Hlavní informace

Rozhodně se nenechá životem zlomit, ale naopak hodlá prolomit realitu a zbudovat rehabilitační centrum pro nemocné roztroušenou sklerózou

Věra Suchá

... zdravotní sestra, předsedkyně Rosky Kutná Hora, dlouholetá pacientka s RS, studentka magisterského oboru rehabilitace...

... vítězka ankety Sedm statečných, laureátka Cen Unie Roska 2010, Žena regionu Středočeského kraje 2010, absolutní vítězka Ženy regionu a Žena roku 2010...

... maminka, manželka...

Zdá se Vám toho hodně? Tak třeba ještě něco přidáme... Jak to všechno zvládáš?

Ani nevím... ale nedokážu si představit, že bych nedělala nic nebo že bych se nechala RS nějak omezovat...

Jak dlouho Ti dělá RS společnost?

Když jsem se stala plnoletou, tak jsem se spolu zasnoubily... já jí říkala, že jí nechci, ale ona se do mě asi zamilovala... a že prý v nemoci i ve zdraví... škoda že na to nejsem.

Na co z toho všeho jsi nejvíce pyšná?

Na své dvě dcery Karolínku a Míšu. A úžasného manžela.

A po pracovní stránce?

Vzhledem k tomu, že mým snem je otevřít rehabilitační centrum pro nemocné roztroušenou sklerózou, tak si velmi vážím všech ocenění.

Nedávno jsi získala významné ocenění Žena roku a Žena regionu, které udělují čtenáři Deníku a odborná porota. Jak soutěž probíhala a v čem měla největší přínos?

Do soutěže jsem byla nominována nezávisle na sobě několika lidmi z Rosky. Pořadatelé vybrali z nominovaných několik favoritek, jejichž příběhy umístili na internet, facebook a uveřejnili na stránkách Deníku. Poté probíhalo desetidenní hlasování na internetu, které určilo vítězku daného kraje. Nezávislá odborná porota vybrala do úzkého výběru ženy, jejichž příběh je nejvíce zaujal. Z toho všeho pak vzešla vítězka - a tou jsem byla vyhlášena já.

Jako největší přínos vidím fakt, že se povedl zmedializovat projekt rehabilitačního centra pro nemocné RS.

Jak probíhalo slavnostní předávání cen?

Konalo se v hotelu Ambassador na Václavském náměstí v Praze. Večerem provázel Tomáš Krejčíř a na programu byla mimo jiné i módní přehlídka salonu Richter, zpěv Jana Kalouska a Lucie Válkové, Miss ČR 2010. Samozřejmě zde byly oceněny vítězky všech krajů a také absolutní vítěz - já.

Připadala jsem si trochu jak v jiném světě. Na jednu stranu neopakovatelný a úžasný večer, na druhou nějaká holka z horní dolní mezi celebritami.

Není to ale první ocenění, které jsi získala...

No, není... ale nepřipadám si jako nějaká hvězda. Rehabilitační centrum je nezbytně nutné a potřebné. Sama to vím z vlastní zkušenosti. Léčba RS není závislá pouze na lécích. Nemocný pro sebe musí něco dělat a chtít.

Jak daleko je projekt Rehabilitačního centra? Co všechno je v plánu?

Rehabilitační centrum bych chtěla pojmout jako multifunkční objekt. Příjmy musí jít z více zdrojů, aby si Centrum bylo schopné na sebe vydělat. Projekt jako takový je na papíře v podstatě hotov. Nyní to zásadní - a to je nákup a následná rekonstrukce památkového objektu ve Středočeském kraji. Jeden objekt mám dokonce vyhlédnutý a již se snažím řešit jeho nákup, na který však zatím chybí finanční prostředky.

Co všechno v Rehabilitačním centru bude?

Trvalý pobyt pro cca 15 lidí s RS, měsíční rehabilitační pobyty s kapacitou 40 lidí, krátkodobé pobyty 7-10 dní pro okamžitou pomoc, krizová intervence a edukačně-rehabilitační pobyty pro nově diagnostikované.

Nezbytnou součástí budou rehabilitační procedury, vodoléčba, masáže, elektroléčba, hipoterapie, arteterapie, ergoterapie apod. Poskytovat se bude také sociální a psychologické poradenství a terapie.

Pacientům, ale i široké veřejnosti by měl sloužit bazén, vířivka, minigolf, bowling, sauna, solná jeskyně, restaurace i např. tenisové kurty. Pořádat se budou také kulturní akce jako výstavy, koncerty nebo besedy.

Jak můžou lidé pomoci a na koho se případně obrátit?

Pomoci je možné i dobrým nápadem, ale v současné době je nejakutnější sehnat finanční prostředky a projekt více medializovat. Obrátit se můžete přímo na mě roska.kh@seznam.cz, nebo se informovat v Rosce Kutná Hora nebo Unii Roska.

Jsou v plánu již nějaké akce na podporu projektu?

Ano. Je v plánu uspořádání benefičního hudebního festivalu v Kutné Hoře v květnu 2011. Tento festival bude zároveň pořádán k oslavám Světového dne RS a jeho výtěžek půjde na podporu Centra. Koncert bude pořádat Roska Kutná Hora, Unie Roska a Nadační Fond Impuls a vystoupí na něm přední čeští interpreti.

Také je v plánu zažádat o uspořádání adventního koncertu v ČT a podat žádosti o nejrůznější granty a dotace.

Jak Tě myšlenka Centra vůbec napadla? A proč je takové centrum tak důležité?

Sama z vlastní zkušenosti vím, jak jsem již uvedla, že nezbytnou součástí léčby RS je právě komplexní rehabilitace. Vzhledem k tomu, že několik let pracuji na neurologickém oddělení a vidím zde pacienty s RS, kteří by potřebovali nejen edukaci, ale hlavně rehabilitační a psychologickou péči.

V ČR takovéto zařízení chybí. Ve srovnání se zařízeními určenými pro nemocné Alzheimerem, kterých je u nás hned několik, je to velmi žalostné - pro nemocné s RS není žádné (s výjimkou Žírče, která má trochu jiné zaměření).

Co Tě naposledy rozesmálo?

To nevím... asi Ed a krad.

Co to je za tajný kód?

Výraz mé čtyřleté dcery pro koně Edu a zloděje, protože když zloděj krade, tak je přece krad.

Na co se momentálně těšíš?

Na Ježíška, ne?

A co Ježíšek přinese?

Napíšu mu o rehabilitační centrum. J

Jen jestli ho chudinka unese...

Ráda mu pomohu.

Máš nějakou inspiraci? Motto?

Co mě nezabije, to mě posílí. Valící se kámen mechem neobroste. A kdo chce, ten může.

A nějaký vzor?

Můj vzor je jedna úžasná žena, kterou považuji za svou maminku.

Chceš něco vzkázat čtenářům?

Chci... že kdo chce, ten může! A že z jedný eresky se přece neposadím na zadek.

Co zajímavého a netradičního jsi naposledy zažila ty?

Asi nominaci na ženu regionu.

A vítězství ne?

Vítězství samozřejmě taky a moc si ho vážím. Ale tím to nekončí... Nejsem sběratelka trofejí, ale potřebuji rehabilitační centrum, nejen pro sebe, ale pro všechny roskaře.

Co tě rozčiluje?

Blbý lidi a skákání přes švihadlo...

A máš nějaký tajný recept na eresku?

Nesednout si na zadek, nezhroutit se z jedné ataky, pozitivní přístup a pracovat na sobě.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí při budování centra.

Vendula Plavcová

Vydavatelství

Časopis v současnosti bude vydávat Unie Roska v ČR jen v elektronické podobě, proto  již nelze objednat předplatné.

Kromě Časopisu Roska nabízíí Unie Roska mnoho dalších aktuálních publikknihy.jpgací nejen ze své vydavatelské činnosti.

 

Objednat...

Naši partneři

  • aktiv-pisek
  • bariery
  • biogen-idec
  • ceros
  • cez
  • dma
  • domov-svateho-josefa
  • easysoftware
  • ereska-aktivne
  • gsk
  • impuls
  • lazne
  • merck
  • meyra2
  • ministerstvo-zdravotnictvi
  • mpsv
  • neziskovky-cz
  • novartis
  • nrzp
  • praha
  • respilon-headquaters
  • roche2
  • sanofi
  • teva
  • urad-prace
  • vzp