“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3
Trénink paměti a ergoterapie
4 5 6 7 8 9
10 11 12
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
13
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
14
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
15
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
16
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
17
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
18
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
19
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
20 21 22
Trousíme se na Klíč
23
24 25 26 27
Pozvánka na žolíkový turnaj
28 29
Pozvánka na Ježibabí slet
30
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Poradna sociální oblast > Dotaz sociální poradna „Umístění pacienta s RS do pobytového zařízení v Olomouckém kraji“

Dotaz sociální poradna „Umístění pacienta s RS do pobytového zařízení v Olomouckém kraji“



Dotaz sociální poradna „Umístění pacienta s RS do pobytového zařízení v Olomouckém kraji“

(dotaz byl zkrácen)

Dobrý den,
chtěla bych Vás moc poprosit o pomoc.
Mám mamku ročník 68 s roztroušenou sklerózou, která se u ní projevuje už několik let.
Posledních pár let bylo hodně náročných. Mamka začala mít hodně silné deprese a většinou na 3-4 měsíce v roce byla úplně mimo a neschopná se o sebe jakkoli postarat.
Bydlí v rozestavěném domě. Sama si nenachystá ani nic na jídlo a neosprchuje se.
Jenže teď se její stav stále zhoršuje a hodně špatně se jí chodí. Je ráda, že si vůbec dojde na toaletu. A hned je unavená a musí si zase lehnout.
Mamce konečně po několika odmítnutí uznali plný invalidní důchod. O příspěvek na péči jsem už také požádala, ale stále čekáme na vyjádření.
Je na tom špatně i po psychické stránce.
Chtěla bych se zeptat, zda je v okolí Olomouce nějaká možnost vyhledání pomoci, kde jsou opravdu lidé, kteří mají s touto nemocí zkušenosti a mohli by mamce pomoct.
Potřebovali bychom vědět, jaké jsou teď možnosti. Nejraději bych mamku umístila do zařízení, kde o ní bude dobře postaráno. Je to hodně náročné jak pro ni, tak i pro mě. Nejvíc mě trápí, že jí nemůžu pomoct. A v této situaci už moc nevím, jak dál.

Byla bych Vám velmi vděčná za jakékoli informace a rady.

Odpověd:

 

Dobrý den,

 

deprese, které popisujete, bohužel mohou být jedním z projevů RS. Určitě bych doporučila, aby maminka nepřerušovala návštěvy psychiatrie. Pokud nebyla s výsledkem léčby spokojena, určitě bude možné vyzkoušet i jiné možnosti. Popř. se může obrátit na jiného lékaře. Vhodné by bylo vyhledat také na psychologa, pokud je maminka v péči RS centra, zeptejte se zde – mohli by mít s nějakým psychologem smlouvu. Vzhledem k tomu, že maminka zažila v nedávné době velké změny, mohl by jí rozhovor s odborníkem hodně pomoci. Pro pacienty s RS je velice důležité, aby byli v dobré psychické kondici, proto bych tuto otázku nezanedbávala.

 

Je dobře, že jste požádali o příspěvek na péči. Jeho posouzení může trvat někdy opravdu déle, ale myslím si, že z Úřadu práce, na který se žádost podává, by se vám měli ozvat celkem brzy. A domluvit s vámi návštěvu sociálního pracovníka. Pokud je to od podání žádosti více než 2 – 3 týdny, zkuste se na Úřad práce obrátit s dotazem, zde je s vaší žádostí vše v pořádku.

 

Co se dalších služeb týče, máte samozřejmě možnost volit mezi pečovatelskou nebo asistenční službou. Rrozdíl mezi nimi je popsán na webových stránkách ROSKY:

https://www.roska.eu/socialni-oblast-sluzby/osobni-asistence-nebo-pecovatelska-sluzba

 

Ty pomáhají klientům v jejich domácím prostředí a lidé si je hradí většinou právě z příspěvku na péči, který je hlavně k tomuto účelu určen. Tyto služby často dojíždí za svými klienty z větších do menších měst, pokud v nich nejsou dostupné. Přímo v Uničově poskytuje pečovatelské služby Centrum sociálních služeb Uničov.

 

https://www.cssunicov.cz/socialni-sluzby/pecovatelska-sluzba/

 

Je samozřejmě také možné zajistit mamince služby pobytového zařízení, pokud by to tak chtěla. To často bývá vzhledem k naplněných kapacitám a diagnóze problém. Navíc tato pobytová zařízení ale bohužel nepřijímají páry.  V oblasti Olomouckého kraje se nachází celkem 10 zařízení určených osobám se zdravotním postižením. Bohužel většina z nich má registraci na osoby s mentálním nebo kombinovaným postižením, přičemž mentální postižení je u 8 z nich opravdu nezbytnou podmínkou. Popř. je zde navíc podmínka nižšího věku  (např. Sněženka Jeseník).

 

Ve dvou ze zařízení ale určitě dopopručují zaslat žádost, spolu s lékařskou zprávou, přijetí maminky není vyloučené. Bude záviset hlavně na posouzení lékařem a také kapacitě. Tato zařízení jsou:

·         Centrum Dominika Kokory, příspěvková organizace - www.dominikakokory.cz

·         Domov Na zámečku Rokytnice, příspěvková organizace - www.domovrokytnice.cz

 

Zařízení, která by měla registraci přímo na pobytové služby pro pacienty s roztroušenou sklerózou, nenajdete. I Domov sv. Josefa v Žírči má registraci na služby DOZP – osoby s jiným zdravotním postižením. Když by Vám nevadila vzdálenost, je to samozřejmě jediné zcela specializované zařízení pro RS klienty v Čechách. Bohužel v současnosti mají v evidenci 120 žádostí od čekatelů na pobytové služby.

 

Pokud byste neměli štěstí ve Vašem regionu a potřebovali hledat službu i mimo něj, doporučuji využít portálu iregistr  na webu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde podle zadaných kritérií můžete požadovanou sociální službu v určitých lokalitách ČR vyhledávat.

 

http://iregistr.mpsv.cz/socreg/hledani_sluzby.do?SUBSESSION_ID=1641475931891_11

 

Přeji Vám i Vaší mamince hodně štěstí,

 

J. Brhlíková, sociální poradkyně Unie ROSKA