“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3
Trénink paměti a ergoterapie
4 5 6 7 8 9
10 11 12
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
13
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
14
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
15
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
16
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
17
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
18
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
19
Ergoterapie a arteterapie - výroba košíčků z pedigu
20 21 22
Trousíme se na Klíč
23
24 25 26 27
Pozvánka na žolíkový turnaj
28 29
Pozvánka na Ježibabí slet
30
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Poradna sociální oblast > Dotazy a odpovědi

Dotazy a odpovědi



Dotaz:

 Maminka utrpěla včera CMP a je aktuálně hospitalizována v nemocnici. Má RS ve velmi pokročilém stádiu, neschopna pohybu od krku dolů, ale před CMP komunikovala a byla plně orientovaná. Žila v bytě s otcem, který o ni pečoval. Po této příhodě nebude schopný péči zvládat a budeme muset maminky situaci řešit. Mohl bych Vás požádat o pomoc a radu, jaký je v této situaci obvyklý postup a možnosti?
Odpověď na dotaz: 

Dobrý den,

mrzí mě, že se stav Vaší maminky takto zhoršil. Postup v těchto situacích je obvykle takový, že po zaléčení akutního zdravotního problému a jeho stabilizaci, pacient, u kterého není možný návrat do domácího prostředí, překládá na Oddělení následné péče (dříve LDN). Zde může být max. 3 měsíce. Pokud by ale měl pobyt zde trvat déle, zpravidla je přerušen přeložením na jiné oddělení nebo do jiné nemocnice. Během pobytu na Oddělení následné péče by se mělo zajistit jiné ubytování, které bude vhodnou péči o pacienta nadále poskytovat.

V nemocnici téměř vždy působí sociální pracovnice, která by Vám měla s výběrem vhodného pobytového zařízení ve Vaší lokalitě pomoci. V okolí Prahy by s tím neměl být větší problém, je zde dostatek pobytových zařízení. Pro pacienty s roztroušenou sklerózou existuje v republice pouze jedno specializované zařízení, a sice Domov sv. Josefa V Žírci u Dvora Králové. Zde jsou bohužel delší čekací doby na přijetí.

Popř. Vám soc. pracovnice také pomůže vyřídit žádost o Příspěvek na péči, i když ten už předpokládám pobíráte. V případě, že ano, nezapomeňte prosím kontaktovat Úřad práce a informovat ho o tom, že maminka je v nemocnici a od kdy.

Přeji hodně štěstí,

S pozdravem,

J. Brhlíková

 Dotaz:

Jsem pacient s RS, můj zdravotní stav se zhoršuje, léčba již nezabírá. Jsem ženatý, s manželkou žijeme již roky odděleně. Děti žijí a studují nebo pracují mimo město. Jsem schopen se s obtížemi pohybovat po bytě. Mám průkaz ZTP/P.

 

O jakou pomoc a koho mohu žádat? Bude na poskytnutí pomoci mít vliv, že nejsem rozvedený?

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

 

Bez ohledu na Váš rodinný stav máte možnost žádat si o invalidní důchod (v případě, že již nepobíráte starobní důchod, neuvádíte svůj věk), příspěvek na péči (z toho je pak možné hradit např. domácí pečovatelskou službu), příspěvek na mobilitu a také o příspěvek na zvláštní pomůcku (tou je např. automobil, úprava koupelny). Mluvte se svým lékařem o tom, co Vás zatěžuje, aby byl schopen Vám předepsat vhodné kompenzační pomůcky, které Vám usnadní pohyb. Všechny tyto možnosti jsou podrobně popsány na webových stránkách ROSKy, vč. toho, kde a jak o ně požádat.

 

Podle Vaší finanční situace je pak také možné žádat na Úřadu práce  další dávky, tzv. dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc). Zde je ale již třeba lépe znát Vaší situaci – nedokážu Vám takto říct, zda-li na ně máte nárok. Zkuste se prosím, i telefonicky, obrátit na místně příslušnou pobočku ÚP a věc s nimi probrat.

 

Jednou za 2 roky máte také nárok na lázeňský pobyt a 1x ročně na rehabilitační pobyt.

 

Můžete zkusit ve svém okolí najít skupinu ROSKA, zde se setkávají lidé se podobnými problémy – vzájemně si mohou poradit, postěžovat si, ale hlavně se podpořit.

Pokud budete mít nějaké další, třeba i konkrétnější dotazy, určitě se nás obraťte,

 

S pozdravem,

J. Brhlíková

Dotaz:

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu či doporučení.

Momentálně řešíme v rodině situaci, kdy maminka je pacient s RS (vozík, 24/7 potřeba péče, zcela závislá) a tatínek (pečující osoba) již péči o ni vzhledem k věku a také svému zdraví přestává zvládat. Bohužel není v mých ani bratrových  silách, abychom byli přítomni 24 hodin denně a po ruce, když je potřeba.

Uvažujeme, že bychom mamince našli bydlení (odlehčovací službu), kde by měla vše potřebné a cítila se tam v rámci možností jako doma. Pátráme samozřejmě sami, ale napadlo nás optat se i na Vaše zkušenosti, zda byste mohli nějaké  konkrétní zařízení třeba doporučit, kde přímo vědí, jak se starat o pacienty s těžkou formou RS.

Oba rodiče jsou momentálně hospitalizovaní v děčínské nemocnici s covid-19. Maminku by nám chtěli už propustit domů, u tatínka to vypadá, že bude ještě týde! n v nemocnici a pak bude potřebovat načerpat sílu a doléčit se. Řešíme  proto možnost dočasného umístění maminky v LDN v České Kamenici, ubytování tam ale bude časově omezené.

Budeme vděčni za každý tip.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

 

neuvádíte přesné místo bydliště ani věk maminky, ale vycházím z toho, že jste ze severních Čech a maminka je v seniorském věku. Níže tedy uvádím pobytové služby, kde si myslím, že by bylo možné najít pro maminku vhodné služby.

Jen pro upřesnění - odlehčovací pobyty jsou jen na určitou dobu, např. 14 dní, 1 měsíc. Aby si pečující osoba odpočinula, rodina mohla odjet na dovolenou....

Pokud hledáte službu na trvalo, jedná se o dlouhodobé pobyty.

 

Určitě bych se také zkusila obrátit na městský úřad - města mívají např. domovy s pečovatelskou službou. Zde bývá hlavní výhoda, že přijímají i manželské páry...

 

Zasílám vždy odkaz na webové stránky služby, u všech uvedených by neměl být problém s diagnózou RS. Co se týče Domova sv. Josefa, ten je určitě skvělý - bohužel čekací doba je zde dlouhá, běžně evidují na pobyty 130 čekatelů :(

 

Do doby, než se Vám podaří nalézt vhodnou službu, určitě doporučuji využívat domácí pečovatelské služby - věřím, že příspěvky na péči máte vyřízené?

 

 

Níže tedy pár tipů:

 

HEZKÉ DOMY s.r.o.     www.hezkedomy.cz  - poskytují primárně odlehčovací pobyty, ty se mohou s pauzami prodlužovat

 

SENIOR CENTRUM POHODA    https://seniorcentrum-pohoda.cz/ - dlouhodobé pobyty

 

SVĚT PRO SENIORY - https://svetproseniory.cz/ - domov Krabčice i Nížebohy, oba umožňují na přechodnou dobu péči o pacienty s roztroušenou sklerózou

 

AGENTURA ANNA - https://www.domacipeceanna.cz/ - odlehčovací pobyty

 

Valerie-Homecare, spol. s r.o. - www.valerie-homecare.cz - odlehčovací pobyty 

 

Domov pro osoby se zdravotním postižením    www.cssdecin.cz - dlouhodobé pobyty

 

 

S pozdravem,

 J. Brhlíková