“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 
Drobečková navigace

Úvod > O nemoci > Pro nově diagnostikované

Pro nově diagnostikované

Diagnózu roztroušené sklerózy stanovuje neurolog na podkladě klinického průběhu (tedy příznaků, které pacient má nebo měl v minulosti), nálezu na magnetické rezonanci a v mozkomíšním moku. Někdy mohou být prováděny další doplňková vyšetření za účelem potvrzení diagnózy roztroušené sklerózy nebo naopak vyloučení jiných možných onemocnění.

Po stanovení diagnózy roztroušené sklerózy je ošetřujícím neurologem obvykle doporučena léčba sérií infúzí s kortikoidy a následně vyšetření v některém ze specializovaných center pro léčbu roztroušené sklerózy.

K vyšetření do specializovaného centra je potřebná kompletní dokumentace ohledně dosavadního průběhu onemocnění: zprávy od ambulantního neurologa, propouštěcí zprávy z neurologického oddělení s dokumentací léčby kortikoidy, nález na magnetické rezonanci (optimálně snímky zaslané elektronicky do nemocničního systému, případně sebou k vyšetření na CD) a výsledky imunologického rozboru mozkomíšního moku.

Součástí prvního vyšetření v centru pro léčbu roztroušené sklerózy je potvrzení diagnózy roztroušené sklerózy. Poté následuje stanovení konkrétního podtypu onemocnění s rozborem možností léčby, které jsou pro jednotlivé varianty onemocnění různé. Jednotlivé léky se liší účinností, bezpečnostním profilem a možnými vedlejšími účinky. K dispozici jsou léky tabletové, injekční ale i infúzní. Nicméně všechny léky nejsou vhodné pro všechny pacienty. Při volbě léčby se zohledňuje tíže onemocnění, přidružené choroby, ale i např. plánování těhotenství. U každého léku pak existují tzv. úhradová kritéria, která musí být naplněna, aby byla léčba hrazena ze zdravotního pojištění.

Další základní informace

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění. V důsledku „chybného“ nastavení imunitního systému lidské tělo útočí na vlastní tkáň. V případě roztroušené sklerózy se jedná o tzv. myelin, který tvoří obaly nervových vláken centrálního nervového systému – tedy mozku a míchy. Poškození těchto obalů pak vede k jednotlivým neurologickým příznakům (např. porucha zraku, citlivosti nebo hybnosti končetin).

Roztroušená skleróza není vyléčitelné onemocnění, nicméně možnosti léčby jsou velmi široké. Důležité je především včasné zahájení léčby.

Mezi rizikové faktory patří mimo jiné kouření, nedostatek vitamínu D a stres. Důležitý je také dostatek pohybu, pravidelná fyzická aktivita a dobrá kondice. Doporučuje se pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny.

Ideálním cílem léčby roztroušené sklerózy je kvalitní život pacienta bez výrazných omezení v porovnání s obdobím před stanovením diagnózy.

Centra pro léčbu roztroušené sklerózy

FN Brno Bohunice, FN U sv. Anny, Nemocnice České Budějovice, FN Hradec Králové, Nemocnice Jihlava, FN Olomouc, FN Ostrava, Nemocnice Pardubice, FN Plzeň, FN Královské Vinohrady Praha 10, VFN Praha, FTN Praha 4, FN Motol Praha 5, Nemocnice Teplice, Nemocnice Zlín

MUDr. Radek Ampapa

 

Kontaktní formulář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat my, a to pro možnost vám odpovědět. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů