Hlavní informace

Příběh o tom, že RS může přinést lidem do života i lásku a štěstí

 

svatbaHM

 

hanka-a-milos-ze-srdce-pro-tebe

Hanka

Když mi bylo 19 let, začala jsem mít dvojité vidění. Doktoři mě poslali do nemocnice a na různá vyšetření a ta byla negativní. Po měsíci už jsem byla v pořádku. Po dalších dvou letech jsem dvojitě viděla na pravé oko a mířila jsem opět do nemocnice. Všechna vyšetření, na která mě posílali, byla pořád negativní. Až po dalších dvou letech mě neuroložka poslala do Ostravy na magnetickou rezonanci. Po pár dnech mi řekla smutnou zprávu, že mám RS, a že nesmím otěhotnět. I když jsem to nevěděla, už jsem byla těhotná. Doktorka potom chtěla, ať dám dítě pryč, ale já jsem ji neposlechla. Letos má syn už dvacet let a já jsem šťastná, že ho mám, i když potíže přišly až po porodu. Když měl syn tři měsíce, přišla první ataka. Nic takového jsem před tím neznala. Začalo mi být hodně špatně, a tak jsem musela dát po třech letech výpověď v práci a syna jsem musela dát do školky, protože jsem se o něj nebyla schopná starat celý den. Když měl syn 5 let, tak mi bylo zase dobře a já jsem si připadala jako zdravá a tak jsem začala zase chodit do práce. Chtěla jsem v té době přejít na injekce, ale doktor v Olomouci, kam jsem chodila, se mě zeptal, jestli raději nechci brát jeden prášek ráno a být ve studii. Byla jsem tehdy hloupá a bála jsem se injekcí, i když jsem je původně chtěla. Po čtyřech letech v práci jsem dostala zánět trojklaného nervu. Byla to hrozná bolest a žádné léky na ni nezabíraly. Skončila až po půl roce a taky jsem se tím pádem dostala do invalidního důchodu. Začala jsem chodit nejdřív o jedné holi a potom o dvou. Doktor mě poslal každý měsíc na kapačky, na kterých jsem měla být dva roky. Musela jsem ale skončit, protože jsem měla další problémy. Snažila jsem se v rámci možností cvičit zejména na motomedu, abych posilovala nohy, ale únava byla velká. Jezdila jsem do lázní a tam jsem v květnu 2012 poznala Miloše, který má taky RS, ale už chodí bez hůlek. Obdivovala jsem ho jak stále s úsměvem, s optimismem a s klidem řeší svoje zdravotní problémy, Po půl roce, a to jsem bydlela u rodičů, protože s manželem jsme měli neshody, pořádala ostravská Roska turnaj pro členy v kuželkách. Chtěla jsem tam jet, ale netroufla jsem si sama a tak jsem přes internet poprosila Miloše, jestli by nejel se mnou. Vůbec jsem nepřemýšlela, že je to dost daleká cesta z jižní Moravy na severní. Ale Miloš přijel a v Ostravě jsme se dali dohromady. Pak jsem občas jela za ním do Brna a tam poznala jeho kamarády z brněnské Rosky nebo on navštěvoval mě. Tehdy jsme se do sebe zamilovali a potom to mělo rychlý spád. Našli jsme si podnájem na Lesné a 16. 5. 2013 jsme se stěhovali do společného bytu.

Miloš

Začalo to v roce 1983, kdy jsem studoval 2. ročník VŠZ. Projevilo se to u mě dvojitým viděním. Chodil jsem po doktorech, ležel jsem v nemocnici na očním, ale nic se nezjistilo. Když už si se mnou nevěděli rady, tak mě poslali na neurologii a tam zkusili magnetickou rezonanci. Zjistili, že mám RS, ale řekli to jen rodičům s tím, aby mi to nikdo neřekl. Potom začalo postupné zhoršování. Většinou jsem jen ležel. V té době za mnou přišli kamarádi, naši jim řekli, ať za mnou raději nechodí, že to se mnou vypadá moc špatně (když jsem se s kamarádem Milošem potkal na čáře po 25 letech, a byl jsem na tom neuvěřitelně podstatně lépe, tak kolem mě nevěřícně chodil, až se odvážil zeptat se, jestli náhodou nejsem M.S.?). Nemoc byla postupně horší a horší, měl jsem po pádech několik zlomenin a to vyvrcholilo v roce 2000 pádem na zadek, kdy jsem si zlomil stydkou kost. Výsledkem bylo tříměsíční ležení v posteli, takže jsem měl dost a dost času přemýšlet, co se mnou bude dál. Na vozíku jsem skončit nechtěl. Stačilo mi, když mě rodiče museli vozit na dvoukoláku na zahradu, kde jsme žili 10 let. 20 let jsem poctivě bral léky od neurologů a plnil jejich rady a věřil jsem, že mě z toho dostanou. Když mně bylo 40 roků, tak jsem prosil doktorku, aby mi napsala injekce, které si píchají ostatní, ale ona mi odpověděla, že už to mám skoro 20 let a že to už nepomůže. Tak jsem se rozhodl, že budu cvičit, chodit, plavat, prostě se hýbat. Postupně jsem zvyšoval zátěžovšemže pomalu. To netrvalo měsíc, to byly měsíce, roky. Ještě dnes potkávám lidi, které ani neznám, kteří mi říkají, že mě viděli chodit za každého počasí a ví, že jsem chodil špatně se 2 francouzskými. holemi, potom s jednou a dnes chodím, i když s potížemi, ale bez opory. Ale cvičit musím stále dál. Od roku 2000 jsem jezdil do lázní. Tam jsem vyzkoušel i jiná cvičení, zejména na přístrojích. Především mně k posilování nohou velmi pomáhal motomed a tak si ho i nyní občas vypůjčím. V roce 2012 jsem se v lázních seznámil se sympatickou ženou také s RS. Po půl roce od návratu z lázní mě Hanka z Bruntálu požádala, jestli bych s ní jel do Ostravy na kuželky (pořádala Roska Ostrava, kde ona byla členem), že sama by cestu nezvládla a tehdy jsme se do sebe zamilovali a potom to mělo rychlý spád. Hanka na internetu našla podnájem na Lesné a 16. 5. 2013 jsme se stěhovali do společného bytu.

A co bylo dál? 

Na rekondici v BrněLíšni nám přátelé z Rosky udělali „jako svatbu“. Miloš musel přijít v obleku, Hanka ke kostýmku dostala i kytičku a závoj. I prstýnky z pouti byly a o dalších vtipných dárcích „nutných“ do dalšího života ani nemluvě. Kamarádi a kamarádky z Brna napekli koláče i jiné sladkosti, donesli i slané pečivo, klobásky, bramboráčky a jiné dobroty. Svatební tabule byla vyzdobena květy a mašlemi, hrála kapela, většina kamarád ů byla v krojích nebo ve slavnostním oblečení. Vše bylo podepsáno a řádně zdokumentováno. Při prohlížení fotografií mnozí ani nevěřili, že to bylo jenom jako. Po dvou letech spokojeného společného života jsme se rozhodli letos v červnu spojit náš život skutečnou svatbou.

 

HMjakosvatba  kolážsvatbaHM

A co si máme přát kromě dlouhého a šťastného žití s milovaným partnerem? Aby nám to dobře šlapalo nejen doma na motomedu, na vycházkách i výletech po celé Moravě, ale občas i na parketu, či na svatební cestě v Chorvatsku.

Vydavatelství

Časopis v současnosti bude vydávat Unie Roska v ČR jen v elektronické podobě, proto  již nelze objednat předplatné.

Kromě Časopisu Roska nabízíí Unie Roska mnoho dalších aktuálních publikknihy.jpgací nejen ze své vydavatelské činnosti.

 

Objednat...

Naši partneři

  • aktiv-pisek
  • bariery
  • biogen-idec
  • ceros
  • cez
  • dma
  • domov-svateho-josefa
  • easysoftware
  • ereska-aktivne
  • gsk
  • impuls
  • lazne
  • merck
  • meyra2
  • ministerstvo-zdravotnictvi
  • mpsv
  • neziskovky-cz
  • novartis
  • nrzp
  • praha
  • respilon-headquaters
  • sanofi
  • teva
  • urad-prace
  • vzp