“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Barevný svět Roskařů
28
Barevný svět Roskařů
29
Barevný svět Roskařů
30
Barevný svět Roskařů
1
Barevný svět Roskařů
2
Barevný svět Roskařů
3
PonoRoska - pro lidi s roztroušenou sklerózou noříme se do Malše!
Barevný svět Roskařů
4
Barevný svět Roskařů
5
Barevný svět Roskařů
6
Ergoterapie, arteterapie - výroba svícnů a vánočních ozdob - Roska Praha
Barevný svět Roskařů
7
Barevný svět Roskařů
8
Barevný svět Roskařů
9
Barevný svět Roskařů
10
Barevný svět Roskařů
11
Roska Česká Lípa vás zve vánoční besídku
Barevný svět Roskařů
12
Barevný svět Roskařů
13
Ergoterapie, arteterapie - výroba svícnů a vánočních ozdob - Roska Praha
Barevný svět Roskařů
14
Barevný svět Roskařů
15
Barevný svět Roskařů
16
Barevný svět Roskařů
17
Barevný svět Roskařů
18
Barevný svět Roskařů
19
Barevný svět Roskařů
20
Barevný svět Roskařů
21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Imunita v ohrožení, SOS pro nemocné RES

Imunita v ohrožení, SOS pro nemocné RESPřinášíme vám další článek ze série článků psychologa. V tomto článku se docentka Janáčková s názvem Imunita v ohrožení věnuje práci se stresem a přináší také konkrétní tipy.

Imunita v ohrožení, SOS pro nemocné RES

Moderní doba téměř zlikvidovala pozitivní poslání stresu a učinila z něj zabijáka současné společnosti. Stres v běžném životě nelze zcela vyřadit, ale přesto existuje několik základních způsobů, jak ho dostat alespoň částečně pod kontrolu a posílit obranyschopnost organismu.

Na nemocné RES jsou denně kladeny vysoké nároky. V době, kdy mají svou nemoc více či méně pod kontrolou – v době remise, se snaží naplnit pracovní i rodinné úkoly, nezapomínat na osobní cíle, a vše zvládnout ke všeobecné spokojenosti. Okolí, a někdy i oni sami, zapomínají na skrytou, číhající nemoc. Zdají se přece tak zdraví a schopní. Doba zaměřená na výkon tak bez okolků nastoluje diktát požadavků, a „zdravý nemocný“ sobě laťku s nápisem „MUSÍM“.   Navzdory prvnímu pohledu by člověk s eReSkouměl více než kdy jindy, myslet na své možnosti a nečerpat ze svých rezerv. Oslabení imunitního systému tělesným vyčerpáním, táhlými stresy a nepohodou, výrazně zvyšuje riziko zdravotních problémů, včetně nástupu nové ataky nemoci.  Přetížení z balancování mezi pracovním a osobním životem je nejednou příčinou volání o pomoc:“ SOS“. Okolí však mnohdy neslyší či nechce slyšet, přesto je pomoc blízko. Blíž, než si člověk dokážete představit. Vy sami jste jediní, kteří vládnete kouzlem ZMĚNY.  Změny, která je obsažená v samotném zvolání SOS.

Písmeno S ze slova SOS vyjadřuje záchranu ve sportu. Tělesná aktivita představuje nejpřirozenější způsob tlumení stresové reakce. Pravidelné sportování příznivě ovlivňuje srdeční činnost, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje tvorbu endorfinů, uvolňuje svalstvo, napomáhá k přenosu kyslíku do všech buněk, přispívá k vylučování toxických látek a celkově dodává pocit duševní pohody. Přetíženým lidem se doporučují aktivity, při kterých se kope, nebo bouchá. Účinně spálí přebytečnou energii a sníží napětí i vztek.

Písmeno O ze slova SOS vyjadřuje oddych. Vyvážení práce a času určeného k odpočinku je v praxi skoro nadlidský výkon a jisto jistě i další stresor. Určení osobních priorit pomáhá k vytvoření pravidelného denního řádu, který ulevuje.  Relaxace je jeho nedílnou součástí. Postupů a způsobů její realizace je mnoho, ale účinnost je individuální. Někdo rád koníčky, jiný je rád na koni atd. Lelkování, mrcasení, okounění, zevlování se samozřejmě také počítá.  Všem společný jenejprostší způsob odpočinku – spánek. Ten zabezpečuje fyzickou i psychickou pohodu. Dospělý člověk by měl spát 7-9 hodin denně dle individuální dispozice. Aby byl spánek kvalitní doporučuje se uklidňující čajový rituál před spaním, pravidelná hodina uléhání ve vyvětrané místnosti bez světelného smogu, televize a klidný myšlenkový souhrn pozitiv a radostí, které člověk ten den zažil. Myšlenkové kino před spaním může obsahovat také prvky vizualizace ve formě krásných fantazijních představ.                                             

Poslední písmeno S ze slova SOS znamená lék z nejúčinnějších, smích. Prudké stahy bránice způsobené smíchem zvyšují okysličování organismu, srdce pracuje naplno, cévy se rozšiřují, což zlepšuje prokrvení všech orgánů. Je prokázané, že během smíchu klesá množství protizánětlivě působících složek imunity a koncentrace stresových hormonů. Snižuje se alergická reaktivita a rozšiřují se průdušky. Z hlasitých chechtavých zvuků hehehe, hihihi, hahaha, hohoho stoupá výdej energie o 10-20%, takže jak říká MUDr. Radkin Honzák během deseti minut huronského smíchu spálíme 160 kilojoulů, což může být pro nejednu ženu či muže potěšující zjištění. V psychologické rovině smích způsobuje radost, snižuje úzkost, zlepšuje paměť i náladu, posiluje odolnost, zlepšuje vztahy, zvyšuje atraktivitu, pomáhá řešit konflikty a upevňuje vazby mezi lidmi.

Volání SOS však obsahuje i další neméně příjemnou„medicínku“. Písmeno S také může znamenat-starostmi nezatěžovat, O-obdiv stále, S- sex, kdy se zachce.  A to je i naše osobní ordinace pro vás.????. 

Co můžete udělat:

  • Určete si hranice slova MUSÍM a učte se říkatNE.
  • Nepřemáhejte se, poslouchejte signály svého těla a na únavu odpovězte odpočinkem.
  • Určete si priority a dejte svému životu řád.
  • Smějme se z plných plic kdykoliv je to možné. Vyhledávejme k tomu příležitosti s přáteli, s knihou v ruce, při vybraných filmech, v divadle atd.

Co můžete udělat ihned: 

  • Vyjděte si na procházku, podnikněte výlet, zajděte s přáteli na večeři, s partnerkou či manželem se podívejte na rozkvetlý strom v parku, všimněte si, že svítí slunce, na cestě je po ránu rosa atd. Vše se počítá.
  • Pohlaďte partnera a pomazlete pejska, kočičku či jiné přítulné zvířátko.
  • Na chvíli jen tak spočiňte a vnímejte tady a teď.

 

Doc. PhDr. Dr.phil. Laura Janáčková, CSc.

laurajanackova@seznam.cz

Mgr. Ing. Felix Sebastian Ratzenbeck, MSc.

aaaa.png