“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”
Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Klient si přál volit, ale nemohl!
Podobným situacím má zamezit nový zákon
Chaos, zmatky, neznalost. Tohle není žádná unikátnost během voleb v zařízeních se zdravotně postiženými osobami. Někteří svéprávní lidé nedostanou ani příležitost k tomu, vhodit svůj lístek do urny. I když sami chtějí! Tato zjištění zveřejnila koncem února 2025 kancelář ombudsmana, která docílila i nového zákona.
Chtěl zmapovat, jak to vypadá s výkonem volebního práva v zařízeních pro zdravotně postižené v České republice. Kdo a proč má omezenou svéprávnost v souvislosti s volbami? A tak v letech 2018 až 2021 vyrazil zástupce ombudsmana JUDr. Vít Alexander Schorm do dvanácti takovýchto domovů. Co zjistil? Že jsou mezi jednotlivými zařízeními značné rozdíly. Vypadá to, že není vůbec samozřejmostí, aby svéprávný klient mohl hodit svůj lístek do urny!
Pracovníci některých zařízení nemají kolikrát ani k dispozici rozsudky soudů o omezení svéprávnosti jejich klientů, nebo vůbec nerozumí jejich dopadům na volební právo toho kterého nemocného občana. „Minimálně v jednom případě tak zaměstnanci zařízení neumožnili volit klientovi, který nebyl v této oblasti omezen a přál si jít k volbám,“ uvádí ve své zprávě Kancelář veřejného ochránce práv.
Není ani běžné, že by se klienti dostali k informacím o volbách. „Informace o konání voleb byly zaměstnanci zařízení poskytovány někdy pouze vybraným klientům a informace o druhu voleb a jednotlivých kandidátech často zcela chyběly,“ doplňuje zpráva. Kritika zaznívá i na téma zaručení anonymity a důstojnosti u voleb v případě přenosných schránek. „V jednom zařízení zaměstnanci kontrolovali volební lístky upravené klienty před vhozením do volební schránky s odůvodněním, že si chtěli ověřit jejich správné vyplnění a platnost hlasů,“ překvapuje ombudsmanova kancelář.
Všechna tahle zjištění ovšem nemají za cíl někoho „lynčovat“. Jsou odpovědí na výzvu Výboru OSN pro práva osob se zdravotním postižením. Jednotlivci, organizace, i stát se mají podělit se svými zkušenostmi s tím, jak je u nich volební právo realizováno. Případně jaké bariéry brání lidem s postižením plně se účastnit voleb a dalších procesů. „Výbor tak chce získat podklady pro tvorbu obecného komentáře k článku 29 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením, jenž zaručuje lidem s postižením právo účastnit se politického a společenského života,“ doplňuje zpráva.
Ombudsmanovi se navíc podařilo docílit toho, že od příštího roku nebude možné nikoho omezit v právu volit. „Od roku 2026 nabude účinnosti zákon o správě voleb (č. 88/2024 Sb.). Bude se jednat o nový zákon, který sjednotí pravidla pro hlasování u dosavadních volebních zákonů. Pro některé klienty v jednotlivých zařízeních, ale také pro stovky dalších lidí, kteří jsou omezeni na svéprávnosti pro výkon volebního práva, to bude znamenat zásadní změnu. Od tohoto data bude moci každá dospělá osoba vhodit do urny volební lístek se stranou či kandidátem, podle svých preferencí, a to i ti, kteří v minulosti volit nesměli. Navíc v budoucnu už soudy nebudou moci nikoho v tomto právu omezit,“ vysvětluje Unii ROSKA zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Možnost soudního omezení pasivního volebního práva, tedy práva kandidovat do politických funkcí, však přetrvává.
Foto: Reuters