“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Roska Chomutov vás zve výstavu obrazů a fotgrafií
30 1 2 3 4 5
6 7
Unie ROSKA – reg. ogr. ÚSTÍ nad ORLICÍ, z.p. s. – Přírodní léčba a RS
Text Roska Hradec Králové vás zve na preocvičoví jemné motoriky
8 9 10 11 12
13 14
Roska Liberec vás zve na přednášku
15 16 17 18
Roska Hradec vás zve na akci,,Trousíme se ke slunečnicím"
19
20
Rozsviťme Brno
21 22
Roska Praha vás zve na ergoterapie
23
Roska Praha vás zve na ergoterapie
24
Roska Praha vás zve na ergoterapie
25
Pozvánka - Trousíme se do Břevnovského kláštera
Roska Praha vás zve na ergoterapie
Trousíme se - Břevnovský klášter
26
Roska Praha vás zve na ergoterapie
27
Roska Praha vás zve na ergoterapie
28
Roska Praha vás zve na ergoterapie
29
Roska Praha vás zve na ergoterapie
30 31
PŘIPOMÍNKA - 22. NÁRODNÍ KONFERENCI „MÍSTO PRO KVALITNÍ ŽIVOT S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU“
1 2
Drobečková navigace

Úvod > O nemoci > Konopí v léčbě RS

Konopí v léčbě RS


Hana Vágnerová je pacientkou s RS od roku 1996, nyní je členkou Rosky České Budějovice.
V roce 2013 spoluzaložila KOPAC, pacientský spolek pro léčbu konopím, a dodnes je jeho dobrovolnou ředitelkou.
Zajímá se o individuální přístup k léčbě, právo a odpovědnost pacienta a možnosti zkvalitňování života osob s chronickou nemocí.

RS a konopí

Konopí a látky v něm obsažené (tzv. kanabinoidy a mnoho dalších) jsou užívány jako podpůrný lék u řady chorob, včetně roztroušené sklerozy. Podle EBM (medicíny založené na důkazech) byly při RS prokázány pozitivní účinky konopí na zmírnění spasticity a neuropatické bolesti. Pacienti sami udávají úlevu při poruchách spánku, potížích s močovým měchýřem nebo psychické labilitě. Výzkum stále pokračuje.

Pacienti s RS v ČR mají právo být léčeni konopím od 1. dubna 2013, ale do roku 2016 nebyla léčba prakticky dostupná. Od 1. ledna 2020 platí novela zákona o léčivech, která stanovuje úhradu konopí pro léčebné použití z veřejného zdravotního pojištění.

Konopí k léčebnému použití na symptomy RS předepisuje odborný lékař (neurolog), který se registroval do systému elektronické preskripce s omezením. Seznam oprávněných lékařů vede  Státní agnetura pro konopí k léčebnému použití www.sakl.cz/pacienti/seznam-lekaru.

Konopí na elektronický recept lze vyzvednout v lékárně, ale je nutné se vždy domluvit předem.

Na webu KOPAC, Pacientského spolku pro léčbu konopím, je přehled předepisujích lékařů a vydávajích lékáren v mapě kopac.cz/mapa-lekaru-predepisujicich-lecebne-konopiv-cr

Podle zákona je v sušině povolený obsah THC: 0,3 % – 21 % a CBD: 0,1 % – 19 %. V praxi je dostupných několik odrůd s různým poměrem, ale pro RS pacienty je nejčastěji předepisována tzv. vyvážená odrůda (s vyrovnaným poměrem např. 6% THC : 7,5% CBD).

Dávkování je velmi individuální a denní dávku je potřeba titrovat a experimentálně nastavit podle kýženého efektu. Vždy se začíná s malým množstvím (v mg/den) a pomalu se postupně navyšuje. Podle zkušeností lékařů pacientům s RS nepředepisují víc než 10 g na měsíc (ale je znám případ imobilní pacientky, která spotřebuje na zmírnění křečí kolem 200 g sušiny měsíčně).

Zdravotní pojišťovny hradí 90% ceny předepsaného množství a pacient doplácí 10%, ale pouze do 30 g/měsíčně (vyšší množství podléhá schválení revizního lékaře). Celkově je možné předepsat maximálně 180 g usušeného konopí měsíčně, ovšem s doplatkem z plné ceny. Cena léčebného konopí se může trochu lišit podle marže konkrétní lékárny, ale řádově se pobybuje okolo 180 Kč/gram, takže pacient doplácí zhruba 18 Kč/gram.

Oficiální konopná léčba si u neurologů stále ještě hledá místo, ale pacienti sami mají většinou mnohem více zkušeností. Na internetu koluje mnoho rad, tipů a receptů. Vzhledem k legálnosti konopí pro léčebné použití považujeme za nutné varovat pacienty před pěstováním a zpracováním konopí pro samoléčbu a zásobením z nelegálních zdrojů – viz kopac.cz/upozorneni-pro-konopne-pacienty-na-rizika-trestnepravni-odpovednosti-pri-domacim-pestovani-a-zpracovani-konopi.

Více informací o konopí a léčbě, o rostlině i mechanismu účinku, odborné přednášky, odkazy na studie a mnoho dalšího najdete na internetu na stránkách KOPAC. Je tam ke stažení i pacientská brožura o konopí a RS.