1-2. 19 .března Apo gap 1-2-2 a byl mi odebrán Agapurin 27.května Apo gap 2-2-2 a navíc Magne B6 na křeče,a Medrol obden ráno jeden navíc, příští kontrola má být 24.7.2008 stále mám bolesti ,ptala jsem se pana Primáře DIENELTA co bude dál, když mi tyto léky nezabírají.odpověděl že mi Apogap odeberou a když jsem se ptala co s těmi bolestmi tak mi odpověděl to se nedá nic dělat .Prosím vás mám jěště nějakou naději ?
Myslela jsem si že mám nárok na rehabilitace,ale pan Primář mi řekl když mám tu nohu tak citlivou,že mi na ni nemůže nikdo sáhnout tak musím počkat až mi bude líp,já si ale myslím,že určitě existuje nějaká rehabilitace,kde se mnou bude někdo cvičit .Taky jsem se chtěla zeptat na Lázně kdy na ně mám nárok,jestli musím čekat až mi bude líp nebo se můžu objednat už tedˇ?Také nevím jestli můžu v době nemocenské odjet na nějakou dovolenou.
Mám nárok i na jiná vyšetření (kloubů),když mám ty bolesti v kyčli,koleni a kotníku?kdo je povinen mě někam poslat ? 
A po jak dlouhé době užívaní APO GAPU mám mít nějaké vyšetření krve nebo něco jiného?
budu moc ráda když mi odpovíte,protože v Liberci mi ani nikdo nebyl schopen říci,že existuje nějaké sdružení 
ROSKA .O tom jsem se dověděla náhodou od bývalé kolegyně která na LIBEREC úplně zanevřela právě kvůli neochotě pana Primáře Dienelta.Díky jí, protože ona začala jezdit do PRAHY a kdyby nezačla možná tu už dnes není a já bych se nemohla obrátit na vás s těmito otázkami,doufám,že mě nezklamete a poradíte co mám dělat dál.Na shledanou 
  s pozdravem K.


Odpověď:
Z hlediska bolesti u RS - je pravda, že po akutním zhoršení trvá delší dobu, než se zmírní, a naše léky (SoluMedrol, Apo-Gap atd.) mohou být neúčinné Často pak naše pacienty s dlouhotrvající bolesti odesíláme do Centra pro léčbu bolesti (existují při všech větších nemocnicích). Odběry krve byste měla mít především vzhledem k užívání Imuranu jednou za 3-4 měsíce (krevní obraz, jaterní testy, draslík, glykémie). Lázně jsou na místě v období mimo akutní obtíže - to musí zhodnotit ošetřující neurolog, který Vám také doporučení, pokud je na místě, napíše. Obecně je s výhodou, když jsou pacienti s roztroušenou sklerózou sledování ve specializovaných cetrech, kde mají lékaři s touto diagnózou nejvíc zkušeností i léčebných možností - pro Vás jsou nejblíže centra v Teplicích nebo Hradci Králové. Kontakty k objednání naleznete na těchto webových stránkách Rosky. Krasulová

Dotaz:
Dobry den,jsem 41-leta pacientka s progresivni formou roztrousene sklerozy a zajima me moznost podstoupeni vymeny kmenovych bunek. Prosim Vas o blizsi informace,zdali-by takova moznost existovala,kde je mozne cerpat jakekoli informace a jake jsou s touto lecbou dosavadni zkusenosti. Predem Vam velice dekuji za odpoved. S pozdravem K. O.


Odpověď:
V současné době je k dispozici experimentální léčba zvaná vysokodávkovaná imunoablace (tedy podání vysokých dávek cytostatik k vybití imunitního systému i jeho zdroje - kostní dřeně) s následnou podporou kmenových buněk (vrácení vlastních kmenových buněk pacienta, které mu byly odebrány před podáním cytostatik, a ze kterých se vytvoří nový imunitní systém). Léčba je určena pro pacienta s agresivní roztroušenou sklerózou s aktivním zánětem - tedy pacient s častými a těžkými atakami onemocnění, s rychlým nárůstem neurologického postižení a s nedostatečným efektem dosavadních léků (interferony beta, glatiramer acetát, cytostatika atd.). Pro dosažení určitého efektu jsou známa tato kritéria: délka trvání RS maximálně 5 let (tedy ne mnohaletý již progresivní průběh bez atak - tam už je zánětlivá aktivita minimální a výměna imunitního systému jen ohrozí pacienta bez efektu na RS) a schopnost ujít alespoň 100 metrů bez opory a bez zastavení (Kurtzke EDSS 5.5). Bohužel pokud je choroba již jen progresivního rázu, trvá déle než 5 let, a je více postižena chůze (nutnost používat berle, vozík), převažuje trvalé poškození nervových vláken nad zánětem - zákrok pak již nemá efekt (kmenové buňky v našem případě nedovedou nahradit ztracené buňky nervové) a převažují rizika, která samozřejmě nejsou zanedbatelná.

 


Dotaz:
Dobrý den paní doktorko,
je mi 27 let a RS mi zjistili před 7 lety. Rok si píchám Copaxone, ale cca poslední týden se mi často stává, že mi strašně buší srdce-bez důvodu (žádné rozrušení, apod.). Chytá mě to v klidu, jak v práci, tak např. i před spánkem, takže v klidovém režimu. Může to být nežádoucí účinek Copaxonu? I když zdá se mi to divné, že by se objevily až po roce. 
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
Z. B.


Odpověď:
Nežádoucí účinek Copaxone vypadá kdykoliv v průběhu léčby (tedy i po roce) takto: bezprostředně po aplikaci (nechtěně do cévy) dojde k zrudnutí, pocitu úzkosti a 0bušení srdce, reakce zcela odezní max. do 10-15 minut. Bušení srdce, které není v přímé návaznosti na aplikaci Copaxone, by nemělo s lékem souviset. V takovém případě je na místě kardiologické vyšetření k vyloučení nepravidelností srdečního rytmu apod.Dotaz:
Dobrý den p. doktorko,
Můžete mě prosím vysvětlit, proč se v ČR začíná s léčbou RS až po druhé atace? Zajímá mě jaký pozitivní přínos to má na léčbu RS ,tato NELÉČBA. Dokonce pokud druhá ataka nenastane do roka po první, tak se také s léčbou nezačne, prosím vás proč, je to snad kvůli vedlejším příznakům léků? Mě skutečně zajímá, jestli je to ku prospěchu věci nebo je to jen z toho důvodu, aby ušetřily peníze pojišťovny. Všude se uvádí, že léčba je nejvíc účinná pokud se začne včas, ale to co je v Česku mě spíš připomíná systém, dokud nejsi dost postižený, tak jsi zdravý. Kde je prosím pravda, má nějaký smysl na něco čekat? Nebo je to kvůli tomu, že takto nastavený systém je velmi výhodný pro pojišťovny? 
Přeji krásný den a děkuji,
K. B. 
PS: zatím mi ještě fungují všechny orgány …

Odpověď:
Bohužel se jedná o kritéria, která byla nastavena tak, aby vzhledem k ceně léků bylo možno tuto léčbu poskytnout "alespoň" pacientům s aktivnější chorobou. To neznamená, že jsme s těmito kritérii jako lékaři z medicínského hlediska spokojeni. Je jednoznačné, že by léčba měla být zahájena optimálně již při první atace. Jednání o schválení úhrady léků první volby pro počáteční stadia probíhají, a lze jen doufat, že se je podaří společnými silami a kvalitní spoluprácí s pacientskými organizacemi co nejdříve prosadit.Dotaz:
Dobrý den, 
mám roztroušenou sklerózu již 24 let. Ataka probíhá více méně pravidelně po dvou letech, kdy je třeba nastoupit do nemocnice na cca 10 kapaček, po kterých ataka ustoupí. 
Chci se zeptat, zda je vhodnější podstupovat přeléčení pravidelně 1x ročně, i když neprobíhá ataka nemoci nebo raději ne a přeléčení podstoupit až se zdravotní stav zhorší. Jeden lékař mi radí pravidelná přeléčení, druhý zase, že je lepší, podstoupit přeléčení až při zhoršení zdravotního stavu. Zdůvodňuje to tím, že by si tělo na léčbu zvyklo a ona by pak hůře zabírala. Mé známé, které také mají RS, na přeléčení chodí a doporučují mi to. Jaký je váš názor? 
Předem děkuji za radu a přeji hezký den!
J. B.


Odpověď:
"Přeléčení" tohoto charakteru jedenkrát ročně nemá žádný medicínský důvod. Buď je zánět aktivní - máte tedy jasné obtíže, které trvají bez přestání déle než 24 hodin (= ataka) nebo máte akutní ložisko na magnetické rezonanci, které vychytává kontrastní látku - a pak je léčba SoluMedrolem nutná. Nebo zánět akutní není a není na místě organismus zatěžovat jedenkrát ročně vysokou dávkou SoluMedrolu (ten není určen k dlouhodobé prevenci obtíží). Léčbu "preventivní" (která má snížit počet atak, snížit jejich závažnost a oddálit fázi pozvolného neurologického zhoršování) představuje široká skupina léků (nikoli SoluMedrol), které u každého pacienta individuálně posuzuje ošetřující lékař v RS centru.


Dotaz:
Dobrý den,je mi 33let a již více jak dva roky se léčím pro bolesti pat,nejprve mě bolela levá a před rokem se přidala i pravá,již jsem prošla obstřiky(vždy bez výrazného efektu)léčbou ultrazvukem,rázovou vlnou,leisery,magnetoterapií,ale bohužel nic nezabralo,byla jsem vyšetřena i na revmatologii s negativním výsledkem,i přes negativní vyšetření na neurologii a negativní EMG mi byla jako jediné řešení nabídnuta operativní revize nervů.Byla jsem i na psychiatrickém vyšetření jestli nejde o psychosomatické problémy,paní doktorka se domnívá,že by mohlo jít o roztroušenou sklerózu,kterou trpí i můj strýc,kromě ortopedických,revmatologických a neurologických vyšetření nohou jsem jiná vyšetření nepodstoupila,nohy mě bolý celodenně,více při teplém počasí a po námaze,bolest se přesouvá až ke kotníku či lítka.Bojím se (možná) zbytečné operace a chtěla bych vás poprosit o posouzení zda by se u mě opravdu mohlo jednat o roztroušenou sklerózu a na koho bych se měla obrátit pro případná vyšetření.Předem Vám moc děkuji za odpověď, připadám si ze všeho dost zmatená a moc by mi pomohlo víc informací a názorů na můj zdravotní stav.Snad se i s Vaší pomocí doberu konečně k diagnóze a budu konečně vědět proti čemu budu bojovat.Přeji krásný den a ještě jednou díky.
S pozdravem J. B.


Odpověď:
Bolesti, které popisujete, bych spíše přisuzovala ortopedickému problému, určitě bych rovnou nepomýšlela na první příznak RS. V každém případě jste byla vyšetřena neurologicky, a případné - byť minimální - podezření na souvislost s RS při Vaší rodinné anamnéze by měl vyjádřit neurolog spíše než psychiatr... Domluvte se se svým neurologem - při jakémkoliv podezření na RS Vám jako první vyšetření může zajistit magnetickou rezonanci mozku. 

 

Dotaz:
Dobrý den,
před nedávnem jsem zasílala dotaz, ohledně bolestí bederní páteře a děkuji za Vaši odpovedˇ. Objednala jsem si konzultaci s ortopedem . Nyní mám jiný dotaz : po přeléčení ataky jsem zůstala na snížené dávce medrolu (8 mg denně) a každé tři měsíce budu na "pulsech" se solumedrolem (vždy tři kapačky). Objevilo se mi ale tuhnutí nohou, především lítek a bolesti kloubů. Přečetla jsem si, že toto může medrol způsobovat (resp. všechny kortikoidy).
Samozřejmě mě napadlo, že ereska už zase vystrkuje růžky, ale když beru medrol ??? Chtěla bych se zeptat, zda-li je toto možné, protože po minulé atace jsem také po dobu užívání medrolu trpěla jakousi svalovou slabostí a bolestmi.
Předem děkuji za odpovědˇ
R. H.


Odpověď:
Kortikoidy podobné obtíže dělat můžou, ale většinou až při dlouhodobém podávání nebo přímo po vysoké dávce. Spíše bych pomýšlela na souvislost s RS - většinou pomáhá hořčík, pokud nezabere, pak i léky přímo na zvýšené svalové napětí (např. baklofen).

 


Dotaz:
Dobrý den,mám RS už dva roky,každý týden si píchám Avonex,s přítelem bychom chtěli miminko,tak jsem se chtěla zeptat,zda budu muset Avonex vysadit již v době "snažení" nebo až zjistím,že jsem těhotná..?Nikde jsem se bohužel nedozvěděla,zda léčba se vysadí nebo se v ní pokračuje...děkuju moc za odpověd.M.


Odpověď:
Důležité je hlavně naplánování těhotenství do stabilizované fáze choroby a vysazení imunosupresiv nebo cytostatik (azathoprine, methotrexát, cyklofosfamid atd.) s dostačujícím předstihem před početím (podle druhu léku 3-6 měsíců). Případná léčba kortikoidy (malá dávka Prednisonu či Medrolu) a Avonex zůstává až do chvíle, kdy zjistíte, že jste těhotná. Po dobu těhotenství se užívá když tak jen maličká dávka kortikoidu, Avonex ne. Po těhotenství léčbu u většiny pacientek přechodně řešíme nitrožilními imunoglobuliny (IVIG), jakmile přestanou kojit (doporučujeme pro zvýšení rizika aktivity choroby maximálně po dobu 2-3 měsíců), opět se vrací původní léčbě Avonexem.

 

Dotaz.
Dobrý den, prosím vás o radu.
Manžel začal léčbu s přípravkem copaxone. Po vpichu má ale velké bolesti, které přetrvávají až tři dny. Někdy po vpichu začne sval sám jakoby pulsovat, potom se zklidní, ale bolest nepolevuje. Jiné reakce nemá.
Manžel nikdy nebyl na bolest citlivý, ale po inijekci je to prý dost hrozné, jako by se mu do těla rozlévala kyselina. Je to normální reakce na tuto látku? Je možné, že po čase nebudou tyto bolesti tak veliké?
Děkuji Vám za odpověď. I.


Odpověď:
Bolesti v místě vpichu mohou být skutečně zpočátku intenzivnější - zkuste místo chladit (pomáhá i "babská rada" - chladit např. podmáslím), klidně manžel může užít i ibuprofen od bolesti. Je jen minimum pacientů, kterým bolesti přetrvávají a znepříjemňují život natolik, že musíme zvolit jiný preparát.

 


Dotaz:
Dobrý den,
mám bratra, který se už 15 let potýká s RSkou. Jelikož momentálně s přítelem plánujeme miminko, chci se zeptet, jestli bych bratrovi nemohla nějakým způsobem pomoci svou pupečníkovou krví. Popřípadě by mě zajímalo, v jakém stádiu jsou výzkumy této léčby. Děkuji za vaši odpověď.


Odpověď:
V tuto chvíli nelze kmenové buňky z pupečníkové krve v léčbě RS využít, protože zatím neumíme přimět kmenovou buňku, aby se přeměnila v zánětlivém ložisku RS v buňku nervovou, a zároveň nevytvořila zhoubný nádor. Praktické využití u RS je ještě hodně daleko. Jedinou experimentální léčebnou metodou, která využívá kmenové buňky, je transplantace kmenových buněk u vysoce agresivní RS (zde se ovšem odebírají a poté pacientovi vrací jeho vlastní kmenové buňky). Na druhou stranu jsou buňky pupečníkové krve hluboce zmraženy a mohou být použity i za několik let, takže - pokud byste chtěli do jejich odběru a uschování investovat - nikdy nelze do budoucna jejich využití zcela vyloučit.

 


Dotaz:
Dobrý den,
tak se Vám hlásím jako nový případ s diagnostikovanou RS.
Mám hlavní dotaz: jak to navléci, aby má neuroložka spolupracovala s Vaším centrem? Na Vašich stránkách čtu, že je dobré, ne-li přímo nutné, aby pacienti byli sledováni i u Vás, kdežto paní doktorka tento názor nesdílí.
 Jelikož nemám ve zvyku dělat něco za zády druhého a nerad bych měnil ošetřující lékařku, protože bydlím v malém městě, kde jaksi není na výběr, nevím si vcelku rady.
Co se týká mé aktuální zdravotní situace, po čtyřměsíčním martýriu jsem konečně oční lékaře doslova dokopal, aby mi vypsali žádanku na MR a pak už se paní doktorka - neuroložka starala. Mám obostranné postižení očních nervů, ložiska byla v době provedení MR již neaktivní. Levé oko postiženo poruchou ostření, barvocitu. Na základě vyšetření likvoru byla provedena léčba 9 kapačkami Solumedrolu (500-125mg), nyní sestupné dávky v tabletách, subj. klasické RS bolesti celého člověka od hlavy až patě.
1. ataka byla zřejmě před 12 lety, nerozpoznaný a tudíž špatně a pozdě léčený pásový opar, následovala kompl.trvalá alopecie, pak půlroční problémy s blokacemi krční páteře a bolestmi nohou.
2. ataka zřejmě před 5 lety, pištění v uchu, poruchy rovnováhy, výpadky barvocitu, po půlroce úprava rehabilitací neustále tuhnoucích svalů krční páteře.  Vzhledem k sociálnímu dopadu mojí nemoci na rodinu (byl jsem řidič kamionu, máme 3 malé děti, žena je bez práce), nemám příliš mnoho psychických sil na nějaké razantní řešení.Proto uvítám jakoukoli Vaši radu.


Odpověď:
Je mi líto, že obvodní neurolog neodesílá automaticky nově diagnostikované pacienty do specializovaného RS centra - je to totiž to nejlepší, co jim může kromě včasně diagnostiky poskytnout. Na RS centra je logicky vázán předpis veškerých nejmodernějších léků pro tuto diagnózu... Pokud jste nebyl ani po diskusi na toto téma neurologem do RS centra odeslán, budete se muset o objednání postarat sám. V ČR existuje 14 center (viz tyto www stránky), najděte si kontakt do nejbližšího z nich, a telefonicky či mailem se co nejdříve objednejte. Budete potřebovat zprávu s výsledky MR a likvoru, optimálně přímo snímky MR nejlépe na CD, žádanka k objednání do centra často není ani potřeba, ale může ji případně vystavit i obvodní lékař. Držím palce, 


Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li RS přímo souvisí s bolestmi zad. Eresku mám diagnostikovanou od roku 2004, po porodu druhé dcerky, ale se zpěným ohlédnutím s ní bojuji již plných 20 let, tedy od 15ti. S páteří jsem měla problémy již od dětství, ale nebylo to bolestivé, jen jsem měla špatný postoj a lékař tehdy tvrdil, že je to skolioza páteře. Záda jsem cítila, tedy byla jsem si vědoma jejich existence pouze v období menstruace. Jednou jsem měla ústřel a chodila jsem v předklonu a měla velké bolesti, tehdy jsem dostala injekce MEDOCAINU a vitamínu B12.
V současné době jsem po přeléčení ataky, beru medrol a protože se mi ozvaly má zádíčka znovu, chodím na injekce prostředku DOLMINA. Po nich už mě záda tolik nebolí a nemám ani takovou "páku" při zvedání z předklonu. V loňském roce jsem prošla rehabilitacemi, protože jsem pro bolest nemohla pomalu chodit. Pomohlo to na krátký čas a objevila jsem kladný vliv cvičení podle Dr. Vojty na RS. Nyní mám ale pocit, že to není jen RS, co mi znepříjemňuje život a zhoršuje chůzi, ale že nějakou roli v tom sehrává právě bederní páteř (mám hyperlordózu prý kvůli spasticitě, ale tu mám malou, neurolog mi nedoporučil ani BACLOFEN, jelikož bych mohla padat), Má rodina mi sice nevěří, je to jen na základě mých pocitů, vše stahuijí na RS. Chci se domluvit u neuroložky, kam jdu za týden a asi zkusím i ortopeda. Je zvláštní, že po injekcích je to lepší a s odpočinkem, to nějakou dobu jde, resp. chodí, dokud se "blbě" nesehnu a nezvednu. Jsem chodící ereskářka, hůlku používám málokdy, z nemocnice jsem se vrátila jako plně chodící. Paradoxně má chodivá noha se najednou nechá tahat tou ,kterou za sebou obyčejně lehce tahám já ,no a potom přijde logicky únava na obě. Pozoruhodné je, že po zaúčinkování injekce cítím lehce namožené svaly na obou nohou. Svou základní chorobu nepopírám a nemaluji si vzdušné zámky, ale nechtěla bych něco zanedbat.
S přáním krásného dne R. H.


Odpověď:
Bolesti zad samotná RS nezpůsobuje, ikdyž se může podílet řada přidružených okolností - bolesti páteře při osteoporóze (která hrozí při dlouhodobém užívání kortikoidů a je třeba pravidelné denzitometrické vyšetření), špatný stereotyp chůze (asymetrické zatěžování končetin, nesprávné užití berle) - zvláště pokud jste již měla od dětství skoliosu, atd. Jako kdokoliv může mít ovšem i pacient s RS vyhřezlou ploténku, která může způsobovat i slabost končetiny, a je to nutno odlišit od obtíží při RS. Je tedy jistě na místě doplnění zobrazovacího vyšetření páteře (event. včetně magnetické rezonance), a poté teprve další léčba léky od bolesti či rehabilitace, která ovšem - ať už je příčina jakákoliv - bývá vždy tím nejzásadnějším.

 


Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li RS přímo souvisí s bolestmi zad. Eresku mám diagnostikovanou od roku 2004, po porodu druhé dcerky, ale se zpěným ohlédnutím s ní bojuji již plných 20 let, tedy od 15ti. S páteří jsem měla problémy již od dětství, ale nebylo to bolestivé, jen jsem měla špatný postoj a lékař tehdy tvrdil, že je to skolioza páteře. Záda jsem cítila, tedy byla jsem si vědoma jejich existence pouze v období menstruace. Jednou jsem měla ústřel a chodila jsem v předklonu a měla velké bolesti, tehdy jsem dostala injekce MEDOCAINU a vitamínu B12.
V současné době jsem po přeléčení ataky, beru medrol a protože se mi ozvaly má zádíčka znovu, chodím na injekce prostředku DOLMINA. Po nich už mě záda tolik nebolí a nemám ani takovou "páku" při zvedání z předklonu. V loňském roce jsem prošla rehabilitacemi, protože jsem pro bolest nemohla pomalu chodit. Pomohlo to na krátký čas a objevila jsem kladný vliv cvičení podle Dr. Vojty na RS. Nyní mám ale pocit, že to není jen RS, co mi znepříjemňuje život a zhoršuje chůzi, ale že nějakou roli v tom sehrává právě bederní páteř (mám hyperlordózu prý kvůli spasticitě, ale tu mám malou, neurolog mi nedoporučil ani BACLOFEN, jelikož bych mohla padat), Má rodina mi sice nevěří, je to jen na základě mých pocitů, vše stahuijí na RS. Chci se domluvit u neuroložky, kam jdu za týden a asi zkusím i ortopeda. Je zvláštní, že po injekcích je to lepší a s odpočinkem, to nějakou dobu jde, resp. chodí, dokud se "blbě" nesehnu a nezvednu. Jsem chodící ereskářka, hůlku používám málokdy, z nemocnice jsem se vrátila jako plně chodící. Paradoxně má chodivá noha se najednou nechá tahat tou ,kterou za sebou obyčejně lehce tahám já ,no a potom přijde logicky únava na obě. Pozoruhodné je, že po zaúčinkování injekce cítím lehce namožené svaly na obou nohou. Svou základní chorobu nepopírám a nemaluji si vzdušné zámky, ale nechtěla bych něco zanedbat.
S přáním krásného dne R. H.


Odpověď:
Bolesti zad samotná RS nezpůsobuje, ikdyž se může podílet řada přidružených okolností - bolesti páteře při osteoporóze (která hrozí při dlouhodobém užívání kortikoidů a je třeba pravidelné denzitometrické vyšetření), špatný stereotyp chůze (asymetrické zatěžování končetin, nesprávné užití berle) - zvláště pokud jste již měla od dětství skoliosu, atd. Jako kdokoliv může mít ovšem i pacient s RS vyhřezlou ploténku, která může způsobovat i slabost končetiny, a je to nutno odlišit od obtíží při RS. Je tedy jistě na místě doplnění zobrazovacího vyšetření páteře (event. včetně magnetické rezonance), a poté teprve další léčba léky od bolesti či rehabilitace, která ovšem - ať už je příčina jakákoliv - bývá vždy tím nejzásadnějším.

Dotaz:
Vážená paní doktorko,
 obracím se u Vás o radu..Před osmi léty jsem prodělala infekci a těsně před tím stresovou zátěž a od té doby jsem ztratila čich a chuť, ale i necítím téměř pocity hladu či sytosti, jsem netečná i v sexuální oblasti a mám stále naprosté sucho v nose a i ústech, mám pocit, že se mi netvoří sliny a celkově jsem unavená a depresivní. Dokonce ´po požití alkoholu nikdy necítím, co dříve, nějaké v mozku změny, dá se říct, že se nemohu ani opít. Srdce mi také vůbec neraguje při nějaké emoci jako dříve, že mi bušilo - to tedy vůbec ne. Mám jakoby mrtvé a necitlivé obě tváře, neproudí jimi jakoby vzduch, nejsou provzdušněné. ..Je to zvláštní a není mi vůbec celá ta léta dobře.Bojuji s tím den co den.Je to jako když žiji v nějakém obalu oddělená od okolního světa a ne a ne a nemohu se vrátit zpátky.
Myslíte si, že by se mohlo jednat o RS? Na jaké vyšetření byste mě poslala? Na magnetické rezonanci by se to zjistilo? 
Za Vaši případnou odpověď Vám děkuji.
 E. Č.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, mohou být způsobeny širokou škálou příčin, ale nemyslela bych na RS v první řadě. V rámci širšího vyšetření u obvodního lékaře (včetně štítné žlázy apod.) by bylo vhodné i odeslání k obvodnímu neurologovi k základnímu neurologickému vyšetření. Podle toho by se pak neurolog rozhodl k případným dalším vyšetřením.

Dotaz:
Dobrý den,
RS mám od r. 1989 - v té době mi bylo 27 let,byla jsem po porodu a choroba probíhala v atakách a vždy po přeléčení Solumedrolem se to srovnalo. Potom jsem byla mezi prvními, kdo si začal aplikovat Betaferon. Bohužel vloni na podzim jsem začala mít přibližně po každé druhé až třetí injekci potíže ( zimnice, horečka) a druhý den jsem byla prakticky neschopná pohybu. Po poradě v RS centru, byla léčba betaferonem přerušena a v součastné době chodím jednou za měíc na infůze Solumedrolu a Endoxanu (tzv. "Harvardský systém". K tomu se právě vztahuje můj dotaz - zatímco ještě před čtvrt rokem jsem dokázala ujít 100-300m (s jednou holí), tak dneska chodím s holí pomalu i po bytě a navíc se mi začíná horšit i dosud "dobrá" noha. Musím se přiznat, že mě to docela děsí a uvažuji, zda bylo moudré vzdát se Betaferonu.Myslíte, že by mělo smysl poprosit o návrat k interferonům? Nebo mi už fakt nezbývá nic jiného než jíst antidepresiva a doufat v zázrak?! Mimochodem - pomohla by mi transplantace kmenových buněk?
  Předem děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů
  V. Č.


Odpověď:
Podle popisu z mailu to nelze přesně odhadnout, ale nelze vyloučit, že došlo k přechodu Vaší RS do fáze sekundární progrese - tedy bez jasných atak spíše s pozvolným zhoršováním. Tam mají interferony jen malý efekt a evidentně asi ani Betaferon nefungoval tak dobře, aby posun k této fázi RS zabránil. Proto bych se k němu asi nevracela. Všechny postupy - hlavně cytostatické - by se měly zkoušet zhruba 6 měsíců. Pokud fungují a stabilizují (chůze se dále nezhoršuje), pak se v nich pokračuje, jinak je po 6i měsících při dalším zhoršení na místě změna léčby. Pokud se dosah chůze snižuje i přes léčbu cyklofosfamidem (Endoxan) déle než půl roku, měla byste na kontrole v RS centru zhoršení lékaři nahlásit, a ten individuálně vymyslí nějakou jinou léčbu. Nebudou to ale pravděpodobně interferony, spíše silnější cytostatikum event. imunoglobuliny - ne všechno se hodí pro každého, uvádím jen příklady, ale možností léčby k vyzkoušení je jistě ještě několik. Transplantace kmenových buněk je určena pro pacienty s délkou choroby do 5 let a ještě s přítomnými atakami - jedině tam má tento jinak velmi náročný a rizikový zákrok určitý smysl.

Dotaz:
Dobrý den, prosím o pomoc.
Je mi 42 let. Od loňského dubna mám závratě, jako kdybych chodila po nafukovací matraci - nejistota, nestabilita. Pocity na omdlení, chvílemi nevím, kde jsem a co se se mnou děje. Vidím rozmazaně - trvá to asi 20 minut.
Dále mívám brnění v rukou (mravenčení), mám ruce jako dřevěné, často mi padají předměty z ruk. Hůře píšu, po třech větách píšu nečitelně. Jsem často unavená, bolí mě hlava v zátylku.
Mé vyšetření: RTG-C páteře - ploténka C54 je snížená na polovinu se subchondrální skleorozou, foramina C5 jsou zúžena o 2 mm.
Dále vyšetření EEG - několikrát F-T-C, výskyt aktivované alfa, akt až sestup ostré vlny.
CT-mozku normální nález.
Vše se denně opakuje. V noci mě vzbudí brnění rukou i 3x. Prosím, je to všechno jen od páteře? Děkuji.
J. 


Odpověď:
Píšete svůj dotaz na stránky týkající se roztroušené sklerózy - obtíže u této choroby většinou nemívají takový kolísavý charakter, nepatří k nim ani bolesti hlavy a pocity na omdlení. Z mailu bych si netroufla přisoudit všechno jen páteři, příčin Vašich obtíží může být celá řada. Pokud by byla na vině páteř, pomůže Vám intenzivní rehabilitace, pokud efekt nebude, bude jistě Váš neurolog vyšetřovat dále. 


Dotaz:
Dobrý den,
Jsem relativně nový pacient z Brna. Prodělal jsem vyšetření CT a MR a lumbální punkci. Podle těchto vyšetření odpovídá moje diagnoza Roztroušené skleróze. Jsem nyní u paní doktorky Benešové neurologická klinika Brno Bohunice. Celkem dost jsem studoval dostupnou literaturu, včetně pojednání od doc. Štourače - Symptomatická léčba při roztroušené skleróze. Paní doktorka mě řekla ,nevystavovat tělo zvýšené psychofyzické zátěži a brát vitamín B. První ataka nastala pravděpodobně v prosinci 2007, ale nevěnoval jsem jí žádnou velkou pozornost. Další proběhla v únoru 2008 a od té doby mám problém se zrakem a ještě se mi zhoršila citlivost pravé ruky, chodím zatím díkybohu normálně. Od dnešní návštěvy u paní doktorky jsem očekával, že mě předepíše nějaké léky, ale ona mě oznámila, že teprve až se odehraje druhá sledovaná ataka, tak bude moci potvrdit , že se jedná o roztroušenou sklerózu. Prosím Vás co mám dělat?Nastudoval jsem si velké množství odborného materiálu o této nemoci imunitního systému. Já nechci čekat na další ataku všechny příznaky co mám odpovídají této nemoci.Mám problémy i s nočním buzením kvůli močení.Já nechci aby mě bílé krvinky vyžíraly po tuto neléčenou dobu myelin a nervových vláken. Berou se nějaké léky po zjištění této nemoci nebo všichni doktoři předepisují na RZ vitamín B.Prosím vás můžete mš poradit jak mám postupovat? Začínám s toho být nervozní a naštvaný.Od února do teď jsem se od lékařů dozvěděl jen to, že mám brát vitamín B...Prosím o radu a o pomoc.
 Děkuji,
 K. B.

 
Odpověď:
V ČR jsou dána kritéria k zařazení na léčbu léky první volby u RS (interferon beta, glatiramer acetát) takto: musí být 2 dokumentované ataky (lékař viděl, zjistil a léčil) za poslední rok nebo 3 za poslední 2 roky. To je asi důvod, proč se "nepočítaly" obtíže v prosinci. Na druhou stranu máme škálu léků tabletkových i nové léky v rámci klinických studií, které pacientům nesplňujícím tato kritéria můžeme většinou nabídnout. Pochopitelně nemám Vaši celou dokumentaci a nemůžu proto přímo říci, že byste byl na některý z těchto léků vhodný kandidát, ale rozhodně naštěstí nemáme už řadu let k dispozici jen vitaminy B... Nevím, jestli jste obsah svého mailu diskutoval i s ošetřující lékařkou, tak byste se možná dozvěděl, proč konkrétně ve Vašem případě žádné další léčebné možnosti zatím nenavrhla. Pokud však máte dojem, že tato diskuse již proběhla, je možno se objednat k superkonziliárnímu vyšetření se všemi zprávami a snímky z magnetické rezonance (na CD nebo na papíře, popis nestačí) do jiného RS centra včetně našeho. 
P.S. Přiměřená fyzická zátěž rozhodně nevadí, naopak je výhodou. 

 
Dotaz:
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda u mého 15-ti letého syna se už mohou projevit příznaky RS.Začátkem května mi řekl,že asi minutu neviděl na pravé oko,ale mohlo to být i méně a pak to přešlo.Asi za týden mi řekl,že má nějaké špatné vidění na oku něco jak mlhu,že se to nedá popsat a pak to zase přešlo.Od té doby mi to nedá spát,protože v rodině už RS máme ato hnrd 2x.Měl jí můj strýc,který ji dostal na vojně a zemřel v 68 letech.Teď ji má sestra,která onemocněla po 20.roku a nyní má 42 let a je plně invalidní.Její první příznaky byly také s očima - mlhavé vidění.Se synem chodím od dětství na neurologii protože míval silné bolesti hlavy.Tam mu zjistili nedozrálé EEG.Přestože sportuje bývá často hrozně unavený.K očnímu lékaři nechce jít,říká že to nic není.Prosím poraďte co mám dělat jaké vyšetření máme podstoupit,kde začít. Jaká je pravděpodobnost,že nemoc nedostane.Vím jaká ta nemoc je ,ví to i můj syn.Podle mého je to nejhorší nemoc kterou může člověk dostat,žiji vedle ní od dětstvía mám z ní strach Děkuji za odpověď


Odpověď:
Přesnou pravděpodobnost vzniku RS spočítat neumíme, ikdyž je trochu vyšší v rodinách, kde se již RS vyskytla. Takto krátká porucha zraku ale neodpovídá příznakům poruchy zraku typických pro RS, spíše by mohla být spojitost s migrénou nebo - a to je závažnější - s cévním nedokrvením. Pokud se taková porucha zraku objevila už 2x, viděla bych oční a neurologické vyšetření určitě na místě. Nikoliv ve vztahu k RS ale pro nutnost vyloučení cévních onemocnění.


Dotaz:
Dobrý den.Mam dotaz .Byl mi přiznan plný ival.důchod.Mam napsanou diagnozu G69.Ale nevim co to je,a co to obnáší.Mam za sebou rezonance,cetečka,punkce,genetické testy a různá jiná vyšetření. Všechno je čistý.Bylo mě řečeno že mam něco jako R.S.že je těch nemocí 27 a oni jich znají5 a já mám tu šestou.Brní mně tváře,rovnováha je špatná,s řečí je to taky špantný,vysoký tak horší vidění a v hlavě jak kdybych měl vodu a ona se přelejvala zestrany na stranu.Beru léky na tlak,aCipralex.Jinak nic,že to nemá význam.Tak bych rád věděl víc,jestli to jde.Je ni46roků a rád bych se popravdě dozvěděl něco víc o scé nemoci.Předem děkuji.


Odpověď:
Bohužel jste nenapsal, jaká diagnóza slovně Vám byla stanovena (v čísle G69 asi vypadla nějaká číslice, protože G69 neexistuje). Podle popisu lze odhadnout, že se asi pomýšlí na některé z mnoha neurodegenerativních onemocnění (např. spinocerebelární ataxie). Jedná se většinou o geneticky podmíněné choroby (pouze u některých těchto chorob jsme schopni genetickou chybu v krvi stanovit), jejichž přesná příčina není známa. Dochází k postupnému poškozování nervových vláken určitých oblastech mozku a míchy, ale bez nějakého zánětu - proto bývá většina vyšetření v pořádku, a proto také nemáme prakticky žádné léky, protože ztracené nervy nahradit neumíme a zabránit jejich ztrátě také ne. Zásadní léčebný přístup je každodenní a cílená rehabilitace, Cipralex je sice lék na deprese, ale jako jeden z mála léků má popsán i určitý vliv ochranný na nervové buňky, takže je dobře, že jej užíváte. Další vývoj těchto chorob neumíme přesně odhadnout a je velmi individuální. Berte ovšem celou mou odpověď jako informativní k neurodegenerativním onemocněním v neurologii obecně nikoliv konkrétně pro Váš případ, u kterého nevím přesněji vůbec nic. Konkrétní informace ve Vašem případě i předepsání rehabilitace musíte chtít po neurologovi, který Vás vyšetřoval a má všechna vyšetření k dispozici.


Dotaz:
Dobrý den, 
prosila bych zda by jste mi nemohli napsat něco o RS - Devicově chorobě (dg.360). Moje matka byla postižena cca před 1,5 rokem. Testy na RS nejsou opakovaně prokázany jako pozitivní...Včera jí ošetřující lékař napsal do protokolu - pravděpodobně dg.Devicova, neuromyelitis optica. Jak prosím průběh probíhá? Dá se léčit, nebo alespoň stabilizovat? Matka před rokem přestala chodit, to se podařilo částečně obnovit na fr.hole. Nyní opět bez chůze s novým ložiskem zánětu v míše v krční páteři. LP opět bez přesných výsledků. 
Děkuji Vám velice. 
J. L.


Odpověď:
Neuromyelitis optica (Devic) - NMO - je zánětlivé postižení myelinových obalů a nervových vláken očních nervů a míchy, patří tedy do stejné skupiny jako RS, ale má trochu jiný průběh i léčbu. Více se vyskytuje v Asii, ale ani v Evropě není vzácností (spíše je vždy označeno jako RS, která je u nás mnohem častější). Kromě postižení míchy na magnetické rezonanci, lze již dnes diagnózu NMO potvrdit také vyšetřením speciálních protilátek z krve (proti aquaporinu 4) - cca za 3000Kč v Oxfordu. Léčba je částečně stejná jako u RS (kortikoidy, imunoglobuliny, cyklofosfamid, tabletková imunosupresiva), jen při akutním zhoršení se častěji využívá "čištění krve od protilátek" = plazmaferéza. Interferon beta u NMO nemá efekt, u agresivního průběhu se v zahraničí podává biologická léčba rituximab (dosud byla takto v ČR léčena pouze 1 pacientka, protože je preparát drahý a není u nás pro NMO registrován). Prognóza stejně jako u RS není předpověditelná, průběh může být mírný, ale může bohužel dojít i přes léčbu také k trvalému postižení hybnosti končetin i zraku. Z hlediska již vzniklého postižení je důležitá každodenní rehabilitace.Dotaz:
Dobrý den,
 již dva měsíce chodím po doktorech a jelikož hledám stále na netu,tak mám opravdu velký strach,proto vám píši a prosím o radu.
Jelikož mám alergii na trávu,navštívila jsem před třemi měsíci oční ,ta mi našla bledé papily,byla jsem u ní poprvé,odeslala mě na krev a na neurologii,kde bylo vše v pořádku,pak mi udělala perimetr ,také v normě,a na další kontrole opět bledší papily,tlak nitrooční v pořádku i krevní
Sama jsem se vyděsila na internetu,je mi dvacet devět a když jsem si zadala bledé papily,vyjela mi nemoc roztroušená skleroza.
Také trpím v poslední době na opakované záněty a mykozu.
A ještě ke všemu mě asi dva měsíce bolí lýtko,doktor,ortoped mi řekl zánět achilovky.Proto se vás ptám,jestli se mám pídit po dalším vyšetření,nebo se nemusím ničeho obávat.Nejím nespím,jen přemýlím:-) krásný den H.


Odpověď:
Je pravda, že žádné přesné doporučení dalšího vyšetřování pro takový případ neexistuje. Myslím, že hodnocení "nabledlá nebo bledší papila" je do značné míry subjektivní hodnocení očního lékaře, a ne vždy musí nutně znamenat skutečnou patologii očního nervu. Pokud jste nikdy neměla jasné neurologické problémy, které by Vás vedly k neurologovi, a neurologický nález je normální, doporučovala bych sledování vývoje na očním eventuálně i vyšetření druhým očním lékařem (zda to vidí stejně) a vyšetření zrakových evokovaných potenciálů a optické koherenční tomografie (OCT), které řeknou více o vlastním očním nervu (první vyšetření se dělá na neurologii, druhé na očním). K dalším vyšetřením stran RS (magnetická rezonance mozku, mozkomíšní mok) bych přistupovala až při patologickém nálezu na očním nervu při těchto vyšetřeních.

Dotaz:
Dobrý den paní doktorko, prosím o radu.
Dceři Šárce 21 let byla diagnostikována RS v březnu 08. Ataka postihla dolní končetiny - brnění nohou až do výše boků a obtížnější hybnost. Doslala v ÚVN kapačky kortikoidů. Předána do RS centra Motol, kde byla zařazena do studie s Interferony, takže nevíme, zda je léčena či má placebo.
Bohužel dcera je velmi nesdílná a nechce se o nemoci bavit. Ale vím, že brnění u jedné z končetin v oblasti stehna přetrvává (tedy více než 2 měsíce po kapačkách). Lékařka v Motole jí údajně sdělila, že nemůsí cvičit, stačí normální denní režim. Já bych chtěla vědět, zda v této fázi má smysl končetiny procvičovat, rehabilitovat a tím zlepšit stav - odstranit to brnění.
S nemocí nemáme zkušenosti, budu Vám vděčna za odpověď.
Děkuji L. M.


Odpověď:
Brnění může po atace dlouhodobě přetrvávat, hlavní je, aby se nezhoršovalo nebo se nepřidaly nějaké další příznaky - pak by dcera měla kontaktovat lékaře svého RS centra. Přiměřené cvičení je určitě s výhodou na celkovou kondici každého člověka tím více u našich pacientů, ikdyž nezabrání brnění. K získání podrobných informací o životosprávě a vůbec celé RS si lze načíst v knize "Je roztroušená skleróza Váš problém?" od doc. Havrdové, kterou si můžete objednat i přes Rosku.

Dotaz:
Dobrý den pani doktorko,
nasla jsem na Vas kontakt na strankach Unie Roska a protoze mi RS diagnostikovali teprve pred 14 dny, tak jsem z toho stale zmatena a dost vystresovana, takze se radeji ptam, abych neco nezanedbala. Prvni atakou byl zanet ocniho nervu, dostala jsem 3 davky Solumedrolu a ted stale jeste beru po 32mg Medrolu, ale i tak me od vcera z niceho nic boli pod pravym kolenem, takovy pocit napeti, stazeni svalu po skoro cele delce nohy zespodu a dnes se k tomu jeste pridala i tyze nohy zeshora. Muze byt toto dalsi ataka? Je mozne mit ataky tak casto a navic i v dobe kdy clovek stale bere Medrol? 
Predem moc dekuji za odpoved.
  S pozdravem M. S.

Odpověd:
Další obtíže, které vznikají do 30 dnů od první ataky považujeme za pokračování oné ataky, nikoliv za ataku novou. Nicméně pokud jsou tyto příznaky trvalé (ne jen občas) alespoň 24 hodin, určitě kontaktujte hned lékaře, který Vám dal Solumedrol a Medrol. Pokud totiž ataka pokračuje, většinou ještě přidáváme buď další SoluMedrol nebo i silnější cytostatikum. Dotaz
Dobry den,
chtela bych se zeptat jak se s RS chovat k alkoholu. Zda skodi jakykoliv alkohol, nebo zda je napriklad vino a pivo v urcite mire pripustne (nebo dokonce zadouci)? Jak je to s tzv. „tvrdym“ alkoholem?
Dekuji za odpoved, J. Š.


Odpověd:
Alkohol pouze ve velmi rozumné míře (pozor na jaterní testy - řada léků na RS jim škodí sama o sobě) - když už tak nejlépe 1-2 dcl červeného vína denně, to je dobré i jako prevence cévních chorob a neškodí, taktéž 1 pivo větší problém neudělá, tvrdý alkohol rozhodně nedoporučujeme. Daleko horší ve vztahu k RS je oproti alkoholu ovšem kouření.  

 

 

Zdravotní poradnu zajišťuje  

MUDr. Eva Krasulová, PhD
Neurologická klinika a Centrum klinických neurověd
Univerzita Karlova v Praze

1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Kateřinská 30, 128 00 Praha 2

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 

 

 
visegradfun.jpg
zivot_nejen_na_kolech.jpg
benefin_koncert_beatles.jpg
hasiia2a.jpg
pil2.jpg
banner_336x280.jpg
poradna.jpg
casopis_roska_02_-_03_2013.jpg
baner.jpg
aktivn_ivot.jpg
logo.png
buying renagel from canada no prescription beta blockers online pharmacy levitra generic clomid serophene omifin buy amoxil usa buy diovan online no prescription usa buy elavil in usa cytoxan patient reviews ordering glucotrol allopurinol use chemotherapy singulair online in canada get tinidazole las vegas lamisilate usa no prescription ortho cyclen sublingual dosage billig dyazide online kaufen cheap revatio free delivery lithium buy online mexico acheter pas cher risperdal where can i buy tinidazolum tablets metformin dosage for type 2 diabetes mobic rx side effects the chepest percocet ceftin prescription only exelon for sale usa duprost generic 2013 drugs kamagra soft usa discount sell amantadine online is .5mg of propecia effective moduretic online sales duetact prices at costco novolog coupons 2010 apcalis sx ships from india side effects of anti anxiety pills acquistare aciphex in italia pharmacy express scripts phone number 1 800 flomax next day delivery best place to buy zitromax in india can you take disulfiramum daily comprar florinef online very cheap celadrin levlen over counter ortho tri cyclen buy online no prescription chloroquine drugstore.com can you buy kamagra in ireland isoptin lawsuit canada cheap drugs bandcamp avalide canada sale differenze fra viagra cialis e levitra anteovin mexico no prescription estrace on line in the mexico buspar reviews for men protonix no prescription needed canadian online pharmacy where to buy diprolene with visa colchicine manufacturer in india viagra for men uk coreg from australia prednisone buy online no prescription comprar cialis sublingual original indian generics online augmentin online pharmacy buy benemid buy generic beta val online with prescription rhinocort with paypal payment dipyridamole not generic premarin mg canadian rx purchase ciprofloksacin on line in india is cephalexin better than clindamycin plendil generic wikipedia drugs usa buy flucazole without prescription seasonique generic name carbozyne online order alesse pills online in the india no prescription buy brand advair diskus anti allergic asthma buy indocin lowest price is ordering drugs from canada illegal stieva a where to get thyroxin without prescription over the counter medicine prozac is sominex better than nytol what types of suhagra are there purchase allium bulbs indian pharmacy diabecon rogaine 2 in usa minocycline tablets uk vytorin order online no prescription overseas pharmacy no prescription shatavari what drug classification is proscar propecia non perscription countries buy birth control patch online no prescription azitromicina usa pharmacy buy thyrox greece where to buy celexa with mastercard mexican pharmacy no prescription glucotrol xl get procardia toronto silagra drug in uk pharmacy ordering voveran sr here in canada bula prednisona buy diarex online australia no prescription ourcanadianpharmacy requip overseas zebeta ships from india colospa canada head office aviane 28 online forum where to purchase olistat etodolac from uk lov cost prednisolone levitra with dapoxetine review generic seasonique cost ordering clopidogrelum mexico medikament ramicomp 4 types of psychoactive drugs ordering low dose aciclovir vardenafilum buy canada bupropion buy mexico list of tesco stores selling glyset cialis sublingual 100 review canadian pharmacy licensing board purchase retin a 0,05 on line in mexico buy asacol in usa trustworthy online drug stores is there a generic drug for mirapex cost of cialis in mexico nizagara from buy lamisil patch generic lansoprazol for sale on line hydroxyzine no prescriptions where to buy abilify online mexico acticin on line in the canada effexor xr prices at costco prevacid pharmacy assistance what is considered long term prednisone usage long time side effects cardizem online pharmacy no prescription needed benzac premarin now co uk nitrofurantoin tablets 150 mg rimadyl side effects bleeding phentermine uk prescription prilosec over the couter how to buy lexapro web pharmacy rx ieson estrofem generico italiano how to use cialis best when to start taking clomid in your cycle order estrace from canada without prescription order keflex pills ver bula de cloridrato de sertralina does olanzapine cause weight gain where to hytrin celadrin next day delivery all types ophthacare pills brand viagra from europe sominex canadian pharmacy amoxil 100mg cheap deltasone us companies only diarex drug in germany pharmacy getting artane in australia when will a generic for aciphex be available list of all narcotic pain pills purchase abilify 5 mg non generic phexin lasilix online pharmacies with out prescription what is coversyl for adalat legal in england neurontin phone orders nexium prescription only can you buy bupropionum in ireland microzide without a prescription from australia best online pharmacy generic fasigyn silagra tablets price carvedilolo with no subscription thyrox online purchase triamterene generic wikipedia drugs what does a generic norvasc pill look like buy ortho cyclen online amazon can order roxithromycin online ajanta pharma ltd paithan himalaya mentat price roxithromycin buy online mexico generic pills for etabus albuterol inhalers without rx cheap trial erection packs 2 sale uk buy amoxycillin with a mastercard where do i celadrin in usa buy orlistat online safely cheap flea medications for dogs to buy tinidazolum in uk aripiprazola online no prescription low price floxin uk orlistato order canada buy brand viagra jelly imuran 100 mg tablet buy atrovent from mexico online diltiazem mg buy elavil medication dogs emsam with prescription buy alli pills at walmart bupron sr cheap uk i want to buy parlodel adalat discounted etabus to buy in england retin a 0 025 tablets purchase on line buy sinequan next day buying lithium purchase trimox mg protonix express canada actos cheap price dipyridamole generic 2013 drugs phenergan buy online us micronase generic name indian generics online zofran lincocin for dogs side effects doxycycline from canada with no prescription antabuse buy no prescription doxi 1 no prescription needed canadian online pharmacy what is cephalexin for comprar duprost original en madrid why is there a shortage of propranolol discount prescriptions plans where to buy cialis over the counter hytrin without a prescription from uk viagra suppliers in india cephalexin dosage for adults generic mircette for sale on line monocycle zovirax canada companies only terramycin delivery london bactroban overnight pharmacy can you get high from antabuse imitrex how to buy oristal on line in the uk without a script delivery allopurinol viagra for sale in las vegas can i make prednisolona cefixime dosage complicated gonorrhea fastest amantadine uk delivery buy imitrex tablets mexico generic brafix no prescription ginseng without prescription medication list of tesco stores selling inderal blood pressure medication side effects lisinopril viagra available bangalore eshop zovirax cream sale order aciphex without prescription will lipitor price drop zyprexa 20 mg velotab buy clincin tablets canada how long to use bactroban cream purchase cheap fincar online discount oratane of canada how do you order painkillers online terramycin online tretinoin 0 025 for sale australia why has arzomicin been discontinued where can i buy levothyroid tablets buy actonel 100 generic uk paypal claravis walgreens pharmacy amsterdam ny micardis usa cvs prices bupron suppositories buy toprol xl canada prescription canadian pharmacy generic valtrex valacyclovir evista drug store online order cefadroxil overnight top 10 online cozaar sites order non generic antivert what is bactroban made of original frumil online purchase cytotec lowest price effexor xr india suppliers names of drugs for depression and anxiety paxil tablets 150 mg buy colchicine online thru paypals reminyl roche precio argentina prednisone pills facts diprosone for sale uk buy phexin cheap buy himcocid pills in the uk baseball five tools where can i purchase venlafaxina trial erection packs 1 buy online australia bentyl medication dicyclomine tamsulozin buy usa where to buy viagra soft drugs online best plavix prices is generic dapoxetine effective what is terramycin ophthalmic ointment humans half price vermox procardia order online no prescription best online pharmacy generic antabuse order ayurslim online uk cheapest place to buy benzac how to take ciprofloxacina mg sale tricor aceon noprescrition needed usa online pharmacy buy oristal online no prescription canada buy wellbutrin in india online erexin v purchase capoten mail order v gel with paypal payment what does pamelor look like dipyridamole rx buy misoprost boots order antibiotics from canada renagel tablets australia dialysis i pill zestoretic website drug diuretic generic sildenafil names generic levitra professional uk paypal flunil birth control online uk lamictal online usa no prescription can you take zetia daily propranolol beta blocker alcohol flomax online pharmacy uk isoniazid combination therapy lasilix sold over counter retin a without a prescription from us protonix pct buy can order metrogel canada prednisone online pay paypal buy exelon with is there a cheaper alternative to nexium where can i refill tetracycline prescription where to buy letrozole in australia generic diprolene uk flagyl er from canada generic vytorin 10 40 alfa flucon online in canada craigslist new york rangers tickets can you buy atorlip 10 over the counter in germany nhs repeat prescriptions online doncaster elocom generic usa buy fertomid 100mg online order buy altace pharmacy costco pharmacy dyazide price lady era noprescrition needed uk online pharmacy grifulvin v without prescription miami can you get emoquette tetracycline recommended dosage buy thyrox new zealand online no rx fluoxetine online buy amoxiline pills in the canada how much does benicar cost order liposafe online no prescription with a mastercard over the counter antifungal pills for yeast side effects taking 100 mg of prednisone half price anastrozolo something natural like viagra purchase zydis mg buy nolvadex 20mg no prescription tizanidina sale canadian family tree search free grifulvin v medication order retin a gel 0,1 dosage too high alphagan buy without antabuse 500mg side effects of skelaxin 800 cheapest alli tablets trileptal coupons cheap betnovate mg actonel without prescription order finpecia uk list of tesco stores selling rumalaya online plavix india secure pill box hat valtrex shortage 2012 lincocin injection for dogs buy accutane online from mexico order levitra from uk without prescription where can i purchase topamax where to buy buspar online without rx legal status of drugs in europe safe buy erexor online order zanaflex from drugs malaseb dog shampoo uk anastrozolo without script skelaxin results forum calan pill shop discount code order yaz online no prescription with a visa buy dulcolax australia how much is cyklokapron tablets best diet pills on the market in south africa generic uk paypal ayurslim brand cialis online with out prescription mevacor online pharmacies with out prescription olfen 100 sr diclofenac indian pharmacy tindamax retin a 0,025 maximum dosage is diflucan legal in uk is lexapro better than prozac for anxiety lamictal sjs lawsuit lanoxin price india age to buy dramamine average cost of wellbutrin xl quibron t generic reviews erection packs 2 cheap uk pharmacy buy actoplus in singapore topamax online from uk generic lipitor in australia cialis jelly lowest price online purchase novo digoxin on line in australia where to get tamoxifen buy tinidazolum pills in the us nexium canadadrugpharmacy nexium in us buy korean ginseng india cloridrato de sertralina faz engordar mail order generic florinef how much will orlistat cost is paxil better than celexa buy apo furosemida online no prescription us where do i provera in canada no prescription lorazepam suppliers of tegretol in us buy zovirax online overnight delivery premarin cheap glyset india cytoxan shop net misoprostol abortion pill price cleocin gel uk next day delivery what does bentyl emsam without script culturismo y suplementos where to get tricor pct viagra de synthroid buy online mexico where to buy clomid mg effexor xr side effects sweating discount code for allopurinol best place to buy levlen online buy sinequan pills in the uk zetia medication information best cialis soft prices cipla pill shop robaxin in usa clozaril medication online riperdal india buy accutane online 20mg viagra over counter can you buy free coupon for zyvox betnovate price in india pulmicort cheap uk best place to buy ortho cyclen in india side effects of lesofat capsule xenical no prescription australia zestoretic rx how to order bactroban online antabuse prescription medication 100 mg prometrium zestril on line in the uk grifulvin v lowest price resources for pilex fertomid to buy from europe where to buy hoodia online mexico what is apo allopurinol used for fertomid pas cher italie can buy tretinoin 0,05 online zantac with no perscription buy shuddha guggulu online with out prescription hydrodiuril mexico no prescription buy cheap trazodone research grade glyset strattera dosage and administration is prilosec otc the same as prescription prilosec med cab medazole mail order betapace online what does zanaflex treat buy doxycycline with mastercard furosemide mexico companies only decadron iv side effects in adults buy levothroid mg how to order pilex online buy abortion pills uk generic zyprexa uk paypal where to buy topamax price of cialis 20mg generic from roxithromycin gabapentin and alcohol erowid caverta uk online what does a cipro rash look like buy prandin tablets us cheap saw palmetto australia ventolin canada head office buy paxil online mastercard pravachol billig kaufen pharm support group reviews order stromectol lowest price generic gell buy viagra ambien walrus blog generic glucotrol usa pharmacy apo clopidogrel india no prescription calan uk next day delivery brand advair diskus in italia canada drugs trimox with prescription augmentin buy online mexico can buy diamox online where to buy crestor online mexico allegra show low az sale retin a 0 05 order sarafem no rx canadian pharmacy order salvent on line uk to buy hoodia motilium syrup dosage best coversyl prices can women take cialis or viagra buy over the counter isoniazid online casodex online legally lisinopril withot prescription risperdal to buy in australia stieva a cream 0.1 review lasix no prescription cheap price can order confido online buy mometasona online overnight delivery cheapest calcium carbonate tablets uk buy metocarbamol bulk orlistat tablets dosage canada buy singulair without prescription mentat ds syrup over counter uk orlistat drug schedule order prescriptions online canada best price for seroflo buy acticin pills in the uk ou acheter pilule alli en ligne original carbozyne online levitra professional from india albenza buy online australia pariet 20 costo tretinoin 0,05 online pharmacies with out prescription purchasing kamagra gold online uk diclofenac gel buy uk minipress online fluoxetine mexico companies only is baclofen available in canada buy nizoral 4 shampoo online sex power tablets names obelit over the counter usa where to buy ciprofloxacin hcl what types of salvent are there overnight pharmacy clonidine fluoxetine medicine online actonel online from uk misoprost mg no prescription yasmin alibhai brown is a disgrace liposafe drug in canada pharmacy avodart 100mg tablet how to buy aygestin comprar trental original cheap diflucan one prescription zyban precio mexico pravachol ships from india raloxifeno on line in the mexico long term side effects of v gel buy mobic online no prescription uk buy priligy mexican pharmacies compare prices fluticanose brand kamagra oral jelly buy claravis generico italiano reviews of metformin purchase chloromycetin mg prednisone delivery london buy acticin singapore what is biaxin 500 mg order riperdal no rx canadian pharmacy does generic viagra work gel drugstore clomid online no prescription suppliers of aristocort in us phd pharmacy 2010 europe best online pharmacy generic metformin donde puedo comprar florinef minocycline delivery uk is buying pain pills online safe cost of doksazosin lek order nolvadex uk order zoloft 100mg international pharmacies no prescription how to take diclofenac potassium can i order stediril online lynoral prescription coupon is it illegal to order generic inderal levitra professional supplier in uk buy cheap picrolax pills can you take alli with thyroid medication can you buy strattera in ireland when will generic prandin be available how to get bystolic in australia best online site for cialis esperal shop net get cipro las vegas safe mix viagra cialis best dose of metformin for weight loss safe place order decadron azithromycin tablets 250 mg used for comprar clozaril portugal can you buy live lobster from red lobster medicine actos agency bladder cancer brand amoxil medication order naprosyn canadian pharmacy medication online kamagra soft tizanidinum canada no prescription mail order generic zenegra cape fear discount drugs ramsey street where to mentat ds syrup long time side effects kamagra gold what are the side effects of diclofenac sod chloramphenicol reviews and dosage can you buy diovan hct cheap neurontin brand order genuine plendil best price augmentin pharmacy usa mail order keftab online sertralina for sale uk proscar 5mg information celapram drug in fr pharmacy is viagra available over the counter in ireland methylprednisolone acetate side effects side effects of thyroxine nhs eldepryl no prescription fedex ups can i order brand levitra phentermine for sale amazon discount shuddha guggulu from usa periactin legal us vermox medication online india pharmacies online that sell zithromax order salvent tablets how much is calan tablets research grade diclofenac levitra professional brand order ephedraxin tablets indian pharmacy inderal is generic florinef available in usa minocin refill pack real levitra cefixime 400 mg dosage where can i get some colchicine uroxatral usa cvs prices orlistato delivered to your home bactroban canada pharmacy dyazide prices usa gasex in us us pharmacy online revia sarafem pfizer cabgolin pct buy actos drug in canada pharmacy can you buy albendazole trusted buy cialis viagra levitra online what is roxithromycin mg used to treat metronidazole uk sale viagra online generic buy serpina online mexico no prescription is mail order retino a cream safe adalat generic release date taking prednisone before a race how to import xenical buy diamox pills in the canada buy antivert new zealand online tegretol over the counter india safe place order zyloprim is colchicina legal in uk alli on line in the usa doxycycline dose equine where can i buy suprax mg tadacip in italia cheap coversyl 4mg buy simvastatina mg online buy xenical online safely my methotrexate coupons best rythmol sr prices azithromycin tablets dosage singulair tablets reviews what does atarax make you feel like trandate delivery london sale elavil lipitor buy india tofranil pas cher purchasing allopurinol online uk exelon patch price india how to use viagra effectively overseas pharmacy review flucazole drug canadian pharmacy generic form for singulair where can i buy prednisona where can i buy premarin cream generic retin a 0,05 safe secure 365 pills best place to buy wigraine in canada xanax street price 1mg buy minocycline online from canada meclizine pills buy shallaki canada pharmacy mentat ds syrup usa ginseng india pharmacy lopid canada overnight delivery tramadol 50 mg from canada amlodipinbesilat no rx seroquel best online non prescription pharmacy cheap metformin discount glucophage buy acticin united states fda where to geriforte syrup buy over the counter amoxycillin online safe to buy generic shallaki from usa viagra nachnahme apple discount drugs berlin maryland fast metformin deleviery legitimate online pharmacies u.s generic liposafe for sale on line drug bentyl side effects can i get high on seroquel xr pharmacy buy drugs actos decadron dose for poison ivy lopressor cheap uk what is the cheapest ed drug lasix next day delivery suhagra for sale online lasix 500mg www.viraga.ca generic lotrisone for sale on line finax american crunch propecia mental side effects buy online confido generic what is metrogel for actos by mail yasmin cost nz cafergot online meds otomax online coupon code lamictal withdrawal side effects calan with prescription clomid post cycle for sale better than tizanidina apo furosemida online without prescription buy deltasone prednisone canadian pharmacy brand viagra ventolin dose for children buy fosamax drug skelaxin generic name metaxalone a good web page to buy aricept with no script drugs similar to pilex can you buy aciclovir tablets over the counter uk lasix shipping overseas can you buy glucofage over the counter in germany order apo furosemida online no prescription with a mastercard ordering roaccutane mexico differin no prescription needed differin gel uk adalat generic 2013 drugs zestoretic reviews and dosage buy ditropan online canada ortho tri cyclen without rx tetracycline usa no prescription fluticanose canadian online overnight pharmacy amaryl woldwide shipping trental italiano mentat spain tindamax without script avapro online bestellen where to purchase ciprofloxacina all pills long term side effects of orlistatum free coupon for phenergan lexapro generic release date 2011 generic almetec no prescription frusemide online from uk precose now co uk augmentin buy online us buy almetec without prescription kamagra gold medicine online american express corporate card login australia the canadian rx atlas 2nd edition proscar price philippines birth control pills alphagan oristal limited india cipro price walgreens generic viagra online paypal mail order generic zestoretic alli com skateboarding best price for real cozaar legal buy alavert online canada decadron generic cheap costs metoclopramide capsules online pharmacy order propecia 5mg overnight pharmacy bentyl view topic purchasing celadrin online nolvadex tamoxifeno voltaren emulgel sale meds from india online simvastatina phone orders safe place order tetracycline prescription drug kamagra antiflu des capsulas precio prevacid from usa pharmacy buy torsemide inhaler canada buy bupropion online no prescription uk rumalaya 100 review what is toprol indian pharmacy nizagara lipitor rx assistance buy tretinoin 0 025 200 luvox mexico companies only can you get high off of diclofenac potassium can you take cordarone daily generic brand for topamax para que se usa el medicamento nitrofurantoina actonel pharmacy order can you get cefadroxil non prescription proventil pharmacy diarex order in the us acheter grifulvin v pas cher pharmacy technician online programs canada para que se usa wellbutrin levitra professional online pay paypal best price for real acivir pills generic furosemide 40 mg salbutamol prices usa benicar 100mg cheep india pharmacies online that sell zovirax safe sinemet buy bisoprololi fumaras on line no script discount strattera from canada prednisolona online in uk syeda generic yasmin reviews orange pill seroquel 100 cardura sold over counter best site to buy malegra dxt venlafaxina generic australia cheap generic adalat malegra dxt usa cvs prices buy starlix online no prescription united states avalide delivered to your home cheapest abilify prices viagra generic name colospa 100mg cheap cleocin gel coupons is midamor legal in uk doxycycline genrx tablets 100mg where can i buy terramycin online without a prescription what is lotensin used for order salbumol online no prescription with a amex buy wigraine online mexico no prescription 0.5 hydrocortisone cream boots purchase carafate in india can order extendaquin online amoxycillin buy uk cheap almetec no prescription vpxl no prescription overnight delivery sample viagra online buy phenergan online canada no prescription acticin buy online ireland order generic septilin cheap viagra jelly mg sildenafila over counter uk buy indocin sr online albendazole order online no prescription buy actos online reviews phenamax fast usa minocin pharmacy propecia supplier in uk abilify tablets dosage phenergan ships from india comprar tofranil pela internet purchase oestrogel on line in australia pharmacy order deltasone prescription overnight i pill prozac website sominex suppliers overseas snovitra super power discount medications can you get high off of levothroid diamox over counter clomifene prescription coupon can i take 1000 mg of keflex is generic l thyroxine available in usa nizagara canada companies only mechanism of action of bupropion hydrochloride order luvox from usa without prescription do doctors prescribe viagra performance anxiety buy cialis sublingual amoxicillin 500 mg capsule order toprol xl from uk without prescription zoloft alcohol death comprar fluconazol en argentina orlistat api manufacturers india side effects of dulcolax balance what does allegra mean in italian jaunty what is ivenox tablets www indiatvnews com aap ki adalat where can i buy dutas can i get differin where to get nexium buy aleve from mexico online ordering hydrochlorothiazide on line acivir pills online without rx discount mevacor from canada hotel villa cipro venice generic wellbutrin sr canada toradol side effects weight gain metformin best price flunil without a prescription from india chloramphenicol from india how much is 100mg of viagra cefadroxil medication overnight delivery brand levitra mg buy female cialis usa cvs prices lisinopril hydrochlorothiazide weight loss estrace drug classification bupropionum no prescription purchase glucofage lowest price purchase brand advair diskus pills comprar advair en argentina original amaryl online tadalis sx buy no prescription order no prescription buy diovan zofran 4mg tablets flovent diskus discontinued trial erection packs 1 for sale australia buy innopran xl online buy isoptin in singapore lithium orotate canada buy ciprofloksacin pills in the australia aricept 10 mg cost viagra effects on healthy men diflucan thrush infant buy actos online australia no prescription benemid discount code where to buy tinidazolum online without rx common side effects of digoxin toxicity in the elderly what does a cialis tablet look like finpecia generic india best site for clavamox avodart without a perscription online pharmacy no prescription needed tricor actos pharmacies in ordering differin himcolin canada sale low cost prinivil celebrex pfizer side effects pyridium online canada where menosan light blue round mylan a1 micronase discount finpecia online australia chloramphenicol for purchase without a prescription buy torsemide boots pharmacy que es disfuncion erectil adam richman man vs food healthy suhagra billig kaufen ditropan where to purchase vistaril mexico pharmacy saroten retard 50 mg kapseln forzest in canada buy roxithromycin quick brahmi 100mg cheep canadian pharmacy professional 10mg levitra online best dramamine prices cialis online purchase in india benemid to buy in england risperdal online pay paypal drug classification didronel zyvox dosage children gram acheter zovirax sans ordonnance metronidazole cheap uk pharmacy generic wellbutrin xl in canada zoloft generic price maxalt medication where to buy where abilify generic purchase zixen trimix review discount ceftin mg albuterol canada prescription apo ramipril alcohol buy tindamax online with out prescription aviane 28 generic mexico online drugstore cialis pictures of baclofen tablets pill rx health cozaar products arimidex medication on line where to brafix etabus generic australia best otc medicine for back pain cialis jelly buy online ireland clomifene fast usa lilly cialis coupon buy cardura online from australia benadryl medication buy tetracycline antibiotics pharmacies very cheap azitromicina buy feldene australia diovan hct prescription discount card atomoxetin drug class how much abilify does it take to overdose purchase alti doxycycline online stromectol canada pharmacy canadian pharmacy lexapro how to order cholestoplex online coming off citalopram anxiety advair diskus price in canada digoxin order canada trazodone medications ordering alphagan grifulvin v canada overnight delivery levitra super active generic cheap costs code red 7 spray reviews cialis viagra levitra pack canada and malegra dxt chlamydia treatment azithromycin and alcohol didronel online store lowest priced motilium doxycycline hyclate monohydrate malaria purchase actos 45mg canada prescription drugs buy antibiotics online legal low what is the definition and example of alliteration purchase requip in us the chepest ditropan generic zyprexa price buy elavil online with mastercard purchasing tetracycline online uk vistaril over the counter canada viagra super active with prescription buy cymbalta without prescription zanaflex buy on line purchase erection packs 3 pills where do i amlodipin in australia how to purchase cleocin gel purchase aygestin online no prescription buspar uk next day delivery buy rogaine 2 with a mastercard imitrex now purchase actoplus in usa i pill zestoretic website lisinopril thiazide viagra jelly birth control online us what does aldactone look like buy cytotec uk evecare no prrescription cost of voltaren where to purchase lexapro is soma better than baclofen prandin online india long term side effects of lopid best online pharmacy generic lanoxin buy live lobsters online methotrexate and diet pills nimotop tablets for purchase buy eldepryl greece buy sildenafil canada is generic clomid available in usa tetracycline cheapest can you buy brand cialis in ireland online pill store prescription buy adalat tablets india decadron como se usa dosage flagyl dogs wordpress stats counter asacol from canada best over the counter medicine for low back pain voltaren generic substitute buy bupropionum australia cialis 5 mg mexico buy canada no prescription for betoptic recommended dosage zithromax chlamydia tadacip no prescription fedex ups best place to buy lithium online where to ortho tri cyclen cheap metronidazol how can i get clomid over the counter med cab vpxl fast nootropil deleviery glucotrol brand positioning wellbutrin sr tabs cialis generika cheap diflucan mg india northwest pharmacy in canada reviews generic nizoral india low price confido uk online dutas overnight delivery rumalaya forte in italia buy tretinoin mg online for order tetracycline tablets is generic key pred effective order proscar no prescription i want to buy mestinon onde comprar ginseng leukeran spain oxybutyninum online uk where to get procardia pct emoquette no script buy motilium pills in the australia buy tetracycline online price discounts western drug keflex oder mg tablets of almetec guaifenesin codeine cough syrup side effects where do i isotretin in usa coversyl us companies only online no prescription uk for zenegra does london drugs develop 120 film free 30 day trial of seroquel my c ratioph coupons bayer levitra pfizer hyzaar 100 12.5 mg buy vpxl greece is naproxen better than celebrex ciprofloksacin dose generic rumalaya buy canada where to buy baclofen online india lasuna online flomax on line tetracycline hydrochloride ophthalmic ointment usp can you get high off gabapentin 600 mg what are side effects of buspar procardia xl 90 mg tablet minocycline for daily use canada tamoxifen pharmacy order retino a cream 0,05 not generic buy cozaar online overnight kamagra oral jelly suppliers overseas buy zentel online no prescription canada curacne order online where do i beconase aq in usa order sildenafil online best place to buy medazole without a prescription cytotec 40 mg pharmacy over counter asacol acai pricing paroxetine cost comparison 30mg revia reviews and dosage permethrinum supplier in uk actoplus met generico italiano oder mg tablets of fluoxetina prescription prevacid coupons is there a shortage of glucotrol xl ordering florinef here in canada ordering avapro here in canada isotretin on line in the canada what is the dosage for benicar arthrotec 50 buy online side effects of isotretinoin 40 mg buy reglan online from australia xeloda pharmacy usa voveran sr mg canadian rx tretinoin 0,025 delivered to your home birth control pills erection packs 2 hytrin pharmacy prices list bromocriptine pregnancy rates birth control pills micardis antivert online pay paypal where to buy metrogel with echeck get lamictal toronto buy alli 120 mg prescription online metronidazole overnight delivery list drugs classes uk half price erection packs 2 buy benadryl for less do i need a prescription for geriforte generic lamisil usa buy kamagra online without a prescription erythromycin uk pharmacy low cost acticin cod seasonique canada drug store hydrochlorothiazide cost in canada when did prevacid become available over the counter para que serve remedio cloridrato de sertralina comprar atorlip 5 en argentina crestor side effects wikipedia compare prices toprol where can i buy ondansetrona mexican pharmacy no prescription salbumol oregon state police background check average price of 100 mg viagra half price acnetane voveran injection india alphagan usa pramipexole tren gyno desyrel now lioresal medication flomax and avodart combination genuine levlen best price misoprost from australia safe to buy generic requip from uk what is lamictal made of prozac and alcohol hangover current price feldene cheap myambutol uk buy pariet capsules etodolac mg uk ondansetron ultra low dose pravachol where do i eurax in canada zenegra medication online clomid pregnancy stories haldol decanoas wikipedia generic for alphagan p phenergan cost canadian where to buy prevacid solutabs demadex pct buy super active doxycycline tablets 100mg reviews buy estrofem bulk orlistato canada head office proscar recommended dosage estrofem uk buy aron levitra wiki genuine fluss 40 best price safe place order isoniazid oratane noprescrition needed canada online pharmacy generic for detrol medication purchasing retin a 0,025 online uk vermox online dramamine by mail order flunil where to buy in canada buy tenormin patch order cialis sublingual online no presctiption buy nordette boots pharmacy cost of lexapro 10 mg at walmart clomifene costco premarin mg mexico buy diamox online australia no prescription erexor male enhancement reviews acheter telephone mobicarte sfr printable claritin coupons 2012 generic viagra jelly overnite shipping atacand generic wikipedia drugs acivir pills generic usa ciprofloksacin from australia keppra tablets from buy can you get high off benadryl cough syrup buy serophene xr without prescription periactin for sale australia discount celebrex canada drugs from india reviews generic cialis levitra 20mg dosage comprar lanoxin original en madrid crestor generic price cymbalta 20 mg price seasonique no prescription compare prices nizoral prices usa no rx bactroban online buy lioresal with paypal disulfiramum buy online uk buy procardia online from uk lariam cost in india viagra tablets price in karachi rhinocort tablets online buy tetracycline online pharmacy cost of mail obelit erythromycin stearate dosage can i get high off olanzapine order dramamine online no prescription with a amex diprosone pharmacy mail order what is the generic for mircette meloxicam enolat dose can order baclofen canada seroflo spain over counter buying cytotec online can you order prazosin lamisil online from canada pulmicort buy without actoplus met brand order medazole cheap canada pharmacy buy viagra soft pills in the canada elavil dose for depression trial erection packs 3 canada companies only epivir hbv lawsuit canada buying fasigyne from canada no prescription western drug levothyroid antabuse in usa zyprexa medication interactions pill identifier with pictures oxycodone buying acticin in manchester is atarax available over the counter flonase cheap mexico pharmacy buy cheap antabuse pills order phenamax online uk torsemide looking for is finax a prescription drug sildenafil generico dr simi mexico diovan sales 2011 novartis brand cialis canadian source where lasix works detrol fast uk janumet mg order buy unisom sleeptabs uk online decadron 100 review where do i dutasterid in australia clomifene for sale australia best place to buy alli in canada dipyridamole canada cardura buy on line genuine trandate best price xenical available ireland elocon ointment used for drugstore canada magazine online cheap kamagra supplier review ic metronidazole and birth control levitra roche precio argentina where can i buy zaditor 24 hour viagra delivery ordering doxazosin on line buy orlistatum hong kong methotrexate usa pharmacy accutane dose too high florinef drug canadian pharmacy where can i buy hydrodiuril mg the drugstore cowboys uk cytotec abortion pill procedure buy cardura with buy ginette 35 without a subscription nizagara information olistat price india what is the generic name for ditropan best place to buy flucazole in australia arava sold over counter tadacip doctors online ezetimibe side effects joint pain moduretic no script best site for suhagra purchase coumadin on line in usa how to import levitra professional what is lotrisone free or low cost bactroban use forzest coupon online what is otomax mg used to treat order curacne from mexico without prescription online pharmacy safety eurax lotion uses cheap benicar usa american apo furosemida terbinafine hydrochloride vs clotrimazole ventolin online shipping trial erection packs 1 wholesale birth control pills nitrofurantoin boehringer ingelheim coupons for combivent what is nitroglycerin made of indian generics online thyroxine cialis side effects edema levlen shopping generic cytotec cost antabuse on line in the usa clomid and african american women buy rumalaya overseas pastillas para mantener la ereccion peru order kamagra on line uk wellbutrin xl no prescription online buy zyrtec 20 can bentyl get you high allie finkle rules for girls bookstore in order tindamax drug in fr pharmacy diamox pills sweat cheap generic viagra sublingual cheap zovirax sale uk desyrel drug in fr pharmacy priligy prescription coupon buy robaxin from canada single dose doxycycline prevention lyme disease buy wellbutrin pills in the india baclofen tablets dosage mirapex lowest price online prescription fedex overnight aceon free shipping aceon probalan mexico companies only liquid propranolol review what is actonel for osteoporosis order tadalis on line usa menosan prescription coupon cvs pharmacy toronto canada order cephalexin without rx keppra mist canada purchasing metformin online uk pariet for sale uk is mail order delta cortef safe difference between viagra professional and viagra super active cialis jelly drug in usa pharmacy drugstore deltasone usa best price cialis jelly pain meds online no prescription buy apcalis uk buy extendaquin have no prescription purchase singulair 5mg discount stediril from canada pariet birth control online canada best place to order levitra super active in us hoodia without a prescription from us usa buy roaccutane without prescription zitromax for purchase without a prescription what is seroquel xr used for cheap liposafe keftab drug in fr pharmacy ordering kamagra oral jelly mexico keppra on line no script buy ashwagandha powder uk online depakote purchase serophene mexico no prescription cheap genuine nizagara online bactrim shortage safe place order atrovent the online drugstore asacol noroxin tablets online buy artane pills in the canada buy liv 52 online uk no prescription amitriptyline were can i buy them viagra super active drugstore com pricing mexico pharmacies online that sell baridium top 10 online entocort sites where do i depakine chrono in usa canada drugs endep with prescription losartan dose pediatric strattera indian cheap price prilosec canadian online pharmacy for omnicef get adhd medicine online buying levoxyl in manchester what is coreg tablets purchase geriforte on line in mexico topamax reviews uk citalopram drug in germany pharmacy canadian nexium 40mg what is bactroban drugs otomax without a prescription from mexico prednisone 20mg research grade rumalaya levothroid medication overdose suprax no script buy accutane online uk pills comprar cleocin gel en argentina lopressor lowest price online antibiotics to purchase from canada valacyclovir hcl 1 dosage for cold sores glucovance no prescription compare prices fast weight loss for women with pcos what is frumil made of cheap generic tadalafil uk cipro 750 mg price flagyl 500 uses to buy combivent in uk how to get diflucan in australia trandate brand order risperdal no prescription needed dogs carvedilolo in croatia leukeran dose legal buy maxalt online canada buy midamor astrailia can you buy cilest over the counter buy menosan usa billig diabecon online kaufen priligy drug in mexico pharmacy buy unisom 2 canada xenical ireland vermox costo sciroppo lipitor looking for dutas in canada betnovate ointment boots online sale of nexium buy lincocin with paypal buy viagra jelly 200 order cilest from canada without prescription omifin tabletas de 50mg triamterene for sale australia aprovel reviews for men generic reglan side effects neurontin on line in the india buy azitromicina boots pharmacy best place to buy viagra plus metronidazole drug schedule advair diskus without a prescription from canada purchase stromectol online viagra prescription price online pharmacy london uk buy shallaki in india online order proscar from usa without prescription low cost mentat discount glucofage of canada trandate no prescription where can i purchase haldol buy avodart online without a prescription buy cheap viagra online fast shipping what does erythromycin do to skin salbutamol online doxazosin mesylate 8 mg generic cefixime 400 mg online indian pharmacy innopran xl albuterol pill shortage india online pharmaceuticals cost of accutane in new zealand retin a pharmacy mail order aygestin 100mg cheap purchase lopid online no prescription where to buy actoplus with echeck purchase provera and clomid tegaserod uk delta cortef no prescription compare prices periactin online from uk purchase leukeran in india can i buy shallaki in canada cialis over the counter countries stilnox 10 prospecto without a script buy accutane online celexa purchase noroxin uk sale safe place order parlodel cialis20g zyloprim como comprar live meeting solu medrol dose synthroid pills shop where to buy amoxil online usa erexin v fast canada is there a drug comparative to mentat ds syrup premarin tablets for purchase to buy voveran sr in uk purchase diamox in canada canada and vasotec no prescription delta cortef my ortho tri cyclen coupons best generic dutas sites comprar arimidex online accuran to buy in england comprar abilify portugal where to cialis soft spironolactone tablets 25mg cialis free 30 day trial seroquel xro mais barato brand carafate buy sarafem from usa pharmacy motilium in canada pill rx health pulmicort products buy endep patch levlen dosage too high comprar avapro original en madrid generic synthroid no prescription pharmaceutical companies uk retin a 0,025 mg tablet levoxyl medication gabapentine buy online india rythmol sr no rx doxycycline for sinus infection reviews sertraline 50 mg para que sirve orgasam why has clomifene been discontinued zyban canada overnight delivery how to order glucovance low dose naltrexone ms side effects arimidex tablets 40mg non prescription ceftin pharmacy online no prescription uk for viagra sublingual entocort no prescription compare prices buying betapace generic drugs today save brand name buy hoodia inhaler canada discount caffeine ergotamine of canada comprar protonix portugal generic carbozyne overnite shipping where can i get tizanidinum from prilosec mail order alfa flucon noprescrition needed canada online pharmacy trandate tablets 150 mg dutas uk companies only zebeta sold over counter purchase meclizine in usa fasigyne mg mexico tretinoin 0,025 noprescrition needed uk online pharmacy robaxin oral tablet 500 mg