Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění postihující centrální nervový systém (mozek, mícha). V jeho první fázi převládají změny zánětlivé, ve fázi druhé neurodegenerativní, kdy dochází k destrukci nervových vláken a poruchám při vedení nervového vzruchu. Onemocnění RS se projevuje mnoha způsoby a jeho průběh se u jednotlivých osob liší. Nejčastěji bývá poškozena hybnost, citlivost, rovnováha, řeč, polykání, zrak či psychika. Časté jsou rovněž potíže s močením způsobené špatně fungujícím močovým měchýřem (dysfunkcí).
Postihuje přibližně 80 % pacientů s RS. Potíže se většinou postupem času zhoršují, ale mohou být i přechodné nebo se mohou stát prvním varovným příznakem onemocnění. Pokud se objeví, je třeba co nejdříve navštívit urologa, aby objasnil jejich příčinu a vhodnou léčbou zabránil dalším komplikacím. V současné době již existuje řada léčebných metod, pomůcek a režimových opatření, s jejichž pomocí lze obtíže s močením zvládnout a minimalizovat jejich dopad na běžný život. Rovněž je důležité, aby byla včas zachycena a léčena sama roztroušená skleróza.
Močení je výsledkem souhry hladké svaloviny močového měchýře a svěračů močové trubice. Močový měchýř zvětšuje svůj objem podle množství zadržené moči. Jakmile se naplní, jeho stěny se napnou a nervová zakončení v nich vyšlou do mozku signál, který se projeví pocitem nucení na močení. Následně se měchýř „přepne“ z fáze hromadění moči do fáze vyprazdňovací a spustí se reflexní děj, který lze ovládat sevřením vnějšího svěrače. Velký podíl na správném fungování dolních cest močových mají nervové dráhy propojující močový měchýř, míchu a mozek, a to na několika úrovních. Příčinou problémů s močením u osob s RS je stupňující se postižení inervace močových cest. Po deseti letech nemoci vykazuje urologické potíže až 96 % nemocných.
Příznaky nesprávné funkce močového měchýře závisejí na tom, kde a jak vážně je nervové zásobení poškozeno. Mezi příznaky dysfunkce patří zvýšená četnost močení, náhle vzniklá silná potřeba močit, samovolný únik moči, nebo naopak neschopnost se vymočit při silném nucení na močení. Potíže každého pacienta mohou být trochu odlišné, tak jak se liší i projevy a vývoj roztroušené sklerózy.
Může také dojít ke kombinaci obou poruch.
O retenci moči mluvíme tehdy, když močový měchýř není schopen vyprázdnit celý objem moči, která se v něm nashromáždí. U osob s RS se jedná o chronický proces, při kterém v měchýři zůstává zbytková moč. Příznakem retence je pocit zbytku po močení, častá frekvence močení a někdy i ukapávání moči po vyprázdnění. Stálá přítomnost zbytku moči (rezidua) v močovém měchýři je ideálním prostředím pro pomnožení bakterií a rozvoj infekce močových cest a ledvin. Vysoké koncentrace minerálů obsažených v moči zase přispívají k tvorbě močových kamenů.
Prevencí těchto komplikací je cévkování, tedy vyprázdnění močového měchýře pomocí plastové trubičky – katétru (močové cévky). Cévka může být trvalá (permanentní) nebo jednorázová. Pravidelné (intermitentní) cévkování je vhodnější, protože se jím předchází možné infekci permanentního katétru. Používáním jednorázových cévek se také vyprazdňování svou frekvencí blíží fyziologickému močení.
Projevem močové inkontinence je nekontrolovaný únik moči. U osob s RS se většinou jedná o inkontinenci urgentní, spojenou se silným nucením na močení. Příčinu hledejme v samotné svalovině močového měchýře, která se vyznačuje zvýšenou dráždivostí a nekontrolovatelnými stahy (hyperaktivní močový měchýř). Další příčinou může být inkontinence z přetékání, kdy močový měchýř nevysílá dostatečné signály o svém přeplnění a nevzniká pocit nucení na močení. Z močové trubice tak odkapává moč, kterou už močový měchýř není schopen pojmout. Posledním typem je pak inkontinence reflexní, kdy měchýř reaguje na podnět nervového systému zcela samovolně a nekontrolovatelně.
Neschopnost udržet moč je nejen problémem zdravotním, ale také hygienickým a společenským. V pozdějších stadiích RS, kdy je pohyblivost omezena, může inkontinence způsobit poškození kůže v exponovaných oblastech a vznik prosezenin či proleženin (dekubitů). Proto je nutné se věnovat správnému výběru inkontinenčních potřeb a používat speciální pomůcky a přípravky na ošetření a ochranu kůže před působením moči. V neposlední řadě je třeba dbát i na časné a správné ošetřování vzniklých defektů. Pro tyto případy je vhodné mít kontakt na specialistu na hojení ran.