Index arrow Poradna arrow Zdravotní poradna arrow Na vaše dotazy odpovídá lékař 4

Na vaše dotazy odpovídá lékař 4 Tisk E-mail
Čtvrtek, 21 srpen 2008
Dotaz:
Dobrý deň, chcem sa spýtať - mala som 3g solumedrolu iv v priebehu 3 dni. Už 4 - tý deň som doma a mám sa stále rovnako. Mravenčí mi tvár, trpnu nohy. dokonca mám rozmazané videnie - po námahe. Je to ataka alebo sa mi to môže zlepšiť? Koľko trvá kým solumedrol zaberie? Mám navštíviť Nro alebo trpezlivo čakať?
Ďakujem , Eva

Odpověd:
Nevím, jestli je to Váš případ, ale většinou po dávce 3g SoluMedrolu následuje postupné snižování dávky tabletkového Prednisonu či Medrolu, na kterém postupně dochází ke zlepšení citlivostních obtíží i zraku (ten může být rozostřen i jako nežádoucí účinek vysoké dávky SoluMedrolu). I bez těchto tabletek bych ještě vyčkala efektu, neurologa bych kontaktovala při nezlepšení za 7-10 dní, samozřejmě při nějakém rapidním zhoršení i dříve.


Dotaz:
Vážená paní doktorko,
  chtěla bych Vás poprosit o radu, která se týká mé diagnózy a objednání do RS-centra. Asi před měsícem mi lékaři v nemocnici stanovili diagnózu G98 Jiné poruchy nervové soustavy nezařazené jinam a v závěru zprávy stojí:demyelinizační onemocnění typu RS se spinální i cerebrální symp. Vyšetření měly tyto závěry : MRI Th a LS páteře 15.7.2008 - Ložisko v úrovni Th 9/10 intramedullárně - v dif.dg.myelitis či demyelinizace, Izoelektrická fokusace likvoru a séra: V likvoru nález 5 oligoklonálních pásů v alkalické oblasti namající sérový korelát - závěr: vzorec II- positivní oligoklonální synthesa IgG v CNS. MRI mozku 18.7.2008 - patrná vícečetná okrouhlá ložiska hypersignální v T2W a FLAIR, neostrá do prům.10 mm a pak závěr:ložiska supra i infratentoriálně mají charakter demyelinizace při RS. Bylo mi řečeno, že RS mám. Ale podle toho označení onemocnění TYPU RS nevím. Mám 100% RS? 
  Při propouštění z nemocnice mi bylo řečeno, že na další kontrole dostanu doporučení a zprávu do RS-centra. Kontrola proběhla minulý týden a pak doktor mi řekl, že potřebují ještě sledovat průběh nemoci a na další kontrole mi doporučení a zprávu dají (v listopadu). Nechci nic zameškat. Mám čekat do listopadu nebo se mám sama objednat do RS-centra už nyní?
  Předem děkuji za Vaši odpověď R. S.


Odpověd:
Vzhledem k nálezu na rezonanci a v mozkomíšním moku se může jednat o RS - podle našich diagnostických kritérií jste buď měla zatím jen jednu rezonanci a jedny příznaky, které Vás přívedly k lékaři - toto označujeme jako první ataku (klinicky izolovaný syndrom) podezřelou z RS, nebo jste měla již v minulosti příznaků více a lze uzavřít diagnosu RS rovnou. V obou případech byste však hned měla být odeslána do specializovaného centra, protože naší snahou je léčit pacienty prváě hned po prvních příznacích. Odkud jste? Podle toho Vám doporučíme RS centrum. Objednání zřejmě budete muset vzít do vlastních rukou.

 
Dotaz:
Dobrý večer,
je mi 26 let a asi před měsícem a půl mi začal mravenčit na dotek palec u levé ruky. Pokud si po něm přejíždím jiným prstem tak v něm jakoby mravenčí a je míň citlivý. A někde jsem si přečetla že mravenčení a snížená citlivost v rukou můžou být příznaky RS. Mám se nějak znepokojovat? jiné příznaky nemám 
Děkuji za odpověď 


Odpověd:
Citlivostní příznaky (brnění, necitlivost, atd.) sice skutečně mohou patřit k příznakům RS, nicméně zvlášť při umístění pouze na palci a jen při dotyku je nutno spíše pomýšlet na jinou příčinu (např. postižení nervu periferního). Jistě je s výhodou neurologické vyšetření, na které Vás odešle obvodní lékař, ikdyž bych nepovažovala RS za příliš pravděpodobnou příčinu.

 

Dotaz:
Dobrý den,již před nějakou dobou jsem se vás ptala na RS u dítěte.Nyní bych opět potřebovala nějaké informace.Neurologická lékařka posílá mého syna 15 let na vyšetření CT mozku.Klinická diagnóza je uvedena: migréna caphalea,opak porucha vidění na pravém oku.Důvod požadavku : vyloučení organ.změn CNS.Zjistí toto vyšetření případnou RS nebo ji nedokáže určit?
Máme v rodině již 2 RS,takže obavy máme. Děkuji za odpověď .  Z.
Odpověd:
Nikoliv, CT mozku není schopno RS vyloučit, k tomu je potřeba magnetické rezonance. Termín CT mozku je ale rychlejší, a zvláště pokud jsou obtíže náhlé, akutní, samozřejmě je toto vyšetření v pořadí jako první (rezonanci lze v rámci dalšího vyšetřování vždy doplnit po vyloučení nejakutnější příčin obtíží na CT).


Dotaz:
Dobrý den! mám RS 20let, jsem 5 let na vozíku, pomáhala mi léčba depomedrolem do páteřního kanálu. Před 5-ti lety mi byla ukončena z důvodu malé účinnosti. Byla mi nasazena léčba solumedrolem, který ovšem špatně snáším a také jsem i dříve snášela, a neměla jsem žádné zlepšující zdravotní výsledky, stále se mi nemoc zhoršovala.Je nějaká jiná léčba, než následně cytostatiky? Stále užívám tablety Medrol : 4 mg a 8mg střídavě na den. Nemoc nadále postupuje, mám spasma obou rukou, trupu, ramen, žaludku, ale trpět díky infuzím solumedrolu už nechci!
Využívám této poradny, v naději, že najdu pomoc!
Děkuji předem za odpověď.
  S pozdravem H.    
Odpověd:
U řady pacientů po delším průběhu choroby (individuálně po 6-15 letech) dochází k vyhasínání zánětu v mozku, ale zůstává či se dále prohlubuje poškozování vlastních nervových vláken. Léky proti zánětu jako DepoMedrol, SoluMedrol, cytostatika, atd. se stávají málo účinnými a převažují jejich nežádoucí účinky. Bohužel nemáme v této fázi choroby účinné léky, které by ztracená nervová vlákna nahradila, ale máme širokou škálu léků, které mohou zmírnit či odstranit obtěžující příznaky choroby, které popisujete (křeče, spasmy, bolesti, atd.), samozřejmostí musí být cílená a každodenní rehabilitace, jsou možné pobyty v Domově Sv. Josefa v Žirči, které se přímo zabývají péčí o pacienty s RS na vozíku a mají odpovídající rehabilitační zázemí. Domluvte se se svým neurologem, aby u Vás vyzkoušel lépe příznaky ovlivnit (máme léky Baclofen, Sirdalud, Myolastan, Muscoril, u některých pacientů se podávají i léky k uvolnění napětí přímo do svalu nebo do páteřního kanálu - tzv. baklofenová pumpa), či Vám pomohl dobrou rehabilitaci zajistit. Bude to pravděpodobně smysluplnější než léčba kortikoidy či cytostatiky s převažujícími nežádoucími účinky.
    

Dotaz:
Dobrý den. Mám dotaz jestli má solumedrol nějaké negativní účinky na spermie případně kdyby má partnerka otěhotněla v době kdy jsem na solumedrolu jestli by to mělo nějaký špatný dopad na plod. A ještě jeden dotaz pokud bych užíval Imuran za jak dlouho po jeho vysazení by mohla má partnerka bezpečně otěhotnět(aby to nemělo negativní dopad na dítě). Děkuji a přeji hezký den

Odpověď:
Léčba SoluMedrolem je záležitostí několika dní, proto bych doporučila dokončit SoluMedrol, a pak se snažit o dítě, ikdyž žádný negativní vliv v tomto smyslu ať už na spermie či plod popsán není.
Stran Imuranu je standardně doporučeno vysazení 3 měsíce před plánovaným početím, samozřejmě po dohodě s Vaším neurologem v době stabilizace RS (jednoduše v době, kdy není potřeba léčit ataky SoluMedrolem...).

Dotaz:
je mi 33let,RS mam 12let.v soucasne dobe jsem po dvou atakach,ktere nasledovaly hned po sobe behem mesice.po infuzich solomedrolu(8g)se mi stav moc nezlepsil,ted beru prednison 90mg denne...ale od zitra zacnu snizovat davku...
 dost spatne chodim,ovladam pr.ruku a necitim lev.stanu obliceje...chci vzkat lidem,kteri maji RS,ze zivot nekonci tim ze recena dg.G35 ale tim zivot zacina.clovek si uvedomi,ze jen musi kousek zpomalit a zacit se venovat sobe a svym blizkym..protoze to budou prave oni na koho se bodou moci obratit,kdyz bude nejhur.
drzim pesti vsem,kteri se rozhodli bojovat!!!
  mejte se a s pozdravem ereskari celeho sveta spojte se...petr


Odpověď:
Díky za povzbuzení pro ostatní pacienty. Ve Vašem případě - pokud nebyl dostatečný efekt tak vysoké dávky SoluMedrolu - je na místě ještě zintenzivnění léčby ataky (přidání cytostatika cyklofosfamidu, případně jednorázové podání léků - depomedrol a cytosin arabinosid - do páteřního kanálu) a úvaha o efektu dlouhodobé léčby RS. To, předpokládám, proběhne ve Vašem RS centru.
Zdravím.


Dotaz:
delší dobu mát takové divné záchvaty přicházejí vetšinou kdy jsem v naprostém klidu začnou mě studit končetiny,strašná slabost,bolest hlavy a hučení vuších,třes a brněni,ztuhlost šíje,vzestup TK 210/150 ,návaly horka prošla jsem kompletní kardiologické vyšetření a navštívila psychiatra,ale záchvaty se pořád opakují beru léky na cukrovku oltar,siofor na TK agen,prestarium na nervy serlift,neurol po tomto léku se mi trochu uleví prosím nemuže to být vše od páteře poradíte mi už nevím kudy kam dekuji


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, nejsou typické pro roztroušenou sklerózu. Takovéto zvýšení hodnoty krevního tlaku ovšem prakticky všechny příznaky může vysvětlit, a myslím, že vyšetření 24-hodinového monitorování tlaku (krabička s elektrodami na hrudi, tzv. Holter) a případná úprava léků na tlak může být řešením. Někdy jsou obdobné obtíže u záchvatů psychických - tzv. panické ataky, které mohou být velmi obtěžující, ale k tomuto závěru by jistě došel psychiatr. Udáváte, že máte cukrovku - valná část české diabetické populace je zároveň obézní. Pokud by to byl i Váš případ, nelze i narušení páteře vyloučit, ikdyž by nezpůsobovalo jen chvilkové záchvaty obtíží. V takovém případě bych především doporučila snížení hmotnosti, pravidelné cvičení (dietu již máte jistě už teď při cukrovce jako samozřejmost).

Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat mám RS už rok je mi 35 let a ráda bych jela k moři,ale okolí mi to rozmlouvá,že by se mi to mohlo zhoršit,co je na tom pravdy?Děkuji moc S.


Odpověď: 
Pacienti s RS k moři samozřejmě jezdí, horko ale často nedělá našim pacientům dobře, proto se ho sami někdy straní. Doporučujeme vyhýbat se přímému slunečnímu žáru, záhy zjistíte, co Vám vyhovuje - pokud dělá sluníčko dobře, pak dodržet slunění mimo 11-15. hod., rozhodně s kvalitními opalovacími krémy s UV faktorem alespoň 25, a dodržením pitného režimu. Z neurologických obtíží se můžou v horku krátce vrátit příznaky z prodělaných atak, které se v chladnu zase hned upraví (jen se projeví, že nervová dráha v minulosti utrpěla, a nestíhá vedení v horku), výjimečně by mohla vzniknout samotná ataka. Krátkou zprávu pro všechny případy Vám v angličtině napíše ošetřující lékař v RS centru, pokud máte injekční léky, dostanete k ni na RS centru tzv. pas pro snadný převoz přes hranice. 
 
Dotaz:
Dobrý den,
obracím se na Vás pro radu. RS mám už 10 let, můj stav je stabilizován (ataka zhruba 1krát za rok), ujdu maximálně 1km. 
Nyní jsem 10 dní po porodu, částečně kojim a částečně dokrmujeme, cítím že můj stav se výrazně zhoršil: ujdu zhruba 0,5 km, zhoršil se mi zrak, motá se mi hlava. 
Můžu tento můj stav připisovat období po porodu a čekat, že se to po šestinedělí samo zlepší nabo mám ukončit kojení a vrátit se k původní léčbě? Před těhotenstvím jsem si 1krát denně píchala Copaxone a brala 5mg Prednisonu. 5mg Prednisonu jsem brala i v průběhu těhotenství.
Děkuji za radu.
Š. Z.

Odpověď:
Rozhodně kontaktujte ošetřujícího lékaře RS centra - ataku je nutno léčit nejprve SoluMedrolem, ve Vašem případě aktuálně sníženými dávkami a s odstříkáním mléka. Kojení je na místě ve spolupráci s gynekologem ukončit (je to totiž rizikový faktor pro aktivitu RS) a co nejrychleji se vrátit k léčbě Copaxonem. Držím palce,


Dotaz:
Dobrý den,
je mi 35 let a potřebovala bych poradit, jak mám postupovat, pokud mám podezření, že mám roztroušenou sklerozu.
V 19 letech jsem najednou zjistila, že necítím část špičky palce na jedné noze. Pak dlouho nic, cca v 29 přišlo totéž u druhého palce na noze. Ve 30 letech, po porodu, jsem zjistila necitlivou plošku těsně vedle páteře, a teď, rok po 2. porodu mám dojem, že mám další taková místa. Možná to není příliš závažné, ale nechtěla bych to podcenit - a hlavně nechci čekat, až se mi to znecitlivění těla rozjede ještě více a rychleji..
děkuji za odpověď,
zdravím,
K. Š.

Odpověď:
Domluvte se s obvodním lékařem, aby Vás poslal k neurologovi, ten pak další postup určí podle základního vyšetření.Dotaz:
Dobrý den.
Již pár dní mi "brní" ruce a spodní čelist. Chci se jen zeptat, zda je toto možným příznakem RS.


Odpověď:
Brnění sice může být příznakem RS - to se dočtete v každém pojednání o této chorobě, na druhou stranu je ale řada daleko častějších příčin (vyšší nervová dráždivost - zvlášťě brnění kolem úst, nedostatek hořčíku a jiných iontů, onemocnění štítné žlázy, atd.). Obvodní lékař by měl základní příčiny vyloučit, případně Vás poslat k neurologovi.


Dotaz:
Dobrý den, mám dotaz, moje neuroložka má u mě podezření na RS. Magnetická rezonance ale toto onemocnění nepotvrdila. Nález MR byl zcela negativní. Zřejmě mám prý jen tetanii. Užívám asi 4 měs. Magnesium a cítím se trochu lépe. Mám ale někdy nepříjemný tlak (i menší bolest) jakoby za pravým okem. Jen někdy, třeba jen jeden nebo 2 dny a pak týden nic. Mám obavy, jestli to není začátek RS. Nebo to může způsobovat i ta tetanie? Mockrát děkuji za odpověď. M. 33let

Odpověď:
Magnetická rezonance pouze vyloučí přítomnost zjevných zánětlivých ložisek, neřekne ovšem podrobnější informace o případném zánětu v centrálním nervovém systému. To může odhalit vyšetření mozkomíšního moku, které je jistě na místě, pokud bylo vysloveno podezření na RS a Vaše obtíže trvají. Určitě byste měla být vyšetřena i očním lékařem. Tetanii bych spojovala s brněním a křečemi, ale ne s bolestí či tlakem za okem.
 

Dotaz:
Dobry den,jelikoz ma muj manzel dg.RS zajimam se o lecbu teto nemoci.Manzel stale chodi do prace dalo by se rici,ze je na tom lepe nez jeho bratr,ktery je jiz castecne na voziku a tedy i v invalidnim duchodu.Tezko toto oba snasi.Proto se tedy ptam,zda je novy lek na RS vhodny i k tomu,aby se prubeh nemoci zpomalil i v teto fazi.Cetla jsem,ze je tzv.sity na miru.Uvedomuji si,ze je spousta lidi,kteri jsou s touto nemoci ve velice tezkem stavu a neni jich urcite malo.Presto prosim o radu kam se obratit.Mnohokrat diky za odpoved M.


Odpověď:
Bohužel na světě neexistuje lék "šitý na míru pacientovi", každý lék má jen částečnou a vysoce individuální účinnost, kterou dopředu nelze odhadnout. Víme pouze, že protizánětlivé léky (a to jsou prakticky všechny) logicky fungují velmi málo nebo vůbec tam, kde již zánět vyhasl a zůstalo trvalé poškození nervových vláken (průběh choroby víc než 10-15 let a vyšší neurologické postižení). Ani nový lék Tysabri není výjimkou - má částečnou účinnost (byť vyšší než dosavadní léky první volby), je účinný pouze v prvním stadiu nemoci se zánětem (jsou přítomny ataky) - v dalším průběhu pozvolného zhoršování choroby nepomůže, jen ohrozí případnými nežádoucími účinky. Předpokládám, že Váš manžel i jeho bratr jsou sledování v RS centru, kde jim ošetřující lékař může na jejich konkrétních případech vysvětlit, které léky a proč přicházejí či nepřicházejí v úvahu.
 

Dotaz:
Moja kamaradka, tak ako aj ja mame esemku, no chcem sa opytat v jej mene, nasledovne: obaja uzivame copaxon ja leden rok a ona rok a pol.., no ju velmi trapia bolesti po kazdom vpichu copaxonu, no a obava sa, ze ci nahodou sa nejedna o nejaky neziaduci ucinok, pripadne nejaku reakciu..., tie bolesti su od pociatku pichania a su dost neznesitelne, no je ochotna ich vydrzat-hlavne je ze sa ataky nevyskituju. Ja po vpichoch nemam ziadny prblem, akurat ze na bruchu mi vzniknu hrce, ktore ale kym pride opatovne brucho na rad uz aj hrce zmiznú... Ataky vyzera ze su ako v jej pripade nateraz pozastavene...Poradili by ste mi nejako, ci ste sa s takymto pripadom uz nestretli, velmi by som jej v tom chcel pomoct...
  Za Vasu skoru pomoc vopred pekne Dakujem a prajem Vam prijemny vikend.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete nejsou vzácností - jsou pacienti, kterým lék skvěle na RS funguje a nedělá výraznější nežádoucí účinky (to je naprosto ideální). V případě, že lék funguje na RS, je nutno nežádoucí účinky velmi pečlivě zhodnotit, abychom předčasně fungující lék nevysadili. Pokud se vyskytnou závažné reakce jako záněty v místě vpichu až nekróza, trvalé zatvrdliny ve všech místech, které znemožnují další injekce atd., léčba se samozřejmě musí změnit. Samotné bolesti jsou subjektivní a je na pacientovi, aby diskutoval s lékařem jejich intenzitu i svou ochotu pokračovat v léčbě. Pokud by měla bolest snižovat kvalitu života nebo vést k vynechávání injekcí, jistě bych se přiklonila také ke změně léčby.


Dotaz:

Dobrý den.
Nevím jestli se obracím správně a zda mi můžete poradit. Jedná se o moji manželku. Začínám, nejen já i okolí pozorovat na manželce, že má problémy s motorikou občas zaškobrtne a neudrží rovnováhu, občas špatně mluví, že jí není rozumět, je nesoustředěná, když jí někdo něco řekne často se stává, že se po chvilce zeptá znovu, pravděpodobně má problém s viděním, stává se,že např. že se ji nepovede hned trefit do hrníčku, problémy s psychikou, již několik let si neudrží stálou práci, přesto, že má vysokoškolské vzdělání, začíná se uzavírat do sebe. Odmítá si přiznat, že má zdravotní problémy a trvdí, že jí nic není. Po naléhání již souhlasí, že by se eventuelně podrobila vyšetření, ale odmítá jít k obvodnímu lékaři, jsme malé městečko, kde se každý zná. Proto bych měl dotaz zda navšítivit psychologa nebo by se mohlo jednat případně i roztroušenou sklerózu a v případě na koho se obrátit. Jsme z Královehradeckého kraje. Děkuji za případnou odpověď.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, mohou být způsobeny řadou příčin nejen RS (nepíšete věk manželky). Psycholog může vstupně pomoci, protože může odhalit míru postižení psychiky a kognitivních funkcí, a vhodnou psychoterapií přivést Vaši manželku i k rozhodnutí navštívit lékaře. Jiná cesta totiž neexistuje - obvodní lékař udělá základní vyšetření a odešle paní ke specialistovi (neurolog, oční lékař atd.). V každém případě by se vyšetření nemělo odkládat.


Dotaz:
Dobrý den,
sestra trpí cca 6 let RS a měla jen ze začátku ataku (dočasné ochrnutí DK). V poslední době si stěžovala na spasticitu DK a psychickou nevyrovnanost. Tento týden dochází na kapačky Solumedrolu (již po první kapačce se cítila mnohem lépe). V sobotu jí ale čeká odjezd na dovolenou v Chorvatsku a chtěla by vědět, zda se může pohybovat na slunci (měla by během dovolené brát Prednison), příp. jestli jí jakýkoliv pobyt na slunci může ještě více uškodit. 
Její lékařka v RS centru má bohužel nyní dovolenou, proto se s tím to dotazem obracím na Vás.
L. 

Odpověď:
Horko našim pacientům většinou nedělá obecně dobře, proto se ho sami straní. Doporučení s i bez Prednisonu jsou proto stejná - přímému slunci se raději vyhýbat, pokud někomu dělá dobře, pak dodržet slunění mimo největší žár (11-15 hod.), rozhodně s kvalitními opalovacími krémy s UV faktorem alespoň 25, dodržovat pitný režim.


Dotaz:
Dobrý den moje problémy které jsou s přestávkami ale stále se zhoršující trvají asi čtyři až šest let. Moje teta matky sestra měla RS. Po zjišťování na internetu proč mi je pořád něco a defakto žádná diagnoza neexistuje i když mi v průběhu několika let zjistili hypofunkci štítné žlázy asthma bronchiale alergické latentní tetanii deprese a na každou z těchto diagnoz jsem vyfasovala léky můj stav je stále stejný ne li horší. Střídá se období kdy bych mohla skály lámat a období kdy nejsem pro bolesti nohou schopná vylézt z postele. Nyní jsem takzvaně donutila p. doktorku že mám čtyřletou dcerku a nezvládám stavy které se u mě střídají ať mě pošle na vyšetřwení. Čekám na výsledek MRI a chtěla jsem vědět jestli pokud se ukáže negativní jestli je možné mít RS a nebo jaké další možnosti mám. Únava je někdy tak otřesná že kdyby bouchla bomba nedokážu se zvednout. Velmi mě to omezuje a čím více se snažím tím větší potíže mám. Stravuji se celkem zdravě nepiji nekouřím. Děkuji N.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, nevypadají na typické ataky onemocnění RS, nicméně při pozitivní rodinné anamnéze je dovyšetření jistě na místě. Kromě MRI mozku bych doporučila podrobné vyšetření mozkomíšního moku lumbální punkcí včetně různých virů a jiných možných patogenních mikroorganismů, které mohou být v mozkomíšním moku přítomny a způsobovat intenzivní únavu. Samozřejmě se v mozkomíšním moku také vyšetřují tzv. oligoklonální pásy ve vztahu k RS.
    
Dotaz:
Prosím o názor případně zkušenost o vlivu současného působení těchto 
> nemocí a jak to nejlépe zvládat. Např. nasadit-li si kortikosteroidy. 
> RS nyní léčím pouze pomocí Copaxone a Cipralexu, ale ještě z 
> dřívějších dob si pamatuji, že mi bylo na některé situace porazeno si 
> nasadit steroidy. Tři týdny po klíštěti se u mne objevila typická 
> erytema migrans. Dostala jsem na několik týdnů antibiotika, ale zhruba 
> čtvrtý týden léčby se u mne objevila taková únava, že sem tři dny jen 
> proležela. Pokud jsem vstala, vše mi bylo jakoby vzdálené a příliš 
> obtížné jen vnímat. Pak to naráz ustalo a vše je opět normální. 
> Bohužel nejpíš žijeme uprostřed ohniska, a riziko hrozí opět s každým dalším klíštětem. Děkuji za názor.

Odpověď:
Vztah borreliosy a RS je trochu komplikovaný. Je nutno odlišit borreliosu kožní (jako je Vámi popsaný erytém) a neuroborreliosu, kdy jsou borrelie prokázány v mozkomíšním moku. Pokud se jedná čistě o formu kožní, je na místě především léčba tabletkovými antibiotiky. Kortikoidy potlačují imunitní reakci (jak tu "ochrannou" proti borrelii, tak tu "zlou" proti RS) - podáváme je tedy při akutním zhoršení RS (podává lékař - vysoké dávky), nebo jako prevenci aktivity RS při infekci (lépe po poradě s lékařem přechodné navýšení tabletkového Prednisonu či Medrolu). Ve druhém případě se předpokládá, že nejprve dostanete antibiotika, infekce je tímto dobře podchycena, a teprve pak je eventuálně možno přidat kortikoidy (podání samotných kortikoidů by mohlo utlumit imunitní systém v obranné reakci a vést k těžké infekci organismu !). 
Pokud se po nákaze borrelií objeví nové neurologické příznaky, je na místě před dalším řešením samotné RS dovyšetření mozkomíšního moku k vyloučení neuroborreliosy - ta se pak musí léčit nitrožilně podávánými antibiotiky.
Jednoduše lze říci, že neexistuje přesná kuchařka, podle které by si pacient mohl doma nasazovat zcela bezpečně vyšší dávky kortikoidů při jakékoliv infekci sám. Lze to však vyřešit krátkým telefonátem do RS centra.


Dotaz:
Dobrý den.Zajímalo by mě,co si mohu představit pod diagnozou Zánět očního nervu a jaká může být příčina tohoto onemocnění? Děkuji za odpověd´M.S.


Odpověď:
Zánět očního nervu představuje neinfekční zánětlivé postižení obalu nervu (myelinu) a někdy i vlastních nervových vláken zrakového nervu. Pacient má na postiženém oku zhoršení zraku (mlha, někdy nevidí vůbec) a často i bolest za okem (zánětem oteklý nerv naráží na kostěný kanálek, kterým prochází). Zánět očního nervu je vždy důvodem k neurologickému vyšetření včetně magnetické rezonance mozku a vyšetření mozkomíšního moku, protože na prvním místě musí být vyloučena souvislost s roztroušenou sklerózou. Méně často mohou zánět očního nervu způsobit jiná autoimunitní onemocnění (autoimunitní = nejedná se o infekci, ale vlastní imunitní systém, který chybně namířil svůj útok proti vlastní tkáni). Existuje i menší skupina pacientů, u kterých se souvislost s žádným z těchto onemocnění nenajde, i u nich je ale na místě pravidelné sledování očním lékařem. Léčba spočívá ve vysoké dávce kortikoidů nitrožilně.

 
Dotaz:
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat kam se aplikuje Rebif 22j, od srpna byl ho měl pravidelně užívat. Je možné si ho aplikovat i do HK nebo jen do oblasti břiha, DK?
 Předem děkuji za odpověď, J.C.

Odpověď:
Preparát Rebif 22 se aplikuje podkožně 3x týdně (pondělí, středa, pátek) střídavě do oblasti paží, břicha, hýždí a stehen.


Dotaz:
Dobry den
Chtel jsem vas poprosit o radu,moje mamka je uz 20 let nemocna a ma prave roztrousenou sklerozu.Prosim vas jestli my muzete napsat jak postupovat dale,protoze si myslim,ze neni tobre o ni postarano.Jednou za tri mesice a to jeste nepravidelne za ni jezdi doktorka ktera ji da vitaminy a kdyz si mamka nejak postezuje tak odpovi,ze to je normalni.Jeji stav se pomalu zhorsuje. Nedavno jeste trochu chodila a ted uz jezdi na voziku.Chtel bych vedet jmeno nejakeho doktora nebo nemocnice kde by mohli lecit nebo ji nejak pomoct k lepsimu zdravi,jestli je to mozne nejlepe Jihomoravsky kraj nebo Olomoucky.
Predem vam velmi dekuji
S pozdravem M.


Odpověď:
Pokud má Vaše maminka diagnózu roztroušené sklerózy (RS), může být s výhodou sledování ve specializovaném RS centru - kontakty naleznete na těchto www stránkách (2 centra jsou v Brně, 1 ve Zlíně, 1 v Olomouci). Pokud je však paní na vozíku, s největší pravděpodobností je již nevratně nervový systém poškozen a neočekávejte od specializovaného centra vyléčení, výraznější zlepšení nebo vůbec nějakou dramatickou léčbu. Léčba je efektivní bohužel pouze na začátku choroby, poškozená nervová vlákna po 20 letech průběhu RS nikdo nahradit neumí a všechny léky, které máme pro počáteční stadia choroby, by paní pouze poškozovaly nežádoucími účinky. RS centrum nicméně může zajistit kvalitní pomůcky, rehabilitaci, léky k ovlivnění obtěžujících příznaků (bolesti, tuhosti a křeče svalů, deprese, problémy s močením). Pokud toto vše máte dostatečně zajištěno u obvodního neurologa, zvažte, zda budou mít vůbec pro postiženého pacienta často velmi problematické a stresující cesty mimo bydliště do RS centra nějaký význam. Pokud toto zajšitěno není, jistě se na nejbližší RS centrum obraťte - takovou pomoc centra poskytují, byť se v tomto stadiu choroby již nedá zasáhnout léčebně přímo proti RS.


Dotaz:
Dobrý den .
Chtěla bych nějakou radu.Jsem na nemocenské od prosince minulého roku,v prosinci jsem ležela na neurologii
v Liberci tam jsem dostala 6kapaček solumedrolu dostávala léky na zmírnění bolesti,10.1.2008 jsem při kontrole na neurologii ve Frýdlantě dostala Apo Gap 300 ,0-0-2. A na bolesti jěště Novalgin,který jem brala hlavně večer.17.1.2008 mi přidali medrol 1-0-0 a helicid 1-0-0 a Apo Gap zvýšili 1-0-2K tomu již 8let beru Imuran 1-0-1,Agapurin 1-0-1.Od 4.2.zvýšen Apo Gap 1-1-2. 19 .března Apo gap 1-2-2 a byl mi odebrán Agapurin 27.května Apo gap 2-2-2 a navíc Magne B6 na křeče,a Medrol obden ráno jeden navíc, příští kontrola má být 24.7.2008 stále mám bolesti ,ptala jsem se pana Primáře DIENELTA co bude dál, když mi tyto léky nezabírají.odpověděl že mi Apogap odeberou a když jsem se ptala co s těmi bolestmi tak mi odpověděl to se nedá nic dělat .Prosím vás mám jěště nějakou naději ?
Myslela jsem si že mám nárok na rehabilitace,ale pan Primář mi řekl když mám tu nohu tak citlivou,že mi na ni nemůže nikdo sáhnout tak musím počkat až mi bude líp,já si ale myslím,že určitě existuje nějaká rehabilitace,kde se mnou bude někdo cvičit .Taky jsem se chtěla zeptat na Lázně kdy na ně mám nárok,jestli musím čekat až mi bude líp nebo se můžu objednat už tedˇ?Také nevím jestli můžu v době nemocenské odjet na nějakou dovolenou.
Mám nárok i na jiná vyšetření (kloubů),když mám ty bolesti v kyčli,koleni a kotníku?kdo je povinen mě někam poslat ? 
A po jak dlouhé době užívaní APO GAPU mám mít nějaké vyšetření krve nebo něco jiného?
budu moc ráda když mi odpovíte,protože v Liberci mi ani nikdo nebyl schopen říci,že existuje nějaké sdružení 
ROSKA .O tom jsem se dověděla náhodou od bývalé kolegyně která na LIBEREC úplně zanevřela právě kvůli neochotě pana Primáře Dienelta.Díky jí, protože ona začala jezdit do PRAHY a kdyby nezačla možná tu už dnes není a já bych se nemohla obrátit na vás s těmito otázkami,doufám,že mě nezklamete a poradíte co mám dělat dál.Na shledanou 
  s pozdravem K.


Odpověď:
Z hlediska bolesti u RS - je pravda, že po akutním zhoršení trvá delší dobu, než se zmírní, a naše léky (SoluMedrol, Apo-Gap atd.) mohou být neúčinné Často pak naše pacienty s dlouhotrvající bolesti odesíláme do Centra pro léčbu bolesti (existují při všech větších nemocnicích). Odběry krve byste měla mít především vzhledem k užívání Imuranu jednou za 3-4 měsíce (krevní obraz, jaterní testy, draslík, glykémie). Lázně jsou na místě v období mimo akutní obtíže - to musí zhodnotit ošetřující neurolog, který Vám také doporučení, pokud je na místě, napíše. Obecně je s výhodou, když jsou pacienti s roztroušenou sklerózou sledování ve specializovaných cetrech, kde mají lékaři s touto diagnózou nejvíc zkušeností i léčebných možností - pro Vás jsou nejblíže centra v Teplicích nebo Hradci Králové. Kontakty k objednání naleznete na těchto webových stránkách Rosky. Krasulová

Dotaz:
Dobry den,jsem 41-leta pacientka s progresivni formou roztrousene sklerozy a zajima me moznost podstoupeni vymeny kmenovych bunek. Prosim Vas o blizsi informace,zdali-by takova moznost existovala,kde je mozne cerpat jakekoli informace a jake jsou s touto lecbou dosavadni zkusenosti. Predem Vam velice dekuji za odpoved. S pozdravem K. O.


Odpověď:
V současné době je k dispozici experimentální léčba zvaná vysokodávkovaná imunoablace (tedy podání vysokých dávek cytostatik k vybití imunitního systému i jeho zdroje - kostní dřeně) s následnou podporou kmenových buněk (vrácení vlastních kmenových buněk pacienta, které mu byly odebrány před podáním cytostatik, a ze kterých se vytvoří nový imunitní systém). Léčba je určena pro pacienta s agresivní roztroušenou sklerózou s aktivním zánětem - tedy pacient s častými a těžkými atakami onemocnění, s rychlým nárůstem neurologického postižení a s nedostatečným efektem dosavadních léků (interferony beta, glatiramer acetát, cytostatika atd.). Pro dosažení určitého efektu jsou známa tato kritéria: délka trvání RS maximálně 5 let (tedy ne mnohaletý již progresivní průběh bez atak - tam už je zánětlivá aktivita minimální a výměna imunitního systému jen ohrozí pacienta bez efektu na RS) a schopnost ujít alespoň 100 metrů bez opory a bez zastavení (Kurtzke EDSS 5.5). Bohužel pokud je choroba již jen progresivního rázu, trvá déle než 5 let, a je více postižena chůze (nutnost používat berle, vozík), převažuje trvalé poškození nervových vláken nad zánětem - zákrok pak již nemá efekt (kmenové buňky v našem případě nedovedou nahradit ztracené buňky nervové) a převažují rizika, která samozřejmě nejsou zanedbatelná.

 


Dotaz:
Dobrý den paní doktorko,
je mi 27 let a RS mi zjistili před 7 lety. Rok si píchám Copaxone, ale cca poslední týden se mi často stává, že mi strašně buší srdce-bez důvodu (žádné rozrušení, apod.). Chytá mě to v klidu, jak v práci, tak např. i před spánkem, takže v klidovém režimu. Může to být nežádoucí účinek Copaxonu? I když zdá se mi to divné, že by se objevily až po roce. 
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
Z. B.


Odpověď:
Nežádoucí účinek Copaxone vypadá kdykoliv v průběhu léčby (tedy i po roce) takto: bezprostředně po aplikaci (nechtěně do cévy) dojde k zrudnutí, pocitu úzkosti a 0bušení srdce, reakce zcela odezní max. do 10-15 minut. Bušení srdce, které není v přímé návaznosti na aplikaci Copaxone, by nemělo s lékem souviset. V takovém případě je na místě kardiologické vyšetření k vyloučení nepravidelností srdečního rytmu apod.Dotaz:
Dobrý den p. doktorko,
Můžete mě prosím vysvětlit, proč se v ČR začíná s léčbou RS až po druhé atace? Zajímá mě jaký pozitivní přínos to má na léčbu RS ,tato NELÉČBA. Dokonce pokud druhá ataka nenastane do roka po první, tak se také s léčbou nezačne, prosím vás proč, je to snad kvůli vedlejším příznakům léků? Mě skutečně zajímá, jestli je to ku prospěchu věci nebo je to jen z toho důvodu, aby ušetřily peníze pojišťovny. Všude se uvádí, že léčba je nejvíc účinná pokud se začne včas, ale to co je v Česku mě spíš připomíná systém, dokud nejsi dost postižený, tak jsi zdravý. Kde je prosím pravda, má nějaký smysl na něco čekat? Nebo je to kvůli tomu, že takto nastavený systém je velmi výhodný pro pojišťovny? 
Přeji krásný den a děkuji,
K. B. 
PS: zatím mi ještě fungují všechny orgány …

Odpověď:
Bohužel se jedná o kritéria, která byla nastavena tak, aby vzhledem k ceně léků bylo možno tuto léčbu poskytnout "alespoň" pacientům s aktivnější chorobou. To neznamená, že jsme s těmito kritérii jako lékaři z medicínského hlediska spokojeni. Je jednoznačné, že by léčba měla být zahájena optimálně již při první atace. Jednání o schválení úhrady léků první volby pro počáteční stadia probíhají, a lze jen doufat, že se je podaří společnými silami a kvalitní spoluprácí s pacientskými organizacemi co nejdříve prosadit.Dotaz:
Dobrý den, 
mám roztroušenou sklerózu již 24 let. Ataka probíhá více méně pravidelně po dvou letech, kdy je třeba nastoupit do nemocnice na cca 10 kapaček, po kterých ataka ustoupí. 
Chci se zeptat, zda je vhodnější podstupovat přeléčení pravidelně 1x ročně, i když neprobíhá ataka nemoci nebo raději ne a přeléčení podstoupit až se zdravotní stav zhorší. Jeden lékař mi radí pravidelná přeléčení, druhý zase, že je lepší, podstoupit přeléčení až při zhoršení zdravotního stavu. Zdůvodňuje to tím, že by si tělo na léčbu zvyklo a ona by pak hůře zabírala. Mé známé, které také mají RS, na přeléčení chodí a doporučují mi to. Jaký je váš názor? 
Předem děkuji za radu a přeji hezký den!
J. B.


Odpověď:
"Přeléčení" tohoto charakteru jedenkrát ročně nemá žádný medicínský důvod. Buď je zánět aktivní - máte tedy jasné obtíže, které trvají bez přestání déle než 24 hodin (= ataka) nebo máte akutní ložisko na magnetické rezonanci, které vychytává kontrastní látku - a pak je léčba SoluMedrolem nutná. Nebo zánět akutní není a není na místě organismus zatěžovat jedenkrát ročně vysokou dávkou SoluMedrolu (ten není určen k dlouhodobé prevenci obtíží). Léčbu "preventivní" (která má snížit počet atak, snížit jejich závažnost a oddálit fázi pozvolného neurologického zhoršování) představuje široká skupina léků (nikoli SoluMedrol), které u každého pacienta individuálně posuzuje ošetřující lékař v RS centru.


Dotaz:
Dobrý den,je mi 33let a již více jak dva roky se léčím pro bolesti pat,nejprve mě bolela levá a před rokem se přidala i pravá,již jsem prošla obstřiky(vždy bez výrazného efektu)léčbou ultrazvukem,rázovou vlnou,leisery,magnetoterapií,ale bohužel nic nezabralo,byla jsem vyšetřena i na revmatologii s negativním výsledkem,i přes negativní vyšetření na neurologii a negativní EMG mi byla jako jediné řešení nabídnuta operativní revize nervů.Byla jsem i na psychiatrickém vyšetření jestli nejde o psychosomatické problémy,paní doktorka se domnívá,že by mohlo jít o roztroušenou sklerózu,kterou trpí i můj strýc,kromě ortopedických,revmatologických a neurologických vyšetření nohou jsem jiná vyšetření nepodstoupila,nohy mě bolý celodenně,více při teplém počasí a po námaze,bolest se přesouvá až ke kotníku či lítka.Bojím se (možná) zbytečné operace a chtěla bych vás poprosit o posouzení zda by se u mě opravdu mohlo jednat o roztroušenou sklerózu a na koho bych se měla obrátit pro případná vyšetření.Předem Vám moc děkuji za odpověď, připadám si ze všeho dost zmatená a moc by mi pomohlo víc informací a názorů na můj zdravotní stav.Snad se i s Vaší pomocí doberu konečně k diagnóze a budu konečně vědět proti čemu budu bojovat.Přeji krásný den a ještě jednou díky.
S pozdravem J. B.


Odpověď:
Bolesti, které popisujete, bych spíše přisuzovala ortopedickému problému, určitě bych rovnou nepomýšlela na první příznak RS. V každém případě jste byla vyšetřena neurologicky, a případné - byť minimální - podezření na souvislost s RS při Vaší rodinné anamnéze by měl vyjádřit neurolog spíše než psychiatr... Domluvte se se svým neurologem - při jakémkoliv podezření na RS Vám jako první vyšetření může zajistit magnetickou rezonanci mozku. 

 

Dotaz:
Dobrý den,
před nedávnem jsem zasílala dotaz, ohledně bolestí bederní páteře a děkuji za Vaši odpovedˇ. Objednala jsem si konzultaci s ortopedem . Nyní mám jiný dotaz : po přeléčení ataky jsem zůstala na snížené dávce medrolu (8 mg denně) a každé tři měsíce budu na "pulsech" se solumedrolem (vždy tři kapačky). Objevilo se mi ale tuhnutí nohou, především lítek a bolesti kloubů. Přečetla jsem si, že toto může medrol způsobovat (resp. všechny kortikoidy).
Samozřejmě mě napadlo, že ereska už zase vystrkuje růžky, ale když beru medrol ??? Chtěla bych se zeptat, zda-li je toto možné, protože po minulé atace jsem také po dobu užívání medrolu trpěla jakousi svalovou slabostí a bolestmi.
Předem děkuji za odpovědˇ
R. H.


Odpověď:
Kortikoidy podobné obtíže dělat můžou, ale většinou až při dlouhodobém podávání nebo přímo po vysoké dávce. Spíše bych pomýšlela na souvislost s RS - většinou pomáhá hořčík, pokud nezabere, pak i léky přímo na zvýšené svalové napětí (např. baklofen).

 


Dotaz:
Dobrý den,mám RS už dva roky,každý týden si píchám Avonex,s přítelem bychom chtěli miminko,tak jsem se chtěla zeptat,zda budu muset Avonex vysadit již v době "snažení" nebo až zjistím,že jsem těhotná..?Nikde jsem se bohužel nedozvěděla,zda léčba se vysadí nebo se v ní pokračuje...děkuju moc za odpověd.M.


Odpověď:
Důležité je hlavně naplánování těhotenství do stabilizované fáze choroby a vysazení imunosupresiv nebo cytostatik (azathoprine, methotrexát, cyklofosfamid atd.) s dostačujícím předstihem před početím (podle druhu léku 3-6 měsíců). Případná léčba kortikoidy (malá dávka Prednisonu či Medrolu) a Avonex zůstává až do chvíle, kdy zjistíte, že jste těhotná. Po dobu těhotenství se užívá když tak jen maličká dávka kortikoidu, Avonex ne. Po těhotenství léčbu u většiny pacientek přechodně řešíme nitrožilními imunoglobuliny (IVIG), jakmile přestanou kojit (doporučujeme pro zvýšení rizika aktivity choroby maximálně po dobu 2-3 měsíců), opět se vrací původní léčbě Avonexem.

 

Dotaz.
Dobrý den, prosím vás o radu.
Manžel začal léčbu s přípravkem copaxone. Po vpichu má ale velké bolesti, které přetrvávají až tři dny. Někdy po vpichu začne sval sám jakoby pulsovat, potom se zklidní, ale bolest nepolevuje. Jiné reakce nemá.
Manžel nikdy nebyl na bolest citlivý, ale po inijekci je to prý dost hrozné, jako by se mu do těla rozlévala kyselina. Je to normální reakce na tuto látku? Je možné, že po čase nebudou tyto bolesti tak veliké?
Děkuji Vám za odpověď. I.


Odpověď:
Bolesti v místě vpichu mohou být skutečně zpočátku intenzivnější - zkuste místo chladit (pomáhá i "babská rada" - chladit např. podmáslím), klidně manžel může užít i ibuprofen od bolesti. Je jen minimum pacientů, kterým bolesti přetrvávají a znepříjemňují život natolik, že musíme zvolit jiný preparát.

 


Dotaz:
Dobrý den,
mám bratra, který se už 15 let potýká s RSkou. Jelikož momentálně s přítelem plánujeme miminko, chci se zeptet, jestli bych bratrovi nemohla nějakým způsobem pomoci svou pupečníkovou krví. Popřípadě by mě zajímalo, v jakém stádiu jsou výzkumy této léčby. Děkuji za vaši odpověď.


Odpověď:
V tuto chvíli nelze kmenové buňky z pupečníkové krve v léčbě RS využít, protože zatím neumíme přimět kmenovou buňku, aby se přeměnila v zánětlivém ložisku RS v buňku nervovou, a zároveň nevytvořila zhoubný nádor. Praktické využití u RS je ještě hodně daleko. Jedinou experimentální léčebnou metodou, která využívá kmenové buňky, je transplantace kmenových buněk u vysoce agresivní RS (zde se ovšem odebírají a poté pacientovi vrací jeho vlastní kmenové buňky). Na druhou stranu jsou buňky pupečníkové krve hluboce zmraženy a mohou být použity i za několik let, takže - pokud byste chtěli do jejich odběru a uschování investovat - nikdy nelze do budoucna jejich využití zcela vyloučit.

 


Dotaz:
Dobrý den,
tak se Vám hlásím jako nový případ s diagnostikovanou RS.
Mám hlavní dotaz: jak to navléci, aby má neuroložka spolupracovala s Vaším centrem? Na Vašich stránkách čtu, že je dobré, ne-li přímo nutné, aby pacienti byli sledováni i u Vás, kdežto paní doktorka tento názor nesdílí.
 Jelikož nemám ve zvyku dělat něco za zády druhého a nerad bych měnil ošetřující lékařku, protože bydlím v malém městě, kde jaksi není na výběr, nevím si vcelku rady.
Co se týká mé aktuální zdravotní situace, po čtyřměsíčním martýriu jsem konečně oční lékaře doslova dokopal, aby mi vypsali žádanku na MR a pak už se paní doktorka - neuroložka starala. Mám obostranné postižení očních nervů, ložiska byla v době provedení MR již neaktivní. Levé oko postiženo poruchou ostření, barvocitu. Na základě vyšetření likvoru byla provedena léčba 9 kapačkami Solumedrolu (500-125mg), nyní sestupné dávky v tabletách, subj. klasické RS bolesti celého člověka od hlavy až patě.
1. ataka byla zřejmě před 12 lety, nerozpoznaný a tudíž špatně a pozdě léčený pásový opar, následovala kompl.trvalá alopecie, pak půlroční problémy s blokacemi krční páteře a bolestmi nohou.
2. ataka zřejmě před 5 lety, pištění v uchu, poruchy rovnováhy, výpadky barvocitu, po půlroce úprava rehabilitací neustále tuhnoucích svalů krční páteře.  Vzhledem k sociálnímu dopadu mojí nemoci na rodinu (byl jsem řidič kamionu, máme 3 malé děti, žena je bez práce), nemám příliš mnoho psychických sil na nějaké razantní řešení.Proto uvítám jakoukoli Vaši radu.


Odpověď:
Je mi líto, že obvodní neurolog neodesílá automaticky nově diagnostikované pacienty do specializovaného RS centra - je to totiž to nejlepší, co jim může kromě včasně diagnostiky poskytnout. Na RS centra je logicky vázán předpis veškerých nejmodernějších léků pro tuto diagnózu... Pokud jste nebyl ani po diskusi na toto téma neurologem do RS centra odeslán, budete se muset o objednání postarat sám. V ČR existuje 14 center (viz tyto www stránky), najděte si kontakt do nejbližšího z nich, a telefonicky či mailem se co nejdříve objednejte. Budete potřebovat zprávu s výsledky MR a likvoru, optimálně přímo snímky MR nejlépe na CD, žádanka k objednání do centra často není ani potřeba, ale může ji případně vystavit i obvodní lékař. Držím palce, 


Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li RS přímo souvisí s bolestmi zad. Eresku mám diagnostikovanou od roku 2004, po porodu druhé dcerky, ale se zpěným ohlédnutím s ní bojuji již plných 20 let, tedy od 15ti. S páteří jsem měla problémy již od dětství, ale nebylo to bolestivé, jen jsem měla špatný postoj a lékař tehdy tvrdil, že je to skolioza páteře. Záda jsem cítila, tedy byla jsem si vědoma jejich existence pouze v období menstruace. Jednou jsem měla ústřel a chodila jsem v předklonu a měla velké bolesti, tehdy jsem dostala injekce MEDOCAINU a vitamínu B12.
V současné době jsem po přeléčení ataky, beru medrol a protože se mi ozvaly má zádíčka znovu, chodím na injekce prostředku DOLMINA. Po nich už mě záda tolik nebolí a nemám ani takovou "páku" při zvedání z předklonu. V loňském roce jsem prošla rehabilitacemi, protože jsem pro bolest nemohla pomalu chodit. Pomohlo to na krátký čas a objevila jsem kladný vliv cvičení podle Dr. Vojty na RS. Nyní mám ale pocit, že to není jen RS, co mi znepříjemňuje život a zhoršuje chůzi, ale že nějakou roli v tom sehrává právě bederní páteř (mám hyperlordózu prý kvůli spasticitě, ale tu mám malou, neurolog mi nedoporučil ani BACLOFEN, jelikož bych mohla padat), Má rodina mi sice nevěří, je to jen na základě mých pocitů, vše stahuijí na RS. Chci se domluvit u neuroložky, kam jdu za týden a asi zkusím i ortopeda. Je zvláštní, že po injekcích je to lepší a s odpočinkem, to nějakou dobu jde, resp. chodí, dokud se "blbě" nesehnu a nezvednu. Jsem chodící ereskářka, hůlku používám málokdy, z nemocnice jsem se vrátila jako plně chodící. Paradoxně má chodivá noha se najednou nechá tahat tou ,kterou za sebou obyčejně lehce tahám já ,no a potom přijde logicky únava na obě. Pozoruhodné je, že po zaúčinkování injekce cítím lehce namožené svaly na obou nohou. Svou základní chorobu nepopírám a nemaluji si vzdušné zámky, ale nechtěla bych něco zanedbat.
S přáním krásného dne R. H.


Odpověď:
Bolesti zad samotná RS nezpůsobuje, ikdyž se může podílet řada přidružených okolností - bolesti páteře při osteoporóze (která hrozí při dlouhodobém užívání kortikoidů a je třeba pravidelné denzitometrické vyšetření), špatný stereotyp chůze (asymetrické zatěžování končetin, nesprávné užití berle) - zvláště pokud jste již měla od dětství skoliosu, atd. Jako kdokoliv může mít ovšem i pacient s RS vyhřezlou ploténku, která může způsobovat i slabost končetiny, a je to nutno odlišit od obtíží při RS. Je tedy jistě na místě doplnění zobrazovacího vyšetření páteře (event. včetně magnetické rezonance), a poté teprve další léčba léky od bolesti či rehabilitace, která ovšem - ať už je příčina jakákoliv - bývá vždy tím nejzásadnějším.

 


Dotaz:
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda-li RS přímo souvisí s bolestmi zad. Eresku mám diagnostikovanou od roku 2004, po porodu druhé dcerky, ale se zpěným ohlédnutím s ní bojuji již plných 20 let, tedy od 15ti. S páteří jsem měla problémy již od dětství, ale nebylo to bolestivé, jen jsem měla špatný postoj a lékař tehdy tvrdil, že je to skolioza páteře. Záda jsem cítila, tedy byla jsem si vědoma jejich existence pouze v období menstruace. Jednou jsem měla ústřel a chodila jsem v předklonu a měla velké bolesti, tehdy jsem dostala injekce MEDOCAINU a vitamínu B12.
V současné době jsem po přeléčení ataky, beru medrol a protože se mi ozvaly má zádíčka znovu, chodím na injekce prostředku DOLMINA. Po nich už mě záda tolik nebolí a nemám ani takovou "páku" při zvedání z předklonu. V loňském roce jsem prošla rehabilitacemi, protože jsem pro bolest nemohla pomalu chodit. Pomohlo to na krátký čas a objevila jsem kladný vliv cvičení podle Dr. Vojty na RS. Nyní mám ale pocit, že to není jen RS, co mi znepříjemňuje život a zhoršuje chůzi, ale že nějakou roli v tom sehrává právě bederní páteř (mám hyperlordózu prý kvůli spasticitě, ale tu mám malou, neurolog mi nedoporučil ani BACLOFEN, jelikož bych mohla padat), Má rodina mi sice nevěří, je to jen na základě mých pocitů, vše stahuijí na RS. Chci se domluvit u neuroložky, kam jdu za týden a asi zkusím i ortopeda. Je zvláštní, že po injekcích je to lepší a s odpočinkem, to nějakou dobu jde, resp. chodí, dokud se "blbě" nesehnu a nezvednu. Jsem chodící ereskářka, hůlku používám málokdy, z nemocnice jsem se vrátila jako plně chodící. Paradoxně má chodivá noha se najednou nechá tahat tou ,kterou za sebou obyčejně lehce tahám já ,no a potom přijde logicky únava na obě. Pozoruhodné je, že po zaúčinkování injekce cítím lehce namožené svaly na obou nohou. Svou základní chorobu nepopírám a nemaluji si vzdušné zámky, ale nechtěla bych něco zanedbat.
S přáním krásného dne R. H.


Odpověď:
Bolesti zad samotná RS nezpůsobuje, ikdyž se může podílet řada přidružených okolností - bolesti páteře při osteoporóze (která hrozí při dlouhodobém užívání kortikoidů a je třeba pravidelné denzitometrické vyšetření), špatný stereotyp chůze (asymetrické zatěžování končetin, nesprávné užití berle) - zvláště pokud jste již měla od dětství skoliosu, atd. Jako kdokoliv může mít ovšem i pacient s RS vyhřezlou ploténku, která může způsobovat i slabost končetiny, a je to nutno odlišit od obtíží při RS. Je tedy jistě na místě doplnění zobrazovacího vyšetření páteře (event. včetně magnetické rezonance), a poté teprve další léčba léky od bolesti či rehabilitace, která ovšem - ať už je příčina jakákoliv - bývá vždy tím nejzásadnějším.

Dotaz:
Vážená paní doktorko,
 obracím se u Vás o radu..Před osmi léty jsem prodělala infekci a těsně před tím stresovou zátěž a od té doby jsem ztratila čich a chuť, ale i necítím téměř pocity hladu či sytosti, jsem netečná i v sexuální oblasti a mám stále naprosté sucho v nose a i ústech, mám pocit, že se mi netvoří sliny a celkově jsem unavená a depresivní. Dokonce ´po požití alkoholu nikdy necítím, co dříve, nějaké v mozku změny, dá se říct, že se nemohu ani opít. Srdce mi také vůbec neraguje při nějaké emoci jako dříve, že mi bušilo - to tedy vůbec ne. Mám jakoby mrtvé a necitlivé obě tváře, neproudí jimi jakoby vzduch, nejsou provzdušněné. ..Je to zvláštní a není mi vůbec celá ta léta dobře.Bojuji s tím den co den.Je to jako když žiji v nějakém obalu oddělená od okolního světa a ne a ne a nemohu se vrátit zpátky.
Myslíte si, že by se mohlo jednat o RS? Na jaké vyšetření byste mě poslala? Na magnetické rezonanci by se to zjistilo? 
Za Vaši případnou odpověď Vám děkuji.
 E. Č.


Odpověď:
Obtíže, které popisujete, mohou být způsobeny širokou škálou příčin, ale nemyslela bych na RS v první řadě. V rámci širšího vyšetření u obvodního lékaře (včetně štítné žlázy apod.) by bylo vhodné i odeslání k obvodnímu neurologovi k základnímu neurologickému vyšetření. Podle toho by se pak neurolog rozhodl k případným dalším vyšetřením.

Dotaz:
Dobrý den,
RS mám od r. 1989 - v té době mi bylo 27 let,byla jsem po porodu a choroba probíhala v atakách a vždy po přeléčení Solumedrolem se to srovnalo. Potom jsem byla mezi prvními, kdo si začal aplikovat Betaferon. Bohužel vloni na podzim jsem začala mít přibližně po každé druhé až třetí injekci potíže ( zimnice, horečka) a druhý den jsem byla prakticky neschopná pohybu. Po poradě v RS centru, byla léčba betaferonem přerušena a v součastné době chodím jednou za měíc na infůze Solumedrolu a Endoxanu (tzv. "Harvardský systém". K tomu se právě vztahuje můj dotaz - zatímco ještě před čtvrt rokem jsem dokázala ujít 100-300m (s jednou holí), tak dneska chodím s holí pomalu i po bytě a navíc se mi začíná horšit i dosud "dobrá" noha. Musím se přiznat, že mě to docela děsí a uvažuji, zda bylo moudré vzdát se Betaferonu.Myslíte, že by mělo smysl poprosit o návrat k interferonům? Nebo mi už fakt nezbývá nic jiného než jíst antidepresiva a doufat v zázrak?! Mimochodem - pomohla by mi transplantace kmenových buněk?
  Předem děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů
  V. Č.


Odpověď:
Podle popisu z mailu to nelze přesně odhadnout, ale nelze vyloučit, že došlo k přechodu Vaší RS do fáze sekundární progrese - tedy bez jasných atak spíše s pozvolným zhoršováním. Tam mají interferony jen malý efekt a evidentně asi ani Betaferon nefungoval tak dobře, aby posun k této fázi RS zabránil. Proto bych se k němu asi nevracela. Všechny postupy - hlavně cytostatické - by se měly zkoušet zhruba 6 měsíců. Pokud fungují a stabilizují (chůze se dále nezhoršuje), pak se v nich pokračuje, jinak je po 6i měsících při dalším zhoršení na místě změna léčby. Pokud se dosah chůze snižuje i přes léčbu cyklofosfamidem (Endoxan) déle než půl roku, měla byste na kontrole v RS centru zhoršení lékaři nahlásit, a ten individuálně vymyslí nějakou jinou léčbu. Nebudou to ale pravděpodobně interferony, spíše silnější cytostatikum event. imunoglobuliny - ne všechno se hodí pro každého, uvádím jen příklady, ale možností léčby k vyzkoušení je jistě ještě několik. Transplantace kmenových buněk je určena pro pacienty s délkou choroby do 5 let a ještě s přítomnými atakami - jedině tam má tento jinak velmi náročný a rizikový zákrok určitý smysl.

Dotaz:
Dobrý den, prosím o pomoc.
Je mi 42 let. Od loňského dubna mám závratě, jako kdybych chodila po nafukovací matraci - nejistota, nestabilita. Pocity na omdlení, chvílemi nevím, kde jsem a co se se mnou děje. Vidím rozmazaně - trvá to asi 20 minut.
Dále mívám brnění v rukou (mravenčení), mám ruce jako dřevěné, často mi padají předměty z ruk. Hůře píšu, po třech větách píšu nečitelně. Jsem často unavená, bolí mě hlava v zátylku.
Mé vyšetření: RTG-C páteře - ploténka C54 je snížená na polovinu se subchondrální skleorozou, foramina C5 jsou zúžena o 2 mm.
Dále vyšetření EEG - několikrát F-T-C, výskyt aktivované alfa, akt až sestup ostré vlny.
CT-mozku normální nález.
Vše se denně opakuje. V noci mě vzbudí brnění rukou i 3x. Prosím, je to všechno jen od páteře? Děkuji.
J. 


Odpověď:
Píšete svůj dotaz na stránky týkající se roztroušené sklerózy - obtíže u této choroby většinou nemívají takový kolísavý charakter, nepatří k nim ani bolesti hlavy a pocity na omdlení. Z mailu bych si netroufla přisoudit všechno jen páteři, příčin Vašich obtíží může být celá řada. Pokud by byla na vině páteř, pomůže Vám intenzivní rehabilitace, pokud efekt nebude, bude jistě Váš neurolog vyšetřovat dále. 


Dotaz:
Dobrý den,
Jsem relativně nový pacient z Brna. Prodělal jsem vyšetření CT a MR a lumbální punkci. Podle těchto vyšetření odpovídá moje diagnoza Roztroušené skleróze. Jsem nyní u paní doktorky Benešové neurologická klinika Brno Bohunice. Celkem dost jsem studoval dostupnou literaturu, včetně pojednání od doc. Štourače - Symptomatická léčba při roztroušené skleróze. Paní doktorka mě řekla ,nevystavovat tělo zvýšené psychofyzické zátěži a brát vitamín B. První ataka nastala pravděpodobně v prosinci 2007, ale nevěnoval jsem jí žádnou velkou pozornost. Další proběhla v únoru 2008 a od té doby mám problém se zrakem a ještě se mi zhoršila citlivost pravé ruky, chodím zatím díkybohu normálně. Od dnešní návštěvy u paní doktorky jsem očekával, že mě předepíše nějaké léky, ale ona mě oznámila, že teprve až se odehraje druhá sledovaná ataka, tak bude moci potvrdit , že se jedná o roztroušenou sklerózu. Prosím Vás co mám dělat?Nastudoval jsem si velké množství odborného materiálu o této nemoci imunitního systému. Já nechci čekat na další ataku všechny příznaky co mám odpovídají této nemoci.Mám problémy i s nočním buzením kvůli močení.Já nechci aby mě bílé krvinky vyžíraly po tuto neléčenou dobu myelin a nervových vláken. Berou se nějaké léky po zjištění této nemoci nebo všichni doktoři předepisují na RZ vitamín B.Prosím vás můžete mš poradit jak mám postupovat? Začínám s toho být nervozní a naštvaný.Od února do teď jsem se od lékařů dozvěděl jen to, že mám brát vitamín B...Prosím o radu a o pomoc.
 Děkuji,
 K. B.

 
Odpověď:
V ČR jsou dána kritéria k zařazení na léčbu léky první volby u RS (interferon beta, glatiramer acetát) takto: musí být 2 dokumentované ataky (lékař viděl, zjistil a léčil) za poslední rok nebo 3 za poslední 2 roky. To je asi důvod, proč se "nepočítaly" obtíže v prosinci. Na druhou stranu máme škálu léků tabletkových i nové léky v rámci klinických studií, které pacientům nesplňujícím tato kritéria můžeme většinou nabídnout. Pochopitelně nemám Vaši celou dokumentaci a nemůžu proto přímo říci, že byste byl na některý z těchto léků vhodný kandidát, ale rozhodně naštěstí nemáme už řadu let k dispozici jen vitaminy B... Nevím, jestli jste obsah svého mailu diskutoval i s ošetřující lékařkou, tak byste se možná dozvěděl, proč konkrétně ve Vašem případě žádné další léčebné možnosti zatím nenavrhla. Pokud však máte dojem, že tato diskuse již proběhla, je možno se objednat k superkonziliárnímu vyšetření se všemi zprávami a snímky z magnetické rezonance (na CD nebo na papíře, popis nestačí) do jiného RS centra včetně našeho. 
P.S. Přiměřená fyzická zátěž rozhodně nevadí, naopak je výhodou. 

 
Dotaz:
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda u mého 15-ti letého syna se už mohou projevit příznaky RS.Začátkem května mi řekl,že asi minutu neviděl na pravé oko,ale mohlo to být i méně a pak to přešlo.Asi za týden mi řekl,že má nějaké špatné vidění na oku něco jak mlhu,že se to nedá popsat a pak to zase přešlo.Od té doby mi to nedá spát,protože v rodině už RS máme ato hnrd 2x.Měl jí můj strýc,který ji dostal na vojně a zemřel v 68 letech.Teď ji má sestra,která onemocněla po 20.roku a nyní má 42 let a je plně invalidní.Její první příznaky byly také s očima - mlhavé vidění.Se synem chodím od dětství na neurologii protože míval silné bolesti hlavy.Tam mu zjistili nedozrálé EEG.Přestože sportuje bývá často hrozně unavený.K očnímu lékaři nechce jít,říká že to nic není.Prosím poraďte co mám dělat jaké vyšetření máme podstoupit,kde začít. Jaká je pravděpodobnost,že nemoc nedostane.Vím jaká ta nemoc je ,ví to i můj syn.Podle mého je to nejhorší nemoc kterou může člověk dostat,žiji vedle ní od dětstvía mám z ní strach Děkuji za odpověď


Odpověď:
Přesnou pravděpodobnost vzniku RS spočítat neumíme, ikdyž je trochu vyšší v rodinách, kde se již RS vyskytla. Takto krátká porucha zraku ale neodpovídá příznakům poruchy zraku typických pro RS, spíše by mohla být spojitost s migrénou nebo - a to je závažnější - s cévním nedokrvením. Pokud se taková porucha zraku objevila už 2x, viděla bych oční a neurologické vyšetření určitě na místě. Nikoliv ve vztahu k RS ale pro nutnost vyloučení cévních onemocnění.


Dotaz:
Dobrý den.Mam dotaz .Byl mi přiznan plný ival.důchod.Mam napsanou diagnozu G69.Ale nevim co to je,a co to obnáší.Mam za sebou rezonance,cetečka,punkce,genetické testy a různá jiná vyšetření. Všechno je čistý.Bylo mě řečeno že mam něco jako R.S.že je těch nemocí 27 a oni jich znají5 a já mám tu šestou.Brní mně tváře,rovnováha je špatná,s řečí je to taky špantný,vysoký tak horší vidění a v hlavě jak kdybych měl vodu a ona se přelejvala zestrany na stranu.Beru léky na tlak,aCipralex.Jinak nic,že to nemá význam.Tak bych rád věděl víc,jestli to jde.Je ni46roků a rád bych se popravdě dozvěděl něco víc o scé nemoci.Předem děkuji.


Odpověď:
Bohužel jste nenapsal, jaká diagnóza slovně Vám byla stanovena (v čísle G69 asi vypadla nějaká číslice, protože G69 neexistuje). Podle popisu lze odhadnout, že se asi pomýšlí na některé z mnoha neurodegenerativních onemocnění (např. spinocerebelární ataxie). Jedná se většinou o geneticky podmíněné choroby (pouze u některých těchto chorob jsme schopni genetickou chybu v krvi stanovit), jejichž přesná příčina není známa. Dochází k postupnému poškozování nervových vláken určitých oblastech mozku a míchy, ale bez nějakého zánětu - proto bývá většina vyšetření v pořádku, a proto také nemáme prakticky žádné léky, protože ztracené nervy nahradit neumíme a zabránit jejich ztrátě také ne. Zásadní léčebný přístup je každodenní a cílená rehabilitace, Cipralex je sice lék na deprese, ale jako jeden z mála léků má popsán i určitý vliv ochranný na nervové buňky, takže je dobře, že jej užíváte. Další vývoj těchto chorob neumíme přesně odhadnout a je velmi individuální. Berte ovšem celou mou odpověď jako informativní k neurodegenerativním onemocněním v neurologii obecně nikoliv konkrétně pro Váš případ, u kterého nevím přesněji vůbec nic. Konkrétní informace ve Vašem případě i předepsání rehabilitace musíte chtít po neurologovi, který Vás vyšetřoval a má všechna vyšetření k dispozici.


Dotaz:
Dobrý den, 
prosila bych zda by jste mi nemohli napsat něco o RS - Devicově chorobě (dg.360). Moje matka byla postižena cca před 1,5 rokem. Testy na RS nejsou opakovaně prokázany jako pozitivní...Včera jí ošetřující lékař napsal do protokolu - pravděpodobně dg.Devicova, neuromyelitis optica. Jak prosím průběh probíhá? Dá se léčit, nebo alespoň stabilizovat? Matka před rokem přestala chodit, to se podařilo částečně obnovit na fr.hole. Nyní opět bez chůze s novým ložiskem zánětu v míše v krční páteři. LP opět bez přesných výsledků. 
Děkuji Vám velice. 
J. L.


Odpověď:
Neuromyelitis optica (Devic) - NMO - je zánětlivé postižení myelinových obalů a nervových vláken očních nervů a míchy, patří tedy do stejné skupiny jako RS, ale má trochu jiný průběh i léčbu. Více se vyskytuje v Asii, ale ani v Evropě není vzácností (spíše je vždy označeno jako RS, která je u nás mnohem častější). Kromě postižení míchy na magnetické rezonanci, lze již dnes diagnózu NMO potvrdit také vyšetřením speciálních protilátek z krve (proti aquaporinu 4) - cca za 3000Kč v Oxfordu. Léčba je částečně stejná jako u RS (kortikoidy, imunoglobuliny, cyklofosfamid, tabletková imunosupresiva), jen při akutním zhoršení se častěji využívá "čištění krve od protilátek" = plazmaferéza. Interferon beta u NMO nemá efekt, u agresivního průběhu se v zahraničí podává biologická léčba rituximab (dosud byla takto v ČR léčena pouze 1 pacientka, protože je preparát drahý a není u nás pro NMO registrován). Prognóza stejně jako u RS není předpověditelná, průběh může být mírný, ale může bohužel dojít i přes léčbu také k trvalému postižení hybnosti končetin i zraku. Z hlediska již vzniklého postižení je důležitá každodenní rehabilitace.Dotaz:
Dobrý den,
 již dva měsíce chodím po doktorech a jelikož hledám stále na netu,tak mám opravdu velký strach,proto vám píši a prosím o radu.
Jelikož mám alergii na trávu,navštívila jsem před třemi měsíci oční ,ta mi našla bledé papily,byla jsem u ní poprvé,odeslala mě na krev a na neurologii,kde bylo vše v pořádku,pak mi udělala perimetr ,také v normě,a na další kontrole opět bledší papily,tlak nitrooční v pořádku i krevní
Sama jsem se vyděsila na internetu,je mi dvacet devět a když jsem si zadala bledé papily,vyjela mi nemoc roztroušená skleroza.
Také trpím v poslední době na opakované záněty a mykozu.
A ještě ke všemu mě asi dva měsíce bolí lýtko,doktor,ortoped mi řekl zánět achilovky.Proto se vás ptám,jestli se mám pídit po dalším vyšetření,nebo se nemusím ničeho obávat.Nejím nespím,jen přemýlím:-) krásný den H.


Odpověď:
Je pravda, že žádné přesné doporučení dalšího vyšetřování pro takový případ neexistuje. Myslím, že hodnocení "nabledlá nebo bledší papila" je do značné míry subjektivní hodnocení očního lékaře, a ne vždy musí nutně znamenat skutečnou patologii očního nervu. Pokud jste nikdy neměla jasné neurologické problémy, které by Vás vedly k neurologovi, a neurologický nález je normální, doporučovala bych sledování vývoje na očním eventuálně i vyšetření druhým očním lékařem (zda to vidí stejně) a vyšetření zrakových evokovaných potenciálů a optické koherenční tomografie (OCT), které řeknou více o vlastním očním nervu (první vyšetření se dělá na neurologii, druhé na očním). K dalším vyšetřením stran RS (magnetická rezonance mozku, mozkomíšní mok) bych přistupovala až při patologickém nálezu na očním nervu při těchto vyšetřeních.

Dotaz:
Dobrý den paní doktorko, prosím o radu.
Dceři Šárce 21 let byla diagnostikována RS v březnu 08. Ataka postihla dolní končetiny - brnění nohou až do výše boků a obtížnější hybnost. Doslala v ÚVN kapačky kortikoidů. Předána do RS centra Motol, kde byla zařazena do studie s Interferony, takže nevíme, zda je léčena či má placebo.
Bohužel dcera je velmi nesdílná a nechce se o nemoci bavit. Ale vím, že brnění u jedné z končetin v oblasti stehna přetrvává (tedy více než 2 měsíce po kapačkách). Lékařka v Motole jí údajně sdělila, že nemůsí cvičit, stačí normální denní režim. Já bych chtěla vědět, zda v této fázi má smysl končetiny procvičovat, rehabilitovat a tím zlepšit stav - odstranit to brnění.
S nemocí nemáme zkušenosti, budu Vám vděčna za odpověď.
Děkuji L. M.


Odpověď:
Brnění může po atace dlouhodobě přetrvávat, hlavní je, aby se nezhoršovalo nebo se nepřidaly nějaké další příznaky - pak by dcera měla kontaktovat lékaře svého RS centra. Přiměřené cvičení je určitě s výhodou na celkovou kondici každého člověka tím více u našich pacientů, ikdyž nezabrání brnění. K získání podrobných informací o životosprávě a vůbec celé RS si lze načíst v knize "Je roztroušená skleróza Váš problém?" od doc. Havrdové, kterou si můžete objednat i přes Rosku.

Dotaz:
Dobrý den pani doktorko,
nasla jsem na Vas kontakt na strankach Unie Roska a protoze mi RS diagnostikovali teprve pred 14 dny, tak jsem z toho stale zmatena a dost vystresovana, takze se radeji ptam, abych neco nezanedbala. Prvni atakou byl zanet ocniho nervu, dostala jsem 3 davky Solumedrolu a ted stale jeste beru po 32mg Medrolu, ale i tak me od vcera z niceho nic boli pod pravym kolenem, takovy pocit napeti, stazeni svalu po skoro cele delce nohy zespodu a dnes se k tomu jeste pridala i tyze nohy zeshora. Muze byt toto dalsi ataka? Je mozne mit ataky tak casto a navic i v dobe kdy clovek stale bere Medrol? 
Predem moc dekuji za odpoved.
  S pozdravem M. S.

Odpověd:
Další obtíže, které vznikají do 30 dnů od první ataky považujeme za pokračování oné ataky, nikoliv za ataku novou. Nicméně pokud jsou tyto příznaky trvalé (ne jen občas) alespoň 24 hodin, určitě kontaktujte hned lékaře, který Vám dal Solumedrol a Medrol. Pokud totiž ataka pokračuje, většinou ještě přidáváme buď další SoluMedrol nebo i silnější cytostatikum. Dotaz
Dobry den,
chtela bych se zeptat jak se s RS chovat k alkoholu. Zda skodi jakykoliv alkohol, nebo zda je napriklad vino a pivo v urcite mire pripustne (nebo dokonce zadouci)? Jak je to s tzv. „tvrdym“ alkoholem?
Dekuji za odpoved, J. Š.


Odpověd:
Alkohol pouze ve velmi rozumné míře (pozor na jaterní testy - řada léků na RS jim škodí sama o sobě) - když už tak nejlépe 1-2 dcl červeného vína denně, to je dobré i jako prevence cévních chorob a neškodí, taktéž 1 pivo větší problém neudělá, tvrdý alkohol rozhodně nedoporučujeme. Daleko horší ve vztahu k RS je oproti alkoholu ovšem kouření.  

 

 

Zdravotní poradnu zajišťuje  

MUDr. Eva Krasulová, PhD
Neurologická klinika a Centrum klinických neurověd
Univerzita Karlova v Praze

1. lékařská fakulta a Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Kateřinská 30, 128 00 Praha 2

Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny

 

 

 
visegradfun.jpg
zivot_nejen_na_kolech.jpg
benefin_koncert_beatles.jpg
hasiia2a.jpg
pil2.jpg
banner_336x280.jpg
poradna.jpg
casopis_roska_02_-_03_2013.jpg
baner.jpg
aktivn_ivot.jpg
logo.png
uk pharmacies online that sell caprysin betoptic prix en pharmacie en france cheap voltaren no prescription benadryl purchase in canada no prescription zocor canadian online to buy meclizine arimidex canada no prescription diovan online without prescription can order lynoral canada buy generic letrozole online furosemide dose for edema canadian drug company claravis where to buy cheap generic viagra soft etodolac online usa no prescription erection packs 1 legal in england nizagara online pharmacies with out prescription buy himcocid paypal ditropan to buy in the uk without a prescription singulair discounted maxalt 100mg generic for altace 5mg cheapest place for accutane nifedipine tablets 10mg sepibest maximum dosage keftab legal in england how to order zanaflex online vibrox capsules 100mg doxycycline carafate online australia certified pharmacy technician online course crestor dosage side effects define viagra party requip drug store online where to buy clomid drugs online cheapest trileptal to buy order amlodipin uk pharmacy what does clomid do for women with pcos prednisolona without a prescription from uk can you buy ponstel in ireland is probalan available over the counter diamox cost uk cheap medrol pills micronase canada drug store strattera indian pharmacy generic viagra professional in usa best place to buy micronase buy accutane in ireland mexico order cafergot albenza prices percocet buy online canada suprax 400mg tab detrol pills online in the canada discover dogs at crufts 2013 cardizem generic canada zocor with paypal payment order bupropionum without rx spironolactone aldactone reviews where to buy danazol online usa where to buy retin a 0,05 online uk viagra billig kaufen anafranil side effects ocd remeron cheap mexico pharmacy generic levaquin cost atrovent how to buy estrofem generic reviews arimidex over the counter drugs prescription over the counter micronase generic prednisona for sale on line where do i acai in australia nitroglycerin online australia augmentin usa coversyl uk next day delivery antabuse generic australia tinidazole to buy in england buy glycomet capsules pravachol buy no prescription where to buy glucophage drugs online betneval bupropionum uk next day delivery dutas without a prescription from us levitra professional in costa rica abilify medication classification bupropionum lowest price online allopurinol for sale canada order lopressor online no prescription with a mastercard toradol shot side effects buy adalat next day imitrex 100mg cost no prescription ditropan lotrisone online overnight order anacin italiano cheap genuine revatio online purchase nizoral pills metoclopramide drug in fr pharmacy strattera birth control online us where can i buy buspar amaryl online without rx effects of long term use of propecia generic terramycin paypal where to buy tretinoin drugs online purim from usa pharmacy buy canada no prescription for phexin acheter livres online suisse buy digoxin mexican pharmacies lisinopril 40 mg 4214 malegra dxt drug in mexico pharmacy online no prescription uk for cephalexin asacol tablets dosage discount nootropil otc lariam pas cher prevacid over the counter equivalent floxin medication on line buy cheap vpxl depakine chrono brand positioning what is fml forte best place buy glucovance pct blue pain pills m361 buy levitra professional cheap buy micronase tablets canada purchase mircette where to buy cordarone ointment order sinequan uk pharmacy beconase aq legal in england best online pharmacy generic brand viagra prescription drug ranitidine hcl buy brand coreg zaditor coupons 2011 seroquel uk brand name where do i alavert in canada irbesartan tablet spc sarafem canadian medications without prescription amlodipin coupon code penegra shelf life can you buy quetiapinum over the counter in germany calcium carbonate australia price vasotec on line purchase buy elavil online from india generic stieva a cost pletal tablets online medication called promethazine is it legal to buy generic cialis premarin online meds tadapox reviews and dosage minocin tabletas 50 mg dosage cipro flagyl diverticulitis lexapro buy uk augmentin online without rx what drug category is reglan buy fasigyne with no script tamoxifen discontinued licensed pharmacy pyridium tadapox buy online mexico retino a cream 0,025 discount voucher dosage of lexapro for ocd why has buspar been discontinued glucophage uk online movalis for dogs buy isoptin tablets price order caffeine ergotamine online atacand from uk raloxifeno no rx cheap vpxl buy online cephalexin online no prescription buy vermox online buy genuine cialis where purchase zenegra prednisolone price buy thyroxin without prescription imitrex generic form ireland pharmacy colleges is generic permethrinum effective levoxyl pills online in the australia can you buy nizoral at walmart safe place paroxetine generic 2013 drugs where to purchase prednisolona transdermal testosterone cream bodybuilding order elocom without rx pharmacy buy drugs fluticanose methotrexate discontinued is adalat legal in uk kamagra chewable echeck us pharmacies online that sell paxil how to get flonase in australia buy stediril without a subscription is periactin legal in uk is there a generic diovan hct indian pharmacy carafate order penegra overnight buy promethazine boots buy atacand cheap ditropan pharmacy price paroxetine uk brand name the chepest ephedraxin buy seroquel pills in the uk canadian pharmacy no prescription needed oxycodone cheap mometasona purchase antabuse generic discounts pill rx health order orlistat products rizatriptan and citalopram metronidazole daily use reviews pravachol from mexico over the counter medicine that acts as oracea clomid reviews and dosage beat way to order imitrex alavert online forum prescription perscription buy avalide with a mastercard singulair pharmacy mail order atorlip 10 buy online india side effects of half inderal la 80 mg periactin ordering no prescription is there a shortage of coumadin buy sarafem online from canada tetracycline mg india diclofenac 100mg suppositories side effects proscar drug in mexico pharmacy why is follistim better than clomid low cost extendaquin flonase in costa rica tamoxifen cheap uk pharmacy prednisolona online pharmacy shipped to canada panax ginseng maximum dosage safe actos no prescription can you buy premarin over the counter in germany diclofenac gel from india buy permethrin spray uk dutasterid to buy from europe metformin medicine diabetes rosuvastatin barato craigslist usa search boats colchicina cost in canada bromocriptine pregnancy safe augmentin pills online in the canada chlorthalidone better than hydrochlorothiazide venlor in the uk cheap differin 100 mg colospa canada no prescription generic v gel usa pharmacy buy septilin singapore legal buy vasotec online canada motrin for babies teething can i buy sildalis brand levitra lowest price buy phenergan in australia zithromax sold in mexico flovent online pay paypal order nitroglycerin medication by mail norvasc drug card duprost for men in usa otomax fast usa imuran over counter uk where to buy effexor xr online india nizoral pill shortage what is fluoxetine hcl used for maxalt no prescription compare prices mirapex now co uk uk buy florinef without prescription thuoc geof cefixime 100 suspension ginseng rouge pas cher order voveran sr generic drug prednisolone atorlip 10 from canada with no prescription lioresal intrathecal cost lloyds pharmacy jobs leeds dosage of cialis cabaser cheap us pharmacy imitrex uk buy ginseng prices 2013 illinois renagel prices tamoxifen delivered to your home is alvesco better than flovent order endep without rx ginette 35 canada sale serve medicamento tadalafila pharmacy has best price indocin levothroid cost canadian florida cytotechnologist acivir pills by mail discount cefadroxil shopping zitromax cheap uk pharmacy get diprolene las vegas purchase generic bisoprololi fumaras how much does lamisil cost in canada almetec shop net mail order generic eulexin can you buy ciplox 500 in south africa where do i serpina in canada how to buy clomid on the internet star trial tamoxifen and raloxifene buy american express gift cards canada united support solutions safe prevacid no prescription over the counter medicine that acts as lithium divya pharmacy store in bangalore lov cost minocin generic levothroid overnite shipping buy coumadin online in usa legal buy levothroid online canada canada glucophage tablets online what is risperdal prescribed for the online drugstore indinavir levaquin overnight cheap kamagra uk com viagra sale uk order ventolin compare prices lantus buy viagra sublingual online cheap cailisbrand order purscription real painkillers online canada januvia order online no prescription delta cortef without rx purchase diclofenac potassium how to purchase xbox live points online himcolin drug in usa pharmacy premarin buy australia actoplus met for dogs buy best place to buy estro in uk neurontin online pharmacy benemid sale proscar tablets propecia where do i finpecia in canada best otc pain meds biaxin 500 mg price buy elavil capsules what is levitra 20mg rhinathiol drug side effects canadian clarina tablet can order calcium carbonate online long term side effects of calcium carbonate no prescription minocycline revia fast india glucovance where to buy in canada buy januvia online no prescription usa citalopram pills identify viagra online via paypal buy sominex online canada no prescription ponstel canada no prescription coreg to buy in australia order purim generic for altace drug cialis 5 mg best price buy furosemide 20 mg uk can you buy avapro over the counter floxin uk brand name buy anastrozolo usa brand cialis buy online us aciclovir tablets over the counter drugs best place to buy cholestoplex original diclofenac gel online where can i purchase zyprexa safe singulair no prescription zyloprim over the counter india lov cost prometrium can you only get thyrox on prescription how long does it take for citalopram to take full effect orlistat 40mg bula cheap canadian proventil no prescription order allied masonic degrees invitational can i take viagra to egypt best place to buy curacne in canada can clonidine get you high the chepest bupropion flomax medicine used to buy carbozyne nymphomax prices at costco cicloferon suspension aciclovir dosis quien vende cialis generico mexico coreg extended release capsules clomiphene citrate 50 mg pct order sumycin medication by mail buy micardis online no prescription buy myambutol no prescription azithromycin 250mg tablet dosage pharmacy has best price astelin furosemide tablets on line to buy febuxostat vs allopurinol gout pill rx health order probalan products buy metronidazole in singapore buy rumalaya gel online overnight retin a drug in usa pharmacy long after azithromycin alcohol z pack pregnancy first trimester avalide shop net como comprar lipotrexate diprosone birth control online mexico legal to buy synthroid craigslist new london furniture zoloft echeck glucovance online pay paypal levitra free coupon quetiapinum price india cozaar australia pharmacy get propecia prescription online what does the antibiotic cephalexin treat naprosyn dose for gout what type of seizures is lamictal used for implicane antidepresivo overseas pharmacy no prescription oestrogel no script mometasona mg paxil without a prescription from us voltaren gel drug classification recommended aspirin dosage for heart what drug category is femara best place to buy sildenafil citrate in usa decadron for dogs buy is canadian healthcare free atomoxetine adhd medication elimite to purchase without a prescription brand levitra daily use reviews oristal daily use reviews fexofenadine hydrochloride alcohol side effects where do i extendaquin in canada buy astelin online pharmacy buy glucovance online from canada where purchase metoclopramide order hyzaar online with visa buy bactrim online cheap name brand dulcolax online cheapest vytorin paypal comprar mirapex en argentina arjuna without a perscription cual es el precio del orlistat en mexico ceftum ceftin generic cefuroxime glucophage medication where to buy plavix 40 mg dose zovirax 400mg where to buy digoxin with echeck serpina pills online in the australia alfa flucon limited india where to order valtrex kamagra drugs deltasone manufacturer how to buy hydrochlorothiazide online us buy cheap acivir pills losartan side effects nhs can we trust avalide online mycelex g for sale uk dyazide no prescription needed safe to buy generic apo furosemida from usa vardenafil store lexapro for depression user reviews canadian home healthcare jobs how to buy emoquette in canada purchase riperdal in mexico how much is mentax tablets where to buy lamisil with echeck order calcium carbonate grifulvin v for dogs buy where do i zyrtec in canada depakote doctors online calcium carbonate order canada chlamydia treatment zithromax alcohol glucotrol pct buy fasigyn online coupon code glucotrol xl online uk low cost buspar drugstore buy generic prednisolone acetate 1 keflex pills drugstore ajanta pharma products india tadacip 20 vs cialis pharmacy mexico olanzapine how to get acivir pills drug a good web page to buy sinequan with no script order levothyroxin from australia without prescription where to buy robaxin online without rx buy nitroglycerin paypal accepted there generic femara adverse side effects meloxicam 15 mg levitra bayer 20mg fasigyn phone orders cefadroxil side effects joint pain generic from precose motilium non perscription countries beta val online usa pariet tablets description reductil slimming tablets uk levlen pill breast growth compare prices actos safe place order benfotiamine geriforte syrup delivery uk prazosin overnight delivery low price propecia uk what is mometasona used for elocon 40mg oder mg tablets of altace bisoprololi fumaras buy online canada flonase where can i buy it diclofenac vivo drug delivery medrol dosepak without prescription medication imitrex migraine uk order non generic viagra serevent side effects uk aleve from usa pharmacy speman online coupon code hydrodiuril billig kaufen house of god lasix dose amoxil 200 mg for dogs buy diclofenac 20 buy erection packs 1 40 purchase cheap order generic zithromax tadacip online coupon code protonix iv package insert buying flonase for dogs where can i get some levothroid order diamox online no presctiption is claritin d over the counter or prescription cheapest asacol tablets uk safe place order estro ciprofloxacina discount order blopress canada tofranil fast mexico levitra 10 mg price i took 100 mg of fluoxetine online sale of apcalis sx bupropion mg order order atorlip overseas pharmacy no prescription albuterol how to get liv 52 drug prednisolone 5mgs canada purchase sale cats where can i get disulfiramo diovan hct prices sildenafil citrate uk brand name what drug category is mircette diclofenac gel discount voucher imuran 50 mg tablet colchicine mexico pharmacy non generic cialis sale cialis super active without prescription medication buy permethrinum pills in the mexico erection packs 2 costco diclofenac from india mircette to buy in australia view topic buy cheap adalat duloxetine dosage india azitromicina generic reviews overseas pharmacy no prescription ciplox over the counter drugs similar to beta val yaz brand positioning buy l tryptophan inhaler canada generic from motrin buy zyloprim with paypal estradiol valerate for sale cialis super active legal in england cheap dapsone buy over the counter retin a 0,025 online buy cialis online in ireland best place buy percocet pct kamagra gold 100mg cena can i make florinef buy prednisona with a mastercard rx pharmacy birmingham buy ciprofloksacin uk acheter livre dor mariage original alavert india pharmacy uk pharmacy for dapoxetine is innopran xl legal in uk better than atorlip 20 what is the healthy weight of a man 6 foot tall rumalaya forte online uk diclofenac gel no prescription needed canadian online pharmacy purchase generic suprax safe place order purim can order albenza canada wellbutrin sr discount medications nolvadex prescription needed amoxil mail order india plavix over the counter canada cheap prinivil mg lilly cialis 5 mg tadalafil uses methotrexate injection price in india how to get lincocin in australia pyridium generico italiano acheter viagra en ligne quebec blue pill red pill meaning what drug category is vasotec how much does tegretol xr cost keppra noprescrition needed canada online pharmacy depakine chrono canadian medications without prescription discount cymbalta otc free viagra online canadian zanaflex from canada without rx what is diltiazem for minipress canadian medications without prescription lotrel mg canadian rx topamax cost cvs buy oracea online safely overseas pharmacy no prescription doksazosin lek how long does depakote er take to work tamoxifen women buy buy levothyroxin online safely buying oracea side effects of ceftin medication snovitra super power fast canada billig kamagra gold online kaufen can i bring back viagra from mexico buy celebrex paypal cheap lipitor canada etabus mg no prescription methotrexate in the uk now dosage for cialis one a day cheap trimox uk levaquin canada prices where to seroflo nitroglycerin 5mg tablets best benfotiamine prices products generic tinidazolum no prescription cialis soft where to buy in canada benadryl tablets inactive ingredients brand name sinequan online order non generic compazine can i buy viagra super active in canada tretinoin .05 online online drugstore hong kong buy qnexa online uk order requip lowest price order prazosin canada safe website to buy nolvadex buy digoxin australia viagra effects interactions approved order cialis soft online no prescription with a amex viagra birth control online mexico safe aprovel no precription capoten india medicine blood augmentin 1g side effects antara delivered to your home signs and symptoms of chlamydia in men kamagra oral jelly 100mg suppliers what is nimotop medication how long does it take for valtrex to work cheap generic claritin d best price for aldactone buy percocet without rx can you buy yasmin without a prescription where can i get citalopram toradol dose iv pediatric cheap trentinoin glucotrol without prescription pills compare prices levothroid viagra plus from usa pharmacy betnovate max dose buy ondansetrona pills in the india minipress drug in germany pharmacy can you buy arjuna over the counter in germany best place to buy diprolene in canada what is the drug flagyl prescribed for benzac 100 review disulfiramum birth control online india remeron usa cvs prices nexium drugstore.com carbozyne pills buy get yaz las vegas zithromax online in canada zyprexa sales 2008 avodart usa cvs prices buy cheap fluoxetine pills viagra cheap canada pharmacy generic for feldene malegra dxt on line in the mexico fast liv delivery trileptal causing weight gain serevent reviews for men buy dramamine australia femara generic drug acai with green tea capsules 1500mg safe buy lansoprazol online misoprost drug in fr pharmacy nolva dosage for superdrol pct fincar where to get xenical reviews weight where to buy seroquel xr pharmacy como funcionan las pastillas cialis salvent canada companies only amoxicilina for sale australia purchase renagel lowest price cost of lipitor vs atorvastatin order kamagra soft online sky sports live football best site to buy cytotec best price diclofenac gel endep medication overnight delivery anteovin side effects uk viagra super active bonus pills side effects of chloromycetin decadron from australia betnovate ingredients oristal online with out prescription zovirax over counter cvs imitrex canadian pharmacy injection lasix side effect vardenafilum pct buy wellbutrin online price purchase deltasone on line in canada isoptin with no rx cordarone 200 mg tablets mexican pharmacy no prescription doxycycline buy thailand tamoxifen pills online in the canada prednisone shelf life i want to pay some colchicine trimox overnight sertralina uk pharmacy cheap rx eyeglasses online side effects of avapro blood pressure medicine pharmacy has best price lipothin buy zoloft online from india artane boys band wiki vermox drugstore com pricing order vasotec online canada atacand prices cvs canadian pharmacy brand cialis where can i buy piracetam aceon no prescription needed seroquel reviews for bipolar disorder buy lotrel online in the united states without a prescription buy tenormin mg lisinopril 20 mg for sale hctz long time side effects amantadine buy propecia pills in the uk amoxil from usa safe buy rosuvastatin online maxalt birth control online uk purchase generic misoprost how to order aceon moduretic pharmacy order buy viagra online usa cialis order cabaser on line usa order alti doxycycline rx canadian pharmacies list buy yagara online uk no prescription buy elocon 15mg online cost of amitriptyline nitroglycerin generic india better than olistat brand amoxil generic reviews fucidin h cream during pregnancy augmentin and alcoholic beverages side effects of mirapex for rls how much will amoxycillin cost order trandate medication by mail buy predalone online cheap where to buy midamor without a prescription canadian online pharmacy for pyridium order bisoprololi fumaras on line usa canada rx consultants inc how much will lamisilate cost biaxin for daily use canada dipyridamole drugs online purchases price increase prilosec order phenergan online without rx ginseng 100mg cheap cheap oxybutyninum sale uk vardenafilum for sale uk can buy erexin v online arimidex india companies only where can i buy prilosec in canada comprar isoniazid pela internet order amlodipinbesilat from canada without prescription buy aygestin online no prescription uk buy trimox online thru paypals doxycycline hyclate 20 mg uses erythromycin dosage for tonsillitis pariet sale how to buy drugs online silk road finpecia merk sildenafila canada head office what is septilin tablets how to import atorlip 5 where is the cheapest place to buy lipitor bentyl capsules licensed pharmacy suprax can i order cardura online guardian pharmacy singapore novena levitra plus efficace cialis do you need rx novo digoxin fast zydis deleviery serpina drug in usa pharmacy para que sirve el omifin en las mujeres how to take uroxatral clomid no prescription australia is amlodipinbesilat available over the counter what is inderal for generic lamisil cream can hytrin capsules be opened chelsea drugstore st thomas vytorin on line in the canada non generic premarin costco online application form employment buy roxithromycin online at canada pharmacy no prescription ondansetrona ordering seasonique india purchase tretinoin 0,025 in mexico is it safe to order metrogel motilium pct buy flunil sublingual dosage can i buy speman in canada us pharmacies online that sell benicar buy biaxin have no prescription buy cardizem pills what does depakine chrono mixing alcohol flagyl buy over the counter tretinoin 0,05 online inderal anxiety panic colchicina shopping ordering tadacip tofranil without a perscription buy oestrogel tablets australia celadrin medication overnight delivery suprax generic price lasix comprar buy flagyl pills in the australia where to get prednisone for dogs ultra low dose plavix periactin tablets over counter popular diet pills india what is doxi 1 drugs ampicillin and chloramphenicol resistance predicas del padre chelo alesse low dose birth control antibiotic cipro and alcohol buy orlistat 100 ivenox india sale can you buy prescription drugs online in uk how to take cytotec for abortion best online pharmacy generic chloroquine anchen generic wellbutrin xl flagyl er without a prescription from canada para que se usa el bactrim ds omnicef medication where to buy bupron sr to buy in england depo provera lawsuit settlements finasteride tablets online advair diskus tablets price buy imitrex us buy brand cialis with paypal buy metocarbamol online no prescription usa medicine carafate used roaccutane pill shortage snovitra super power bonus pills best place to buy avodart online cefixime shipping overseas india generic viagra safe paxil se usa para procardia sublingual dosage aceon with no subscription buy erection packs 2 online mexico no prescription cozaar brand positioning buy chloromycetin online no prescription health canada sertralina discount ciplox from usa robaxin medication canada cabaser pharmacy mail order top 10 online accuran sites how much does it cost to live on your own ortho tri cyclen drugstore.com buy menosan uk detrol pas cher metformin cheap price cipro canada order where abilify generic pharmacy purchase frumil on line in usa levitra plus sale prescription vardenafil hoodia not generic purchase aripiprazola in usa where can i get metronidazole or tinidazole can you get propecia in ireland albenza discontinued buy generic levitra professional online with prescription zebeta over the counter canada order kamagra chewable online uk bupron sr medication side effects cheapest parlodel buy abilify online cheap quiero comprar amantadine over the counter motrin zofran shortage antivert usa buy unisom canada anti norvasc canada drugs how to order doksazosin lek pharmacy buy drugs simvastatina i pill website cholesterol rosuvastatin calcium generic januvia 100 mg available in us duprost fda approved to buy without prescription generic naprosyn usa generic viagras england 100mg purchase aprovel on line in india retino a 0.025 benefits cheap coreg 100 mg ceftin online no prescription difference between cialis and viagra buying viagra online with paypal zebeta delivery compra online cialis generico erection packs 1 with no subscription estrofem for men sale in uk purinethol order by phone actonel cost comparison cost of orlistar how to use ashwagandha root powder buy levothyroid online overnight delivery calcium carbonate italiano nexium drug interactions very cheap cyklokapron buy vistaril tablets us hoodia online forum onde comprar adalat retard retin a 0,025 india no prescription is there a generic for renagel brand flovent buy apo clopidogrel uk sale safe to buy generic toprol from uk diltiazem 40 mg pharmacy where do i wellbutrin in mexico do i need a prescription for micardis where to buy neurontin without a prescription buy seroquel 5 tofranil 25 mg order inderal no rx canadian pharmacy can you get high off indomethacin 50 mg long term safety of paroxetine buy albendazole bulk order evista on line india side effects of torsemide generic curacne india is generic obelit effective sex drugs for women in india augmentin 20 mg indian generics online imuran morning after pill cost 2012 valsartan generic release date buy florinef can you buy thyrox over the counter luvox drugs online purchases reminyl spain wellbutrin shopping no prescription zantac sale where can i buy sildenafil citrate tablets canadian pharmacy glucotrol xl pharmacy that sells diamox where can i purchase brand advair diskus buy stediril in ireland buy hoodia with a mastercard generic drug for tricor bactrim uses medication buy cleocin gel tablets india elocon pills online in the usa fertomid prix en pharmacie en france order nootropil tablets etodolac online coupon code which uk site to buy acivir pills erexin v phone orders safe buy venlor online lamisilate from china minoxidil canada where can i buy periostat viagra de mandioca do pantanal cialis professional pharmacy mail order buy femara pills in the us kamagra soft generic 2013 drugs cheap canadian nordette no prescription cialis soft lowest price erexin v on line in the india proventil generic mexico lipitor medication grapefruit aciclovir 400 mg para que sirve phenergan visa estradiol valerate generico italiano safe tegretol no prescription buy rumalaya for daily use anafranil pharmacy prices list clonidine no prrescription lisinopril tablets usp 20 mg side effects can you buy eldepryl in ireland amlodipine besylate side effects in men what is doxycycline used to treat kidney infection generic name for cymbalta brafix from india relafen australia pharmacy buy cialis 10 mg where can i buy vardenafilum mg order zydis online canada metronidazole online mexico apo prednisone 5mg define norvasc african american rosuvastatin canada head office where to buy cardizem mg tadacip 30 day free trial tegretol uk pharmacy is aspirin better than ibuprofen for headaches suhagra over the counter india is mail order prandin safe buy eulexin visa nizoral tablets uk dutasterid prices usa periactin generic 2013 drugs flunil pills online in the uk is metronidazol available over the counter how to buy medrol online buy lotrisone online at canada pharmacy no prescription prandin sale can i get high on paroxetine hydrochloride cost viagra levitra cialis birth control pills haldol best place to buy generic drugs buy glucofage online safely buy himcocid greece is generic femara safe moduretic delivery london what is the chemical formula for paroxetine purchase trial erection packs 2 on line in india salbumol online no prescription generic name ciplox buy decadron no prescription fast delivery lamictal shoppers drug mart levoxyl pills sarafem online uk buy sinequan online no prescription us buy cephalexin from mexico online best place to buy ditropan in australia geriforte order online hydrochlorothiazide canadian medications without prescription how to get naprosyn drug clomid usa no prescription buy generic wellbutrin xl i want to pay some fluticanose how to buy probalan purchase naprosyn in us 10 mg capsules amantadine hydrochloride elocom medicine children breaking out second month accutane salvent buy india reviews on relafen withdrawal from paxil symptoms how long aciphex pharmacy low cost cheap lexapro mg indian generics online vasodilan is buying viagra online legal buy coumadin online with no prescription purchase celebrex lowest price buy domperidone online no prescription uk fosamax drug oversea uk pharmacies online that sell compazine fasigyn order online novolog flexpen sliding scale actonel drug in usa pharmacy roxithromycin online overnight shipping yaz refills buy silagra online no prescription usa amoxil generic equivalent imitrex coupon rebate buy aygestin online with out prescription fluticanose mg canadian rx tinidazolum over the counter australia vermox plus precio colombia retin a micro gel vs retin a cream hydrochlorothiazide price walmart cialis sales 2011 pill actoplus india companies only does hyzaar cause weight gain bystolic pharmacy prices list blue herbal pill for men where to buy diclofenac gel nexium dose for gerd cipralex for sale uk types of medication for anxiety in children where coreg etodolac 50mg tablets order trimox online no prescription with a visa nitroglycerin for sale glucofage usa pharmacy seroquel direct pharmacy buy nexium australia cheapest actoplus met paypal provera not generic zithromax z pak coupons how much is permethrin cream 5 buy propecia online reviews doxycycline monohydrate wiki best viagra professional prices generic cost of doxycycline monohydrate nolvadex from canada cialis viagra levitra sale cheapest order atacand on line canada plendil order by phone levitra professional lowest price dilantin loading dose calculator online no prescription uk for reglan ginette 35 cheapest rate colchicine for men sale in uk where to buy fresh ginseng in singapore buy liposafe online india no prescription metmorfin diabetes brahmi suppliers overseas singulair 5 mg tablet chew fast orlistatum deleviery viagra soft overnight no prescription gasex what is zantac used for in dogs can you buy aceon side perscription ajanta pharma kandivali contact no amoxicilina mexico companies only order glucofage on line canada tinidazole online purchase elocom without insurance difficult get viagra prescription flucazole tablets price strattera medication side effects is it illegal to order generic actoplus met albenza 100 review best prices buy prandin prescription best over the counter anxiety pills levlen pills online in the usa roaccutan shop net finast brands india acai berry drink costco best viagra jelly prices celexa pct buy where to buy lopid online mexico benicar medication for blood pressure discount myambutol of canada viagra online canada paypal is my finpecia fake elocon generico italiano rxrelief pharmacy discount card complaints ciprofloksacin noprescrition needed usa online pharmacy how to search craigslist usa buy viagra discount online cymbalta in canada can buy fluss 40 online skelaxin high experience buy predalone online canada no prescription sale 10mg cheap brand levitra otomax mexico companies only stromectol birth control online us lipitor online pharmacy uk acheter pas cher alphagan casodex film tablet 50 mg 28 tb how does cialis compared to viagra legal online acivir pills levlen doctors online buy carvedilolo with no script beat way to order cialis professional how to buy key pred online buying doksazosin lek from canada no prescription singulair online usa buy over the counter pamelor online fluoxetine 10 mg for dogs sale celapram nosh aspirin purchase zovirax over counter medication buy maxalt adalat lowest price online seroquel reviews for sleep cipralex 20mg vs 10mg where do i celexa in india medrol delivered to your home buy yaz birth control online canada metformin shoppers drug mart elavil buy online mexico reglan italiano why has tadalis sx been discontinued buy warfarin online no prescription voveran sr generic canada prinivil overnight pharmacy furosemide tablets buy cleocin gel online usa no prescription sla raak c ratioph online australia can i make adalat singulair coupons printable buy diprosone mg buy apo clopidogrel pills in the india is elocom available over the counter cheap aleve mg where torsemide tadacip 20 mg tadalafil order protonix on line mexico legal medicine from canada florinef canadian pharmacy enalapril side effects in dogs singulair pill canadian ordering depo medrol chloromycetin sold over counter mevacor drug in mexico pharmacy seroquel discount card amoxiline results forum where to buy motrin online without rx flagyl pills dogs generic ginseng usa exelon lowest price abilify online pharmacy altace for sale online get viagra free trial can dogs take tetracycline diclofenac next day delivery medication from mexico isoniazid cheapest zyrtec paypal buy vytorin greece adalat delivered to your home how to buy sepibest in london is norflex better than zanaflex over the counter medicine that acts as valtrex buy used cds online australia mail order ortho cyclen online azithromycin side effects thrush what is pilex ointment buy cialis pills uk fastest combivent uk delivery parlodel prices at costco thyrox uk companies only buy florinef capsules adalat sent to spain buy baclofen overnight over the counter medicine that acts as suhagra flonase on line no script order toprol overnight where to buy erythromycin online phenergan medicine children the vitamin shoppe careers after sex pill cvs digoxin overnight delivery buy online danazol generic best place to buy kamagra in india generic pills for hydrea buy thyroxin online safely order thyrohormone on line uk orderbenicar without rx roaccutan phone orders trandate coupons generic name for voltaren xr buy triamterene online in usa siberian ginseng for sale brand name gyne lotrimin online rogaine 2 generic india retino a cream 0,025 on line in the usa atarax buy on line cheapest hotels in goa near calangute beach buy trandate online reviews celapram legal in england generic levitra plus canada can tricor tablets be crushed amaryl 2 mg 500 purchasing isoptin online uk what type of depression is citalopram used for el viagra para la mujer comprar gasex en argentina low cost view topic clozaril online glucofage without subscription how long does it take for tegretol to work for trigeminal neuralgia can you get pyridium oxytrol drug class coreg medication generic online pharmacy kamagra oral jelly viagra and cialis not working wellbutrin ordering online pharmacy online viagra purchase best price for real glucotrol xl discount reglan mg lansoprazol billig kaufen can i buy cialis jelly in canada effexor xr generic cost walmart can you drink alcohol after taking antibiotics for chlamydia stop taking sertraline 50 mg buy trental medication lowest price mentax buy kamagra oral jelly online pharmacy purchase demadex lowest price online pharmacy that does cod brand name luvox online buy plendil boots what are the side effects of meclizine can you buy amlodipinbesilat over the counter clavamox cheap uk pharmacy mexican methotrexate canada order glucophage vipro lifescience uk ltd order advair diskus online without rx canadian pharmacy nolvadex buy orlistat online with mastercard nordette mg tablet lopressor over counter tadalis sx us companies only doxi 1 results forum avapro online from uk azulfidine buy canada actoplus usa sale seroquel xr 400 mg price can i buy cytoxan zyrtec canada astelin from usa retino a cream buy canada where do i orlistato in canada oratane price india zedd online legally orlistat overnight pharmacy luvox dose anxiety aciphex buy without levoxyl supplier in uk florida chloromycetin tegretol side effects memory loss how much does celexa cost at walmart 10 drugstore can you buy levitra plus in ireland viagra online drug buy allopurinol mg buying zyban online legal research grade cipro skelaxin dosage for dogs can you take albuterol daily buy dutas online with no prescription florinef medication on line confido generic usa lisinopril online india innopran xl for sale philippines where is alli sold in canada real cialis brand to buy best place buy zofran pct cheap advair no prescription cheap generic pamelor retin a 0,025 online pay paypal hydrochlorothiazide esidrix hydrodiuril microzide aripiprazola lawsuit motrin for babies side effects roxithromycin online ordering purchase diarex on line in the uk fluconazole thrush sale probalan femara canada no prescription zyban drug canadian pharmacy viagra jelly tablets 150 mg how to get levitra methotrexate cheap india pharmacy best pharmacy to order plavix prevacid recall march 2012 what drug classification is antabuse best site get zestril how much does neurontin cost online carbozyne billig kaufen forzest tadalafil sale online vasodilan side effects long term use tamoxifen where to buy in canada augmentin buy online uk order erection packs 3 on line uk free sample of viagra uk discount eldepryl from canada buy periactin no prescription fast delivery safe to buy generic promethazine from usa best time to take crestor medication dutas without a prescription from mexico what exactly does metformin do for pcos buy mobic 100 brand amoxil buy online australia yaz billig kaufen costco online application login eldepryl without a prescription from india imitrex not generic western drug advair diskus buy liverpool tickets malaysia ginette 35 over the counter india sale benzac decadron dose pack oral where can i get cordarone discount flovent from canada innopran xl generic form trial erection packs 1 lawsuit canada anacin delivery kamagra gold from india is cleocin t over the counter buy neurontin new zealand online over the counter medicine that acts as dutasterid order buy amitriptyline online elavil quibron t max dose quibron t drug in uk pharmacy cipro dosage for children brand name antara online capoten on line in the uk levothroid side effects elderly viagra for sale cheap pharmacy tamsulozin mg india long term side effects of tramadol phenergan over counter ireland albenda where to buy in canada order celapram without prescription where to buy trental online usa buy voveran online citalopram discount coupon order propecia lowest price celexa no prrescription percocet no prescription needed cheap indocin 40 mg lortab 5 500 high sale amoxicilina z pack alcohol pfizer over the counter medicine that acts as kamagra oral jelly l thyroxine birth control online mexico buy trimix gel online clopidogrel bisulfate generic plavix evista over the counter australia fincar over the counter australia buy dostinex online from canada ciprofloxacin affect birth control pills buy serevent pills in the india lisinopril online without prescription best female viagra prices the online drugstore astelin how long does azulfidine buying minocin in manchester buy zyrtec from india trusted sites to buy viagra original oxybutyninum online german remedies india vigora cleocin pharmacy prices list order robaxin from mexico without prescription buy cystone online pharmacy where do i levlen in australia uroxatral no prescription canada overnight shipping generic amitriptyline online commander du cialis pas cher no prescription thyrohormone over the counter drugs similar to phenergan buying vytorin mail order viramune best place to buy actoplus in uk 2 nizoral shampoo side effects sumycin pharmacy order no prescription betoptic zyloprim online from canada buy liv 52 online from uk viagra sublingual tablets buy where to buy retin a online india order xenical on line mexico levitra side effects for men requip comprare prandin suppliers overseas novo digoxin drug schedule abilify depot injection virgin atlantic american express card login us pharmacies online that sell carvedilolo oxytrol in the uk meloxicam enolat online bestellen cialis brand only ortho cyclen for sale philippines ou peut on acheter du ginseng cephalexin without a prescription nordette coupons how to take lamisil albendazole tablets usp 400 mg thyroxin pills online in the canada is famvir available over the counter best online pharmacy generic zetia benicar canadian online tinidazolum india sale topamax fast mexico western drug medrol dosepak speman delivery pariet cheap canada pharmacy retin a gel 0,1 coupon code baclofen donde comprar canada online pharmacy accutane buy lamisilate canada tamsulozin prix en pharmacie en france cymbalta without prescription medication elimite medicine children cialis with no rx buy alavert online no prescription canada comprar minocycline original en madrid ciprofloxacina usa pharmacy nitrofurantoin supplier in uk where to buy acnetane online usa safe to buy generic otomax from usa tinidazolum online from canada cheapest place to buy salbutamol pastillas xerograx para adelgazar where dulcolax para que se usa el diltiazem cheap nizagara usa vardenafilum canadian online overnight pharmacy purchase retin a on line in usa diflucan over the counter drugs research grade albendazole quibron t canadian pharmacy florinef wanted online review canada buy levlen without prescription discount valaciclovir online buy mobic usa how much will imitrex cost buy amlodipinbesilat online us no prescription discount revia mg how much will salvent cost discount canadian donde puedo comprar metformina parlodel online ordering what is bentyl 20 mg used for where can i buy femara mg prednisone asthma pregnancy sublingual sale generic cialis buy lady era with a mastercard depo provera price australia thyrohormone drug in mexico pharmacy pariet tablets information over the counter medicine viagra jelly buy anafranil new zealand online can you only get trileptal on prescription to buy order zaditor buy capoten online no prescription united states stats uk lopid cheapest rate diclofenac on line in the canada retin a 0,05 for men sale in uk is generic aceon available in usa diabecon over counter uk allopurinol mg price buy brand apo clopidogrel provera india companies only azurette india companies only where could i buy atorlip 10 without prescription mexican pharmacy no prescription metronidazole can etodolac cause weight gain reminyl reviews tadacip to buy from europe canada and provera actonel perth australia buy vardenafilum online from usa generic for coreg 25mg eurax without a prescription from uk how long does it take for levaquin to get out of your system buy aldactone pills alli canada drug store coversyl plus generic australia buying lipothin for dogs nexium 40mg esomeprazole magnesium cheap olistat no prescription what is misoprost drugs apo clopidogrel generic wikipedia drugs where can i buy sinequan tablets promethazine with codeine pharmacy price cheapest finpecia paypal low price albenda uk voltaren discount card buy dilantin in ireland buy disulfiramo online india no prescription best site get zedd florida benzac buy cialis soft without a subscription zetia buy online india pharmacies avapro over counter leukeran microzide discount no prescription suprax on the internet 100 mg clomid pcos mail order generic baridium order levitra super active discount actonel otc deltasone order on web buy allegra online from australia emsam patch side effects paxil prescription assistance canadian drug company avalide fluoxetine 20 mg tab buy l tryptophan online express mail nizoral pas cher italie colchicina online usa no prescription atorlip 10 without a prescription from us rimadyl side effects on humans hydrodiuril lawsuit where do i acivir pills in canada cheap pariet free delivery online luvox india levitra 20mg vs. viagra buy over the counter naprosyn online metronidazole refills generic nexium for sale on line list of tesco stores selling keflex buy flovent 40 orlistat where to buy in canada cost of diabecon tegretol on line in the usa buy cafergot mg online warfarin dosage calculator glyset refills noroxin over the counter uk vagifem online bestellen tadapox pills orlistat drugs for sale advair diskus pills online in the canada where can i buy hyzaar mg buy tetracycline online cheap terramycin for cats dosage printable alli coupons 2011 order finast 120 mg how long does plavix stay in your blood stieva a no rx where can i buy fertility pills for women india nicotinell price generic uk paypal amoxil order bupropion on line uk is there a drug comparative to capoten farmaco generico dello zovirax suppliers of purim in us houses for sale in pinebrook artane atorlip 10 where to buy in canada vermox pills buy how to get viagra black market do i need a prescription for zyban aciphex tablets 40mg furosemide online shipping percocet effects on body what does provera do for you liquid silagra review voveran mail order india red alert erection in 7 seconds canada prozac tablets online duetact medicine children buy abana without a subscription ventolin usa sale pomegranate juice prostate cancer 2009 canada phentermine 37.5 mg lipothin now co uk price increase diamox provera 2.5 mg tab buy aloprim online from mexico how to buy disulfiramo in canada trusted tablet viagra generic neurontin us roxithromycin from china atomoxetin medication side effects generic dramamine canada buy tretinoin 0,05 online india canadian allied diesel cad super active overnight delivery cheapest generic cialis forum generic phenergan online order minipress from mexico without prescription buy generic xalatan where to buy ivenox in canada safely generic substitute for micardis hct indian ortho tri cyclen generic gasex sales buy toradol have no prescription can you take fluoxetine while trying to get pregnant comprar fosamax d levitra medicine cabaser online bestellen where can i buy retin a ditropan user reviews best otc viagra alternatives cefadroxil cost canadian maxalt medication generic where to get more live wallpapers for android riomont overnight clomid ovulation day 20 nizoral online guaranteed buy cheap premarin tablets dosage prednisone dosage for adults with poison ivy arava limited india buy calan no prescription furosemide 40 mg. order best place to buy keftab in usa costco pharmacy revia price best place to buy effexor xr online discount cialis soft from canada cheap mentat ds syrup free delivery himcocid canada online no prescription tusso rhinathiol droge hoest buy cialis super active pills buy albenza tablets us best site to buy retin a ge lamictal 20 mg azitromicina without prescription pills no prescription cephalexin sale