Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Název projektu: Přenos znalostí a zkušeností mezi pobočnými spolky a mezinárodní networking
Číslo projektu: ZD-MGS3-004
Projekt je financován z Fondů EHP 2014 – 2021
Datum konání: 2. - 5. 11.2023
2.11.2023 příjezd norského partnera, ubytování
3.11. - pátek
V 9,00 zahájena exkurze na Vyšší odborné škole zdravotnické a Střední zdravotnické škole na adrese 5. května 51 , Praha 4, seznámení se se studijním oborem nutriční asistent.
Na začátku proběhlo společné setkání s Mgr. Dagmar Kolářovou, která nás seznámila s výukou nutričních asistentů na zdejší škole a s jejich uplatněním v praxi.
Proběhla výměna informací o vzdělávání těchto specialistů v ČR a Norsku. V Norsku se obor nutriční specialista studuje na univerzitách, a to v Oslo, Bergenu a Tromsee v rámci magisterského nebo bakalářského programu.
Pal Dronen informoval o jednooborovém studiu školícím centru Slow Food v Ulviku. Jde o jednoleté studium pro výživové poradce. Po absolvování mohou studenti pokračovat v dalším studiu na univerzitách v Norsku nebo ve Švédsku.
Byli jsme přítomni společně praktické výuce vaření ve školní kuchyni, kde vařili studenti 1. ročníků pod dohledem pedagogů. Studenti seznámili Norské partnery s recepty a postupem přípravy jídel i s další náplní studia, např. přípravou kalkulací, objednávek surovin apod. Studenti vyšších ročníků chodí na praxi mimo školu.
Na přání norských partnerů proběhla návštěva dalších tříd, kde probíhala výuka zdravotních sester a zdravotnického personálu. Vyučující a studenti informovali o výuce, která právě probíhala.
Škola spolupracuje s norskou střední zdravotnickou školou. Norští studenti přijíždějí každý rok na stáž v rámci programu ERASMUS na 3 týdny a zapojují se do výuky.
V poledne přesun na farmářský trh. Prohlídka nabídky farmářů, volno na oběd.
Ve 13 hodin odjezd do Pacientské hubu, projekt Ministerstva zdravotnictví ČR.
Od 14 hod. představení projektu Pacientský hub, financovaného z Fondů EHP. Představen projekt APO a Pacientská rada. V Norsku nic takového nemají.
Původně plánovaný online meeting se vzhledem k výpadku internetového připojení neuskutečnil. Bylo přihlášeno 9 účastníků, někteří z přihlášených se nakonec zúčastnili osobně.
Krátké představení norských partnerů a organizací, které zastupují.
Diskutovali jsme na téma:
Podpory a fungování pacientských organizací v Norsku. Existuje zastřešující organizace FFO, která má cca 350 tis. členů. Má pobočky v regionech. Jedna je i v Bergenu.
Zájmy pacientů zastupují a pacientům radí pacientští ombudsmani. Mají různé profese (lékaři, právníci, sociální pracovníci). V každém kraji je 11 takových poradců. Zpracovávají i znalecké posudky. Služby jsou pro pacienty zdarma. Někteří poradci pracují zdarma, jinak jsou placeni státem. V Norsku funguje tzv. severský model pro úhradu poplatků za léky a lékaře. V Norsku se platí u lékaře, v nemocnici ne.
Roční limit je 3800,- NOK, vše nad tento limit je pro pacienty zdarma.
Naše partnerská organizace (lokální pobočka) v Bergenu má 1000 členů. Pacienti se prakticky automaticky po diagnóze stávají členy pacientské organizace.
MS i Bergen ročně získá od sponzorů cca 1,3 Mio NOK, od státu žádné dotace nemají. Bergen má výhodu, že v něm sídlí velké společnosti, zejména loďařské. Porovnání s financováním pac. Organizací v ČR, diskuze.
Největším přínosem pro nás je navázání spolupráce s pacientskou organizací, která v Norsku pomáhá pacientům se stejnou diagnózou MS I Bergen.
Podrobný popis prezentace paní Mony Strand z této organizace. Zastává různé funkce – je hospodářkou, peerem, zabývá se fundraisingem.
Obhajoba a lobbování pacientů jsou v Norsku dobře zavedené a hrají zásadní roli v systému zdravotní péče v zemi. Různé organizace a iniciativy se snaží zastupovat zájmy a práva pacientů a zajišťují, aby jejich hlasy byly slyšet při rozhodování o politice zdravotní péče a aby se jim dostalo vysoce kvalitní péče. Zde je přehled obhajoby a lobbingu pacientů v Norsku:
V Norsku se obhajoba práv pacientů a lobbistické úsilí opírá o silný závazek k péči zaměřené na pacienta a ochraně práv pacientů. Vláda a zdravotnické orgány si uvědomují důležitost zapojení pacientů a jejich zástupců do utváření politik a postupů zdravotní péče. Tento přístup založený na spolupráci zajišťuje, že hlasy pacientů jsou brány v úvahu v rozhodovacích procesech a že se systém zdravotní péče nadále vyvíjí tak, aby vyhovoval potřebám a očekáváním populace.
Pan Dronen informoval o zdravé stravě chronických pacientů v Norsku.
Po skončení návštěva Mozarellartu – italské sýry z českého mléka. Výklad majitele, degustace.
4.11. – sobota
V 9 hodin začátek aktivity společné vaření na adrese:
Winebar s.r.o.
U Michelského mlýna 1
Praha 4 – Michle
Zde proběhlo společné vaření dle norských receptů, ale z českých surovin, degustace, diskuze s pacienty a nutriční poradkyní Ing. Kornélií Holou. Z akce pořízena fotodokumentace. Profesionální fotografka udělala fotografie jídel do společné kuchařky.
Fotodokumentace z akce je k dispozici na našich webových stránkách zde: https://www.roska.eu/bilateralni-spoluprace.
5.11. odjezd norských zástupců
Ing. Jiřina Landová 5.11.2023