“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”
Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Právě vyšla přehledná příručka!
Každý, kdo žije s roztroušenou sklerózou (RS) ví, že nestačí jen čekat na další lékařskou kontrolu nebo aplikovat předepsanou dávku léků. Dlouhodobé zvládání nemoci vyžaduje aktivní přístup. A právě tady vstupují do „hry“ takzvané wellness praktiky a doplňkové terapie. Nová příručka od Mezinárodní federace pro roztroušenou sklerózu (MSIF) ukazuje, co by mohlo fungovat k lepšímu životu s RS.
Na první pohled může vypadat nenápadně. Když ji však otevřete, zjistíte, že to je malý poklad. Nejde o laciný seznam „zázračných metod“, ale o pečlivě sestavený přehled terapií, které mohou alespoň částečně pacientům s RS pomoci. Podklady pro vznik příručky pochází z ověřených vědeckých studií a zkušeností lidí s RS z celého světa.
Vždy je však třeba mít na paměti své možnosti, fyzické limity a v případě pochybností vše konzultovat se svým lékařem.
V příručce se dozvíte třeba to, že pravidelná jóga zlepšuje rovnováhu, flexibilitu i náladu. A hlavně – pomáhá zvládat únavu, která patří k nejčastějším a nejvíc omezujícím příznakům RS. „V závislosti na typu jógy se člověk může zaměřit na meditaci - na džňánajógu nebo fyzický trénink - třeba na Hatha Jóga. Jóga je vhodná zejména pro zachování mobility a koordinace,“ uvádí se v příručce.
Anebo takové Qi gong a Tai Chi. Tradiční čínské metody pro trénink vašeho těla a mysli. První zmíněná metoda se provádí hlavně ve stoje a trénuje mimo jiné rovnováhu. Obě jsou založené na jemných pohybech, soustředěném dýchání a klidné mysli. Lidé, kteří s touto prastarou čínskou technikou začali, hlásí často nejen lepší fyzickou stabilitu, ale i větší vnitřní klid. Co se děje, když pár minut denně věnujete klidnému sezení a vědomému dýchání? Snižuje se úzkost, lépe spíte, a dokonce se mění i vnímání bolesti.
Příručka také připomíná nezbytnost si uvědomit, že ne všechny doplňky stravy a bylinky jsou bezpečné. Pakliže o nějakých začnete uvažovat, proberte je nejprve se svým lékařem. Čím ale rozhodně nic nezkazíte, tak je zdravá strava. „Zdravá strava je důležitá pro všeobecné zdraví. Navíc zdraví střev může přímo ovlivňovat náš metabolismus, produkci hormonů a imunitní systém,“ zdůrazňuje se v příručce.
Proč by vás měl tento materiál zajímat? Protože informace mají sílu. A když víte, co vám může pomoci – a co naopak uškodit – získáváte kontrolu. Ne nad nemocí jako takovou, ale nad kvalitnějším způsobem života. A to je často víc, než se na první pohled zdá. Příručka Wellness practices and complementary therapies in MS je v současnosti ke stažení zdarma pouze v cizích jazycích, Unie ROSKA se pokusí zařídit překlad do češtiny.
Anglickou verzi naleznete zde:
https://www.msif.org/resource/wellness-practices-and-complementary-therapies