“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30
Procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formou
31 1 2 3
4
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
5
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
6
Ergoterapie, arteterapie - ozdobné šňůrky na brýle - Roska Praha
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
Roska Hradec Králové Vás zve na přednášku
7
Roska Žďár nad Sázavou vás zve společně s UNIÍ ROSKA na výstavu ,,Roztroušená krása"
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
8 9
Roska Liberec vás zve na akci Trousíme se na Ještěd.
10
11 12 13 14 15
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
16
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
17
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > O nemoci > Pro nově diagnostikované

Pro nově diagnostikované

Diagnóza: roztroušená skleróza. Co teď?

Diagnostikoval Vám neurolog roztroušenou sklerózu? Nevíte, jaké další vyšetření Vás čekají a co bude dál? V následujícím článku se pokusí MUDr. Radek Ampapa rozepsat základní informace o této nevyléčitelné nemoci a možnosti léčby.

Roztroušenou sklerózou život nekončí

Diagnózu roztroušené sklerózy stanovuje neurolog na podkladě klinického průběhu (tedy příznaků, které pacient má nebo měl v minulosti), nálezu na magnetické rezonanci a v mozkomíšním moku. Někdy mohou být prováděny další doplňková vyšetření za účelem potvrzení diagnózy roztroušené sklerózy nebo naopak vyloučení jiných možných onemocnění. 

Léčba sérií infúzí s kortikoidy

Po stanovení diagnózy roztroušené sklerózy je ošetřujícím neurologem obvykle doporučena léčba sérií infúzí s kortikoidy a následně vyšetření v některém ze specializovaných center pro léčbu roztroušené sklerózy. K vyšetření do specializovaného centra je potřebná kompletní dokumentace ohledně dosavadního průběhu onemocnění.

Jakou dokumentaci potřebujete k vyšetření?

 • Zprávy od ambulantního neurologa
 • Propouštěcí zprávy z neurologického oddělení s dokumentací léčby kortikoidy
 • Nález na magnetické rezonanci (optimálně snímky zaslané elektronicky do nemocničního systému, případně sebou k vyšetření na CD)
 • Výsledky imunologického rozboru mozkomíšního moku

Průběh vyšetření ve specializovaném centru

Součástí prvního vyšetření v centru pro léčbu roztroušené sklerózy je potvrzení diagnózy roztroušené sklerózy. Poté následuje stanovení konkrétního podtypu onemocnění s rozborem možností léčby, které jsou pro jednotlivé varianty onemocnění různé. Dostanete také rozpis léků, bez kterých se neobejdete. Jednotlivé léky se liší účinností, bezpečnostním profilem a možnými vedlejšími účinky.

K dispozici jsou léky tabletové, injekční i infúzní

Ne všechny léky jsou vhodné pro každého pacienta. Při volbě léčby se zohledňuje tíže onemocnění, přidružené choroby, ale i například plánování těhotenství. U jednotlivých léku pak existují tzv. úhradová kritéria, která musí být naplněna, aby byla léčba hrazena ze zdravotního pojištění.

Co je vlastně roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění. V důsledku „chybného“ nastavení imunitního systému lidské tělo útočí na vlastní tkáň. V případě roztroušené sklerózy se jedná o tzv. myelin, který tvoří obaly nervových vláken centrálního nervového systému – tedy mozku a míchy. Poškození těchto obalů pak vede k jednotlivým neurologickým příznakům (např. porucha zraku, citlivosti nebo hybnosti končetin).

Jaké jsou rizikové faktory?

Mezi rizikové faktory patří mimo jiné kouření, nedostatek vitamínu D a stres. Důležitý je také dostatek pohybu, pravidelná fyzická aktivita a dobrá kondice. Doporučuje se pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny. Roztroušená skleróza není vyléčitelné onemocnění, nicméně možnosti léčby jsou velmi široké. Důležité je především včasné zahájení léčby. Ideálním cílem léčby roztroušené sklerózy je kvalitní život pacienta bez výrazných omezení v porovnání s obdobím před stanovením diagnózy.

Navštivte jedno z center pro léčbu roztroušené sklerózy

 • FN Brno Bohunice
 • FN U sv. Anny, Nemocnice České Budějovice
 • FN Hradec Králové
 • Nemocnice Jihlava
 • FN Olomouc
 • FN Ostrava
 • Nemocnice Pardubice
 • FN Plzeň
 • FN Královské Vinohrady Praha 10
 • VFN Praha
 • FTN Praha 4
 • FN Motol Praha 5
 • Nemocnice Teplice
 • Nemocnice Zlín

Zvládněte první rok života s roztroušenou sklerózou pomocí souboru brožur „Můj rozcestník“

Šok, obavy z budoucnosti, nejistota a záplava informací o diagnóze. Tomu všemu jsou vystaveni nově diagnostikovaní pacienti a pacientky s roztroušenou sklerózou. Se zvládnutím prvního roku života s tímto autoimunitním onemocněním nervového systému pomůže nový soubor brožur Můj rozcestník. Připravili ho neurologové a experti na roztroušenou sklerózu a vydává jej společnost Roche v tištěné i digitální podobě.

Co se v rozcestníku dozvíte a proč by neměl chybět ve Vaší knihovně?

Zejména v prvním roce po stanovení diagnózy RS bývá náročné se na novou životní situaci adaptovat. Lidem s RS se nabízí různé způsoby podpory, díky kterým si mohou udržet co nejkvalitnější život. Zvlášť v začátcích však není jednoduché se v dostupných možnostech zorientovat. Situaci komplikuje záplava neověřených a zavádějících informací na internetu, které je často složité rozlišit od těch důvěryhodných. Proto vznikl set informačních brožur Můj rozcestník, který ukazuje cestu během prvního roku života s roztroušenou sklerózou.

Ucelené a přehledné informace o možnostech terapie a přístupu ke stravě

V rozcestníku najdete zpracované informace o možnostech psychoterapie, fyzioterapie, sociálního zabezpečení, ale i rady, jak přistupovat k těhotenství nebo stravě. Materiál zpracovali zástupci lékařů, specializovaných sester, fyzioterapeutů, psychoterapeutů a pracovníků v sociálních službách. Tištěná verze souboru brožur je určena nově diagnostikovaným pacientům. Obdržet by ji měli od svého ošetřujícího lékaře v každém RS centru během prvního roku od stanovení diagnózy. Všichni ostatní pacienti, jejich rodiny, přátelé a veřejnost najdou materiál v online verzi na www.muj-rozcestnik.cz. Chcete se dozvědět více informací o léčbě roztroušené sklerózy? Napište nám.

Kontaktní formulář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů