“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

roska 30 let
šipka
 

Obrázky v šířce 800px.....

Nápověda
editace

Drobečková navigace

Úvod > O nemoci > Konopí v léčbě RS

Konopí v léčbě RS


Hana Vágnerová je pacientkou s RS od roku 1996, nyní je členkou Rosky České Budějovice.
V roce 2013 spoluzaložila KOPAC, pacientský spolek pro léčbu konopím, a dodnes je jeho dobrovolnou ředitelkou.
Zajímá se o individuální přístup k léčbě, právo a odpovědnost pacienta a možnosti zkvalitňování života osob s chronickou nemocí.

RS a konopí

Konopí a látky v něm obsažené (tzv. kanabinoidy a mnoho dalších) jsou užívány jako podpůrný lék u řady chorob, včetně roztroušené sklerozy. Podle EBM (medicíny založené na důkazech) byly při RS prokázány pozitivní účinky konopí na zmírnění spasticity a neuropatické bolesti. Pacienti sami udávají úlevu při poruchách spánku, potížích s močovým měchýřem nebo psychické labilitě. Výzkum stále pokračuje.

Pacienti s RS v ČR mají právo být léčeni konopím od 1. dubna 2013, ale do roku 2016 nebyla léčba prakticky dostupná. Od 1. ledna 2020 platí novela zákona o léčivech, která stanovuje úhradu konopí pro léčebné použití z veřejného zdravotního pojištění.

Konopí k léčebnému použití na symptomy RS předepisuje odborný lékař (neurolog), který se registroval do systému elektronické preskripce s omezením. Seznam oprávněných lékařů vede  Státní agnetura pro konopí k léčebnému použití www.sakl.cz/pacienti/seznam-lekaru.

Konopí na elektronický recept lze vyzvednout v lékárně, ale je nutné se vždy domluvit předem.

Na webu KOPAC, Pacientského spolku pro léčbu konopím, je přehled předepisujích lékařů a vydávajích lékáren v mapě kopac.cz/mapa-lekaru-predepisujicich-lecebne-konopiv-cr

Podle zákona je v sušině povolený obsah THC: 0,3 % – 21 % a CBD: 0,1 % – 19 %. V praxi je dostupných několik odrůd s různým poměrem, ale pro RS pacienty je nejčastěji předepisována tzv. vyvážená odrůda (s vyrovnaným poměrem např. 6% THC : 7,5% CBD).

Dávkování je velmi individuální a denní dávku je potřeba titrovat a experimentálně nastavit podle kýženého efektu. Vždy se začíná s malým množstvím (v mg/den) a pomalu se postupně navyšuje. Podle zkušeností lékařů pacientům s RS nepředepisují víc než 10 g na měsíc (ale je znám případ imobilní pacientky, která spotřebuje na zmírnění křečí kolem 200 g sušiny měsíčně).

Zdravotní pojišťovny hradí 90% ceny předepsaného množství a pacient doplácí 10%, ale pouze do 30 g/měsíčně (vyšší množství podléhá schválení revizního lékaře). Celkově je možné předepsat maximálně 180 g usušeného konopí měsíčně, ovšem s doplatkem z plné ceny. Cena léčebného konopí se může trochu lišit podle marže konkrétní lékárny, ale řádově se pobybuje okolo 180 Kč/gram, takže pacient doplácí zhruba 18 Kč/gram.

Oficiální konopná léčba si u neurologů stále ještě hledá místo, ale pacienti sami mají většinou mnohem více zkušeností. Na internetu koluje mnoho rad, tipů a receptů. Vzhledem k legálnosti konopí pro léčebné použití považujeme za nutné varovat pacienty před pěstováním a zpracováním konopí pro samoléčbu a zásobením z nelegálních zdrojů – viz kopac.cz/upozorneni-pro-konopne-pacienty-na-rizika-trestnepravni-odpovednosti-pri-domacim-pestovani-a-zpracovani-konopi.

Více informací o konopí a léčbě, o rostlině i mechanismu účinku, odborné přednášky, odkazy na studie a mnoho dalšího najdete na internetu na stránkách KOPAC. Je tam ke stažení i pacientská brožura o konopí a RS.