“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24
Roska Praha vás zve
25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > O nemoci > Pro nově diagnostikované

Pro nově diagnostikované

Diagnóza: roztroušená skleróza. Co teď?

Diagnostikoval Vám neurolog roztroušenou sklerózu? Nevíte, jaké další vyšetření Vás čekají a co bude dál? V následujícím článku se pokusí MUDr. Radek Ampapa rozepsat základní informace o této nevyléčitelné nemoci a možnosti léčby.

Roztroušenou sklerózou život nekončí

Diagnózu roztroušené sklerózy stanovuje neurolog na podkladě klinického průběhu (tedy příznaků, které pacient má nebo měl v minulosti), nálezu na magnetické rezonanci a v mozkomíšním moku. Někdy mohou být prováděny další doplňková vyšetření za účelem potvrzení diagnózy roztroušené sklerózy nebo naopak vyloučení jiných možných onemocnění. 

Léčba sérií infúzí s kortikoidy

Po stanovení diagnózy roztroušené sklerózy je ošetřujícím neurologem obvykle doporučena léčba sérií infúzí s kortikoidy a následně vyšetření v některém ze specializovaných center pro léčbu roztroušené sklerózy. K vyšetření do specializovaného centra je potřebná kompletní dokumentace ohledně dosavadního průběhu onemocnění.

Jakou dokumentaci potřebujete k vyšetření?

 • Zprávy od ambulantního neurologa
 • Propouštěcí zprávy z neurologického oddělení s dokumentací léčby kortikoidy
 • Nález na magnetické rezonanci (optimálně snímky zaslané elektronicky do nemocničního systému, případně sebou k vyšetření na CD)
 • Výsledky imunologického rozboru mozkomíšního moku

Průběh vyšetření ve specializovaném centru

Součástí prvního vyšetření v centru pro léčbu roztroušené sklerózy je potvrzení diagnózy roztroušené sklerózy. Poté následuje stanovení konkrétního podtypu onemocnění s rozborem možností léčby, které jsou pro jednotlivé varianty onemocnění různé. Dostanete také rozpis léků, bez kterých se neobejdete. Jednotlivé léky se liší účinností, bezpečnostním profilem a možnými vedlejšími účinky.

K dispozici jsou léky tabletové, injekční i infúzní

Ne všechny léky jsou vhodné pro každého pacienta. Při volbě léčby se zohledňuje tíže onemocnění, přidružené choroby, ale i například plánování těhotenství. U jednotlivých léku pak existují tzv. úhradová kritéria, která musí být naplněna, aby byla léčba hrazena ze zdravotního pojištění.

Co je vlastně roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění. V důsledku „chybného“ nastavení imunitního systému lidské tělo útočí na vlastní tkáň. V případě roztroušené sklerózy se jedná o tzv. myelin, který tvoří obaly nervových vláken centrálního nervového systému – tedy mozku a míchy. Poškození těchto obalů pak vede k jednotlivým neurologickým příznakům (např. porucha zraku, citlivosti nebo hybnosti končetin).

Jaké jsou rizikové faktory?

Mezi rizikové faktory patří mimo jiné kouření, nedostatek vitamínu D a stres. Důležitý je také dostatek pohybu, pravidelná fyzická aktivita a dobrá kondice. Doporučuje se pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny. Roztroušená skleróza není vyléčitelné onemocnění, nicméně možnosti léčby jsou velmi široké. Důležité je především včasné zahájení léčby. Ideálním cílem léčby roztroušené sklerózy je kvalitní život pacienta bez výrazných omezení v porovnání s obdobím před stanovením diagnózy.

Navštivte jedno z center pro léčbu roztroušené sklerózy

 • FN Brno Bohunice
 • FN U sv. Anny, Nemocnice České Budějovice
 • FN Hradec Králové
 • Nemocnice Jihlava
 • FN Olomouc
 • FN Ostrava
 • Nemocnice Pardubice
 • FN Plzeň
 • FN Královské Vinohrady Praha 10
 • VFN Praha
 • FTN Praha 4
 • FN Motol Praha 5
 • Nemocnice Teplice
 • Nemocnice Zlín

Zvládněte první rok života s roztroušenou sklerózou pomocí souboru brožur „Můj rozcestník“

Šok, obavy z budoucnosti, nejistota a záplava informací o diagnóze. Tomu všemu jsou vystaveni nově diagnostikovaní pacienti a pacientky s roztroušenou sklerózou. Se zvládnutím prvního roku života s tímto autoimunitním onemocněním nervového systému pomůže nový soubor brožur Můj rozcestník. Připravili ho neurologové a experti na roztroušenou sklerózu a vydává jej společnost Roche v tištěné i digitální podobě.

Co se v rozcestníku dozvíte a proč by neměl chybět ve Vaší knihovně?

Zejména v prvním roce po stanovení diagnózy RS bývá náročné se na novou životní situaci adaptovat. Lidem s RS se nabízí různé způsoby podpory, díky kterým si mohou udržet co nejkvalitnější život. Zvlášť v začátcích však není jednoduché se v dostupných možnostech zorientovat. Situaci komplikuje záplava neověřených a zavádějících informací na internetu, které je často složité rozlišit od těch důvěryhodných. Proto vznikl set informačních brožur Můj rozcestník, který ukazuje cestu během prvního roku života s roztroušenou sklerózou.

Ucelené a přehledné informace o možnostech terapie a přístupu ke stravě

V rozcestníku najdete zpracované informace o možnostech psychoterapie, fyzioterapie, sociálního zabezpečení, ale i rady, jak přistupovat k těhotenství nebo stravě. Materiál zpracovali zástupci lékařů, specializovaných sester, fyzioterapeutů, psychoterapeutů a pracovníků v sociálních službách. Tištěná verze souboru brožur je určena nově diagnostikovaným pacientům. Obdržet by ji měli od svého ošetřujícího lékaře v každém RS centru během prvního roku od stanovení diagnózy. Všichni ostatní pacienti, jejich rodiny, přátelé a veřejnost najdou materiál v online verzi na www.muj-rozcestnik.cz. Chcete se dozvědět více informací o léčbě roztroušené sklerózy? Napište nám.

Kontaktní formulář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů