Užitečné odkazy
Užitečné informace od ČSSZ:
MZ ČR vydalo metodický pokyn k nedobrovolným hospitalizacím.
ČSSZ vydala tiskovou zprávu k ošetřovnému v souvislosti s mimořádnou podporou osob zasažených povodněmi - září 2024. Povodňové ošetřovné je speciální finanční podpora pro lidi, kteří kvůli povodním nemohou pracovat, protože se musí starat o své blízké. Nový zákon o povodňovém ošetřovném rozšiřuje standardní nárok na ošetřovné – nyní umožňuje čerpat ošetřovné po celou dobu, kdy jsou školní nebo sociální zařízení zavřená kvůli povodním.
Více informací naleznete v přiložené tiskové zprávě.
- Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí.
25.09.2024 | Petr Gola, Finance.cz
Od ledna 2025 se zvyšují státní důchody zejména z důvodu navýšení základní výměry, procentní výměra důchodu příliš nestoupne. V praxi to znamená, že v procentním vyjádření bude tato valorizace důchodu výhodnější pro penzisty s podprůměrným státním důchodem. Podívejme se na praktické výpočty.Každý státní důchod se skládá ze základní a procentní výměry důchodu. Základní výměru důchodu mají všichni penzisté stejně vysokou a v roce 2024 činí 4400 Kč.
Procentní výměra důchodu závisí na konkrétním průběhu pojištění. Čím vyšší příjem v rozhodném období a vyšší získaná doba pojištění, tím vyšší procentní výměra státního důchodu. Valorizace roku 2025 Od ledna 2025 se přitom podle návrhu MPSV zvyšuje základní výměra důchodu o 260 Kč a procentní výměra důchodu o 0,6 %. Valorizace proběhne automaticky, není
potřeba vyplňovat žádné formuláře a ani si o ni žádat. Zvýšení důchodů se týká všech penzí přiznaných před 1. lednem 2025, tedy i př i přiznání státního důchodu v prosinci 2024. Nárok na valorizaci mají všichni příjemci státního důchodu, tedy starobní důchodci, invalidní důchodci i příjemci pozůstalostního důchodu.
Před důchody se nevalorizují
V případě odchodu do před důchodu jsou čerpány vlastní naspořené finanční prostředky na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Na částku před důchodu tedy nemá zákonná valorizace žádný vliv.Výdělek penzisty nemá vliv na valorizaci Řada starobních důchodců při pobírání státního důchodu stále pracuje, při čemž výdělečná činnost v řádném důchodovém věku není nijak omezena. Vlastní příjem starobního důchodce však nemá žádný vliv na způsob valorizace. Z důvodu vlastního příjmu ze zaměstnání nebo podnikání nedochází k žádnému zvýhodnění či naopak 3 znevýhodnění při provádění valorizace důchodu. Na samotný systém valorizace důchodu nemá pochopitelně vliv ani osobní majetková situace příjemce státního důchodu. Valorizace u předčasných důchodů Omezenou valorizaci však mají někteří předčasní důchodci. Nárok na zvýšení procentní výměry státního důchodu nemají předčasní důchodci, kterým byl předčasný důchod přiznán od října 2023, a přitom k 1. lednu 2025 nedosáhli řádného důchodového věku. Tito předčasní důchodci tedy mají nárok pouze na zvýšení základní výměry důchodu. Vzhledem k tomu, že zvýšení procentní výměry důchodu od ledna 2025 je relativně nízké, bude tato zákonná sankce v letošním roce mírná. Procentní zvýšení důchodu není vždy stejné V následující tabulce máme vypočteno konkrétní zvýšení důchodu v jednotlivých případech. Přestože je valorizační vzorec ve všech případech stejný, v korunovém vyjádření si polepší více lidé s vysokými důchody, ale v procentním vyjádření si nejvíce polepší občané s nízkými důchody. V procentním vyjádření tedy platí, že čím nižší důchod, tím vyšší zvýšení důchodu. Např. měsíční důchod ve výši 9000 Kč se v procentním vyjádření zvýší o 3,20 % (v korunovém vyjádření o 288Kč), zatímco měsíční důchod ve výši 42 000 Kč se zvýší jen o 1,16 % (v korunovém vyjádření o 486 Kč)
Více se zvýší pozůstalostní a invalidní důchody
Pozůstalostní důchody (vdovské, vdovecké, sirotčí) a částečné invalidní důchody (prvního a druhého stupně) jsou značně nižší, než činí průměrný starobní důchod. Z tohoto titulu si v procentním vyjádření polepší příjemci těchto důchodů více než příjemci starobních důchodů. Zdroj:
https://www.finance.cz/552028-lednova-valorizace-zvysi-duchod-nejvice-lidem-s-nizkou-penz
Zdroj Paprsek