Index arrow Poradna arrow Zdravotní poradna arrow Na vaše dotazy odpovídá lékař 4

Na vaše dotazy odpovídá lékař 4 Tisk E-mail
Čtvrtek, 21 srpen 2008
Dotaz:
Dobrý deň, chcem sa spýtať - mala som 3g solumedrolu iv v priebehu 3 dni. Už 4 - tý deň som doma a mám sa stále rovnako. Mravenčí mi tvár, trpnu nohy. dokonca mám rozmazané videnie - po námahe. Je to ataka alebo sa mi to môže zlepšiť? Koľko trvá kým solumedrol zaberie? Mám navštíviť Nro alebo trpezlivo čakať?
Ďakujem , Eva

Odpověd:
Nevím, jestli je to Váš případ, ale většinou po dávce 3g SoluMedrolu následuje postupné snižování dávky tabletkového Prednisonu či Medrolu, na kterém postupně dochází ke zlepšení citlivostních obtíží i zraku (ten může být rozostřen i jako nežádoucí účinek vysoké dávky SoluMedrolu). I bez těchto tabletek bych ještě vyčkala efektu, neurologa bych kontaktovala při nezlepšení za 7-10 dní, samozřejmě při nějakém rapidním zhoršení i dříve.


Dotaz:
Vážená paní doktorko,
  chtěla bych Vás poprosit o radu, která se týká mé diagnózy a objednání do RS-centra. Asi před měsícem mi lékaři v nemocnici stanovili diagnózu G98 Jiné poruchy nervové soustavy nezařazené jinam a v závěru zprávy stojí:demyelinizační onemocnění typu RS se spinální i cerebrální symp. Vyšetření měly tyto závěry : MRI Th a LS páteře 15.7.2008 - Ložisko v úrovni Th 9/10 intramedullárně - v dif.dg.myelitis či demyelinizace, Izoelektrická fokusace likvoru a séra: V likvoru nález 5 oligoklonálních pásů v alkalické oblasti namající sérový korelát - závěr: vzorec II- positivní oligoklonální synthesa IgG v CNS. MRI mozku 18.7.2008 - patrná vícečetná okrouhlá ložiska hypersignální v T2W a FLAIR, neostrá do prům.10 mm a pak závěr:ložiska supra i infratentoriálně mají charakter demyelinizace při RS. Bylo mi řečeno, že RS mám. Ale podle toho označení onemocnění TYPU RS nevím. Mám 100% RS? 
  Při propouštění z nemocnice mi bylo řečeno, že na další kontrole dostanu doporučení a zprávu do RS-centra. Kontrola proběhla minulý týden a pak doktor mi řekl, že potřebují ještě sledovat průběh nemoci a na další kontrole mi doporučení a zprávu dají (v listopadu). Nechci nic zameškat. Mám čekat do listopadu nebo se mám sama objednat do RS-centra už nyní?
  Předem děkuji za Vaši odpověď R. S.


Odpověd:
Vzhledem k nálezu na rezonanci a v mozkomíšním moku se může jednat o RS - podle našich diagnostických kritérií jste buď měla zatím jen jednu rezonanci a jedny příznaky, které Vás přívedly k lékaři - toto označujeme jako první ataku (klinicky izolovaný syndrom) podezřelou z RS, nebo jste měla již v minulosti příznaků více a lze uzavřít diagnosu RS rovnou. V obou případech byste však hned měla být odeslána do specializovaného centra, protože naší snahou je léčit pacienty prváě hned po prvních příznacích. Odkud jste? Podle toho Vám doporučíme RS centrum. Objednání zřejmě budete muset vzít do vlastních rukou.

 
Dotaz:
Dobrý večer,
je mi 26 let a asi před měsícem a půl mi začal mravenčit na dotek palec u levé ruky. Pokud si po něm přejíždím jiným prstem tak v něm jakoby mravenčí a je míň citlivý. A někde jsem si přečetla že mravenčení a snížená citlivost v rukou můžou být příznaky RS. Mám se nějak znepokojovat? jiné příznaky nemám 
Děkuji za odpověď 


Odpověd:
Citlivostní příznaky (brnění, necitlivost, atd.) sice skutečně mohou patřit k příznakům RS, nicméně zvlášť při umístění pouze na palci a jen při dotyku je nutno spíše pomýšlet na jinou příčinu (např. postižení nervu periferního). Jistě je s výhodou neurologické vyšetření, na které Vás odešle obvodní lékař, ikdyž bych nepovažovala RS za příliš pravděpodobnou příčinu.

 

Dotaz:
Dobrý den,již před nějakou dobou jsem se vás ptala na RS u dítěte.Nyní bych opět potřebovala nějaké informace.Neurologická lékařka posílá mého syna 15 let na vyšetření CT mozku.Klinická diagnóza je uvedena: migréna caphalea,opak porucha vidění na pravém oku.Důvod požadavku : vyloučení organ.změn CNS.Zjistí toto vyšetření případnou RS nebo ji nedokáže určit?
Máme v rodině již 2 RS,takže obavy máme. Děkuji za odpověď .  Z.
Odpověd:
Nikoliv, CT mozku není schopno RS vyloučit, k tomu je potřeba magnetické rezonance. Termín CT mozku je ale rychlejší, a zvláště pokud jsou obtíže náhlé, akutní, samozřejmě je toto vyšetření v pořadí jako první (rezonanci lze v rámci dalšího vyšetřování vždy doplnit po vyloučení nejakutnější příčin obtíží na CT).


Dotaz:
Dobrý den! mám RS 20let, jsem 5 let na vozíku, pomáhala mi léčba depomedrolem do páteřního kanálu. Před 5-ti lety mi byla ukončena z důvodu malé účinnosti. Byla mi nasazena léčba solumedrolem, který ovšem špatně snáším a také jsem i dříve snášela, a neměla jsem žádné zlepšující zdravotní výsledky, stále se mi nemoc zhoršovala.Je nějaká jiná léčba, než následně cytostatiky? Stále užívám tablety Medrol : 4 mg a 8mg střídavě na den. Nemoc nadále postupuje, mám spasma obou rukou, trupu, ramen, žaludku, ale trpět díky infuzím solumedrolu už nechci!
Využívám této poradny, v naději, že najdu pomoc!
Děkuji předem za odpověď.
  S pozdravem H.    
Odpověd:
U řady pacientů po delším průběhu choroby (individuálně po 6-15 letech) dochází k vyhasínání zánětu v mozku, ale zůstává či se dále prohlubuje poškozování vlastních nervových vláken. Léky proti zánětu jako DepoMedrol, SoluMedrol, cytostatika, atd. se stávají málo účinnými a převažují jejich nežádoucí účinky. Bohužel nemáme v této fázi choroby účinné léky, které by ztracená nervová vlákna nahradila, ale máme širokou škálu léků, které mohou zmírnit či odstranit obtěžující příznaky choroby, které popisujete (křeče, spasmy, bolesti, atd.), samozřejmostí musí být cílená a každodenní rehabilitace, jsou možné pobyty v Domově Sv. Josefa v Žirči, které se přímo zabývají péčí o pacienty s RS na vozíku a mají odpovídající rehabilitační zázemí. Domluvte se se svým neurologem, aby u Vás vyzkoušel lépe příznaky ovlivnit (máme léky Baclofen, Sirdalud, Myolastan, Muscoril, u některých pacientů se podávají i léky k uvolnění napětí přímo do svalu nebo do páteřního kanálu - tzv. baklofenová pumpa), či Vám pomohl dobrou rehabilitaci zajistit. Bude to pravděpodobně smysluplnější než léčba kortikoidy či cytostatiky s převažujícími nežádoucími účinky.
    

Dotaz:
Dobrý den. Mám dotaz jestli má solumedrol nějaké negativní účinky na spermie případně kdyby má partnerka otěhotněla v době kdy jsem na solumedrolu jestli by to mělo nějaký špatný dopad na plod. A ještě jeden dotaz pokud bych užíval Imuran za jak dlouho po jeho vysazení by mohla má partnerka bezpečně otěhotnět(aby to nemělo negativní dopad na dítě). Děkuji a přeji hezký den

Odpověď:
Léčba SoluMedrolem je záležitostí několika dní, proto bych doporučila dokončit SoluMedrol, a pak se snažit o dítě, ikdyž žádný negativní vliv v tomto smyslu ať už na spermie či plod popsán není.
Stran Imuranu je standardně doporučeno vysazení 3 měsíce před plánovaným početím, samozřejmě po dohodě s Vaším neurologem v době stabilizace RS (jednoduše v době, kdy není potřeba léčit ataky SoluMedrolem...).

Dotaz:
je mi 33let,RS mam 12let.v soucasne dobe jsem po dvou atakach,ktere nasledovaly hned po sobe behem mesice.po infuzich solomedrolu(8g)se mi stav moc nezlepsil,ted beru prednison 90mg denne...ale od zitra zacnu snizovat davku...
 dost spatne chodim,ovladam pr.ruku a necitim lev.stanu obliceje...chci vzkat lidem,kteri maji RS,ze zivot nekonci tim ze recena dg.G35 ale tim zivot zacina.clovek si uvedomi,ze jen musi kousek zpomalit a zacit se venovat sobe a svym blizkym..protoze to budou prave oni na koho se bodou moci obratit,kdyz bude nejhur.
drzim pesti vsem,kteri se rozhodli bojovat!!!
  mejte se a s pozdravem ereskari celeho sveta spojte se...petr


Odpověď:
Díky za povzbuzení pro ostatní pacienty. Ve Vašem případě - pokud nebyl dostatečný efekt tak vysoké dávky SoluMedrolu - je na místě ještě zintenzivnění léčby ataky (přidání cytostatika cyklofosfamidu, případně jednorázové podání léků - depomedrol a cytosin arabinosid - do páteřního kanálu) a úvaha o efektu dlouhodobé léčby RS. To, předpokládám, proběhne ve Vašem RS centru.
Zdravím.


Dotaz:
delší dobu mát takové divné záchvaty přicházejí vetšinou kdy jsem v naprostém klidu začnou mě studit končetiny,strašná slabost,bolest hlavy a hučení vuších,třes a brněni,ztuhlost šíje,vzestup TK 210/150 ,návaly horka prošla jsem kompletní kardiologické vyšetření a navštívila psychiatra,ale záchvaty se pořád opakují beru léky na cukrovku oltar,siofor na TK agen,prestarium na nervy serlift,neurol po tomto léku se mi trochu uleví prosím nemuže to být vše od páteře poradíte mi už nevím kudy kam dekuji


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, nejsou typické pro roztroušenou sklerózu. Takovéto zvýšení hodnoty krevního tlaku ovšem prakticky všechny příznaky může vysvětlit, a myslím, že vyšetření 24-hodinového monitorování tlaku (krabička s elektrodami na hrudi, tzv. Holter) a případná úprava léků na tlak může být řešením. Někdy jsou obdobné obtíže u záchvatů psychických - tzv. panické ataky, které mohou být velmi obtěžující, ale k tomuto závěru by jistě došel psychiatr. Udáváte, že máte cukrovku - valná část české diabetické populace je zároveň obézní. Pokud by to byl i Váš případ, nelze i narušení páteře vyloučit, ikdyž by nezpůsobovalo jen chvilkové záchvaty obtíží. V takovém případě bych především doporučila snížení hmotnosti, pravidelné cvičení (dietu již máte jistě už teď při cukrovce jako samozřejmost).

Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat mám RS už rok je mi 35 let a ráda bych jela k moři,ale okolí mi to rozmlouvá,že by se mi to mohlo zhoršit,co je na tom pravdy?Děkuji moc S.


Odpověď: 
Pacienti s RS k moři samozřejmě jezdí, horko ale často nedělá našim pacientům dobře, proto se ho sami někdy straní. Doporučujeme vyhýbat se přímému slunečnímu žáru, záhy zjistíte, co Vám vyhovuje - pokud dělá sluníčko dobře, pak dodržet slunění mimo 11-15. hod., rozhodně s kvalitními opalovacími krémy s UV faktorem alespoň 25, a dodržením pitného režimu. Z neurologických obtíží se můžou v horku krátce vrátit příznaky z prodělaných atak, které se v chladnu zase hned upraví (jen se projeví, že nervová dráha v minulosti utrpěla, a nestíhá vedení v horku), výjimečně by mohla vzniknout samotná ataka. Krátkou zprávu pro všechny případy Vám v angličtině napíše ošetřující lékař v RS centru, pokud máte injekční léky, dostanete k ni na RS centru tzv. pas pro snadný převoz přes hranice. 
 
Dotaz:
Dobrý den,
obracím se na Vás pro radu. RS mám už 10 let, můj stav je stabilizován (ataka zhruba 1krát za rok), ujdu maximálně 1km. 
Nyní jsem 10 dní po porodu, částečně kojim a částečně dokrmujeme, cítím že můj stav se výrazně zhoršil: ujdu zhruba 0,5 km, zhoršil se mi zrak, motá se mi hlava. 
Můžu tento můj stav připisovat období po porodu a čekat, že se to po šestinedělí samo zlepší nabo mám ukončit kojení a vrátit se k původní léčbě? Před těhotenstvím jsem si 1krát denně píchala Copaxone a brala 5mg Prednisonu. 5mg Prednisonu jsem brala i v průběhu těhotenství.
Děkuji za radu.
Š. Z.

Odpověď:
Rozhodně kontaktujte ošetřujícího lékaře RS centra - ataku je nutno léčit nejprve SoluMedrolem, ve Vašem případě aktuálně sníženými dávkami a s odstříkáním mléka. Kojení je na místě ve spolupráci s gynekologem ukončit (je to totiž rizikový faktor pro aktivitu RS) a co nejrychleji se vrátit k léčbě Copaxonem. Držím palce,


Dotaz:
Dobrý den,
je mi 35 let a potřebovala bych poradit, jak mám postupovat, pokud mám podezření, že mám roztroušenou sklerozu.
V 19 letech jsem najednou zjistila, že necítím část špičky palce na jedné noze. Pak dlouho nic, cca v 29 přišlo totéž u druhého palce na noze. Ve 30 letech, po porodu, jsem zjistila necitlivou plošku těsně vedle páteře, a teď, rok po 2. porodu mám dojem, že mám další taková místa. Možná to není příliš závažné, ale nechtěla bych to podcenit - a hlavně nechci čekat, až se mi to znecitlivění těla rozjede ještě více a rychleji..
děkuji za odpověď,
zdravím,
K. Š.

Odpověď:
Domluvte se s obvodním lékařem, aby Vás poslal k neurologovi, ten pak další postup určí podle základního vyšetření.Dotaz:
Dobrý den.
Již pár dní mi "brní" ruce a spodní čelist. Chci se jen zeptat, zda je toto možným příznakem RS.


Odpověď:
Brnění sice může být příznakem RS - to se dočtete v každém pojednání o této chorobě, na druhou stranu je ale řada daleko častějších příčin (vyšší nervová dráždivost - zvlášťě brnění kolem úst, nedostatek hořčíku a jiných iontů, onemocnění štítné žlázy, atd.). Obvodní lékař by měl základní příčiny vyloučit, případně Vás poslat k neurologovi.


Dotaz:
Dobrý den, mám dotaz, moje neuroložka má u mě podezření na RS. Magnetická rezonance ale toto onemocnění nepotvrdila. Nález MR byl zcela negativní. Zřejmě mám prý jen tetanii. Užívám asi 4 měs. Magnesium a cítím se trochu lépe. Mám ale někdy nepříjemný tlak (i menší bolest) jakoby za pravým okem. Jen někdy, třeba jen jeden nebo 2 dny a pak týden nic. Mám obavy, jestli to není začátek RS. Nebo to může způsobovat i ta tetanie? Mockrát děkuji za odpověď. M. 33let

Odpověď:
Magnetická rezonance pouze vyloučí přítomnost zjevných zánětlivých ložisek, neřekne ovšem podrobnější informace o případném zánětu v centrálním nervovém systému. To může odhalit vyšetření mozkomíšního moku, které je jistě na místě, pokud bylo vysloveno podezření na RS a Vaše obtíže trvají. Určitě byste měla být vyšetřena i očním lékařem. Tetanii bych spojovala s brněním a křečemi, ale ne s bolestí či tlakem za okem.
 

Dotaz:
Dobry den,jelikoz ma muj manzel dg.RS zajimam se o lecbu teto nemoci.Manzel stale chodi do prace dalo by se rici,ze je na tom lepe nez jeho bratr,ktery je jiz castecne na voziku a tedy i v invalidnim duchodu.Tezko toto oba snasi.Proto se tedy ptam,zda je novy lek na RS vhodny i k tomu,aby se prubeh nemoci zpomalil i v teto fazi.Cetla jsem,ze je tzv.sity na miru.Uvedomuji si,ze je spousta lidi,kteri jsou s touto nemoci ve velice tezkem stavu a neni jich urcite malo.Presto prosim o radu kam se obratit.Mnohokrat diky za odpoved M.


Odpověď:
Bohužel na světě neexistuje lék "šitý na míru pacientovi", každý lék má jen částečnou a vysoce individuální účinnost, kterou dopředu nelze odhadnout. Víme pouze, že protizánětlivé léky (a to jsou prakticky všechny) logicky fungují velmi málo nebo vůbec tam, kde již zánět vyhasl a zůstalo trvalé poškození nervových vláken (průběh choroby víc než 10-15 let a vyšší neurologické postižení). Ani nový lék Tysabri není výjimkou - má částečnou účinnost (byť vyšší než dosavadní léky první volby), je účinný pouze v prvním stadiu nemoci se zánětem (jsou přítomny ataky) - v dalším průběhu pozvolného zhoršování choroby nepomůže, jen ohrozí případnými nežádoucími účinky. Předpokládám, že Váš manžel i jeho bratr jsou sledování v RS centru, kde jim ošetřující lékař může na jejich konkrétních případech vysvětlit, které léky a proč přicházejí či nepřicházejí v úvahu.
 

Dotaz:
Moja kamaradka, tak ako aj ja mame esemku, no chcem sa opytat v jej mene, nasledovne: obaja uzivame copaxon ja leden rok a ona rok a pol.., no ju velmi trapia bolesti po kazdom vpichu copaxonu, no a obava sa, ze ci nahodou sa nejedna o nejaky neziaduci ucinok, pripadne nejaku reakciu..., tie bolesti su od pociatku pichania a su dost neznesitelne, no je ochotna ich vydrzat-hlavne je ze sa ataky nevyskituju. Ja po vpichoch nemam ziadny prblem, akurat ze na bruchu mi vzniknu hrce, ktore ale kym pride opatovne brucho na rad uz aj hrce zmiznú... Ataky vyzera ze su ako v jej pripade nateraz pozastavene...Poradili by ste mi nejako, ci ste sa s takymto pripadom uz nestretli, velmi by som jej v tom chcel pomoct...
  Za Vasu skoru pomoc vopred pekne Dakujem a prajem Vam prijemny vikend.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete nejsou vzácností - jsou pacienti, kterým lék skvěle na RS funguje a nedělá výraznější nežádoucí účinky (to je naprosto ideální). V případě, že lék funguje na RS, je nutno nežádoucí účinky velmi pečlivě zhodnotit, abychom předčasně fungující lék nevysadili. Pokud se vyskytnou závažné reakce jako záněty v místě vpichu až nekróza, trvalé zatvrdliny ve všech místech, které znemožnují další injekce atd., léčba se samozřejmě musí změnit. Samotné bolesti jsou subjektivní a je na pacientovi, aby diskutoval s lékařem jejich intenzitu i svou ochotu pokračovat v léčbě. Pokud by měla bolest snižovat kvalitu života nebo vést k vynechávání injekcí, jistě bych se přiklonila také ke změně léčby.


Dotaz:

Dobrý den.
Nevím jestli se obracím správně a zda mi můžete poradit. Jedná se o moji manželku. Začínám, nejen já i okolí pozorovat na manželce, že má problémy s motorikou občas zaškobrtne a neudrží rovnováhu, občas špatně mluví, že jí není rozumět, je nesoustředěná, když jí někdo něco řekne často se stává, že se po chvilce zeptá znovu, pravděpodobně má problém s viděním, stává se,že např. že se ji nepovede hned trefit do hrníčku, problémy s psychikou, již několik let si neudrží stálou práci, přesto, že má vysokoškolské vzdělání, začíná se uzavírat do sebe. Odmítá si přiznat, že má zdravotní problémy a trvdí, že jí nic není. Po naléhání již souhlasí, že by se eventuelně podrobila vyšetření, ale odmítá jít k obvodnímu lékaři, jsme malé městečko, kde se každý zná. Proto bych měl dotaz zda navšítivit psychologa nebo by se mohlo jednat případně i roztroušenou sklerózu a v případě na koho se obrátit. Jsme z Královehradeckého kraje. Děkuji za případnou odpověď.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, mohou být způsobeny řadou příčin nejen RS (nepíšete věk manželky). Psycholog může vstupně pomoci, protože může odhalit míru postižení psychiky a kognitivních funkcí, a vhodnou psychoterapií přivést Vaši manželku i k rozhodnutí navštívit lékaře. Jiná cesta totiž neexistuje - obvodní lékař udělá základní vyšetření a odešle paní ke specialistovi (neurolog, oční lékař atd.). V každém případě by se vyšetření nemělo odkládat.


Dotaz:
Dobrý den,
sestra trpí cca 6 let RS a měla jen ze začátku ataku (dočasné ochrnutí DK). V poslední době si stěžovala na spasticitu DK a psychickou nevyrovnanost. Tento týden dochází na kapačky Solumedrolu (již po první kapačce se cítila mnohem lépe). V sobotu jí ale čeká odjezd na dovolenou v Chorvatsku a chtěla by vědět, zda se může pohybovat na slunci (měla by během dovolené brát Prednison), příp. jestli jí jakýkoliv pobyt na slunci může ještě více uškodit. 
Její lékařka v RS centru má bohužel nyní dovolenou, proto se s tím to dotazem obracím na Vás.
L. 

Odpověď:
Horko našim pacientům většinou nedělá obecně dobře, proto se ho sami straní. Doporučení s i bez Prednisonu jsou proto stejná - přímému slunci se raději vyhýbat, pokud někomu dělá dobře, pak dodržet slunění mimo největší žár (11-15 hod.), rozhodně s kvalitními opalovacími krémy s UV faktorem alespoň 25, dodržovat pitný režim.


Dotaz:
Dobrý den moje problémy které jsou s přestávkami ale stále se zhoršující trvají asi čtyři až šest let. Moje teta matky sestra měla RS. Po zjišťování na internetu proč mi je pořád něco a defakto žádná diagnoza neexistuje i když mi v průběhu několika let zjistili hypofunkci štítné žlázy asthma bronchiale alergické latentní tetanii deprese a na každou z těchto diagnoz jsem vyfasovala léky můj stav je stále stejný ne li horší. Střídá se období kdy bych mohla skály lámat a období kdy nejsem pro bolesti nohou schopná vylézt z postele. Nyní jsem takzvaně donutila p. doktorku že mám čtyřletou dcerku a nezvládám stavy které se u mě střídají ať mě pošle na vyšetřwení. Čekám na výsledek MRI a chtěla jsem vědět jestli pokud se ukáže negativní jestli je možné mít RS a nebo jaké další možnosti mám. Únava je někdy tak otřesná že kdyby bouchla bomba nedokážu se zvednout. Velmi mě to omezuje a čím více se snažím tím větší potíže mám. Stravuji se celkem zdravě nepiji nekouřím. Děkuji N.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, nevypadají na typické ataky onemocnění RS, nicméně při pozitivní rodinné anamnéze je dovyšetření jistě na místě. Kromě MRI mozku bych doporučila podrobné vyšetření mozkomíšního moku lumbální punkcí včetně různých virů a jiných možných patogenních mikroorganismů, které mohou být v mozkomíšním moku přítomny a způsobovat intenzivní únavu. Samozřejmě se v mozkomíšním moku také vyšetřují tzv. oligoklonální pásy ve vztahu k RS.
    
Dotaz:
Prosím o názor případně zkušenost o vlivu současného působení těchto 
> nemocí a jak to nejlépe zvládat. Např. nasadit-li si kortikosteroidy. 
> RS nyní léčím pouze pomocí Copaxone a Cipralexu, ale ještě z 
> dřívějších dob si pamatuji, že mi bylo na některé situace porazeno si 
> nasadit steroidy. Tři týdny po klíštěti se u mne objevila typická 
> erytema migrans. Dostala jsem na několik týdnů antibiotika, ale zhruba 
> čtvrtý týden léčby se u mne objevila taková únava, že sem tři dny jen 
> proležela. Pokud jsem vstala, vše mi bylo jakoby vzdálené a příliš 
> obtížné jen vnímat. Pak to naráz ustalo a vše je opět normální. 
> Bohužel nejpíš žijeme uprostřed ohniska, a riziko hrozí opět s každým dalším klíštětem. Děkuji za názor.

Odpověď:
Vztah borreliosy a RS je trochu komplikovaný. Je nutno odlišit borreliosu kožní (jako je Vámi popsaný erytém) a neuroborreliosu, kdy jsou borrelie prokázány v mozkomíšním moku. Pokud se jedná čistě o formu kožní, je na místě především léčba tabletkovými antibiotiky. Kortikoidy potlačují imunitní reakci (jak tu "ochrannou" proti borrelii, tak tu "zlou" proti RS) - podáváme je tedy při akutním zhoršení RS (podává lékař - vysoké dávky), nebo jako prevenci aktivity RS při infekci (lépe po poradě s lékařem přechodné navýšení tabletkového Prednisonu či Medrolu). Ve druhém případě se předpokládá, že nejprve dostanete antibiotika, infekce je tímto dobře podchycena, a teprve pak je eventuálně možno přidat kortikoidy (podání samotných kortikoidů by mohlo utlumit imunitní systém v obranné reakci a vést k těžké infekci organismu !). 
Pokud se po nákaze borrelií objeví nové neurologické příznaky, je na místě před dalším řešením samotné RS dovyšetření mozkomíšního moku k vyloučení neuroborreliosy - ta se pak musí léčit nitrožilně podávánými antibiotiky.
Jednoduše lze říci, že neexistuje přesná kuchařka, podle které by si pacient mohl doma nasazovat zcela bezpečně vyšší dávky kortikoidů při jakékoliv infekci sám. Lze to však vyřešit krátkým telefonátem do RS centra.


Dotaz:
Dobrý den.Zajímalo by mě,co si mohu představit pod diagnozou Zánět očního nervu a jaká může být příčina tohoto onemocnění? Děkuji za odpověd´M.S.


Odpověď:
Zánět očního nervu představuje neinfekční zánětlivé postižení obalu nervu (myelinu) a někdy i vlastních nervových vláken zrakového nervu. Pacient má na postiženém oku zhoršení zraku (mlha, někdy nevidí vůbec) a často i bolest za okem (zánětem oteklý nerv naráží na kostěný kanálek, kterým prochází). Zánět očního nervu je vždy důvodem k neurologickému vyšetření včetně magnetické rezonance mozku a vyšetření mozkomíšního moku, protože na prvním místě musí být vyloučena souvislost s roztroušenou sklerózou. Méně často mohou zánět očního nervu způsobit jiná autoimunitní onemocnění (autoimunitní = nejedná se o infekci, ale vlastní imunitní systém, který chybně namířil svůj útok proti vlastní tkáni). Existuje i menší skupina pacientů, u kterých se souvislost s žádným z těchto onemocnění nenajde, i u nich je ale na místě pravidelné sledování očním lékařem. Léčba spočívá ve vysoké dávce kortikoidů nitrožilně.

 
Dotaz:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat kam se aplikuje Rebif 22j, od srpna byl ho měl pravidelně užívat. Je možné si ho aplikovat i do HK nebo jen do oblasti břiha, DK?
 Předem děkuji za odpověď, J.C.

Odpověď:
Preparát Rebif 22 se aplikuje podkožně 3x týdně (pondělí, středa, pátek) střídavě do oblasti paží, břicha, hýždí a stehen.


Dotaz:
Dobry den
Chtel jsem vas poprosit o radu,moje mamka je uz 20 let nemocna a ma prave roztrousenou sklerozu.Prosim vas jestli my muzete napsat jak postupovat dale,protoze si myslim,ze neni tobre o ni postarano.Jednou za tri mesice a to jeste nepravidelne za ni jezdi doktorka ktera ji da vitaminy a kdyz si mamka nejak postezuje tak odpovi,ze to je normalni.Jeji stav se pomalu zhorsuje. Nedavno jeste trochu chodila a ted uz jezdi na voziku.Chtel bych vedet jmeno nejakeho doktora nebo nemocnice kde by mohli lecit nebo ji nejak pomoct k lepsimu zdravi,jestli je to mozne nejlepe Jihomoravsky kraj nebo Olomoucky.
Predem vam velmi dekuji
S pozdravem M.


Odpověď:
Pokud má Vaše maminka diagnózu roztroušené sklerózy (RS), může být s výhodou sledování ve specializovaném RS centru - kontakty naleznete na těchto www stránkách (2 centra jsou v Brně, 1 ve Zlíně, 1 v Olomouci). Pokud je však paní na vozíku, s největší pravděpodobností je již nevratně nervový systém poškozen a neočekávejte od specializovaného centra vyléčení, výraznější zlepšení nebo vůbec nějakou dramatickou léčbu. Léčba je efektivní bohužel pouze na začátku choroby, poškozená nervová vlákna po 20 letech průběhu RS nikdo nahradit neumí a všechny léky, které máme pro počáteční stadia choroby, by paní pouze poškozovaly nežádoucími účinky. RS centrum nicméně může zajistit kvalitní pomůcky, rehabilitaci, léky k ovlivnění obtěžujících příznaků (bolesti, tuhosti a křeče svalů, deprese, problémy s močením). Pokud toto vše máte dostatečně zajištěno u obvodního neurologa, zvažte, zda budou mít vůbec pro postiženého pacienta často velmi problematické a stresující cesty mimo bydliště do RS centra nějaký význam. Pokud toto zajšitěno není, jistě se na nejbližší RS centrum obraťte - takovou pomoc centra poskytují, byť se v tomto stadiu choroby již nedá zasáhnout léčebně přímo proti RS.


Dotaz:
Dobrý den .
Chtěla bych nějakou radu.Jsem na nemocenské od prosince minulého roku,v prosinci jsem ležela na neurologii
v Liberci tam jsem dostala 6kapaček solumedrolu dostávala léky na zmírnění bolesti,10.1.2008 jsem při kontrole na neurologii ve Frýdlantě dostala Apo Gap 300 ,0-0-2. A na bolesti jěště Novalgin,který jem brala hlavně večer.17.1.2008 mi přidali medrol 1-0-0 a helicid 1-0-0 a Apo Gap zvýšili 1-0-2K tomu již 8let beru Imuran 1-0-1,Agapurin 1-0-1.Od 4.2.zvýšen Apo Gap 1-1-2. 19 .března Apo gap 1-2-2 a byl mi odebrán Agapurin 27.května Apo gap 2-2-2 a navíc Magne B6 na křeče,a Medrol obden ráno jeden navíc, příští kontrola má být 24.7.2008 stále mám bolesti ,ptala jsem se pana Primáře DIENELTA co bude dál, když mi tyto léky nezabírají.odpověděl že mi Apogap odeberou a když jsem se ptala co s těmi bolestmi tak mi odpověděl to se nedá nic dělat .Prosím vás mám jěště nějakou naději ?
Myslela jsem si že mám nárok na rehabilitace,ale pan Primář mi řekl když mám tu nohu tak citlivou,že mi na ni nemůže nikdo sáhnout tak musím počkat až mi bude líp,já si ale myslím,že určitě existuje nějaká rehabilitace,kde se mnou bude někdo cvičit .Taky jsem se chtěla zeptat na Lázně kdy na ně mám nárok,jestli musím čekat až mi bude líp nebo se můžu objednat už tedˇ?Také nevím jestli můžu v době nemocenské odjet na nějakou dovolenou.
Mám nárok i na jiná vyšetření (kloubů),když mám ty bolesti v kyčli,koleni a kotníku?kdo je povinen mě někam poslat ? 
A po jak dlouhé době užívaní APO GAPU mám mít nějaké vyšetření krve nebo něco jiného?
budu moc ráda když mi odpovíte,protože v Liberci mi ani nikdo nebyl schopen říci,že existuje nějaké sdružení 
ROSKA .O tom jsem se dověděla náhodou od bývalé kolegyně která na LIBEREC úplně zanevřela právě kvůli neochotě pana Primáře Dienelta.Díky jí, protože ona začala jezdit do PRAHY a kdyby nezačla možná tu už dnes není a já bych se nemohla obrátit na vás s těmito otázkami,doufám,že mě nezklamete a poradíte co mám dělat dál.Na shledanou 
  s pozdravem K.


Odpověď:
Z hlediska bolesti u RS - je pravda, že po akutním zhoršení trvá delší dobu, než se zmírní, a naše léky (SoluMedrol, Apo-Gap atd.) mohou být neúčinné Často pak naše pacienty s dlouhotrvající bolesti odesíláme do Centra pro léčbu bolesti (existují při všech větších nemocnicích). Odběry krve byste měla mít především vzhledem k užívání Imuranu jednou za 3-4 měsíce (krevní obraz, jaterní testy, draslík, glykémie). Lázně jsou na místě v období mimo akutní obtíže - to musí zhodnotit ošetřující neurolog, který Vám také doporučení, pokud je na místě, napíše. Obecně je s výhodou, když jsou pacienti s roztroušenou sklerózou sledování ve specializovaných cetrech, kde mají lékaři s touto diagnózou nejvíc zkušeností i léčebných možností - pro Vás jsou nejblíže centra v Teplicích nebo Hradci Králové. Kontakty k objednání naleznete na těchto webových stránkách Rosky. Krasulová

Dotaz:
Dobry den,jsem 41-leta pacientka s progresivni formou roztrousene sklerozy a zajima me moznost podstoupeni vymeny kmenovych bunek. Prosim Vas o blizsi informace,zdali-by takova moznost existovala,kde je mozne cerpat jakekoli informace a jake jsou s touto lecbou dosavadni zkusenosti. Predem Vam velice dekuji za odpoved. S pozdravem K. O.


Odpověď:
V současné době je k dispozici experimentální léčba zvaná vysokodávkovaná imunoablace (tedy podání vysokých dávek cytostatik k vybití imunitního systému i jeho zdroje - kostní dřeně) s následnou podporou kmenových buněk (vrácení vlastních kmenových buněk pacienta, které mu byly odebrány před podáním cytostatik, a ze kterých se vytvoří nový imunitní systém). Léčba je určena pro pacienta s agresivní roztroušenou sklerózou s aktivním zánětem - tedy pacient s častými a těžkými atakami onemocnění, s rychlým nárůstem neurologického postižení a s nedostatečným efektem dosavadních léků (interferony beta, glatiramer acetát, cytostatika atd.). Pro dosažení určitého efektu jsou známa tato kritéria: délka trvání RS maximálně 5 let (tedy ne mnohaletý již progresivní průběh bez atak - tam už je zánětlivá aktivita minimální a výměna imunitního systému jen ohrozí pacienta bez efektu na RS) a schopnost ujít alespoň 100 metrů bez opory a bez zastavení (Kurtzke EDSS 5.5). Bohužel pokud je choroba již jen progresivního rázu, trvá déle než 5 let, a je více postižena chůze (nutnost používat berle, vozík), převažuje trvalé poškození nervových vláken nad zánětem - zákrok pak již nemá efekt (kmenové buňky v našem případě nedovedou nahradit ztracené buňky nervové) a převažují rizika, která samozřejmě nejsou zanedbatelná.

 


Dotaz:
Dobrý den paní doktorko,
je mi 27 let a RS mi zjistili před 7 lety. Rok si píchám Copaxone, ale cca poslední týden se mi často stává, že mi strašně buší srdce-bez důvodu (žádné rozrušení, apod.). Chytá mě to v klidu, jak v práci, tak např. i před spánkem, takže v klidovém režimu. Může to být nežádoucí účinek Copaxonu? I když zdá se mi to divné, že by se objevily až po roce. 
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
Z. B.


Odpověď:
Nežádoucí účinek Copaxone vypadá kdykoliv v průběhu léčby (tedy i po roce) takto: bezprostředně po aplikaci (nechtěně do cévy) dojde k zrudnutí, pocitu úzkosti a 0bušení srdce, reakce zcela odezní max. do 10-15 minut. Bušení srdce, které není v přímé návaznosti na aplikaci Copaxone, by nemělo s lékem souviset. V takovém případě je na místě kardiologické vyšetření k vyloučení nepravidelností srdečního rytmu apod.Dotaz:
Dobrý den p. doktorko,
Můžete mě prosím vysvětlit, proč se v ČR začíná s léčbou RS až po druhé atace? Zajímá mě jaký pozitivní přínos to má na léčbu RS ,tato NELÉČBA. Dokonce pokud druhá ataka nenastane do roka po první, tak se také s léčbou nezačne, prosím vás proč, je to snad kvůli vedlejším příznakům léků? Mě skutečně zajímá, jestli je to ku prospěchu věci nebo je to jen z toho důvodu, aby ušetřily peníze pojišťovny. Všude se uvádí, že léčba je nejvíc účinná pokud se začne včas, ale to co je v Česku mě spíš připomíná systém, dokud nejsi dost postižený, tak jsi zdravý. Kde je prosím pravda, má nějaký smysl na něco čekat? Nebo je to kvůli tomu, že takto nastavený systém je velmi výhodný pro pojišťovny? 
Přeji krásný den a děkuji,
K. B. 
PS: zatím mi ještě fungují všechny orgány …

Odpověď:
Bohužel se jedná o kritéria, která byla nastavena tak, aby vzhledem k ceně léků bylo možno tuto léčbu poskytnout "alespoň" pacientům s aktivnější chorobou. To neznamená, že jsme s těmito kritérii jako lékaři z medicínského hlediska spokojeni. Je jednoznačné, že by léčba měla být zahájena optimálně již při první atace. Jednání o schválení úhrady léků první volby pro počáteční stadia probíhají, a lze jen doufat, že se je podaří společnými silami a kvalitní spoluprácí s pacientskými organizacemi co nejdříve prosadit.Dotaz:
Dobrý den, 
mám roztroušenou sklerózu již 24 let. Ataka probíhá více méně pravidelně po dvou letech, kdy je třeba nastoupit do nemocnice na cca 10 kapaček, po kterých ataka ustoupí. 
Chci se zeptat, zda je vhodnější podstupovat přeléčení pravidelně 1x ročně, i když neprobíhá ataka nemoci nebo raději ne a přeléčení podstoupit až se zdravotní stav zhorší. Jeden lékař mi radí pravidelná přeléčení, druhý zase, že je lepší, podstoupit přeléčení až při zhoršení zdravotního stavu. Zdůvodňuje to tím, že by si tělo na léčbu zvyklo a ona by pak hůře zabírala. Mé známé, které také mají RS, na přeléčení chodí a doporučují mi to. Jaký je váš názor? 
Předem děkuji za radu a přeji hezký den!
J. B.


Odpověď:
"Přeléčení" tohoto charakteru jedenkrát ročně nemá žádný medicínský důvod. Buď je zánět aktivní - máte tedy jasné obtíže, které trvají bez přestání déle než 24 hodin (= ataka) nebo máte akutní ložisko na magnetické rezonanci, které vychytává kontrastní látku - a pak je léčba SoluMedrolem nutná. Nebo zánět akutní není a není na místě organismus zatěžovat jedenkrát ročně vysokou dávkou SoluMedrolu (ten není určen k dlouhodobé prevenci obtíží). Léčbu "preventivní" (která má snížit počet atak, snížit jejich závažnost a oddálit fázi pozvolného neurologického zhoršování) představuje široká skupina léků (nikoli SoluMedrol), které u každého pacienta individuálně posuzuje ošetřující lékař v RS centru.


Dotaz:
Dobrý den,je mi 33let a již více jak dva roky se léčím pro bolesti pat,nejprve mě bolela levá a před rokem se přidala i pravá,již jsem prošla obstřiky(vždy bez výrazného efektu)léčbou ultrazvukem,rázovou vlnou,leisery,magnetoterapií,ale bohužel nic nezabralo,byla jsem vyšetřena i na revmatologii s negativním výsledkem,i přes negativní vyšetření na neurologii a negativní EMG mi byla jako jediné řešení nabídnuta operativní revize nervů.Byla jsem i na psychiatrickém vyšetření jestli nejde o psychosomatické problémy,paní doktorka se domnívá,že by mohlo jít o roztroušenou sklerózu,kterou trpí i můj strýc,kromě ortopedických,revmatologických a neurologických vyšetření nohou jsem jiná vyšetření nepodstoupila,nohy mě bolý celodenně,více při teplém počasí a po námaze,bolest se přesouvá až ke kotníku či lítka.Bojím se (možná) zbytečné operace a chtěla bych vás poprosit o posouzení zda by se u mě opravdu mohlo jednat o roztroušenou sklerózu a na koho bych se měla obrátit pro případná vyšetření.Předem Vám moc děkuji za odpověď, připadám si ze všeho dost zmatená a moc by mi pomohlo víc informací a názorů na můj zdravotní stav.Snad se i s Vaší pomocí doberu konečně k diagnóze a budu konečně vědět proti čemu budu bojovat.Přeji krásný den a ještě jednou díky.
S pozdravem J. B.


Odpověď:
Bolesti, které popisujete, bych spíše přisuzovala ortopedickému problému, určitě bych rovnou nepomýšlela na první příznak RS. V každém případě jste byla vyšetřena neurologicky, a případné - byť minimální - podezření na souvislost s RS při Vaší rodinné anamnéze by měl vyjádřit neurolog spíše než psychiatr... Domluvte se se svým neurologem - při jakémkoliv podezření na RS Vám jako první vyšetření může zajistit magnetickou rezonanci mozku. 

 

Dotaz:
Dobrý den,
před nedávnem jsem zasílala dotaz, ohledně bolestí bederní páteře a děkuji za Vaši odpovedˇ. Objednala jsem si konzultaci s ortopedem . Nyní mám jiný dotaz : po přeléčení ataky jsem zůstala na snížené dávce medrolu (8 mg denně) a každé tři měsíce budu na "pulsech" se solumedrolem (vždy tři kapačky). Objevilo se mi ale tuhnutí nohou, především lítek a bolesti kloubů. Přečetla jsem si, že toto může medrol způsobovat (resp. všechny kortikoidy).
Samozřejmě mě napadlo, že ereska už zase vystrkuje růžky, ale když beru medrol ??? Chtěla bych se zeptat, zda-li je toto možné, protože po minulé atace jsem také po dobu užívání medrolu trpěla jakousi svalovou slabostí a bolestmi.
Předem děkuji za odpovědˇ
R. H.


Odpověď:
Kortikoidy podobné obtíže dělat můžou, ale většinou až při dlouhodobém podávání nebo přímo po vysoké dávce. Spíše bych pomýšlela na souvislost s RS - většinou pomáhá hořčík, pokud nezabere, pak i léky přímo na zvýšené svalové napětí (např. baklofen).

 


Dotaz:
Dobrý den,mám RS už dva roky,každý týden si píchám Avonex,s přítelem bychom chtěli miminko,tak jsem se chtěla zeptat,zda budu muset Avonex vysadit již v době "snažení" nebo až zjistím,že jsem těhotná..?Nikde jsem se bohužel nedozvěděla,zda léčba se vysadí nebo se v ní pokračuje...děkuju moc za odpověd.M.


Odpověď:
Důležité je hlavně naplánování těhotenství do stabilizované fáze choroby a vysazení imunosupresiv nebo cytostatik (azathoprine, methotrexát, cyklofosfamid atd.) s dostačujícím předstihem před početím (podle druhu léku 3-6 měsíců). Případná léčba kortikoidy (malá dávka Prednisonu či Medrolu) a Avonex zůstává až do chvíle, kdy zjistíte, že jste těhotná. Po dobu těhotenství se užívá když tak jen maličká dávka kortikoidu, Avonex ne. Po těhotenství léčbu u většiny pacientek přechodně řešíme nitrožilními imunoglobuliny (IVIG), jakmile přestanou kojit (doporučujeme pro zvýšení rizika aktivity choroby maximálně po dobu 2-3 měsíců), opět se vrací původní léčbě Avonexem.

 

Dotaz.
Dobrý den, prosím vás o radu.
Manžel začal léčbu s přípravkem copaxone. Po vpichu má ale velké bolesti, které přetrvávají až tři dny. Někdy po vpichu začne sval sám jakoby pulsovat, potom se zklidní, ale bolest nepolevuje. Jiné reakce nemá.
Manžel nikdy nebyl na bolest citlivý, ale po inijekci je to prý dost hrozné, jako by se mu do těla rozlévala kyselina. Je to normální reakce na tuto látku? Je možné, že po čase nebudou tyto bolesti tak veliké?
Děkuji Vám za odpověď. I.


Odpověď:
Bolesti v místě vpichu mohou být skutečně zpočátku intenzivnější - zkuste místo chladit (pomáhá i "babská rada" - chladit např. podmáslím), klidně manžel může užít i ibuprofen od bolesti. Je jen minimum pacientů, kterým bolesti přetrvávají a znepříjemňují život natolik, že musíme zvolit jiný preparát.

 


Dotaz:
Dobrý den,
mám bratra, který se už 15 let potýká s RSkou. Jelikož momentálně s přítelem plánujeme miminko, chci se zeptet, jestli bych bratrovi nemohla nějakým způsobem pomoci svou pupečníkovou krví. Popřípadě by mě zajímalo, v jakém stádiu jsou výzkumy této léčby. Děkuji za vaši odpověď.


Odpověď:
V tuto chvíli nelze kmenové buňky z pupečníkové krve v léčbě RS využít, protože zatím neumíme přimět kmenovou buňku, aby se přeměnila v zánětlivém ložisku RS v buňku nervovou, a zároveň nevytvořila zhoubný nádor. Praktické využití u RS je ještě hodně daleko. Jedinou experimentální léčebnou metodou, která využívá kmenové buňky, je transplantace kmenových buněk u vysoce agresivní RS (zde se ovšem odebírají a poté pacientovi vrací jeho vlastní kmenové buňky). Na druhou stranu jsou buňky pupečníkové krve hluboce zmraženy a mohou být použity i za několik let, takže - pokud byste chtěli do jejich odběru a uschování investovat - nikdy nelze do budoucna jejich využití zcela vyloučit.

 


Dotaz:
Dobrý den,
tak se Vám hlásím jako nový případ s diagnostikovanou RS.
Mám hlavní dotaz: jak to navléci, aby má neuroložka spolupracovala s Vaším centrem? Na Vašich stránkách čtu, že je dobré, ne-li přímo nutné, aby pacienti byli sledováni i u Vás, kdežto paní doktorka tento názor nesdílí.
 Jelikož nemám ve zvyku dělat něco za zády druhého a nerad bych měnil ošetřující lékařku, protože bydlím v malém městě, kde jaksi není na výběr, nevím si vcelku rady.
Co se týká mé aktuální zdravotní situace, po čtyřměsíčním martýriu jsem konečně oční lékaře doslova dokopal, aby mi vypsali žádanku na MR a pak už se paní doktorka - neuroložka starala. Mám obostranné postižení očních nervů, ložiska byla v době provedení MR již neaktivní. Levé oko postiženo poruchou ostření, barvocitu. Na základě vyšetření likvoru byla provedena léčba 9 kapačkami Solumedrolu (500-125mg), nyní sestupné dávky v tabletách, subj. klasické RS bolesti celého člověka od hlavy až patě.
1. ataka byla zřejmě před 12 lety, nerozpoznaný a tudíž špatně a pozdě léčený pásový opar, následovala kompl.trvalá alopecie, pak půlroční problémy s blokacemi krční páteře a bolestmi nohou.
2. ataka zřejmě před 5 lety, pištění v uchu, poruchy rovnováhy, výpadky barvocitu, po půlroce úprava rehabilitací neustále tuhnoucích svalů krční páteře.  Vzhledem k sociálnímu dopadu mojí nemoci na rodinu (byl jsem řidič kamionu, máme 3 malé děti, žena je bez práce), nemám příliš mnoho psychických sil na nějaké razantní řešení.Proto uvítám jakoukoli Vaši radu.


Odpověď:
Je mi líto, že obvodní neurolog neodesílá automaticky nově diagnostikované pacienty do specializovaného RS centra - je to totiž to nejlepší, co jim může kromě včasně diagnostiky poskytnout. Na RS centra je logicky vázán předpis veškerých nejmodernějších léků pro tuto diagnózu... Pokud jste nebyl ani po diskusi na toto téma neurologem do RS centra odeslán, budete se muset o objednání postarat sám. V ČR existuje 14 center (viz tyto www stránky), najděte si kontakt do nejbližšího z nich, a telefonicky či mailem se co nejdříve objednejte. Budete potřebovat zprávu s výsledky MR a likvoru, optimálně přímo snímky MR nejlépe na CD, žádanka k objednání do centra často není ani potřeba, ale může ji případně vystavit i obvodní lékař. Držím palce, 


Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li RS přímo souvisí s bolestmi zad. Eresku mám diagnostikovanou od roku 2004, po porodu druhé dcerky, ale se zpěným ohlédnutím s ní bojuji již plných 20 let, tedy od 15ti. S páteří jsem měla problémy již od dětství, ale nebylo to bolestivé, jen jsem měla špatný postoj a lékař tehdy tvrdil, že je to skolioza páteře. Záda jsem cítila, tedy byla jsem si vědoma jejich existence pouze v období menstruace. Jednou jsem měla ústřel a chodila jsem v předklonu a měla velké bolesti, tehdy jsem dostala injekce MEDOCAINU a vitamínu B12.
V současné době jsem po přeléčení ataky, beru medrol a protože se mi ozvaly má zádíčka znovu, chodím na injekce prostředku DOLMINA. Po nich už mě záda tolik nebolí a nemám ani takovou "páku" při zvedání z předklonu. V loňském roce jsem prošla rehabilitacemi, protože jsem pro bolest nemohla pomalu chodit. Pomohlo to na krátký čas a objevila jsem kladný vliv cvičení podle Dr. Vojty na RS. Nyní mám ale pocit, že to není jen RS, co mi znepříjemňuje život a zhoršuje chůzi, ale že nějakou roli v tom sehrává právě bederní páteř (mám hyperlordózu prý kvůli spasticitě, ale tu mám malou, neurolog mi nedoporučil ani BACLOFEN, jelikož bych mohla padat), Má rodina mi sice nevěří, je to jen na základě mých pocitů, vše stahuijí na RS. Chci se domluvit u neuroložky, kam jdu za týden a asi zkusím i ortopeda. Je zvláštní, že po injekcích je to lepší a s odpočinkem, to nějakou dobu jde, resp. chodí, dokud se "blbě" nesehnu a nezvednu. Jsem chodící ereskářka, hůlku používám málokdy, z nemocnice jsem se vrátila jako plně chodící. Paradoxně má chodivá noha se najednou nechá tahat tou ,kterou za sebou obyčejně lehce tahám já ,no a potom přijde logicky únava na obě. Pozoruhodné je, že po zaúčinkování injekce cítím lehce namožené svaly na obou nohou. Svou základní chorobu nepopírám a nemaluji si vzdušné zámky, ale nechtěla bych něco zanedbat.
S přáním krásného dne R. H.


Odpověď:
Bolesti zad samotná RS nezpůsobuje, ikdyž se může podílet řada přidružených okolností - bolesti páteře při osteoporóze (která hrozí při dlouhodobém užívání kortikoidů a je třeba pravidelné denzitometrické vyšetření), špatný stereotyp chůze (asymetrické zatěžování končetin, nesprávné užití berle) - zvláště pokud jste již měla od dětství skoliosu, atd. Jako kdokoliv může mít ovšem i pacient s RS vyhřezlou ploténku, která může způsobovat i slabost končetiny, a je to nutno odlišit od obtíží při RS. Je tedy jistě na místě doplnění zobrazovacího vyšetření páteře (event. včetně magnetické rezonance), a poté teprve další léčba léky od bolesti či rehabilitace, která ovšem - ať už je příčina jakákoliv - bývá vždy tím nejzásadnějším.

 


Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li RS přímo souvisí s bolestmi zad. Eresku mám diagnostikovanou od roku 2004, po porodu druhé dcerky, ale se zpěným ohlédnutím s ní bojuji již plných 20 let, tedy od 15ti. S páteří jsem měla problémy již od dětství, ale nebylo to bolestivé, jen jsem měla špatný postoj a lékař tehdy tvrdil, že je to skolioza páteře. Záda jsem cítila, tedy byla jsem si vědoma jejich existence pouze v období menstruace. Jednou jsem měla ústřel a chodila jsem v předklonu a měla velké bolesti, tehdy jsem dostala injekce MEDOCAINU a vitamínu B12.
V současné době jsem po přeléčení ataky, beru medrol a protože se mi ozvaly má zádíčka znovu, chodím na injekce prostředku DOLMINA. Po nich už mě záda tolik nebolí a nemám ani takovou "páku" při zvedání z předklonu. V loňském roce jsem prošla rehabilitacemi, protože jsem pro bolest nemohla pomalu chodit. Pomohlo to na krátký čas a objevila jsem kladný vliv cvičení podle Dr. Vojty na RS. Nyní mám ale pocit, že to není jen RS, co mi znepříjemňuje život a zhoršuje chůzi, ale že nějakou roli v tom sehrává právě bederní páteř (mám hyperlordózu prý kvůli spasticitě, ale tu mám malou, neurolog mi nedoporučil ani BACLOFEN, jelikož bych mohla padat), Má rodina mi sice nevěří, je to jen na základě mých pocitů, vše stahuijí na RS. Chci se domluvit u neuroložky, kam jdu za týden a asi zkusím i ortopeda. Je zvláštní, že po injekcích je to lepší a s odpočinkem, to nějakou dobu jde, resp. chodí, dokud se "blbě" nesehnu a nezvednu. Jsem chodící ereskářka, hůlku používám málokdy, z nemocnice jsem se vrátila jako plně chodící. Paradoxně má chodivá noha se najednou nechá tahat tou ,kterou za sebou obyčejně lehce tahám já ,no a potom přijde logicky únava na obě. Pozoruhodné je, že po zaúčinkování injekce cítím lehce namožené svaly na obou nohou. Svou základní chorobu nepopírám a nemaluji si vzdušné zámky, ale nechtěla bych něco zanedbat.
S přáním krásného dne R. H.


Odpověď:
Bolesti zad samotná RS nezpůsobuje, ikdyž se může podílet řada přidružených okolností - bolesti páteře při osteoporóze (která hrozí při dlouhodobém užívání kortikoidů a je třeba pravidelné denzitometrické vyšetření), špatný stereotyp chůze (asymetrické zatěžování končetin, nesprávné užití berle) - zvláště pokud jste již měla od dětství skoliosu, atd. Jako kdokoliv může mít ovšem i pacient s RS vyhřezlou ploténku, která může způsobovat i slabost končetiny, a je to nutno odlišit od obtíží při RS. Je tedy jistě na místě doplnění zobrazovacího vyšetření páteře (event. včetně magnetické rezonance), a poté teprve další léčba léky od bolesti či rehabilitace, která ovšem - ať už je příčina jakákoliv - bývá vždy tím nejzásadnějším.

Dotaz:
Vážená paní doktorko,
 obracím se u Vás o radu..Před osmi léty jsem prodělala infekci a těsně před tím stresovou zátěž a od té doby jsem ztratila čich a chuť, ale i necítím téměř pocity hladu či sytosti, jsem netečná i v sexuální oblasti a mám stále naprosté sucho v nose a i ústech, mám pocit, že se mi netvoří sliny a celkově jsem unavená a depresivní. Dokonce ´po požití alkoholu nikdy necítím, co dříve, nějaké v mozku změny, dá se říct, že se nemohu ani opít. Srdce mi také vůbec neraguje při nějaké emoci jako dříve, že mi bušilo - to tedy vůbec ne. Mám jakoby mrtvé a necitlivé obě tváře, neproudí jimi jakoby vzduch, nejsou provzdušněné. ..Je to zvláštní a není mi vůbec celá ta léta dobře.Bojuji s tím den co den.Je to jako když žiji v nějakém obalu oddělená od okolního světa a ne a ne a nemohu se vrátit zpátky.
Myslíte si, že by se mohlo jednat o RS? Na jaké vyšetření byste mě poslala? Na magnetické rezonanci by se to zjistilo? 
Za Vaši případnou odpověď Vám děkuji.
 E. Č.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, mohou být způsobeny širokou škálou příčin, ale nemyslela bych na RS v první řadě. V rámci širšího vyšetření u obvodního lékaře (včetně štítné žlázy apod.) by bylo vhodné i odeslání k obvodnímu neurologovi k základnímu neurologickému vyšetření. Podle toho by se pak neurolog rozhodl k případným dalším vyšetřením.

Dotaz:
Dobrý den,
RS mám od r. 1989 - v té době mi bylo 27 let,byla jsem po porodu a choroba probíhala v atakách a vždy po přeléčení Solumedrolem se to srovnalo. Potom jsem byla mezi prvními, kdo si začal aplikovat Betaferon. Bohužel vloni na podzim jsem začala mít přibližně po každé druhé až třetí injekci potíže ( zimnice, horečka) a druhý den jsem byla prakticky neschopná pohybu. Po poradě v RS centru, byla léčba betaferonem přerušena a v součastné době chodím jednou za měíc na infůze Solumedrolu a Endoxanu (tzv. "Harvardský systém". K tomu se právě vztahuje můj dotaz - zatímco ještě před čtvrt rokem jsem dokázala ujít 100-300m (s jednou holí), tak dneska chodím s holí pomalu i po bytě a navíc se mi začíná horšit i dosud "dobrá" noha. Musím se přiznat, že mě to docela děsí a uvažuji, zda bylo moudré vzdát se Betaferonu.Myslíte, že by mělo smysl poprosit o návrat k interferonům? Nebo mi už fakt nezbývá nic jiného než jíst antidepresiva a doufat v zázrak?! Mimochodem - pomohla by mi transplantace kmenových buněk?
  Předem děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů
  V. Č.


Odpověď:
Podle popisu z mailu to nelze přesně odhadnout, ale nelze vyloučit, že došlo k přechodu Vaší RS do fáze sekundární progrese - tedy bez jasných atak spíše s pozvolným zhoršováním. Tam mají interferony jen malý efekt a evidentně asi ani Betaferon nefungoval tak dobře, aby posun k této fázi RS zabránil. Proto bych se k němu asi nevracela. Všechny postupy - hlavně cytostatické - by se měly zkoušet zhruba 6 měsíců. Pokud fungují a stabilizují (chůze se dále nezhoršuje), pak se v nich pokračuje, jinak je po 6i měsících při dalším zhoršení na místě změna léčby. Pokud se dosah chůze snižuje i přes léčbu cyklofosfamidem (Endoxan) déle než půl roku, měla byste na kontrole v RS centru zhoršení lékaři nahlásit, a ten individuálně vymyslí nějakou jinou léčbu. Nebudou to ale pravděpodobně interferony, spíše silnější cytostatikum event. imunoglobuliny - ne všechno se hodí pro každého, uvádím jen příklady, ale možností léčby k vyzkoušení je jistě ještě několik. Transplantace kmenových buněk je určena pro pacienty s délkou choroby do 5 let a ještě s přítomnými atakami - jedině tam má tento jinak velmi náročný a rizikový zákrok určitý smysl.

Dotaz:
Dobrý den, prosím o pomoc.
Je mi 42 let. Od loňského dubna mám závratě, jako kdybych chodila po nafukovací matraci - nejistota, nestabilita. Pocity na omdlení, chvílemi nevím, kde jsem a co se se mnou děje. Vidím rozmazaně - trvá to asi 20 minut.
Dále mívám brnění v rukou (mravenčení), mám ruce jako dřevěné, často mi padají předměty z ruk. Hůře píšu, po třech větách píšu nečitelně. Jsem často unavená, bolí mě hlava v zátylku.
Mé vyšetření: RTG-C páteře - ploténka C54 je snížená na polovinu se subchondrální skleorozou, foramina C5 jsou zúžena o 2 mm.
Dále vyšetření EEG - několikrát F-T-C, výskyt aktivované alfa, akt až sestup ostré vlny.
CT-mozku normální nález.
Vše se denně opakuje. V noci mě vzbudí brnění rukou i 3x. Prosím, je to všechno jen od páteře? Děkuji.
J. 


Odpověď:
Píšete svůj dotaz na stránky týkající se roztroušené sklerózy - obtíže u této choroby většinou nemívají takový kolísavý charakter, nepatří k nim ani bolesti hlavy a pocity na omdlení. Z mailu bych si netroufla přisoudit všechno jen páteři, příčin Vašich obtíží může být celá řada. Pokud by byla na vině páteř, pomůže Vám intenzivní rehabilitace, pokud efekt nebude, bude jistě Váš neurolog vyšetřovat dále. 


Dotaz:
Dobrý den,
Jsem relativně nový pacient z Brna. Prodělal jsem vyšetření CT a MR a lumbální punkci. Podle těchto vyšetření odpovídá moje diagnoza Roztroušené skleróze. Jsem nyní u paní doktorky Benešové neurologická klinika Brno Bohunice. Celkem dost jsem studoval dostupnou literaturu, včetně pojednání od doc. Štourače - Symptomatická léčba při roztroušené skleróze. Paní doktorka mě řekla ,nevystavovat tělo zvýšené psychofyzické zátěži a brát vitamín B. První ataka nastala pravděpodobně v prosinci 2007, ale nevěnoval jsem jí žádnou velkou pozornost. Další proběhla v únoru 2008 a od té doby mám problém se zrakem a ještě se mi zhoršila citlivost pravé ruky, chodím zatím díkybohu normálně. Od dnešní návštěvy u paní doktorky jsem očekával, že mě předepíše nějaké léky, ale ona mě oznámila, že teprve až se odehraje druhá sledovaná ataka, tak bude moci potvrdit , že se jedná o roztroušenou sklerózu. Prosím Vás co mám dělat?Nastudoval jsem si velké množství odborného materiálu o této nemoci imunitního systému. Já nechci čekat na další ataku všechny příznaky co mám odpovídají této nemoci.Mám problémy i s nočním buzením kvůli močení.Já nechci aby mě bílé krvinky vyžíraly po tuto neléčenou dobu myelin a nervových vláken. Berou se nějaké léky po zjištění této nemoci nebo všichni doktoři předepisují na RZ vitamín B.Prosím vás můžete mš poradit jak mám postupovat? Začínám s toho být nervozní a naštvaný.Od února do teď jsem se od lékařů dozvěděl jen to, že mám brát vitamín B...Prosím o radu a o pomoc.
 Děkuji,
 K. B.

 
Odpověď:
V ČR jsou dána kritéria k zařazení na léčbu léky první volby u RS (interferon beta, glatiramer acetát) takto: musí být 2 dokumentované ataky (lékař viděl, zjistil a léčil) za poslední rok nebo 3 za poslední 2 roky. To je asi důvod, proč se "nepočítaly" obtíže v prosinci. Na druhou stranu máme škálu léků tabletkových i nové léky v rámci klinických studií, které pacientům nesplňujícím tato kritéria můžeme většinou nabídnout. Pochopitelně nemám Vaši celou dokumentaci a nemůžu proto přímo říci, že byste byl na některý z těchto léků vhodný kandidát, ale rozhodně naštěstí nemáme už řadu let k dispozici jen vitaminy B... Nevím, jestli jste obsah svého mailu diskutoval i s ošetřující lékařkou, tak byste se možná dozvěděl, proč konkrétně ve Vašem případě žádné další léčebné možnosti zatím nenavrhla. Pokud však máte dojem, že tato diskuse již proběhla, je možno se objednat k superkonziliárnímu vyšetření se všemi zprávami a snímky z magnetické rezonance (na CD nebo na papíře, popis nestačí) do jiného RS centra včetně našeho. 
P.S. Přiměřená fyzická zátěž rozhodně nevadí, naopak je výhodou. 

 
Dotaz:
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda u mého 15-ti letého syna se už mohou projevit příznaky RS.Začátkem května mi řekl,že asi minutu neviděl na pravé oko,ale mohlo to být i méně a pak to přešlo.Asi za týden mi řekl,že má nějaké špatné vidění na oku něco jak mlhu,že se to nedá popsat a pak to zase přešlo.Od té doby mi to nedá spát,protože v rodině už RS máme ato hnrd 2x.Měl jí můj strýc,který ji dostal na vojně a zemřel v 68 letech.Teď ji má sestra,která onemocněla po 20.roku a nyní má 42 let a je plně invalidní.Její první příznaky byly také s očima - mlhavé vidění.Se synem chodím od dětství na neurologii protože míval silné bolesti hlavy.Tam mu zjistili nedozrálé EEG.Přestože sportuje bývá často hrozně unavený.K očnímu lékaři nechce jít,říká že to nic není.Prosím poraďte co mám dělat jaké vyšetření máme podstoupit,kde začít. Jaká je pravděpodobnost,že nemoc nedostane.Vím jaká ta nemoc je ,ví to i můj syn.Podle mého je to nejhorší nemoc kterou může člověk dostat,žiji vedle ní od dětstvía mám z ní strach Děkuji za odpověď


Odpověď:
Přesnou pravděpodobnost vzniku RS spočítat neumíme, ikdyž je trochu vyšší v rodinách, kde se již RS vyskytla. Takto krátká porucha zraku ale neodpovídá příznakům poruchy zraku typických pro RS, spíše by mohla být spojitost s migrénou nebo - a to je závažnější - s cévním nedokrvením. Pokud se taková porucha zraku objevila už 2x, viděla bych oční a neurologické vyšetření určitě na místě. Nikoliv ve vztahu k RS ale pro nutnost vyloučení cévních onemocnění.


Dotaz:
Dobrý den.Mam dotaz .Byl mi přiznan plný ival.důchod.Mam napsanou diagnozu G69.Ale nevim co to je,a co to obnáší.Mam za sebou rezonance,cetečka,punkce,genetické testy a různá jiná vyšetření. Všechno je čistý.Bylo mě řečeno že mam něco jako R.S.že je těch nemocí 27 a oni jich znají5 a já mám tu šestou.Brní mně tváře,rovnováha je špatná,s řečí je to taky špantný,vysoký tak horší vidění a v hlavě jak kdybych měl vodu a ona se přelejvala zestrany na stranu.Beru léky na tlak,aCipralex.Jinak nic,že to nemá význam.Tak bych rád věděl víc,jestli to jde.Je ni46roků a rád bych se popravdě dozvěděl něco víc o scé nemoci.Předem děkuji.


Odpověď:
Bohužel jste nenapsal, jaká diagnóza slovně Vám byla stanovena (v čísle G69 asi vypadla nějaká číslice, protože G69 neexistuje). Podle popisu lze odhadnout, že se asi pomýšlí na některé z mnoha neurodegenerativních onemocnění (např. spinocerebelární ataxie). Jedná se většinou o geneticky podmíněné choroby (pouze u některých těchto chorob jsme schopni genetickou chybu v krvi stanovit), jejichž přesná příčina není známa. Dochází k postupnému poškozování nervových vláken určitých oblastech mozku a míchy, ale bez nějakého zánětu - proto bývá většina vyšetření v pořádku, a proto také nemáme prakticky žádné léky, protože ztracené nervy nahradit neumíme a zabránit jejich ztrátě také ne. Zásadní léčebný přístup je každodenní a cílená rehabilitace, Cipralex je sice lék na deprese, ale jako jeden z mála léků má popsán i určitý vliv ochranný na nervové buňky, takže je dobře, že jej užíváte. Další vývoj těchto chorob neumíme přesně odhadnout a je velmi individuální. Berte ovšem celou mou odpověď jako informativní k neurodegenerativním onemocněním v neurologii obecně nikoliv konkrétně pro Váš případ, u kterého nevím přesněji vůbec nic. Konkrétní informace ve Vašem případě i předepsání rehabilitace musíte chtít po neurologovi, který Vás vyšetřoval a má všechna vyšetření k dispozici.


Dotaz:
Dobrý den, 
prosila bych zda by jste mi nemohli napsat něco o RS - Devicově chorobě (dg.360). Moje matka byla postižena cca před 1,5 rokem. Testy na RS nejsou opakovaně prokázany jako pozitivní...Včera jí ošetřující lékař napsal do protokolu - pravděpodobně dg.Devicova, neuromyelitis optica. Jak prosím průběh probíhá? Dá se léčit, nebo alespoň stabilizovat? Matka před rokem přestala chodit, to se podařilo částečně obnovit na fr.hole. Nyní opět bez chůze s novým ložiskem zánětu v míše v krční páteři. LP opět bez přesných výsledků. 
Děkuji Vám velice. 
J. L.


Odpověď:
Neuromyelitis optica (Devic) - NMO - je zánětlivé postižení myelinových obalů a nervových vláken očních nervů a míchy, patří tedy do stejné skupiny jako RS, ale má trochu jiný průběh i léčbu. Více se vyskytuje v Asii, ale ani v Evropě není vzácností (spíše je vždy označeno jako RS, která je u nás mnohem častější). Kromě postižení míchy na magnetické rezonanci, lze již dnes diagnózu NMO potvrdit také vyšetřením speciálních protilátek z krve (proti aquaporinu 4) - cca za 3000Kč v Oxfordu. Léčba je částečně stejná jako u RS (kortikoidy, imunoglobuliny, cyklofosfamid, tabletková imunosupresiva), jen při akutním zhoršení se častěji využívá "čištění krve od protilátek" = plazmaferéza. Interferon beta u NMO nemá efekt, u agresivního průběhu se v zahraničí podává biologická léčba rituximab (dosud byla takto v ČR léčena pouze 1 pacientka, protože je preparát drahý a není u nás pro NMO registrován). Prognóza stejně jako u RS není předpověditelná, průběh může být mírný, ale může bohužel dojít i přes léčbu také k trvalému postižení hybnosti končetin i zraku. Z hlediska již vzniklého postižení je důležitá každodenní rehabilitace.Dotaz:
Dobrý den,
 již dva měsíce chodím po doktorech a jelikož hledám stále na netu,tak mám opravdu velký strach,proto vám píši a prosím o radu.
Jelikož mám alergii na trávu,navštívila jsem před třemi měsíci oční ,ta mi našla bledé papily,byla jsem u ní poprvé,odeslala mě na krev a na neurologii,kde bylo vše v pořádku,pak mi udělala perimetr ,také v normě,a na další kontrole opět bledší papily,tlak nitrooční v pořádku i krevní
Sama jsem se vyděsila na internetu,je mi dvacet devět a když jsem si zadala bledé papily,vyjela mi nemoc roztroušená skleroza.
Také trpím v poslední době na opakované záněty a mykozu.
A ještě ke všemu mě asi dva měsíce bolí lýtko,doktor,ortoped mi řekl zánět achilovky.Proto se vás ptám,jestli se mám pídit po dalším vyšetření,nebo se nemusím ničeho obávat.Nejím nespím,jen přemýlím:-) krásný den H.


Odpověď:
Je pravda, že žádné přesné doporučení dalšího vyšetřování pro takový případ neexistuje. Myslím, že hodnocení "nabledlá nebo bledší papila" je do značné míry subjektivní hodnocení očního lékaře, a ne vždy musí nutně znamenat skutečnou patologii očního nervu. Pokud jste nikdy neměla jasné neurologické problémy, které by Vás vedly k neurologovi, a neurologický nález je normální, doporučovala bych sledování vývoje na očním eventuálně i vyšetření druhým očním lékařem (zda to vidí stejně) a vyšetření zrakových evokovaných potenciálů a optické koherenční tomografie (OCT), které řeknou více o vlastním očním nervu (první vyšetření se dělá na neurologii, druhé na očním). K dalším vyšetřením stran RS (magnetická rezonance mozku, mozkomíšní mok) bych přistupovala až při patologickém nálezu na očním nervu při těchto vyšetřeních.

Dotaz:
Dobrý den paní doktorko, prosím o radu.
Dceři Šárce 21 let byla diagnostikována RS v březnu 08. Ataka postihla dolní končetiny - brnění nohou až do výše boků a obtížnější hybnost. Doslala v ÚVN kapačky kortikoidů. Předána do RS centra Motol, kde byla zařazena do studie s Interferony, takže nevíme, zda je léčena či má placebo.
Bohužel dcera je velmi nesdílná a nechce se o nemoci bavit. Ale vím, že brnění u jedné z končetin v oblasti stehna přetrvává (tedy více než 2 měsíce po kapačkách). Lékařka v Motole jí údajně sdělila, že nemůsí cvičit, stačí normální denní režim. Já bych chtěla vědět, zda v této fázi má smysl končetiny procvičovat, rehabilitovat a tím zlepšit stav - odstranit to brnění.
S nemocí nemáme zkušenosti, budu Vám vděčna za odpověď.
Děkuji L. M.


Odpověď:
Brnění může po atace dlouhodobě přetrvávat, hlavní je, aby se nezhoršovalo nebo se nepřidaly nějaké další příznaky - pak by dcera měla kontaktovat lékaře svého RS centra. Přiměřené cvičení je určitě s výhodou na celkovou kondici každého člověka tím více u našich pacientů, ikdyž nezabrání brnění. K získání podrobných informací o životosprávě a vůbec celé RS si lze načíst v knize "Je roztroušená skleróza Váš problém?" od doc. Havrdové, kterou si můžete objednat i přes Rosku.

Dotaz:
Dobrý den pani doktorko,
nasla jsem na Vas kontakt na strankach Unie Roska a protoze mi RS diagnostikovali teprve pred 14 dny, tak jsem z toho stale zmatena a dost vystresovana, takze se radeji ptam, abych neco nezanedbala. Prvni atakou byl zanet ocniho nervu, dostala jsem 3 davky Solumedrolu a ted stale jeste beru po 32mg Medrolu, ale i tak me od vcera z niceho nic boli pod pravym kolenem, takovy pocit napeti, stazeni svalu po skoro cele delce nohy zespodu a dnes se k tomu jeste pridala i tyze nohy zeshora. Muze byt toto dalsi ataka? Je mozne mit ataky tak casto a navic i v dobe kdy clovek stale bere Medrol? 
Predem moc dekuji za odpoved.
  S pozdravem M. S.

Odpověd:
Další obtíže, které vznikají do 30 dnů od první ataky považujeme za pokračování oné ataky, nikoliv za ataku novou. Nicméně pokud jsou tyto příznaky trvalé (ne jen občas) alespoň 24 hodin, určitě kontaktujte hned lékaře, který Vám dal Solumedrol a Medrol. Pokud totiž ataka pokračuje, většinou ještě přidáváme buď další SoluMedrol nebo i silnější cytostatikum. Dotaz
Dobry den,
chtela bych se zeptat jak se s RS chovat k alkoholu. Zda skodi jakykoliv alkohol, nebo zda je napriklad vino a pivo v urcite mire pripustne (nebo dokonce zadouci)? Jak je to s tzv. „tvrdym“ alkoholem?
Dekuji za odpoved, J. Š.


Odpověd:
Alkohol pouze ve velmi rozumné míře (pozor na jaterní testy - řada léků na RS jim škodí sama o sobě) - když už tak nejlépe 1-2 dcl červeného vína denně, to je dobré i jako prevence cévních chorob a neškodí, taktéž 1 pivo větší problém neudělá, tvrdý alkohol rozhodně nedoporučujeme. Daleko horší ve vztahu k RS je oproti alkoholu ovšem kouření.  

 

 

Zdravotní poradnu zajišťuje  

MUDr. Eva Krasulová, PhD
Neurologická klinika a Centrum klinických neurověd
Univerzita Karlova v Praze

1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Kateřinská 30, 128 00 Praha 2

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 

 

 
visegradfun.jpg
zivot_nejen_na_kolech.jpg
benefin_koncert_beatles.jpg
hasiia2a.jpg
pil2.jpg
banner_336x280.jpg
poradna.jpg
casopis_roska_02_-_03_2013.jpg
baner.jpg
aktivn_ivot.jpg
logo.png
what are the side effects of furosemide 40 mg Purchase abilify 5 mg aripiprazole buy sporanox online diflucan requip for sale usa what types of aciclovir are there cheap robaxin mg buy kamagra chewable cheap cialis viagra combo pack buy voveran sr astrailia buy dapoxetine paypal z pack side effects itching generic ranitidine for sale on line how to get zetia in australia pyridium tablet sale celebrex commercial get shuddha guggulu las vegas methotrexate dose pack 2.5 mg extendaquin shop net harga obat blopress buyers of floxin canada lady era 40mg safe vpxl no precription best generic metformin review order propecia no rx canadian pharmacy buy parlodel in ireland coreg medication on line retino-a cream 0,025 order by phone is there a drug comparative to unisom betneval creme prix canadian pharmacy estrace cream what is the therapeutic serum level for digoxin hydrochlorothiazide buy no prescription order nizoral medication by mail lasix for horses use buy stromectol quick protonix to buy from europe yagara cheap price order astelin 120 mg how to use nitroglycerin patch actoplus met xr prescribing information retino-a cream 0,025 coupons what is the average dosage for lamictal nhs danazol where can i purchase erythromycin rx canada board directors buy triamterene with visa finasteride 5 mg for hair growth maxifort zimax sildenafil para que sirve remeron online sales when will generic singulair be available in the us buying levitra online without a prescriptionanadian pharmacies selling levitra without a prescription buy online no prescription uk purchase accutane long term side effects of nitrofurantoin remeron order online www.canadapharmacy 24 imiquimod aldara price buy brand cialis jelly where to parlodel can diltiazem tablets be crushed cheap genuine carbozyne online therapeutic dose anafranil depression drug market order ventolin aldactone on line for sale no script buy cheap moduretic tenormin drug use toradol prices cvs buy sustiva next day levitra plus visa what type of medication is avapro floxin mexico prescription 200mg generic keppra prices rumalaya gel price india order cytotec from mexico without prescription lexapro mais barato canada discounts viagra soft tabs cialis sublingual online australia nymphomax online coupon code luvox shelf life naprosyn canada online no prescription how to get alliance points in dragon nest buy shatavari with paypal acheter pas cher torsemide voltaren k dosering can you order procardia brand cialis without a prescription from uk seroflo tablets 40mg prednisone generic name trade name reminyl where can i buy it cost of cleocin ovules fasigyn tinidazole 500mg special offer on generic viagra levaquin without rx fertomid without prescription confido online pravachol 10 mg 20 tablet average cost of accutane treatment dostinex patient reviews nizoral 2 shampoo uk buy alligator meat new orleans pharmacy trazodone usage pantoprazole 40 mg iv noroxin for sale philippines avandamet express canada lisinopril cost costco does costco sell alli buy penegra with paypal indian generic aciphex 20mg buying grifulvin v for dogs cheapest keppra to buy pharmacy that sells elimite side effects of ventolin inhaler non prescription mycelex-g clomid sale no prescription canada drugs lozol with prescription novolog 70/30 flexpen cost buy zoloft tablets uk levothroid comments tri-cyclen side effects order finast online in usa levothroid now atarax pills online in the india buy prometrium online no prescription united states voltaren echeck safe place order purim best place buy desyrel pct alphagan with no perscription lowest price for nexium vpxl buy no prescription what does a super active fetus mean benicar hct 20-12.5 mg tablet ambien dosage forms mexico pharmacies online that sell fluoxetine tryptizol eller saroten bactrim.com benadryl dose for dogs sedation take two 5mg cialis zanaflex store prescription cod celadrin shelf life avamigran drug side effects of ventolin in toddlers phenergan how to buy roxithromycin shortage buy differin pills in the mexico Purchase celebrex 200 mg yasmin fast uk voltaren emulgel australia buy canada no prescription for plendil best place to buy silagra 100 prednisona alonga efectos secundarios generic name prinivil cytotec 100mg tablet acticin australia is it illegal to order prescription drugs online from canada janssen cilag gmbh jobs baby aspirin dose buy viagra in uk no prescription ethionamide maximum dosage cialis 5mg uses birth control pills reglan tenormin syrup patient information leaflet viagra jelly without prescription resources for paroxetine free viagra tablets generic retino-a cream 0,025 for sale on line can you buy xenical over the counter uk abilify tablets amaryl medication generic viagra spray for men liquid brand cialis review western drug diltiazem remeron where to get levitra professional pharmacy online abg 100 pill id diltiazem iv max dose didronel legal us how can walmart sell drugs so cheap where do i buy nizoral shampoo retin a reviews for wrinkles prescription abilify coupons cheap cymbalta no prescription buying zanaflex for dogs viagra generic uk online pharmacy canada drugs viagra plus with prescription buy celebrex xr without prescription doxycycline medication for acne cefixime tablets ip 200 mg uses acne before and after accutane viagra jelly shoppers drug mart orlistat medication online non-prescription cialis what is synthroid 88 mcg used for buy diflucan cvs free or low cost cordarone best place to order artane in us diamox tablets altitude buy aciclovir in india online can order hyzaar online buy cheap cialis in australia where can i get clomid in uk colospa drugs for sale viagra de 10 mg drugstore band facebook cymbalta over the counter silagra for men sale in uk valsartan and hydrochlorothiazide usp clonidine patch to oral conversion diarex online cheap best all natural erectile dysfunction pills purchase nizagara cheap nitrofurantoin tablets and alcohol test tadacip 20 zenegra online overnight shipping metformin tablets uk buy accutane 25 mg indian prednisone what is ceftin drugs buy kamagra gold from india novolog mix 70/30 vs novolin 70/30 buy cheap erection packs 2 cialis trial pack acetonide triamcinolone side effects bactrim ds side effects rash prescription drug trazodone used ceftin side effects in men lopressor tablets on line to buy voltaren no rx nexium esomeprazole uk floxin generic cheap costs where can i buy retin au what is medrol tablets what does a levitra tablet look like uroxatral coupon acheter kytril zyrtec over the counter vs prescription buy cheap cialis sublingual using pay pal diclofenac sodium enteric coated tablets dosage 50 mg buy generic abilify online with prescription best rock hard erection pills buy suprax from mexico online bactrim mg uk rumalaya liniment online pay paypal super kamagra next day can you only get carafate on prescription ordering brand viagra pills prescription evecare online overnight how long does it take for hydrochlorothiazide to start working alli drug class hoodia woldwide shipping mentax doctors online buy colchicine online no prescription canada all pills shop.com what does the drug imitrex do celexa online canada buy ayurslim without rx tulasi no prescription compare prices online pharmacy uk delivery generic zyvox available prescription how to buy xenical in london buy apcalis sx from mexico online ordering isoniazid here in canada what is the recommended dosage of valtrex for cold sores buy tinidazole online usa ditropan results forum buy cheap premarin cream mailinorder colchinchin one direction chlamydia from a koala duloxetine dosage fibromyalgia cyklokapron weight gain naprosyn 40mg abilify commercial location comprar neurontin pela internet buy himcolin with paypal indian aciphex rabeprazole sodium nausea why are alligators endangered dostinex for dogs buy synthroid cost walgreens ditropan cost comparison buy acticin effects prescription liquid promethazine prices is it illegal to order generic innopran xl buy generic viagra using paypal is 40mg of cialis safe buy quibron-t inhaler canada what is maxalt mlt used to treat what is decadron syrup used for viagra europe pharmacy buy cheap neurontin using pay pal glimepiride metformin brands india clomid tablets side effects metoclopramide shopping norvasc canada price buy flovent bulk acai usa sale buy dulcolax online usa himplasia from canada how to buy quibron-t in london taking viagra age 30 acyclovir 200 mg suspension amitriptyline hydrochloride tablets side effects is bystolic better than lisinopril buy compazine in uk order imuran online uk coumadin over counter uk online pharmacy antivert where to buy cialis in hong kong contraindications for bupropion wellbutrin bupron sr for sale usa comprar famvir original en madrid bupropion xl 300 mg weight loss top 10 university canada pharmacy tamoxifen dose breast cancer generic advair diskus international ivermectin for rabbits uk penegra 100 dosage buy tamoxifen citrate australia prescription prices doctor best benfotiamine buying cialis in singapore what does adalat treat campylobacter azithromycin dosage long term side effects of revia why has betoptic been discontinued viagra generika per nachnahme ultra low dose allegra rank the acids from the strongest to weakest h2s best price mentat generic pyridium buy canada i want to buy gabapentin from canada cheap real viagra canada names of illegal drugs in the usa viagra and women use reviews on trimox can you get pregnant after methotrexate getting glucophage in australia buy over the counter xalatan online order arimidex online in usa clozaril india diuretic pills furosemide german remedies india address tadalis sx capsules +ordering cialis online citalopram barato how to import prometrium buy xanax bars online trandate online usa no prescription prograf paypal what is lioresal what is carafate suspension buy carbozyne prilosec lowest price tretinoin 0.025 gel price worldwide pharmacy levitra professional ranbaxy azax 500 sale diakof should i take malaria pills for india what quality of aspirin is contained in most over the counter aspirin products sinemet capsules overnight flomax aciclovir without a prescription from australia shpejtsia e zerit forum zaditor online buy view topic cvs pharmacy puerto rico solicitud empleo aygestin mg tablet canadian online pharmacy for zyprexa order generic lynoral viagra vipps pharmacy retail cost of benicar hct what is lisinopril hctz used for generic zyban us order fluoxetine hydrochloride diovan from canada acheter atacand pas cher order acai pill apcalis sx best price azithromycin dihydrate uses buy cytoxan 50 protonix store discount coupons for bystolic how much does celexa cost methotrexate price list prednisone patient package insert mail order generic zyvox clonidine drugs forum vicodin online without prescriptions plavix online forum buy requip next day buy cialis sublingual with visa zanaflex no rx meta analysis of dose response characteristics of hydrochlorothiazide healthy gingerbread man cookie recipes lisinopril 40mg comprar viagra se necesita receta buy pamelor online pharmacy buy tamoxifen citrate tablets pharmacy online baclofen uk prednisone for dogs ear infection motrin pm printable coupons buy ophthacare inhaler canada can you get phenergan over the counter in australia what are the side effects of zoloft coming off of it cheapest place to buy ventolin vytorin 10/20mg allegra kurer deltasone capsules amantadine online from canada order clomid 25 mg aripiprazole (abilify) amantadine as treatment for dyskinesias best over the counter drug for erectile dysfunction sinequan without prescription maximum dose of doxycycline for dogs shallaki non perscription countries billig evecare online kaufen we need to talk about kevin analysis half price betnovate best prescribed medication for anxiety alphagan cost in canada what happens when you mix flagyl and alcohol side effects of rocaltrol where colospa best place buy cytotec pct confido canadian pharmacy diltiazem cream fissure fluoxetine buy online uk guide to the canadian family medicine exam erythromycin ophthalmic ointment what is it used for canadian pharmacy erection packs 10 effets secondaires de cialis 20mg overnight pharmacy suprax luvox side effects mayo clinic is nitrofurantoin available over the counter finasteride cost per month speman capsules motrin for babies side effects can you buy finast online how to buy atacand phenamax dosage instructions zenegra sale cheap methotrexate uk next day delivery sominex generic wikipedia drugs is generic shallaki available in usa celebrex uses medication how to use hyaluronic acid serum on face what is silagra generic cymbalta from india zerit delivery uk Purchase diovan 80 mg where do i diovan in uk zetia generic wikipedia drugs selegiline drug bank toradol drug shortage what are fertility drugs and how do they work flovent inhaler 44 mcg price order estrace on line canada nizoral comprare zyban drug class haridra canada head office saroten tabs 50 mg nebenwirkungen feldene in the uk now buy staxyn online canada post cycle therapy glucotrol xl lukol over counter buy retin a cream online uk azithromycin india ban do you gain weight after stopping alli levitra coupon code order misoprostol tablets 200 mcg buy voltaren mg online where to buy strattera online uk safe prednisone dosage for dogs costco pharmacy flovent price altace legal us evista mexico companies only diclofenac pills sweat purchase amitriptyline uk buy clozaril 80 mg online 1 cup in grams sugar buy aceon with e check aleve for daily use canada depakote er maximum dosage malegra fxt overnight delivery aspirin prix en pharmacie en france valtrex canada no prescription bactrim dosage instructions can you buy floxin aldactone refill pack methotrexate online legally lexapro reviews side effects buy evecare 50 micardis from india rowlands pharmacy head office sildenafil citrate tablets 25mg aciclovir online ordering bayer aspirin class action lawsuit what is the name of prescription water pills neurontin tablets on line to buy metformin india no prescription cytoxan without insurance medrol pack rx comprar motilium suspensУЃo lasuna reviews where can i get propecia in canada 10mg flexeril high tadalafil side effects dosage prospecto ciprofloxacino alter amantadine 10 mg capsules side effects allopurinol brand order a good web page to buy amantadine with no script buy ampicillin mg online buy retino a cream 0,025 no prescription prescription voltaren drug fastest acticin uk delivery can you buy cream over the counter lamisil tablets buy medication online buy proscar online overnight delivery products hyaluronic acid over counter original meclizine online imitrex supplier in uk buy isoptin 10 fluoxetine hcl 20 mg price alphagan without a prescription generic diclofenac gel in usa no prescription birth control pills reglan for men in usa what is atacand for atorlip-10 from canada yasmin express canada zestoretic ordering no prescription calan cost without insurance how to take isoptin dostinex medication where to buy buying xenical using paypal cipla ltd raj plaza vikhroli is omnaris better than flonase buy avalide online in usa viagra soft shortage 2012 can you get an online prescription for viagra order pain pills online florida atarax to buy in the canada without a prescription order prescription drugs online india famvir 100mg buy amaryl low dose birth control buy triamterene with e check starlix rx augmentin brand name or generic continuous pantoprazole infusion buy rythmol online without a prescription registered canadian online pharmacies doxazosin no prescription compare prices buy nizagara pills what over the counter drug works like viagra requip pharmacy order which uk site to buy allegra atacand in india zenegra canadian online proventil ordering no prescription prednisone dose for acute asthma pediatric losec dosage where to get ciplox synthroid australia pharmacy oral compazine dose canadian online viagraplus casodex tablets uses generic uk paypal himcocid no prescription zetia sale buy cabgolin uk levitra super active reviews bhagavad gita what is arjuna;s dilemma biaxin xl canada what is sinequan how to take alli capsules difference between viagra nizagara where has 365 pharmacy gone what is singulair for allergies sertraline hydrochloride reviews increasing metabolism to lose weight albuterol inhaler price is inderal over the counter can you buy cialis in canada viagra online billig kaufen buy acivir pills fast shipping non prescription aspirin what is nitroglycerin cream used for anti-gout medication colchicine lithium on line in the canada genuine fluoxetine 100mg buy vardenafil online provera 10 mg para que sirve how to find a reputable canadian online pharmacy cheap lanoxin buy online overseas pharmacy no prescription minipress speman online cheap online pharmacy brand levitra valtrex dosage herpes labialis buy paxil in singapore viagra tesco ireland buy lipothin online india brand name trazodone online pletal 50 mg price uk version of cephalexin cheapest place order viagra tinidazole longer duration of action lowest price propranolol is there a generic version for propecia legal buy antibiotics online uk pharmacies where could i buy flagyl without prescription levaquin cost comparison lady era wanted online review best way to get high off pills levothyroxine 125 mcg tablet mylan can i order depakote online como se llama el viagra para mujer Purchase voltaren 50mg torsemide billig kaufen etodolac dosage too high canadian online pharmacy for decadron levitra sydney cheap zestoretic 100 mg average cost of aspirin in hospital current price lotensin lotrisone tablets side effects cipla veterinary products list ventolin evohaler buy buy zoloft 40 cheap accutane 15 mg kytril now super walmart alliance ohio online pharmacy lariam mail order desyrel orlistat lesofat price ampicillin cloxacillin capsules dosage buy atorlip-5 online no prescription us top 10 online metoclopramide sites best place buy cardura pct where can i purchase rumalaya uk version of viagra jelly is it safe to order female viagra generic for zetiaТЎ ezetimibe buy genuine elocon uk silagra by mail order premarin price benicar hct for sale cipro prescriptions online can you buy flagyl lopid online cheap canadian pharmacy pet meds no prescription baclofen without memantine fluoxetine medicine for anxiety amoxicillin no prescription overnight delivery us pharmacy online lanoxin viagra force for sale buy wellbutrin visa we heart it app canada drugs tadalis sx with prescription sustiva tablets buy cordarone 10 desi tashan pavitra rishta 11th march 2013 episode acheter ciprofloxacine 500mg non prescription cytotec ordering low dose avodart allegra with no rx order lariam where do i lexapro in india cialis singapore clinic buy tegretol from india best generic inderal sites cytotec prix en pharmacie en france can you get emsam over the counter lanoxin from usa pharmacy buy hong kong cheap astelin online safe zovirax no prescription buy amitriptyline hydrochloride on line can you buy periactin over the counter american ampicillin celexa withdrawal help cephalexin 500mg when pregnant pariet usa cvs prices types of blood pressure medication for pregnant women where to buy viagra in bangkok liquid fucidin review is actos a generic drug why has florinef been discontinued how to get desyrel on line best place to order femara in us buy vermox online india no prescription no prescription medrol anti allergic asthma viagra in uk boots difference between doxycycline monohydrate vs hyclate betapace medication do you need rx diflucan how to buy prednisone for dogs generic norvasc usa sinequan pills buy online nizoral mg mexico nexium free trial coupon original cefixime online pill rx health periactin products chlamydia symptoms in men buy bystolic 10mg online where can i get viagra from chennai generic alli available buy kamagra oral jelly australia 100mg glucophage australia lanoxin pharmacy prices list generic shuddha guggulu uk paypal how to use fucidin h cream best site get atarax legal buy kamagra uk promethazine without rx buy amaryl glimepiride vente de lipitor au quebec canada pharmacies online that sell citalopram blue pill mylan a1 snort best pharmacy to order neurontin where can i get some prednisolone zofran dose for nausea disfuncion erectil causas jovenes health canada finpecia ordering how long does levitra last prescription glibenclamide metformin india mail order drugs from canada aldactone dosage chf proventil mail order levofloxacin dose pediatric voltaren tablets uses flagyl antibiotic pregnancy medrol over the counter stromectol for sale philippines best place to buy ampicillin without a prescription rumalaya gel medication daily cialis 30 day trial avapro in croatia xanax bars high eldepryl tablets us online viagra for sale cheap cheapest cardizem pill canadian avodart without a prescription prospect zentel pentru copii causes of lithium toxicity buy altace online from usa cheap kamagra uk thanks generic endep usa cvs prices venda alli internet canadian drugstore risperdal quicklet side effects buy xalatan online overnight after sex pills to avoid pregnancy is it safe to order wellbutrin brand amoxil online diflucan one side effects buyers of pletal canada alcohol doxycycline hyclate interactions walgreens pharmacy discount medications generic colospa buy canada what is anafranil asthma guidelines in children current price lasix where to get precose pct augmentin or ceftin for sinus infection como se toman las pastillas cialis order metronizadole online fertomid cost without insurance ondansetron mechanism of action proscar comprare alphagan eye drops for glaucoma best site to buy paroxetine original aceon online metoclopramide hydrochloride mechanism of action what is actonel minocin trusted online drug stores in canada is there a generic drug for evista how much does accutane cost in south africa buy anacin 80 mg online tablet discount rx meds does medicare cover viagra 2010 micardis on line purchase effects of drinking alcohol while taking zithromax levitra free trial offer to buy entocort comprare cialis generico online forum malegra fxt discount medications banana viagra how many alli capsules a day arimidex online overnight shipping cipro for men in usa accutane before and after photo can i order ceftin no prescription in the usa nike air max 2012 mens white xenical orlistat 120mg side effects pret atacand 8 mg ventolin coupons printable is buying clomid online legal tetracycline side effects uk side effects of azithromycin 500mg buy letrozole online canada cialis super active spain daily use online pharmacy prescription cheap cialis norfloxacin and tinidazole tablets use research grade lopressor how to import benzac buy fertility pills for men prednisolone mexico buy voveran sr without a script levitra plus uk buy periactin for sale usa zerit over the couter strattera tablets us online eurax cream dose cardizem bonus pills bromocriptine pregnancy class mircette precio mexico isoniazid 300 mg tablet side effects buy isoniazid online in usa diclofenac sodium alcohol intake cafergot tablets uk cytotec low dose birth control citalopram hbr 20 mg images us online pharmacy no prescription allopurinol dapoxetine tablets in india clozaril price india where to buy lasix in mexico over counter nolvadex antabuse online in canada stromectol legal us safe cialis professional no precription how to purchase cefixime online ordering cialis sublingual prescription canadian hctz 25 triamterene 37.5mg tab can order cleocin gel canada where can i purchase strattera elavil mexico valacyclovir 5 mg aciclovir tablets purchase non prescription drugs that can get you high mexican zofran discount prescription how to take zovirax 200mg cheap kamagra online pharmacy tulasi pharmacy amitriptyline elavil weight gain amoxil canada overnight delivery minocycline buy online canada suppliers of remeron in us what does celexa make you feel like pharmacy examining boards of canada certification how to get viagra prescription uk minocycline acne worse accutane buy online canada isotretinoin generic celadrin no prescription withdrawelmedicinesnoscript cheapest order pharmacy viagra alli online overnight shipping buy brand tadalis sx toradol reviews and dosage seroquel xr side effects weight gain albendazole legal us drug market order alesse order minocin 50mg pyridium medicine online buy betoptic online india celebrex tablets ingredients generic kamagra online arimidex generic costco lotensin side effects weight gain malegra dxt over counter buy over the counter prednisone online prescription solutions overland park ks phone number cipla share price chart zyvox sales generic pharmacy red viagra tablets purchase differin cream what is pulmicort used for in children acticin tablets 150 mg what does femara do for fertility cipro and low blood sugar fastest diclofenac uk delivery tetracycline antibiotics interfere with propranolol for sale australia what types of adalat are there xenical 120mg buy online pravachol spain citalopram shortage uk risperdal results forum caverta over counter uk order non generic diflucan hyaluronic acid refills noroxin 400mg dose azithromycin tablets 250 mg used for order cialis 10mg no prescription buy brand name imitrex what are the side effects of thyroid medication eldepryl on line can you get evecare roxithromycin side effects nausea ultra low dose brahmi how to order valtrex online prograf lawsuit canada maximum levitra dosage top pharmacy schools in canada buy betnovate us valtrex online fast delivery como comprar livros para ler no ipad american alliance of paralegals what is alesse drugs order alphagan overnight detrol la coupon free when will a generic version of propecia be available what are the side effects of alli diet pills dipyridamole drugs online purchases symptoms of chlamydia infection rx drugstore walgreens net index viagra cost in canada cost of over the counter zyrtec has voltaren gel been discontinued indocin generic 2013 drugs where to buy diet pills in canada canada order viagra jelly what does the drug ceftin do buy predisone overseas prednisolone to buy in australia is it safe to order ginseng buy ponstel in ireland acai berry juice costco canada donde comprar motrin amitriptyline 10mg prices buy voltaren in ireland western drug tamoxifen diltiazem er max dose what are the symptoms of too much thyroid medication vytorin generico mexico buy vasodilan visa a good web page to buy prednisone with no script alphagan woldwide shipping best blood pressure medication for athletes fluoxetine liquid canada yasmin refill pack benzac w5 discontinued trimox with no rx micardis maximum dosage order omnicef online with visa where can i get cytotec in south africa levitra professional without prescription medication diabetes medicine metformin side effects bulk calcium carbonate price where to buy pariet online without rx diovan online with out prescription best cialis soft prices discount cheapest kamagra india manufacturer brahmi capsules uses colchicine online shopping glyburide mechanism of action cialis professional generico online best price on levitra buy prednisone online without prescription best website to by viagra zyban discount coupon vendita cialis generico italia dulcolax reviews philippines levothroid prescription only amaryl 3mg tablets xanax wiki uses of naprosyn tablets can you get off of lisinopril purchase zetia cheap danazol capsulas 100 mg para que sirve where is chuck norris now feeling lucky best place to buy artane nizoral online india american heart association guidelines aspirin primary prevention anacin tablets price hoodia slimming pills side effects trazodone buy online us when is generic zyprexa available natural male performance enhancement can we trust chloroquine online glyset without script stieva-a 0.01 cream what is the correct dosage of vermox what does isoniazid where can i buy periactin online order doxazosin fluoxetine 20 mg and pregnancy what is the drug naprosyn used for cheap penegra uk lasix diuretic drug suppliers of phenergan in us what is cleocin ovules used for buy levitra paypal prednisone tablets usp certificate buy nolvadex online us buy viagra 100 comprare in italia on line il viagra what does zyvox cost wellbutrin sr buy online mexico most reliable place to buy cordarone online indocin generic equivalent grifulvin v no prescription needed cephalexin canadian source date when lipitor goes generic generic aristocort cost order dilantin canada pharmacy antidepressant celexa reviews meta-analysis of dose-response characteristics of hydrochlorothiazide and chlorthalidone buy exelon canada dipyridamole shipping overseas zithromax online in uk alavert women buy what does ampicillin 500mg treat aciphex brand order ginette-35 usa cvs prices generic nymphomax in usa venlor over counter is generic medrol available in usa over counter evecare zestoretic pas cher italie generic bactroban in usa revatio refill pack aleve order female cialis mail order india amantadine without prescription miami over the counter motrin 800 buy inderal tablets canada buy brand methotrexate malarone tablets tesco pharmacy silk road lets you buy illegal drugs online canadian online pharmacy for atacand indinavir legal us pantoprazole 20 mg comparison actoplus met xr dosing erythromycin and drinking alcohol buy furosemide pills in the mexico best price for mirapex where can i get cleocin abilify without pharmacy buy hydrochlorothiazide 10 mg carafate medication dose allegra commercial kristen dalton hydrea for sale australia cytoxan woldwide shipping amlodipine besylate tablets 10mg order prednisolone overnight side effects of protonix generic no prescription drugs buy antibiotics online kamagra online shop paypal canadian pharmacy bactrim ds best generic substitute for nexium purchase suprax online augmentin duo generic name free viagra sample no prescription buy retin-a ge acheter cialis original en france top 10 online torsemide sites price omnicef liquid are prescription drugs from india safe otc medications to avoid while on coumadin what is clonidine hydrochloride 0.2 mg pharmacy cod buy alesse online viagra online without rx vigra tablet in india buy astelin cheap online canadian pharmacy can buy duetact online eurax ltd cirencester desi tashan veera apcalis sx discount carafate spain over counter bystolic brands india januvia on line in the usa generic bupropion sr reviews prevacid online canada purity hyaluronic acid reviews sale viagra uk voltaren canadian medications without prescription vegera-sildenafil-50mg compare cialis viagra lithium medicine names comprar xbox live gold online chile buy doxycycline paypal cholesterol medication mevacor canadian pharmacy percocet buy erythromycin 20 vytorin pills purchase propranolol 20mg omnicef brand order sarafem cost comparison drug fluoxetine how long does it take for reglan to increase milk production american haridra fluoxetine store can you take keftab daily buy nizoral 2 canada aciclovir 400 mg prospect metformin order online canada brand advair diskus max dose malaria tablets and accutane where can i purchase cialis jelly biaxin prix en pharmacie en france acheter cleocin gel buy online no prescription cheap lexapro doxycycline 100 mg to treat uti can i buy abilify online bula cloridrato sertralina 25 mg licensed canada cheap viagra jelly quickest toradol cheapest rumalaya tablets uk allegra drugstore canadian leading online generic geriforte syrup buy canada is ranitidine a prescription drug avodart rxlist zithromax z pak price walgreens where is the cheapest place to live in the uk valacyclovir hcl 1000 mg paroxetine 40mg tab buy birth control online no prescription us bactrim purchase no prescription buy uk generic actos online what strength does norvasc come in cheap genuine vasodilan online fosamax class action lawsuit canada where to find lamisil malegra fxt 10 mg mometasone nasal spray brands in india leukeran mg tablet evista without rx buy cafergot canada penegra supplier in uk buy reglan paypal accepted fml forte prices at costco pharmacy expense report fast trimox deleviery buy leukeran online amazon glycomet woldwide shipping malarone tablets tesco cheapest how to take yasmin pill ditropan uk next day delivery buy prescription retin a online low cost overnight buspar brand viagra over counter uk plendil delivery overnight prescription procardia usa sale cost of proventil hfa without insurance buy periostat 20 mg buy celadrin in australia zoloft and fish oil capsules etodolac canadian medications without prescription buy plavix online from australia ditropan online canada how to take metformin hcl er premarin 100mg cheap best generic metformin sites plavix sanofi pharma diabecon over the couter benemid cheap uk buy tenormin have no prescription myambutol order canada provera prices at costco buy levothroid online pharmacy imitrex without prescription india viagra alternative canada atarax how to get viagra soft on line how to buy allied laptop premarin coupon codes baclofen tablets online how long does it take for aricept to take effect kamagra gold looking for how often should a man ejaculate for health propranolol for migraines dosage tretinoin uk to buy do i need a prescription for atrovent triamterene hctz without prescription generic combivent for sale on line amoxil antibiotics online pharmacy cheapest place to buy atorlip-20 tadapox generic name best viagra alternatives over counter seroquel medicine lawsuit canadian pharmacy zovirax ointment lopressor online order buying diamox for dogs bentyl dosage forms buy generic fucidin drug buy alphagan p india trazodone supply problems uk order trental online uk promethazine dm syrup how much to take purchase cialis singapore cuanto cuestan las pastillas redustat similar to viagra over the counter buy diflucan online pharmacy dose how long does it take for clonidine to work aciphex fedex delivery buy cheap cheap endep buy online can you order hyaluronic acid what all does cipro treat without a script cheap compazine difference between retin a and retin a micro gel lozol non perscription countries generic cialis 20mg best buy mexico better than acticin price of abortion pills in india bactrim mg tablet can bystolic tablets be cut in half what is l-tryptophan for acivir pills cost in canada prinivil tablets side effects order erythromycin overnight yasmin american wedding cover download terbinafine cream ringworm avodart tablets from buy chloramphenicol for sale australia discount lipitor 20 drugs chloramphenicol tablets msds brand mentat buy tramadol overnight fedex no prescription carafate buy on line buyers of zantac canada what is aciclovir tablets for how to by lopressor online buy sildenafil uk pharmacies in amantadine without zyvox online from canada side effects of aygestin medication what is the most trusted online pharmacy para que se usa lotrisone cream caverta online usa no prescription name generic lamisil first signs of pregnancy after clomid does rogaine work better than propecia sinequan brand order artane cheap uk brand calan for sale side effects of metformin hydrochloride tablets tetracycline antibiotics for fish abilify no rx buy atarax online without prescription online pharmacy moduretic generic vs brand name lipitor lotensin pills buy online flomax medication women american albenza over the counter tadalis sx tinidazole online price generic available for zetia half price mirapex buy valtrex no prescription needed buy cabgolin discount discount atrovent mg relafen side effects uk lamictal next day shipping trazodone direct pharmacy what is the drug provera used for sinemet prix en pharmacie en france hong kong order buy generic asacol premarin in the uk now beconase long term use comprar penegra portugal what is tamoxifen for breast cancer roxithromycin sandoz buy revia discount buy online silagra generic stores that sel viagra and cialis cheap genuine xenical online pil perancang yasmin website cipro next day shipping micardis 40 snorting skelaxin 800 mg high where can i get some minocycline order yasmin pill online tetracycline for rosacea dosage donde puedo comprar maxalt how much will plavix cost nome generico do cipro naprosyn 1000 sr trihexyphenidyl dosage administration canadian online pharmacy for nootropil getting mobic in australia best site to buy brahmi comprar lopid portugal lipitor low cost program prednisolone canada online no prescription mail order generic decadron where can i buy medrol buy citalopram online cheap side effects of lamictal for bipolar what does allegra doo for allergies western drug yagara ginseng and diabetes medication zyprexa 15 mg prices what is the generic name for tegretol viagra tablets best price order prometrium pill cabgolin no prescription actos women buy buy hytrin online in usa sleeping pills without prescription buying lamisil from canada no prescription viagra buy australia all types tadapox pills prednisolone acetate ophthalmic suspension price canadian alliance terminals richmond bc directions indian generic advair diskus buy lanoxin tablets online buy sumycin 5 chlamydia poster what is the medicine asacol used for yasmin from uk sumycin reviews and dosage gpchealth com where can i buy lipitor generic buy retin a micro gel can you buy levothyroxine online cheap brand glucotrol xl for sale buy synthroid canada erythromycin over the counter india acai online overnight speman for dogs buy order cytotec no rx canadian pharmacy comprar viagra jelly portugal little blue pill reviews what are the side effects of the medication bystolic top 10 online tulasi sites buy glycomet generic for medrol one stop pharmacy tampa are there generics for cialis best depression medicine 2011 walmart pharmacy refill prices anxiety symptoms test order sarafem 120 mg buy brand levitra with no rx lisinopril online from canada rumalaya liniment medicine children colospa discount voucher cost of micardis 80 mg ventolin inhaler dose for kids buy cholestoplex online amazon florida phenamax buy motilium greece can lipitor cause you to gain weight buy evista mexican pharmacies buy alli 60mg online buy doxycycline 100mg mexican pharmacy no prescription toprol xl cost of zofran pump buy generic zyloprim online buy cheap viagra professional pills how much is revia tablets best site to buy atorlip-10 shop for dostinex buy finast visa alesse 21 birth control can you take cystone daily quiero comprar ventolin does seroquel 100 mg get you high user reviews for effexor xr drugs prescription long time side effects zestoretic what types of pain pills are there duphalac lactulose dosage order zovirax no rx canadian pharmacy how to start a generic pharmacy business in india what is the half life of prograf cost of generic allegra d nootropil online in us viagra and poppers at the same time institute of nuclear medicine and allied sciences delhi india buy colchicine online overnight indian pharmacy buy trandate seroquel off label usage trazodone to buy in the usa without a prescription can you get high off hydrochlorothiazide 25 mg no prescription prevacid pilex for sale uk aleve online legally levothroid generic or brand diabetes erectile dysfunction viagra best drugstore powder foundation arava max dose buy cialis cheap prices fast delivery zoloft medication for bipolar actos 50mg tablets citalopram trade name in india ventolin evohaler how to use celebrex rxlist hydrochlorothiazide over counter uk what is acai berry good for you xeloda price canada wellbutrin xl delivery mechanism where does prednisone come from buy lantus insulin online canada keppra cost for dogs dulcolax suppository dose for kids splitting aricept tablets buy imitrex 20 keppra drugs for sale store med online pharmacy reviews discount canadian pharmacy shuddha guggulu youtube stats api roxithromycin shop tsa search viagra what is zofran odt 4 mg used for calan on line for sale no script nizagara online from uk forum buy phenergan online order where purchase diclofenac gel types prescription water pills phenergan elixir dosage children billig liv 52 online kaufen pharmacy that sells rumalaya forte post cycle therapy keppra fucidin cream uses eczema appareil photo numerique batterie lithium pas cher prometrium uk canadian pharmacy suhagra 50mg isoniazid over counter uk viagra sublingual canada generic online drug cialis commercial bathtubs youtube india prometrium price purchase acai berry how effective is the morning after pill after 36 hours genuine suhagra best price betneval pommade sans ordonnance what do valtrex pills look like acheter pas cher orlistat paxil tablets dosage buy actos mexican pharmacies buying doxycycline in india cialis super active lawsuit nolvadex cheap online can you order olanzapine treatment chlamydia doxycycline dosage prescription cipro i.v zyprexa and sleeping pills dosage of zocor medication generic flomax generic beat way to order floxin hyaluronic acid legal us tegretol 100 mg efectos secundarios what is benzac ac 5 gel used for effects doxycycline sunlight ginseng uk next day delivery canadian ditropan canada pharmacy no prescription nitrofurantoin risperdal cheap price there generic uroxatral lawsuits against accutane canada vardenafil 20 mg dosage urispas costco sinemet lawsuit canada best site get alphagan where to buy viagra soft online usa ordering menosan ortho tri cyclen lo hair loss proscar cost comparison propecia nolvadex pills no prescription black ant vs viagra buy-viagra-in-egypt order adhd medicine online avapro 150 mg tablets buy glucophage metformin no prescription how to buy pain meds with no prescription seroflo 100 review cheap combivent wild ginseng prices ky india pyridium price zyvox for sale uk prilosec generic 2013 drugs secure tabs net return zoloft discount coupons side effects of dutas t zoloft forums side effects what is minipress prazosin tadapox generic release date skelaxin online pharmacy uk genuine altace generic why is there a shortage of buspar orlistat pct buy typical dosage for viagra can you get prometrium purchase indinavir amitriptyline through buy amoxil pills in the uk brand triamterene buy coversyl side effects cough reglan shipping overseas how much does lisinopril cost at walgreens generic zyprexa reviews buying shallaki using paypal suprax from canadian pharmacy sarafem now is it legal to order viagra online in the u.s. viagra commercial blues song what is the normal dose for keflex norvasc online store discount fluoxetine actos dosage amount generic fincar uk paypal artane buy online ireland compare prices metformin medicine flomax information what else is zanaflex used for birth control pills rumalaya forte pyridium for sale online through prescription buy alesse order prescriptions online no prescription acquistare keppra in italia to buy amoxil buspar tablets cost of tretinoin cream 0.025 combivent inhaler for asthma buy canada no prescription for tadalis sx diovan dosage administration children;s motrin chewable tablets recall promethazine pills 25 mg help grifulvin v ordering online pharmacy elocom lotion ingredients tetracycline hcl 500 mg used buy cholestoplex buy retino a cream 0,025 what is rogaine 5 tablets cialis sale cheap is it safe to order fluoxetine levitra plus cost in canada buy cialis jelly overseas what does synthroid treat atrovent shopping oral lamisil side effects buy alligator meat wholesale caught buy topamax with visa prednisone drug in mexico pharmacy levitra 20 mg bayer precio can i order yasmin online how much benadryl can i give my 100 lb dog aspirin without a script amoxicillin 875 mg high cialis jelly cost comparison india requip price ciplox drug store online betoptic online pharmacy uk dove acquistare viagra generico online bystolic dosage for anxiety cy cialis baby aspirin weight gain buy cialis generic cheap voltaren generic india most common side effects of zofran cytotec prescription medication cytoxan for sale online best ginseng tablets in india can you buy cipro over the counter in mexico cymbalta from mexico list of tesco stores selling nexium cefixime pharmacy order aristocort overnight shipping cheap ginette-35 pharmacy where to buy haldol in canada safely can l-tryptophan cause weight gain us pharmacy online actos imitrex nasal rxlist cost of estrace pills accutane name in mexico cheapest actonel to buy buy compazine tablets do over the counter male enhancement drugs work donepezil (aricept) how to buy viagra from canada maxalt mlt generic price long term side effects of aygestin very cheap cefadroxil singulair annual sales drug strattera substance abuse do you need rx zyban amitriptyline hydrochloride used for lady era cost without insurance buy prograf 1 mg trimox delivered to your home himcocid lawsuit canada purchase minocin 100mg best weight loss pills for men fda approved ciplactin syrup side effects pictures of zyprexa pills how to use aspirin paste for acne cheap zyprexa online fosamax plus where to buy lithium cheap price buy vytorin without a prescription from canadian pharmacy zantac tablets in pregnancy shallaki italiano hydrochlorothiazide 25 mg triamterene 37.5 mg cheapest medrol zyban and other medication generic nexium available united states valacyclovir tablets uk duracell lithium coupons celexa generic form