Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Vážení čtenáři, přinášíme vám první ze série článků psychologa. Věříme, že se vám článek bude líbit a články budou vycházet pravidelně do konce roku. Tato série článků mohla vzniknout za podpory MZ.
Každý nemocný, který přichází k lékaři očekává, že lékař jeho nemoc nejen rozpozná, ale že ji bude účinně léčit, a nakonec ji vyléčí. Pokud se dozví, že se svým onemocněním bude žít až do konce života je zklamán a nastupuje celá řada psychických mechanizmů, kterými se pokouší tuto skutečnost zvládnout. První z nich je vytěsnění. To obnáší přesvědčování sebe sama, že vlastně o nic nejde, že se ho nemoc v celé své hrozbě ani netýká. “Schovávání hlavy do písku” však dlouho nevydrží, neboť příznaky nemoci jsou poslíčky neblahého faktu, že nemoc tu je stále. Následuje fáze racionalizace, která spočívá v hledání souvislostí, sbírání všemožných informací o nemoci a cílené pokusy o získání průběhu nemoci pod vlastní kontrolu. V této fázi se mnoho nemocných pokouší změnit svůj životní styl, svou životosprávu. Vše začíná velkými předsevzetími spojenými se zbavováním zlozvyků a navozením zdravého životního stylu. A člověk hledá další pomoc, zázračnou léčbu, která ho mávnutím kouzelného proutku zbaví všeho zlého. Lidé též pochybují o kompetenci svých lékařů, hledají nové, věhlasnější či zkušenější lékaře a někdy se nevyhýbají ani samozvaným léčitelům.
Dlouhodobé více či méně neúspěšné pokusy o osedlání vlastní nemoci sebou přináší psychickou rozladu. Počáteční vztek je vystřídán sebelítostí a cesta hledání naděje se zdá trnitější. Navíc se často přidružují sociální problémy v souvislosti s psychickou labilitou a snížením výkonu. Člověk není to, co byl dřív.
Přehodnocování vlastního života je signálem adaptace na přijmutí nemoci. To, že člověk přijme svou nemoc však neznamená, že se s ní smíří. Přijmutí své nemoci je pouze proces, ke kterému zákonitě musí dojít, protože nemocnému nic jiného nezbývá.
Je třeba s nemocí žít. Žít tak, aby kvalita života byla co nejméně narušena.
Je třeba se vyrovnat s tím, že řízení vlastního osudu je ovlivněno nemocí. Do života už vždy budou patřit návštěvy lékařů, vyšetření a léky.
Je třeba se vyrovnat s tím, že vykonávání některých aktivit je nemocí zcela nebo částečně znemožněno. S touto skutečností se často pojí pochybnosti o sobě samých, o změně své hodnoty a strach, jak na to okolí zareaguje. Pomoc zkušeného psychologa je zde na místě. Ten může vest nemocného k nalezení hodnoty uvnitř sebe a k vidění svých vztahů v zářivějším světle.
Nejtěžší je však přijmout fakt, že nemoc může udeřit kdykoliv. Navzdory, anebo právě kvůli, tomuto ortelu si nemocný uvědomí hodnotu času. Naučí se rozlišovat důležité od méně důležitého a prožívat svůj život právě teď. Platón řekl, že štěstí se neprožívá, že se na něj vzpomíná. Nemocní RES, kteří bojují o kvalitní, plnohodnotný život, mají dar poznání žít život plnými doušky právě přítomností.
Co můžete udělat:
Co můžete udělat ihned:
Doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.
laurajanackova@seznam.cz
Mgr. Ing. Felix Sebastian Ratzenbeck, MSc.