“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5
Roska Česká Lípa - trénování paměti
6 7
Procvičování paměti a kognitivních funkcí - Roska Praha
8 9 10 11
12 13 14
Ergoterapie, arteterapie - výroba svícnů pomocí drátěnek nebo provázků - Roska Praha
15 16 17 18
19 20 21
Ergoterapie, arteterapie - výroba svícnů pomocí drátěnek nebo provázků - Roska Praha
22 23 24 25
26
Zelené potraviny GW pro upevnění stylu
27 28 29 1
Roska Chomutov vás zve výstavu obrazů a fotgrafií
2
Roska Chomutov vás zve výstavu obrazů a fotgrafií
3
Roska Chomutov vás zve výstavu obrazů a fotgrafií
Drobečková navigace

Úvod > O nemoci > Urologie

Urologie

Problémy s močením u osob s roztroušenou sklerózou

Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění postihující centrální nervový systém (mozek, mícha). V jeho první fázi převládají změny zánětlivé, ve fázi druhé neurodegenerativní, kdy dochází k destrukci nervových vláken a poruchám při vedení nervového vzruchu. Onemocnění RS se projevuje mnoha způsoby a jeho průběh se u jednotlivých osob liší. Nejčastěji bývá poškozena hybnost, citlivost, rovnováha, řeč, polykání, zrak či psychika. Časté jsou rovněž potíže s močením způsobené špatně fungujícím močovým měchýřem (dysfunkcí).

Dysfunkce močového měchýře

Postihuje přibližně 80 % pacientů s RS. Potíže se většinou postupem času zhoršují, ale mohou být i přechodné nebo se mohou stát prvním varovným příznakem onemocnění. Pokud se objeví, je třeba co nejdříve navštívit urologa, aby objasnil jejich příčinu a vhodnou léčbou zabránil dalším komplikacím. V současné době již existuje řada léčebných metod, pomůcek a režimových opatření, s jejichž pomocí lze obtíže s močením zvládnout a minimalizovat jejich dopad na běžný život. Rovněž je důležité, aby byla včas zachycena a léčena sama roztroušená skleróza.

Zaostřeno na močový měchýř

Močení je výsledkem souhry hladké svaloviny močového měchýře a svěračů močové trubice. Močový měchýř zvětšuje svůj objem podle množství zadržené moči. Jakmile se naplní, jeho stěny se napnou a nervová zakončení v nich vyšlou do mozku signál, který se projeví pocitem nucení na močení. Následně se měchýř „přepne“ z fáze hromadění moči do fáze vyprazdňovací a spustí se reflexní děj, který lze ovládat sevřením vnějšího svěrače. Velký podíl na správném fungování dolních cest močových mají nervové dráhy propojující močový měchýř, míchu a mozek, a to na několika úrovních. Příčinou problémů s močením u osob s RS je stupňující se postižení inervace močových cest. Po deseti letech nemoci vykazuje urologické potíže až 96 % nemocných.

Každý pacient je jiný, stejně tak jeho obtíže

Příznaky nesprávné funkce močového měchýře závisejí na tom, kde a jak vážně je nervové zásobení poškozeno. Mezi příznaky dysfunkce patří zvýšená četnost močení, náhle vzniklá silná potřeba močit, samovolný únik moči, nebo naopak neschopnost se vymočit při silném nucení na močení. Potíže každého pacienta mohou být trochu odlišné, tak jak se liší i projevy a vývoj roztroušené sklerózy.

Potíže s močením a jejich řešení dělíme na dvě skupiny:

  • problémy s vyprázdněním močového měchýře (retence moči),
  • problémy s udržením moči (močová inkontinence).

Může také dojít ke kombinaci obou poruch.

Retence moči a její prevence

O retenci moči mluvíme tehdy, když močový měchýř není schopen vyprázdnit celý objem moči, která se v něm nashromáždí. U osob s RS se jedná o chronický proces, při kterém v měchýři zůstává zbytková moč. Příznakem retence je pocit zbytku po močení, častá frekvence močení a někdy i ukapávání moči po vyprázdnění. Stálá přítomnost zbytku moči (rezidua) v močovém měchýři je ideálním prostředím pro pomnožení bakterií a rozvoj infekce močových cest a ledvin. Vysoké koncentrace minerálů obsažených v moči zase přispívají k tvorbě močových kamenů.

Prevencí těchto komplikací je cévkování, tedy vyprázdnění močového měchýře pomocí plastové trubičky – katétru (močové cévky). Cévka může být trvalá (permanentní) nebo jednorázová. Pravidelné (intermitentní) cévkování je vhodnější, protože se jím předchází možné infekci permanentního katétru. Používáním jednorázových cévek se také vyprazdňování svou frekvencí blíží fyziologickému močení.

Močová inkontinence a její řešení

Projevem močové inkontinence je nekontrolovaný únik moči. U osob s RS se většinou jedná o inkontinenci urgentní, spojenou se silným nucením na močení. Příčinu hledejme v samotné svalovině močového měchýře, která se vyznačuje zvýšenou dráždivostí a nekontrolovatelnými stahy (hyperaktivní močový měchýř). Další příčinou může být inkontinence z přetékání, kdy močový měchýř nevysílá dostatečné signály o svém přeplnění a nevzniká pocit nucení na močení. Z močové trubice tak odkapává moč, kterou už močový měchýř není schopen pojmout. Posledním typem je pak inkontinence reflexní, kdy měchýř reaguje na podnět nervového systému zcela samovolně a nekontrolovatelně.

Neschopnost udržet moč je nejen problémem zdravotním, ale také hygienickým a společenským. V pozdějších stadiích RS, kdy je pohyblivost omezena, může inkontinence způsobit poškození kůže v exponovaných oblastech a vznik prosezenin či proleženin (dekubitů). Proto je nutné se věnovat správnému výběru inkontinenčních potřeb a používat speciální pomůcky a přípravky na ošetření a ochranu kůže před působením moči. V neposlední řadě je třeba dbát i na časné a správné ošetřování vzniklých defektů. Pro tyto případy je vhodné mít kontakt na specialistu na hojení ran.

Jak probíhá urologické vyšetření u pacientů s RS

Léčba poruch močení

 

Kontaktní formulář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů