“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

roska 30 let
šipka
 

Obrázky v šířce 800px.....

Nápověda
editace

Parametrické vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Zdravá strava > Význam zdravé stravy při roztroušené skleróze

Význam zdravé stravy při roztroušené sklerózeVýznam zdravé stravy při roztroušené skleróze

Vliv stravování na zdraví lidského organismu je zásadní. Potraviny dodávají tělu látky potřebné k růstu, výstavbě a obnově tkání. Získáváme z nich energii a zároveň nás chrání před negativními vlivy prostředí.

Všichni pacienti s nevyléčitelnou chorobou se dříve či později pokusí ovlivnit postup nemoci změnou jídelníčku. Dohledávají informace na internetu, kde se dočtou neodborné rady a pustí se do diety, která jim má vrátit zdraví. Zde nastává velký problém, protože lidé s roztroušenou sklerózou musí jakékoliv změny provádět postupně, pomalu a ohleduplně, aby nedocházelo k zatěžování organismu. To si mnozí z nich neuvědomí a je to pro ně velmi rizikové.

Kachní steak

Doporučený energetický příjem pacientů s roztroušenou sklerózou vychází z průměrných energetických požadavků podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. A protože většina z nich má motorické problémy, je vhodné je zařadit do kategorie nízká fyzická aktivita.

Pacienti by se měli zaměřit na dostatečný příjem vitamínu D, polyenových mastných kyselin, ω-3 mastných kyselin, B-komplexu, antioxidantů a hořčíku. Jak je vidět, všechny tyto složky potravin mají nějaký význam pro mozek a nervovou soustavu, respektive podporují jeho správné fungování.

Svěží salát

Současné trendy ve výživě při RS kladou důraz na racionalitu, kalorickou přiměřenost, vyváženost, chutnost a pestrost. Jídelní režim se přizpůsobuje spíše hladu než chuti. Z nabídky masa by mělo dostat přednost bílé a to drůbeží, králičí nebo rybí. Nevadí ani libové hovězí a vepřové. Nejvhodnější je mléko polotučné, v jídelníčku nesmí chybět zakysané mléčné výrobky jako kefíry, acidofilní mléka a jogurty. Výrobky upřednostňujte neochucené, v případě potřeby dochuťte sami marmeládou nebo hořkou čokoládou. Sýry vybírejte do 30 % tuku v sušině.

I když jste zvyklí na rýži či bezvaječné těstoviny, co zkusit kuskus nebo jáhly? Běžným pokrmům dají úplně jinou chuťovou dimenzi. Pečivo jezte hlavně vícezrnné. Nezbytná je denní konzumace zeleniny, která by neměla chybět u žádného hlavního jídla. Alespoň jednou denně zařaďte ovoce. Nezapomínejte na dodržování dostatečného pitného režimu.

A jak jednoduše začít se správnou stravou?

  1. Omezte cukr – sladkosti, čokolády, pozor na skrytý v pokrmech.
  2. Začněte pravidelně snídat, poté přidejte obědy, večeře a nakonec svačiny.
  3. Zařadte (přirozený) pohyb – procházky, plavání.

Roztroušenou sklerózu nelze vyléčit nebo zastavit pomocí jídla. Ovšem vhodná strava může pomoci v tom, že se nemocný bude cítit lépe, a navíc sníží riziko druhotných onemocnění-infarktu, cévní mozkové příhody a některých druhů rakoviny.

Ing. Kornelie Holá, DiS., nutriční terapeut. Fotky byly použity s laskavým svolením pana Františka Petráka.