“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Roska Chomutov vás zve výstavu obrazů a fotgrafií
30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14
Roska Liberec vás zve na přednášku
15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Trousíme se - Břevnovský klášter
26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Očkování proti dávivému kašli u pacientů s roztroušenou sklerózou

Očkování proti dávivému kašli u pacientů s roztroušenou sklerózou



Očkování proti dávivému kašli u pacientů s roztroušenou sklerózou

Prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.

 

V posledních desetiletích se pravidelně v několikaletých periodách setkáváme na různých místech světa opakovaně s epidemiemi dávivého kašle. Je to dáno z důvodů používání bezpečných, avšak nedostatečně účinných acelulárních vakcín proti dávivému kašli. Přestože máme vyvinuty vakcíny účinnější, v Evropě ani ve Spojených státech se nevyužívají. Současně s tím vakcína proti pertussi, tj. dávivému neboli černému kašli, není k dispozici od výrobců jako jednotlivá vakcína, nýbrž je na trh dodávána pouze jako součást kombinovaných vakcín.


Co je tedy v dané situaci vhodné pro pacienty s roztroušenou sklerózou (RS), u kterých víme, že je správné je očkovat proti tomu, co skutečně potřebují a vyhnout se nadbytečným intervencím, které pro ně nejsou potřebné?


Některá infekční onemocnění se již podařilo lidstvu díky očkování vymýtit. V říjnu v roce 2019 v Ženevě ve Švýcarsku slavnostně deklarovala Světová zdravotnická organizace (WHO) celosvětové vymýcení, tj. eradikaci, dalšího typu „divoké formy“ viru dětské obrny (polioviru typu 3), viz obr. 1. Již předtím v roce 2015 WHO deklarovala vymýcení 2. typu viru dětské obrny (poliomyelitidy). Poslední typ 1 polioviru se vyskytuje v přirozené podobě na světě již jen v Pákistánu a v Afganistánu. To fakticky znamená, že v kombinované očkovací látce obsahující antigeny proti pertussi pacient s RS v České republice nepotřebuje složky vakcíny proti poliovirům, které jsou obsaženy ve čtyřvalentní očkovací látce a které zvyšují její reaktivitu.


Může být tedy při podání jedné dávky využita trojvalentní vakcína namířená proti difterii, tetanu a pertussi, která je od poloviny dubna 2024 fakticky dostupná v ČR i pro dospělé. Je méně reaktivní než vakcína čtyřvalentní. Je vhodná zejména u těch, kteří mají být přeočkováni proti tetanu. Jedná se o neživou vakcínu. V tomto případě, jak je uvedeno výše, pacienti s RS obdrží to, co potřebují.


V případě očkování jakoukoli očkovací látkou je pro zvýšení bezpečnosti vhodné podat premedikaci antihistaminikem v tabletách u dospělých (a obdobně v kapkách u dětí). Praktický postup je aplikovat jednu tabletu antihistaminika večer před podáním vakcíny, jednu tabletu ráno před podáním vakcíny a pak také následující dva až tři dny jednu tabletu ráno. Takto se zvýší bezpečnost očkování a nesníží se účinnost vakcinace.


Dávivý kašel je nejvíce nebezpečný pro novorozené děti. Doplňme proto pro úplnost také pasivní imunizaci z hlediska novorozeného dítěte a těhotenství. Podobným způsobem jako v chudých zemích např. Afriky se v případě nouze a nedostupnosti vakcíny pro dítě očkují aktivně těhotné ženy proti tetanu, aby pasivním přenosem protilátek přes placentu ochránili novorozené dítě před úmrtím na tetanus, lze využít očkovací látku proti pertussi ve třetím trimestru těhotenství pro očkování matky z důvodů pasivního přenosu protilátek také proti dávivému kašli na novorozené dítě i v bohatých zemích. Z hlediska účinku pasivní ochrany novorozeného dítěte je u vakcíny proti dávivému kašli nutné očkovat matku jednou dávkou až ve 3. trimestru těhotenství.
V rámci ochrany novorozeného dítěte mohou být v nejbližší rodině jednou dávkou aktivně očkováni i další dospělí, kteří přicházejí s dítětem do kontaktu, tj. otec i prarodiče.


Kromě očkování máme k dispozici též dostupnou léčbu dávivého kašle, kterou je potřeba podat zavčas. V případě, že k onemocnění dávivým kašlem dojde, jsou lékem volby a včasné léčby makrolidová antibiotika.


Prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D. je klinický imunolog, lékař a vědec, který vyvinul nové kandidátní vakcíny i laboratorní diagnostické testy a léčebné algoritmy. Zabývá se bezpečným podáváním očkovacích látek jak u zdravých lidí, tak u pacientů s poruchami imunity, včetně poruch imunitní nedostatečnosti a autoimunitních onemocnění. V ČR se mj. zasadil o zavedení screeningového vyšetření novorozenců pro záchyt vrozených poruch imunity (SCID) ze suché krevní kapky, včetně zásadních změn očkovacího kalendáře z důvodů bezpečnosti podání a účinnosti vakcín.

 

Obr. 1. Profesor David Salisbury, předseda Globální komise pro certifikaci eradikace poliomyelitidy, předává Dr. Adhanomu Ghebreyesusovi oficiální certifikát o eradikaci polioviru typu 3. Ženeva, Švýcarsko, 25. říjen 2019.

Obr. 1. Profesor David Salisbury, předseda Globální komise pro certifikaci eradikace poliomyelitidy, předává Dr. Adhanomu Ghebreyesusovi oficiální certifikát o eradikaci polioviru typu 3. Ženeva, Švýcarsko, 25. říjen 2019.