Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
V roce 2021 dochází k nárůstu všech důchodů – tedy starobních i invalidních.
Základní výměra důchodů se zvýší o 60 Kč na 3 550 Kč, procentní výměra vzroste o 7,1 %. Průměrný starobní důchod by tedy měl činit 15 336 Kč. Díky valorizaci jde tedy o zvýšení přibližně o 839 Kč.
Česká správa sociálního zabezpečení každoročně provádí zvýšení vyplácených důchodů automaticky. Klienti tedy nemusí o zvýšení důchodu žádat.
Od 1. ledna 2021 se zvyšuje také minimální mzda a to o 600 Kč na 15 200 Kč za měsíc pro zaměstnance se stanovenou týdenní pracovní dobou 40 hodin. Minimální hodinová mzda vzroste z 87,30 Kč na 90,50 Kč.
Se zvýšením minimální mzdy, kterou v ČR pobírá zhruba 149 tisíc zaměstnanců, souvisí také růst nejnižší úrovně zaručené mzdy, a to o 600 Kč až 1 200 Kč měsíčně na 15 200 Kč až 30 400 Kč. Zaručená mzda se vyplácí v 8 stupních a představuje nejnižší výdělek dle odbornosti, náročnosti a zodpovědnosti práce a týká se širokého okruhu zaměstnanců.
Podpora v nezaměstnanosti díky nárůstu průměrné mzdy bude také vyšší.
Ministerstvo práce a sociálních věcí sdělilo výši průměrné mzdy pro účely zaměstnanosti. Ta za první až třetí čtvrtletí roku 2020 činí 34 611 Kč. Mimo jiné se využije pro výpočet podpory v nezaměstnanosti a rekvalifikaci. Mění se tím její maximální výše a částky počítané z náhradní doby. Spolu s růstem minimální mzdy vzrostou i možnosti přivýdělku při evidenci u úřadu práce.
Problematiku osvobození od zpoplatnění pozemních komunikací upravuje zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, konkrétně ustanovení § 20a odst. 1 písm. h).
Od 1. 1. 2021 nabývá účinnosti novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, označená číslem 227/2019 Sb.
Od 1. 1. 2021 ustanovení zní takto:
„Zpoplatnění nepodléhá užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, nebo průkazu ZTP/P, pokud provozovatelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.“
Ke změně došlo i v upřesnění terminologie, a to vtom směru, že sama postižená osoba nebo osoba jí blízká musí být nadále provozovatelem, nikoliv již držitelem silničního motorového vozidla.
K uplatnění osvobození tedy musí být od roku 2021 splněno současně následující:
Pro úplnost ještě nutno zdůraznit, že uplatnění osvobození je vázáno pouze na průkaz osoby se zdravotním postižením, tedy na průkaz ZTP či ZTP/P a nikoliv na parkovací průkaz.
Umístění parkovacího průkazu na přední okno vozidla je ale žádoucí a vhodné, protože díky tomu můžete předejít zbytečnému zastavování vozidla z důvodu silniční kontroly.
Novela dále také upravuje podmínky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P, kteří jsou postiženi úplnou nebo praktickou hluchotou. Nově i tito držitelé průkazů jsou při dodržení výše uvedených podmínek od poplatku osvobozeni.
Co se týče přepravy držitelů průkazů OZP do zařízení, ve kterých zůstávají a řidič se tedy po zpoplatněné komunikaci vrací bez jejich přítomnosti ve vozidle, je třeba si od příslušného zařízení vyžádat potvrzení o přijetí dané osoby k pobytu. Osvobození od zpoplatnění se ovšem nevztahuje na držitele průkazů ZTP, pokud jejich postižení spočívá v úplné nebo praktické hluchotě (tato skutečnost je na průkazu vyznačena odpovídajícím piktogramem).
V roce 2021 i nadále platí, že držitelé průkazů ZTP a ZTP/P nemusejí své vozidlo žádným zvláštním způsobem registrovat.