Hlavní informace

J. J., e-mail:  Protože stále hůř chodím, primář neurologie mi předepsal pro pohyb venku invalidní vozík. Předpis jsem vůbec neviděla, z nemocnice jej ihned odeslali do jedné distribuční firmy, odkud mi jednoho dne zavolali, že mám čekat doma, že mi vezou vozík. Přijelo auto, z něj nějaký muž vyložil vozíček, strčil mi jej do dveří se slovy: „tady Vám to vezu“, nechal si podepsat kupu papírů a zmizel. Teprve pak jsem zjistila, co že mi to přivezl za hrůzu. Starý, jen repasovaný, neskladný a těžký vozík. Já jsem poměrně malá, měřím jen 151 cm a vozík je velikosti pro stopadesátikolového pantátu. Nedají se mu sundat kola, takže jej nemohu naložit ani do auta, přední kolečka jsou tak maličká, že zapadnou do každého dolíku na chodníku. Přesto, že jsem se snažila, nedokážu prostě sama vozík venku zvládnout. A nejsem ještě tak stará ani tak neschopná, abych musela být odkázaná na někoho, kdo by mne v téhle stvůře (tomu se vozík říkat nedá) dokázal venku každý metr strkat. Poraďte, co s tím mám dělat.
... 

Vy byste měla ihned kontaktovat firmu, která Vám vozík přivezla a uplatnit zákonnou reklamaci. Adresu a kontakty na tuto firmu byste měla mít uvedenou v dokladech, které vám určitě byly předány spolu s vozíkem. Jejich technik by pak měl přímo na místě u Vás v bytě znovu přehodnotit vhodnost dodaného vozíku pro Vaše potřeby. V každém případě musí být respektována Vaše váha, velikost, tělesné proporce a i podmínky, ve kterých budete vozík používat. O tomto šetření musí sepsat zápis, nebo protokol. Protože v současnosti se vozíky zdravotními pojišťovnami pouze zapůjčují, je možné požádat zdravotní pojišťovnu o výměnu nevyhovujícího vozíku. Můžete to učinit Vy sama na základě protokolu o vhodnosti dodaného vozíku, nebo tam, kde je dobrá spolupráce mezi dodavatelskými firmami a zdravotními pojišťovnami, to mohou vyřídit i přímo tyto dodavatelské firmy. Myslím, že v každém případě byste měla trvat na výměně vozíku za vyhovující. V případě, že Vám zdravotní pojišťovnou nebude vyhověno, máte ještě možnost podat stížnost přímo na krajskou pobočku či ústředí příslušné pojišťovny.
Tenhle problém se v mnoha obměnách opakuje stále dokola. Nemocnice, třeba i v dobré vůli klientovi pomoci, odesílají poukazy na rehabilitační pomůcky přímo zdravotní pojišťovně, která po schválení předá předpis dále některé distribuční firmě. Jenže svou roli tady pak sehrají snahy pojišťovny o maximální úspory a snaha distribuční firmy o maximální zisk. Pak se přidělují klientům naprosto nevyhovující pomůcky, špatné vozíky a podobně.
Rada pro ostatní žadatele o vozík či jiné rehabilitační pomůcky:
Osvědčený postup při žádosti o vozíček je takovýto: nejprve se dohodněte s ošetřujícím lékařem o předepsání invalidního vozíku, ale požádejte jej, aby s vyplňováním poukazu prozatím počkal, že si sami zjistíte, jaké vozíky jsou na trhu a který by vám vyhovoval pro vaše potřeby. Obejděte, nebo obtelefonujte pár prodejen s rehabilitačními pomůckami a poraďte se s jejich techniky, kteří jsou vesměs velmi dobře informováni o nabídce na trhu, mají často fyzioterapeutické vzdělání a jsou velmi dobře obeznámeni s potřebami zdravotně postižených. Pokud si některý typ vyberete, v prodejně vás budou informovat, zda tento vozík hradí zdravotní pojišťovna v plné výši, či zda je nutno doplatit a kolik. Prodejna, nebo technik vám také sdělí, jaký má konkrétní vozík tak zvaný kód.  Ten si poznamenejte a pak jej sdělte svému lékaři, který bude vozík předepisovat. Pokud lékař nebude chtít akceptovat váš výběr, diskutujte s ním a snažte se jej přesvědčit, že právě tento vámi vybraný vozík vám bude vyhovovat pro vaše konkrétní podmínky. Argumentujte tím, že chcete být aktivní a máte právo nebýt závislí na pomoci druhých. A že právě tento konkrétní vozík vám to umožní. Taky trvejte na tom, aby nemocnice neodesílala předpis na zdravotní pojišťovnu automaticky, ale aby vám jej dal do ruky s tím, že si potvrzení posudkového lékaře zařídíte sami. S posudkovým lékařem (mechanické vozíky schvaluje posudkový lékař regionální pobočky zdravotní pojišťovny) se snažte rovněž hovořit a vysvětlit mu, proč vám vyhovuje právě tento vozík. S potvrzeným poukazem navštivte znovu prodejnu, nebo firmu, kde jste si vozík vybírali. Zde by vám měli vydat vozík, který musí být přizpůsoben vašem tělesným proporcím i váze.
Některé firmy či prodejny rehabilitačních pomůcek spolupracují s lékaři i zdravotními pojišťovnami a mnoho vyřizování vám ušetří tím, že skoro vše vyřídí za vás. Ale pamatujte si, musíte vždy začít tím, že některou takovou firmu navštívíte, či si dohodnete návštěvu jejich technika u vás doma, sami si vozík vyberete a dohodnete další postup. Teprve potom již s konkrétním kódem vozíku si necháte lékařem vypsat poukaz. Každý postižený má právo jednat sám za sebe a má právo si vybrat rehabilitační pomůcku, která mu bude vyhovovat. Jen je třeba počítat s tím, že některé pomůcky a některé jejich typy hradí pojišťovny v plné výši a na některé je třeba doplatit. Nenechte se odbýt a snažte se aktivně sami své záležitosti řešit. Obdobně byste měli postupovat i při výběru jiné důležité rehabilitační pomůcky.

Ž. K., Albrechtice: Mám průkaz ZTP/P. Dříve mi na sociálním odboru automaticky vydávali dálniční známku na automobil. Bydlím v horách, nikam daleko nejezdím, tak jsem prakticky známku ani nevyužíval. Nyní se mi odstěhoval syn a pokud bych chtěl jet za ním, musel bych po dálnici. Na OÚ mi řekli, že se již speciální dálniční známky zdravotně postiženým nevydávají. To si ji budu muset normálně koupit jako každý jiný řidič?

Ne. Dálniční známku si nekupujte. Pokud máte speciální označení vozidla (modrou tabulku se znakem vozíku) můžete se pohybovat po dálnicích i ostatních zpoplatněných silnicích pro motorová vozidla bez dálniční známky. Podmínkou pouze je, že musíte mít zároveň u sebe průkaz ZTP/P, ve kterém je vyznačeno číslo, které je uvedeno na znaku. Tato čísla musí souhlasit.

O. P. mail: Můj manžel (46 let) má RS, v důsledku toho se mu velmi zhoršila hybnost (ochrnuty všechny končetiny). K 1.6. bude propuštěn po dlouhodobém rehabilitačním pobytu v LDN, stále se však pohybuje velmi obtížně. Dalším vedlejším projevem základní diagnózy jsou epileptické záchvaty a občasné nevolnosti vlivem nízkého TK. Já pracuji a můj příjem je nyní rozhodující pro rodinu ( 2 děti ), nemohu proto o manžela celodenně pečovat. Prosím o informaci, jaké jsou možnosti domácí péče, domácí rehabilitace atp, kam se eventuelně obrátit o pomoc.
Obraťte se na sociální odbor svého obecního úřadu. Tam by měli mít informaci o dostupných agenturách pečovatelských služeb,  které by mohli tuto péči zajistit. Pak se také poraďte z manželovým ošetřujícím lékařem, který by zase měl mít informace o možnostech domácí rehabilitace. Zajděte si také do nejbližšího Střediska poradenství pro zdravotně postižené, kde by Vám mohli poradit a pomoci i případně se získáním osobního asistenta pro manžela.
E-mail bez podpisu: Dcera má od 17 let roztroušenou sklerózu. Dnes jí je 21 let. Prostě do rána přestala chodit a co bylo nejhorší, má obrovské problémy s tím, něco si zapamatovat. Dnes má částečný invalidní důchod a dle vyjádření neurologa a i našich vlastních zkušeností, není schopna pracovat. Protože dcera však pracovat chtěla, šla na brigádu do kanceláře, kde po 6 týdnech zkolabovala, měla bolesti zad, křeče v rukou a úporně zvracela. Po nasazení hydrokortisonu se asi po 14 dnech situace upravila. Dnes je dva roky na pracovním úřadě a její invalidní důchod činí 3626 Kč. Bohužel i přes veškerá odvolání, nebyl dceři přiznán plný invalidní důchod, přesto, že lékaři toto doporučují. Nic není schopna dělat delší dobu. Nemůže delší dobu stát, ani sedět, ani chodit. Musí měnit polohy, aby neměla úporné bolesti zad a hlavy. Ona má však především problémy s hlavou, když odejde od televice na WC, neví, na co se dívala, je to hrozné. Při rozhovoru najednou usíná. Bohužel dle lékaře z posudkové komise, není stav dcery tak vážný, aby dostala plný důchod. Myslím, že by měla mít nárok na to mít alespoň jistotu, že bude mít z čeho žít. Chtěla bych, aby v tom stavu, v jakém je dnes, zůstala co nejdéle. Bohužel však musí chodit na pracovní úřad, kde ji stejně nikdo nezaměstná, protože kdo by jí poskytl úlevy, které potřebuje a ještě k tomu, kdy bude ona zrovna schopna. Prosím o radu, jak vyřídit plný invalidní důchod.
Jediná cesta je opakovaně žádat o plný invalidní důchod a doložit nová čerstvá vyjádření lékařů včetně psychologa a psychiatra (pro 66 % poklesu schopnosti pracovat by musela mít verdikt středně až těžké poruchy motoriky a výkonnosti organismu).
 Pokud bude žádost opět zamítnuta, využijte všech dostupných opravných prostředků, o kterých by vás (respektive dceru) měli poučit u posudkové komise a měly by být uvedeny v rozhodnutí. A když ani pak neuspějete, podejte po pár měsících žádost znovu opět s čerstvými lékařskými nálezy.

J. I., Hradec Králové:  Mohu jako „roskař“ na vozíku dostat nějaký příspěvek na koupi počítače, který by mi sloužil i k případnému přivydělání si k invalidnímu důchodu? Taky by mi usnadnil komunikaci s venkovním světem, kam se moc nedostanu.

Bohužel, na počítač žádný příspěvek dostat nemůžete. Zkuste ale s podrobným odůvodněním oslovit magistrát vašeho města, větší firmy, nebo můžete zkusit i požádat o příspěvek Konto bariéry, nebo jinou dobročinnou nadaci. Snad se vám podaří sehnat alespoň část potřebné částky jako sponzorský dar.
Další informace

RESPILON Headquaters

image001

Společnost RESPILON vyvíjí a vyrábí produkty z nanovláken, které díky výjimečné filtrační schopnosti chrání lidské zdraví před infekčním i chorobami, alergeny i znečištěným ovzduším.

Vydavatelství

Časopis v současnosti bude vydávat Unie Roska v ČR jen v elektronické podobě, proto  již nelze objednat předplatné.

Kromě Časopisu Roska nabízíí Unie Roska mnoho dalších aktuálních publikknihy.jpgací nejen ze své vydavatelské činnosti.

 

Objednat...

Naši partneři

  • aktiv-pisek
  • bariery
  • biogen-idec
  • ceros
  • cez
  • dma
  • domov-svateho-josefa
  • easysoftware
  • ereska-aktivne
  • gsk
  • impuls
  • lazne
  • merck
  • meyra2
  • ministerstvo-zdravotnictvi
  • mpsv
  • neziskovky-cz
  • novartis
  • nrzp
  • praha
  • respilon-headquaters
  • sanofi
  • teva
  • urad-prace
  • vzp