“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 1 2
POZVÁNKA Zveme Vás na procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formo
3 4 5 6
7 8 9
POZVÁNKA Beseda TRENDY V LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY
Dovolujeme si Vás pozvat na výrobu polštářků
10 11 12
Česko-polské setkání
13
14
Roska České Budějovice vás zve na přednášku
15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Roska Praha vás zve na procvičování paměti a kognitivních funkcí
31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Citlivost na teplotu

Citlivost na teplotu



Lidé, trpící roztroušenou sklerózou (RS), mohou vnímat extrémní teploty citlivěji než ostatní; protože horko nebo chlad mohou zhoršovat příznaky jejich onemocnění.

Někteří pacienti mohou mít problémy s oběma teplotními extrémy. Horko nebo chlad ovlivňují různé symptomy roztroušené sklerózy a někdy pro vás může být těžké vysvětlit to okolí. Možná už víte, že musíte sledovat teplotu a situaci kolem sebe a podniknout kroky, abyste si udrželi příjemnou teplotu.

Citlivost na teplotu může mít různé příčiny. Extrémní horko nebo chlad ovlivňují rychlost, kterou putují nervové vzruchy nervovými vlákny, především tam, kde došlo k demyelinizaci či jinému poškození nervů. Jiný případ nastává, když RS způsobí poškození v té části mozku, která je odpovědná za regulaci tělesné teploty nebo reakci na ni. Mozek pak nevyvolá reakci v podobě pocení (reakce na horko) nebo třesu (reakce na chlad), jejímž cílem je udržet komfortní teplotu těla.

Účinky horka a chladu jsou přechodné, a i když jsou nepříjemné, nezpůsobují žádné trvalé poškození nervů. Příznaky obvykle rychle odezní, jakmile se tělesná teplota vrátí do normálu. Pokud se tak nestane, poraďte se se svým lékařem nebo týmem pro RS.

Citlivost na teplo

Cca 60 až 80 % pacientů s RS zjišťuje, že horko může vést ke zhoršení jejich symptomů. Ty mohou zahrnovat únavu, rozmazané vidění, ztrátu rovnováhy nebo zhoršení kognitivních symptomů, jako je soustředění nebo paměť. Vliv teplotních změn na zrak bývá označován jako Uhthoffův fenomén.

Letní počasí, nadměrné ústřední vytápění, intenzivní cvičení nebo horečka mohou vést ke zvýšení vaší základní tělesné teploty. Rovněž vám mohou způsobovat problémy přeplněné prostory, kde je najednou hodně lidí pohromadě. Pokud trpíte RS, pak i nepatrný vzestup tělesné teploty může mít vliv na to, jak se cítíte.

Citlivost na teplo může ovlivnit, jakým činnostem se rozhodnete věnovat. Pokud jste citliví na teplo, rozhodnete se spíše pro posilování než pro vytrvalostní cvičení, protože nevede k takovému zvýšení základní tělesné teploty.

Jak si poradit s horkem

  • Pravidelně pijte studené nápoje nebo cucejte kostku ledu nebo mražené kousky ananasu.
  • Nastříkejte si na obličej a zápěstí vodu z rozprašovače na květiny naplněného ledovou vodou z kohoutku.
  • Existují také komerčně vyráběné spreje, které seženete v běžných lékárnách, které vydrží chladné po celý den.
  • V rámci stravování volíme raději studené saláty a při jídle popíjíme nápoje, které nejsou vysloveně ledové. Pomoci může i osvěžující chladivý dezert.
  • Při koupání nebo sprchování začněte vlažnou vodou a postupně snižujte teplotu.
  • Udržení nízké teploty a proudění vzduchu v místnosti zajistí i ventilátor umístěný na podlaze nebo na stole. Při pohybu můžete využít ruční ventilátor.

ZDROJ: Merck. Citlivost na teplotu (online): Dostupné z: https://www.medimerck.cz/cz/home/support/news/875-pubsclem-Citlivost-na-teplotu.html (cit.16.7. 2023)