“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30
Procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formou
31 1 2 3
4
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
5
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
6
Ergoterapie, arteterapie - ozdobné šňůrky na brýle - Roska Praha
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
Roska Hradec Králové Vás zve na přednášku
7
Roska Žďár nad Sázavou vás zve společně s UNIÍ ROSKA na výstavu ,,Roztroušená krása"
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
8 9
Roska Liberec vás zve na akci Trousíme se na Ještěd.
10
11 12 13 14 15
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
16
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
17
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Národní konference "Místo pro kvalitní život s RS" (RS týden) a Světový den RS

Národní konference "Místo pro kvalitní život s RS" (RS týden) a Světový den RSTýden s RS: Místo pro kvalitní život s roztroušenou sklerózou

24. 5. -  30. 5. 2021

 
Po celý týden jsme měli pro každý den připravenou přednášku přes ZOOM nebo předtočenou. Každá přednáška byla zakončena cvičením, které si pro nás připravili studenti nebo lektoři z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

 

V pondělí se přes ZOOM připojila MUDr. Petra Vykydalová s přednáškou - Novinky v léčbě RS. Přednáška byla velmi zajímavá. Od posluchačů padly i dotazy ohledně léčby roztroušené sklerózy. Následovalo cvičení, které pro nás předtočila Aneta. Byla to jóga pro mobilitu páteře.

 

Problémy s močením pravděpodobně nepatří mezi záležitosti, o kterých bychom se rádi bavili se svými přáteli nebo s rodinou. Pro pacienty bývá daleko jednodušší svěřit se s tím, že mají potíže například se zrakem nebo trpí bolestmi. Ale problémy s močovým měchýřem nelze rozhodně ignorovat. Proto byla na úterý připravena přednáška od MUDr. Pavla Tolingera – Urologická problematika pacientů s RS - problematika dolních močových cest.


Po zajímavé přednášce se opět cvičilo, a to s cvičitelkou Janou, která si pro nás připravila jemné cvičení s prvky jógy Jin Jogy.

 

Středa MUDr. Zbyšek Pavelek, Ph.D. – Personalizovaná medicína u RS.
Personalizovaná medicína (PM) je multidisciplinární vědní obor, který se na různých úrovních zabývá optimalizací léčebných a diagnostických postupů u konkrétního pacienta s využitím moderních informačních metod. Jejím primárním cílem je individuální správná léčba pro konkrétního pacienta, navíc aplikovaná ve správný čas. Každý člověk je jedinečný z pohledu genetické predispozice, a proto se také tolik liší jeho reakce na daný léčebný postup.

 
Cvičení s Dášou bylo zaměřené na celé tělo a jeho procvičení a protažení. 


Roztroušená skleróza způsobuje, zejména s přibývajícím věkem, řadu přidružených zdravotních komplikací. Poruchy polykání patří k častým obtížím těchto pacientů, které se mohou podílet na snížení kvality jejich života. V závažnějších případech jejich život i ohrožovat. A tak ve čtvrtek proběhla přednáška – ORL a potíže při polykání při RS. Přednášku si pro nás připravila MUDr. Hana Růžičková.

 
Po velmi přínosné přednášce byla zařazena relaxace, kterou si pro nás připravil cvičitel Ondra.

 

V pátek nám představil Ing. Jan Staněk Domov sv. Josefa v Žirči Je to jediné lůžkové zařízení pro pacienty s RS v ČR. V prezentaci nám řekl, co vše dělají pro pacienty RS.


Na závěr opět cvičení. Na téma - Jak správně dýchat si cviční pro nás připravila Dita Horáčková, pracovnice rehabilitačního oddělení v Žirči

.

V sobotu odpoledne pokřtil pan MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA, Poslanec Parlamentu České republiky brožuru Únava: neviditelný příznak RS.
Tato brožura bude distribuovaná v měsíci červnu do MS CENTER.

Na dotazy, které došly na základě ankety „Jak se žije s Roskou v ČR“, odpovídala sociální pracovnice Ing. Jaroslava Brhlíková, DiS.

 

Druhé povídání bylo opět o anketě „Jak se žije s Roskou v ČR“. Na dotazy, které jste nám zaslali, odpovídal psycholog Mgr. Ondřej Škoda.

 

Na závěr bylo puštěno video z fotek, které zaslaly všechny pobočné spolky. Bylo zajímavé se podívat na záběry na téma „Co se děje v pobočných spolcích Roska“ a také si poslechnout několik příběhů o životě členů z pobočných spolků.

 

Večer se pak rozsvítila do oranžova Petřínská rozhledna v Praze.


Neděle  Mezinárodní den RS - toto odpoledne bylo v režii MSIF. Představitelé MSIF všechny přivítali v přímém přenosu. Byl plný pozdravů a dobré nálady. Vše vyvrcholilo hudebním vystoupením mezinárodního sboru RS (global MS choir) který zazpíval píseň od U2, Beautiful day. Zúčastnili se i zpěváci z České republiky.


Unie Roska spustila akci Vzhůru na Roskiádu.

 

Tato týdenní akce měla velkou sledovanost. Celkem se přihlásilo 1 100 odběratelů.

 

Mezinárodní světový den 30. 5. 2021 navštívilo přes milion lidí z celého světa.

 

MS sbor zpíval na světový den RS

BDobr1.PNG BDobr2.PNG

mikrofon_sluchatka.jpg noty.PNG