“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 1 2
POZVÁNKA Zveme Vás na procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formo
3 4 5 6
7 8 9
POZVÁNKA Beseda TRENDY V LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY
Dovolujeme si Vás pozvat na výrobu polštářků
10 11 12
Česko-polské setkání
13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Roska Praha vás zve na procvičování paměti a kognitivních funkcí
31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > O nemoci

O nemoci



Klinické hodnocení léků na roztroušenou sklerózu – zapojení pacientů do klinických studií

 

Pacienti mají v rámci vývoje nových léčebných postupů možnost zapojit se do klinických hodnocení (studií). V ČR se každoročně zapojí do klinických hodnocení (studií) tisíce nových pacientů. Pacienta léčba v rámci studie samozřejmě nic nestojí. Hradí ji vždy její zadavatel. Léčba tak nezatěžuje ani rozpočet zdravotní pojišťovny pacienta.

 

Bližší informace o probíhajících klinických hodnoceních (studiích) mohou pacienti získat v online poradně na webových stránkách Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Jde o bezplatnou online poradnu, která je určená pro pacienty a jejich rodinné příslušníky, kteří trpí onemocněním a zároveň by byli ochotni se účastnit probíhajících klinických hodnocení. Jejím cílem je zajistit přehled probíhajících klinických hodnocení u konkrétních onemocnění na území České republiky, do kterých se pacienti mohou zapojit a podpořit tak výzkum inovativní léčby v České republice.

 

Co je klinické hodnocení?

Klinické hodnocení (klinické studie) následuje po úspěšném preklinickém testování léčiv a jejich schválení nezávislými regulátory. Na všechna probíhající klinická hodnocení dohlížejí: Evropská léková agentura, Státní ústav pro kontrolu léčiv a příslušné Etické komise. Klinická hodnocení léčiv probíhají v několika na sebe navazujících fázích.

 

V první fázi se zjišťuje, zda je kandidátní lék bezpečný a v jakých dávkách jej organismus toleruje. Této fáze se účastní malá skupina zdravých dobrovolníků. Ve druhé fázi se prokazují zejména léčebné účinky kandidátního léku. Ve třetí fázi se účinnost, bezpečnost a dávkování ověřují na stovkách až tisících dobrovolníků. Ve čtvrté fázi probíhá dlouhodobé sledování po registraci a uvedení léčivého přípravku na trh.

Projde-li kandidátní lék úspěšně třetí fází klinického hodnocení, předkládají se všechny výsledky testování k posouzení nezávislým regulačním autoritám a výsledkem je registrace hodnoceného léku.

Při registračním procesu se vždy posuzuje kvalita, účinnost a bezpečnost léku a to, zda je u něj příznivý poměr rizika a prospěšnosti. Posouzení se mnohdy účastní nadnárodní multioborové vědecké týmy.

 

 

Výtah z tiskové zprávy Sanofi CZ & SK ze dne 12.4.2021