“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29
Roska Chomutov vás zve výstavu obrazů a fotgrafií
30 1 2 3 4 5
6 7
Unie ROSKA – reg. ogr. ÚSTÍ nad ORLICÍ, z.p. s. – Přírodní léčba a RS
Text Roska Hradec Králové vás zve na preocvičoví jemné motoriky
8 9 10 11 12
13 14
Roska Liberec vás zve na přednášku
15 16 17 18
Roska Hradec vás zve na akci,,Trousíme se ke slunečnicím"
19
20
Rozsviťme Brno
21 22
Roska Praha vás zve na ergoterapie
23
Roska Praha vás zve na ergoterapie
24
Roska Praha vás zve na ergoterapie
25
Pozvánka - Trousíme se do Břevnovského kláštera
Roska Praha vás zve na ergoterapie
Trousíme se - Břevnovský klášter
26
Roska Praha vás zve na ergoterapie
27
Roska Praha vás zve na ergoterapie
28
Roska Praha vás zve na ergoterapie
29
Roska Praha vás zve na ergoterapie
30 31
PŘIPOMÍNKA - 22. NÁRODNÍ KONFERENCI „MÍSTO PRO KVALITNÍ ŽIVOT S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU“
1 2
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Léky i specialisté na jednom místě. Centrová léčba pomáhá i s roztroušenou sklerózou

Léky i specialisté na jednom místě. Centrová léčba pomáhá i s roztroušenou sklerózouNAPSALI O NAŠÍ PACIENTCE

Tisková konference Asociace inovativního farmaceutického průmyslu

Léky i specialisté na jednom místě. Centrová léčba pomáhá i s roztroušenou sklerózou

Osmatřicetiletá Michaela Čejková bojuje s roztroušenou sklerózou už sedmnáct let. Díky inovativní léčbě však může žít převážně normální život. Podobně jako ona se ve specializovaných centrech léčí 62 procent pacientů s roztroušenou sklerózou. Centrová léčba v Česku pomáhá také dalším pacientům, například v onkologii. Pacientů každoročně přibývá, a stejně tak se zvyšují i ná.

Diagnózu si Čejková vyslechla v jednadvaceti letech. V té době dočasně oslepla na levé oko. První projevy nemoci se ale objevily daleko dříve. „Zpětně si vzpomínám, že dlouhodobější brnění v noze a snížená citlivost na kůži mě trápily od mých zhruba 17 let,“ říká Michaela. Symptomy ale přisuzovala únavě či skřípnutému nervu.

Na nemoc se poté přišlo rychle. Michaelina oční lékařka ji poslala na odběr mozkomíšního moku, což je jedno z vyšetření potřebných k diagnóze. Potvrzení přišlo do dvou měsíců. Ze začátku ji roztroušená skleróza téměř neomezovala. Postupně ale přicházely ataky, tedy období, kdy se nemoc projevuje aktivně. Takové období trvá i několik týdnů, pacient s roztroušenou sklerózou přitom může částečně oslepnou či ztratit citlivost v končetinách.

Opakované ataky navíc poškozují nervová vlákna a schopnost přenosu informací se přitom nevrací. Ataky tak ovlivňují i celkovou hybnost. „Bohužel se nemohu pohybovat, jak bych si přála. Ale chodím na vlastních nohách, zatím většinu času bez opory. Když jsem v atace, používám hůl,“ popisuje Michaela.

 

„Když vás to potká pětkrát, šestkrát za den a musíte se k tomu starat o dítě, je to strašné. Nesete ho třeba na ruce a máte strach, že ho někde upustíte,“ líčí žena.

Přes 120 tisíc pacientů v centrech

Michaela je jednou ze 120 tisíc pacientů v Česku, kterým centrová léčba pomohla. V celkem patnácti centrech se v současnosti s roztroušenou sklerózou léčí 62 procent pacientů s tímto onemocněním. Díky inovativním postupům mohou ve velké míře pracovat a žít téměř běžným životem bez výraznějších omezení.

Centra totiž mohou pacientům poskytnout moderní a nadstandardní léky. Ty smí předepisovat výhradně lékaři na specializovaných pracovištích, ve většině menších nemocnic se k nim tak lidé nedostanou. Léčiva jsou navíc velmi nákladná, pacientům v centrech je ale proplácí pojišťovna.

„Není to jen o neurolozích a lécích, péče musí být opravdu komplexní a zahrnovat již od počátku i kvalitní fyzioterapii a psychoterapii, což v řadě případů zejména z finančních důvodů selhává,“ vysvětlila odborná garantka registru ReMuS a zástupkyně vedoucí RS centra při 1. lékařské fakultě a Všeobecné fakultní nemocnice Dana Horáková.

„Velmi tlačíme na pacienty, aby změnily svůj životní styl, přestali kouřit, začali jíst zdravě,“ doplnila Horáková.

Centrovou léčbu využívají nejčastěji pacienti s neurologickými, oftalmologickými nebo onkologickými onemocněními. Vyplývá to z nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Pacienti mohou v rámci centrové péče využívat až 295 léčiv. Podle odborníků se tak daří nejen prodloužit délku života a zkrátit nutnou hospitalizaci, ale také například snižovat čerpání sociálních dávek.

Počty pacientů v centrech stoupají

Náklady na centrovou léčbu sice od roku 2010 stoupají, stejně tak ale stoupá počet pacientů. Před dvanácti lety je využívalo jen necelých třicet tisíc. Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) David Kolář ale upozornil, že ačkoliv celkové náklady rostou, výdaje za jednotlivého pacienta klesají.

Odhadové náklady za centrovou léčbu loni tvořily 32 miliard korun, což je zhruba 7,2 procent zdravotnického rozpočtu. „Pokud se podíváme na výdajovou stránku zdravotního pojištění, vidíme, že nemocniční péče zabírá téměř polovinu výdajů, přes 25 procent zabírá ambulantní péče,“ uvedl Kolář. Narůstající počet léčených pacientů podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška značí, že přístup k inovativní léčbě se v Česku zlepšuje.

Například s onkologickými onemocněními se v minulém roce léčilo přes 23 tisíc pacientů. Díky centrové léčbě se daří snížit úmrtnost, Dušek ale upozornil, že spolu s tím narůstá také počet pacientů s nádorem.

„Nejlepší šance, jak předejít eskalaci, je zachytit diagnózu včas,“ řekl Dušek s tím, že při objevení nádoru v prvním stádiu se pacient k centrové léčbě nemusí vůbec dostat. „Jedna z cest, jak masivně snížit finanční tlak, je podporovat prevenci,“ dodal.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka bude právě onkologie pomyslným tahounem centrové péče i v budoucnosti. Zároveň ale upozornil, že je nutné se soustředit na jiné oblasti, a to i na léčiva mimo centra. „Český systém je otevřený. Neblokujeme vstup žádného přípravku, pokud splní základní kritéria,“ řekl Dvořáček.

Autoři: cckelh

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/centrova-lecba-zdravotnictvi-neurologie-onkologie-roztrousena-skleroza.A240417_122117_domaci_hovo

Dostupné z: IDNES.cz [Online]. Retrieved April 26, 2024, from https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/centrova-lecba-zdravotnictvi-neurologie-onkologie-roztrousena-skleroza.A240417_122117_domaci_hovo