“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Krajské týdny pro neziskový sektor
28
Krajské týdny pro neziskový sektor
1
Krajské týdny pro neziskový sektor
Zveme Vás na procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formou
2
Krajské týdny pro neziskový sektor
3
Krajské týdny pro neziskový sektor
4
Krajské týdny pro neziskový sektor
5
Krajské týdny pro neziskový sektor
6
Krajské týdny pro neziskový sektor
7
Krajské týdny pro neziskový sektor
8
Krajské týdny pro neziskový sektor
VÝROBA JARNÍCH DEKORACÍ
9
Krajské týdny pro neziskový sektor
10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
MaRS - cvičební maraton s roztroušenou sklerózou
26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Informace pro pečující > O možnostech sociálních příspěvků a dávek

O možnostech sociálních příspěvků a dávek



Pokud zahajujete péči o blízkého, nezapomínejte, že nikdo nepečuje dokonale a myslete také na sebe a svou psychohygienu. Zapojte do pečování všechny, kdo vám mohou v náročné situaci pomoci.

Pokud se chystáte čerpat dlouhodobé ošetřovné, musí vám jej vystavit již propouštějící lékař v nemocnici! Při dlouhodobém ošetřovném (90 dnů) dochází k ochraně vašeho pracovního místa.

Nezapomeňte o nastalé situaci informovat včas svého zaměstnavatele, živnostenský úřad apod. Sociální pracovníci ve zdravotnických zařízeních během hospitalizace vašeho blízkého by vám měli předat také potřebné informace o tom, kam se máte dál obrátit o pomoc, nebo kde vyhledat některou z neziskových či pacientských organizací, které zpravidla poskytují poradenství přímo z dané oblasti a mohou vám pomoci vyhledat další informace a podporu.

O dlouhodobé ošetřovné (také třeba o invalidní důchod ID) žádáte na ČSSZ (na jejich webu najdete přehledné informace k dlouhodobému ošetřovnému včetně kalkulačky,

https://www.cssz.cz/web/cz/dlouhodobe-osetrovne).

Zde působí také Lékařská posudková služba (LPS), která posuzuje stav nemocného i případné následné přiznání Příspěvku na péči na základě lékařských zpráv a názorů lékařů.

Informujte se na sociálním odboru vaší obce či nejbližšího města sociálního pracovníka (sociální odbor obecního úřadu, odbor sociálních věcí - názvy se mohou lišit), jaký je vhodný další postup a na jaké příspěvky vám vzniká ve vaší situaci nárok.

Doporučujeme připravit si předem otázky, na které se chcete pracovníka zeptat. Na co můžete mít nárok přehledně dohledáte také zde https://socialnisystem.pirati.cz/davky/na-co-mam-narok/.

Vyžádejte si seznam dostupných služeb (asistenční služby, denní stacionáře aj.), nebo je prostřednictvím Registru poskytovatelů sociálních služeb můžete vyhledat sami (http://iregistr.mpsv.cz/).

Pokud potřebujete úpravy domácího prostředí, kompenzační pomůcky atd., informujte se, zda můžete žádat o příspěvek na takovou úpravu či pomůcku.

Někdy se mohou hodit také kontakty, kam se můžete obrátit o pomoc v akutní situaci např. https://cerebrum2007.cz/ nebo https://www.pecujdoma.cz/.

Na základě lékařských zpráv o zdravotním stavu vašeho blízkého, který není zcela soběstačný a vyžaduje vaši dlouhodobou péči, můžete žádat o tzv. příspěvek na péči.

O podporu z důvodu nepříznivého zdravotního stavu, postižení či dlouhodobé nemoci těm, kteří péči potřebují i těm, kteří pečují, můžete žádat na Úřadu práce - Sociální odbor, stejně jako o další informace.

Můžete se také registrovat jako pečující osoba (stát v tom případě hradí za pečujícího sociální a zdravotní pojištění, od II.stupně invalidity). Žádost ale neodkládejte, proces vyřízení může trvat půl roku až rok. Pokud bude vaše žádost zamítnuta, nebojte se odvolat, obraťte se na někoho, kdo vám s odvoláním pomůže.

Zaštítit vás může také některá z pomáhajících organizací. Příspěvek se většinou ustavuje na 1-2 roky.

Velmi důležité pro přiznání příspěvku na péči jsou lékařské zprávy a posudky specialistů z vyšetření, které si vyžádá a shromažďuje praktický lékař pacienta. (Doporučujeme tvořit si vlastní kopie a vést si lékařskou dokumentaci).