Hlavní informace

Na vaše dotazy ohledně aplikace injekčních léků odpovídala na letošní pacientské konferenci v červnu zdravotní sestřička z MS centra v Teplicích Věra Ondráková. Zde otiskujeme její odpovědi:

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si mohu píchnout injekci přímo z lednice, když ji např. zapomenu vyndat předem?

Aplikace příliš studeného léku může být příčinou nepříjemných pocitů v místě vpichu a kožních reakcí (zatvrdliny, prohlubně – lipoatrofie). Pokud zapomenete vyndat injekci dopředu, ohřejte si ji v dlani (po dobu 10 minut podržíte injekci v sevřené dlani). Když se dlouhodobě aplikují injekce studené, dochází po několika letech léčby (cca po 2 letech) k tvorbě a hromadění zatvrdlin v podkoží, do kterých pak nejde lék vtlačit. Doporučujeme pečovat o kůži, masírovat každý den všechny oblasti pro vpich s použitím krému s vit. E (jen vynecháte čerstvý či zarudlý vpich).

Můžete mi prosím vysvětlit, co v praxi znamená, že musím střídat místa vpichu? Stačí např., když budu střídat stehna a hýždě?

Naopak, nevyhledávejte favority! Střídání (rotace) míst vpichu pomáhá udržet vaši kůži zdravou. Oblasti pro vpichy jsou: břicho, obě paže, stehna a hýždě. Pamatujte, že každá z těchto oblastí obsahuje síť míst vpichu. Nejlepší je, když si pro každý den v týdnu vyberte jednu oblast. Máte sedm oblastí pro vpich a sedm dní v týdnu. Např. pondělí – pravé stehno, úterý – levé stehno, středa – břicho, čtvrtek – pravá paže, pátek – levá paže, sobota – levá strana hýždí, neděle – pravá strana hýždí. Samozřejmě vy si můžete vybrat jinou kombinaci dnů a míst pro vpich. Tímto střídáním docílíte toho, že místo po injekci bude mít dostatek času na regeneraci a vyhnete se přetěžovaní podkoží a tím pádem i předcházíte tvorbě nežádoucích reakcí typu zatvrdlin, bouliček a prohlubní (lipoatrofie). Pokud pacienti poctivě nestřídají, tyto reakce zůstávají trvale a časem je to pak druhý nejčastější důvod ke změně léčby, přestože lék u nich funguje a je účinný. Proto klademe takový důraz na správné střídání míst vpichu.

Víte, mám trochu obavy, co mám dělat, když si zapomenu píchnout včas injekci? Musím kvůli injekcím sedět večer doma?

Copaxone se sice má aplikovat každý den ve stejnou dobu, ale je tam tolerance 2 hodiny +/-. Pokud chcete večer zajít třeba do kina nebo máte jiný program, aplikujte si injekci o hodinu či dvě dříve a můžete se večer v klidu bavit. Copaxone je tu pro vás a není třeba injekcím podřídit vše.

Co mám dělat, když zapomenu na injekci?

V podstatě nejvíce záleží na tom, kdy si vzpomenete. Pokud si běžně pícháte injekce např. ve 20 hodin, a zjistíte ve 23 hod., že jste zapomněli, můžete si injekci ještě aplikovat. Pokud si na to vzpomenete až ráno, nepíchejte si zapomenutou injekci ráno, ale normálně až večer v obvyklou dobu, tzn., že vynecháte tu zapomenutou. Pro příště se snažte vyhnout stejné situaci. Vyberte si pro injekci jednotnou denní dobu, zkuste si spojit aplikaci injekcí s nějakou pravidelnou denní aktivitou (čištění zubů, šálek kávy, aj.) jako pomůcku, abyste na aplikaci nezapomněli.

Dobrý den, můžete mi poradit, jestli musím skladovat copaxone v lednici?

Ano, copaxone je citlivý na vyšší teploty a světlo. Proto ho raději skladujte při teplotě 2–8 st., tzn. v lednici. Nicméně copaxone vydrží při teplotě do 25 st. až měsíc. Takže pokud cestujete např. na podzim k přátelům na víkend, nemusíte brát copaxone v termoizolační tašce, protože teploty nejsou vyšší než 25 st. Myslete však na to, že injekce, které takto ponecháte mimo lednici delší dobu, musíte poté co nejdříve spotřebovat. Dejte si také pozor, aby vám injekce nezmrzly. Pokud copaxone projde mrazem, jsou injekce znehodnocené a neúčinné.

Dobrý den, čeká mě cesta do zahraničí, jak můžu bez problému s copaxonem vycestovat?

Pokud jedete za hranice ČR, vezměte s sebou řádně vyplněný a z RS centra potvrzený (razítko RS centra a podpis lékaře) Průkaz pacienta. Dejte pozor, ať máte v průkazu správně vyplněné číslo pasu, se kterým budete cestovat. Dále si vezměte chladicí tašku a vložte do ní namražené chladicí vložky (modré), abyste zajistili správnou teplotu (do 25 st.), pokud cestujete v létě. Pokud cestujete v zimě, vezměte termoizolační tašku bez chladicích vložek a injekce uložte do ní. Zajistíte tak, že jsou injekce chráněny před mrazem.

Dobrý den, začínám s injekcemi a chci se zeptat, zda musím před vpichem a po něm použít dezinfekci?

Pokud máte možnost se umýt teplou vodou a mýdlem, není potřeba dezinfekci používat. Samozřejmě je potřeba mít umyté ruce a čistý stůl, na kterém si injekci připravíte. Nedotýkejte se nikdy jehly, je sterilní. Pokud jste na cestách nebo např. na dovolené, kde nemáte možnost se umýt teplou vodou a mýdlem, doporučujeme použít jednorázové dezinfekční čtverečky (napuštěné alkohol. dezinfekcí). Místo před vpichem natřete čtverečkem a nechte zaschnout (odpaří se alkohol), poté můžete injekci aplikovat. Po vpichu vždy stačí přiložit suchý buničitý čtvereček. Ale! Copaxone s dezinfekcí často reaguje a pak se častěji po vpichu vyskytují dráždivé reakce na kůži typu zarudnutí, pupence, svědění a štípání. Tím, že se před injekcí umyjete teplou vodou a mýdlem a nepoužijete už dezinfekci, snižujete pravděpodobnost těchto reakcí. Navíc každodenním natíráním dezinfekcí kůži zatěžujete a vysušujete. Je pak mnohem citlivější na podráždění. Proto opravdu doporučujeme jen se umýt teplou vodou a mýdlem.

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli si můžu dát občas sklenici piva, když si píchám injekce?

Ano, sklenice piva nebo vína není problém, nijak to při léčbě copaxonem nevadí. Samozřejmě se to ani s alkoholem nesmí přehánět, nedoporučujeme konzumaci tvrdého alkoholu, ale sklenka vína nebo piva určitě neuškodí.

Dobrý den, copaxone si píchám měsíc a stále mě trápí reakce po vpichu. Je to takový štípanec jako od včely. Poradíte mi, co s tím?

Tyto reakce se mohou na začátku léčby objevovat, protože tělo si musí na nový lék zvyknout a někdy se to projevuje tvorbou těchto reakcí. Často jsou reakce intenzivnější, pokud pacienti používají dezinfekci nebo odstříkávají vzduchovou bublinku z jehly (lék se tak dostane na jehlu a poté může dráždit kůži) nebo mají suchou a citlivou pokožku. Doporučím vám určitě ošetřit místo po vpichu aloe vera gelem, který příjemně chladí a zklidní pokožku. Pro individuální rady určitě kontaktujte naše odborné poradkyně RS kompas na bezplatné lince 800 100 444 nebo dostanete kontakt ve vašem RS centru.

Dobrý den, v RS centru jsem dostala Autoject 2, ale nevím, jakou mám použít hloubku vpichu, můžete mi nějakou doporučit?

U Autojectu (pacienti mu často říkají aplikátor nebo pero) je důležité vybrat správnou hloubku vpichu právě vám na míru. Často se vybere stejná hloubka pro všechny pacienty a to ne vždy bývá vhodné. Přece jen, injekce se aplikují kolmo do kůže, u Autojectu se nedělá kožní řasa, a proto je důležité vybrat správnou hloubku vpichu injekce. Když se rozhlédnete kolem sebe, vidíte, že lidé jsou různé postavy a tím pádem je nejlepší hloubku vpichu vyřešit individuálně např. s naší poradkyní. Ta při osobním setkání doporučí přímo pro vás nejvhodnější hloubku vpichu. Obecně se doporučuje hl. Vpichu 10 mm, ale velice záleží na typu postavy a rozložení tuku. Stejně tak se mohou lišit hloubky vpichu u jednotlivých částí těla, kam se injekce aplikují. Samozřejmě u ruční aplikace bez Autojectu je délka jehly stále stejná (12 mm), ale tam se před vpichem dělá kožní řasa, a injekce se tak dostane do správné hloubky. Samozřejmě i tak nemusí ruční aplikace vyhovovat všem. Např. u štíhlých pacientů, pacientek je aplikace celé jehly velmi nepříjemná a bolestivá, poté doporučujeme obrátit se na poradkyni RS a použít Autoject se správnou hloubkou vpichu, kterou vám doporučila. Vždy je nějaká cesta, jak najít řešení, jen se pacienti potřebují mít s kým poradit. Proto je vám k dispozici náš tým RS kompas a samozřejmě i sestřičky ve vašich RS centrech, se kterými úzce spolupracujeme.

Další informace

Vydavatelství

Časopis v současnosti bude vydávat Unie Roska v ČR jen v elektronické podobě, proto  již nelze objednat předplatné.

Kromě Časopisu Roska nabízíí Unie Roska mnoho dalších aktuálních publikknihy.jpgací nejen ze své vydavatelské činnosti.

 

Objednat...

Naši partneři

  • aktiv-pisek
  • bariery
  • biogen-idec
  • ceros
  • cez
  • dma
  • domov-svateho-josefa
  • easysoftware
  • ereska-aktivne
  • gsk
  • impuls
  • lazne
  • merck
  • meyra2
  • ministerstvo-zdravotnictvi
  • mpsv
  • neziskovky-cz
  • novartis
  • nrzp
  • praha
  • respilon-headquaters
  • roche2
  • sanofi
  • teva
  • urad-prace
  • vzp