“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4
Procvičování paměti a kognitivních funkcí
5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2
Krajské týdny pro neziskový sektor
Krajské týdny pro neziskový sektor - slavnostní zahájení
3
Krajské týdny pro neziskový sektor
4
Krajské týdny pro neziskový sektor
5
Krajské týdny pro neziskový sektor
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jak mluvit s dětmi o RS?

Jak mluvit s dětmi o RS?



Onemocní-li matka nebo otec roztroušenou sklerózou, měli by rodiče se svými dětmi o této skutečnosti mluvit tak, aby ho uklidnili. Nepřenášet na ně své obavy a strachy. A to i přes, že pro samotného rodiče je to těžké, sám je v nejistotě, co bude dál…

Jak s dítětem o nemoci mluvit, vysvětlit mu ji, záleží vždy na jeho věku. Nejjednodušší je to pomocí nějakého příběhu, pohádky. Už malé děti rozumí tomu, že v těle žijí buňky – znázorněné např. jako rytíři, které bojují proti vetřelcům. Někdy si však tito rytíři pletou přátele s nepřáteli. Potom bojují proti špatným buňkám, které k tělu správně patří, a při tomto boji v těle mnohdy něco poškodí.Tato poranění mohou v těle vést např. k tomu, že člověk už nemůže tak dlouho stát, má pocit, že přes jeho tělo běhají mravenci, nebo že některá část těla přestane být citlivá. To záleží na individuálním projevech RS u nemocného rodiče.

Rodiče by svým dětem měli také vysvětlit, že jejich nemoc už nikdy nezmizí. Ale měli by jim hlavně říct, že s touto nemocí se dá i dále hezky žít. A také to, že existuje mnoho způsobů, jak RS léčit - a že se stále vyvíjejí další a další   způsoby léčby.

Děti díky dobrému vysvětlení mohou pochopit, proč se jejich rodič s RS občas necítí dobře, proč jsou maminka nebo tatínek někdy unaveni, nebo proč může být pobyt rodiče v nemocnici někdy nezbytný.

Starší děti se obvykle snadno rády zapojují, pokud jde o plnění těch úkolů v domácnosti, které již nemocný nemůže vykonávat.
Rodiče by však neměli v žádném případě své dítě
zatěžovat příliš tím, že mu svěří roli rodiče v podobě pečovatele. Pokud je z chování členů domácnosti zřejmé, že všichni ochotně pomáhají, děti jsou většinou velmi vnímavé a přirozeně přispějí k tomu, aby doma vše fungovalo.

Pokud se nemocný rodič cítí dobře, i kdyby to bylo jen krátké období, může s dítětem trávit více času a také s ním podniknout něco hezkého. Tak dítě pochopí, že nemoc neurčuje celý život, ale že maminka nebo tatínek mohou dělat téměř  vše na co mají chuť ve chvílích, kdy je jim dobře.

 

Rodiče by si také měli promluvit s okruhem svých příbuzných, přátel a známých, aby ani oni jejich dítě nemocí rodiče nestrašili. Měli by s nimi probrat i to, jak informace o RS, jejím průběhu a možných projevech podat jejich dítěti.

Podle BEFUND MS - FÜR EIN BESSERES LEBEN MIT MS 11/2022 připravila Jaroslava Brhlíková, sociální poradkyně