“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Roska Praha vás zve na ergoterapie
28
Roska Praha vás zve na ergoterapie
29
Roska Praha vás zve na ergoterapie
30 31
PŘIPOMÍNKA - 22. NÁRODNÍ KONFERENCI „MÍSTO PRO KVALITNÍ ŽIVOT S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU“
1 2
3 4 5
Pozvánka - Roska Kroměříž vás zve akci ,,Rozsviťme Česko"
6 7 8 9
10 11 12
Roska Praha vás zve na arteterapii
13 14 15 16
17 18 19
Roska Liberec vás zve na ,,Rozsvítíme ČR"
Aktivní přístup pacienta k léčbě RS
20 21 22 23
24 25 26
Roska Praha vás zve na arteterapii
Aktivní přístup pacienta k léčbě RS
27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Zákonné změny pro OZP od prosince 2022

Zákonné změny pro OZP od prosince 2022Od prosince 2022 začnou platit zákonné změny, které ocení osoby se zdravotním znevýhodněním.

Tzv. balíček se týká více oblastí. V první řadě je to zvýšení příspěvku na mobilitu, kde se navíc bude zohledňovat jeho speciální výši pro ty, kdo využívají například domácí plicní ventilaci a tím jsou u nich výrazně vyšší náklady na energie. Od prosince budou mít klienti také možnost čerpat více financí na pořízení zvláštních pomůcek. Pomoc státu bude významnější také v případě úmrtí nenarozeného dítěte.

Dále byl od října tohoto roku navýšen příspěvku na zdravotní diety. Nárok na něj mají lidé v hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí

příspěvek na mobilitu

Příspěvek na mobilitu v současné době pobírá přibližně 260 tisíc lidí. Jeho výše vzroste ze současných 550 Kč na 900 Kč měsíčně. Příspěvek bude zvýšen automaticky, není třeba o tuto změnu žádat. Ke změně dojde letos v měsíci prosinec, za který bude pobírajícím poprvé vyplacena zvýšená částka.

Pro ty, kteří využívají zdravotnické prostředky pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo plicní umělou ventilaci, se příspěvek na mobilitu zvýší na 2 900 korun. Tato částka bude vyplácena poprvé za prosinec, tedy v lednu 2023.

Zvýšení příspěvku na zvláštní pomůcku: zdvihací/zvedací plošiny

Jelikož ceny na trhu rostou ve všech oblastech, bylo nutné zvýšit i maximální příspěvek na pořízení svislé zdvihací nebo šikmé zvedací plošiny. Místo stávajících 400 tisíc korun bude moci žadatel získat 500 tisíc korun. Tato pomůcka je velmi důležitá pro lidi, kteří mají významné postižení pohybového aparátu a chtějí zůstat ve svém domácím prostředí.

Ročně příspěvek dostává zhruba 350 lidí. Výše všech vyplacených příspěvků za 60 kalendářních měsíců zůstává beze změny a nadále činí 800 tisíc korun.

Podpora rodičů při úmrtí miminka

Mění se také pravidla pro přiznání dávky otcovské. Nově na ni budou mít nárok oba rodiče, pokud se jejich dítě narodí mrtvé nebo zemře v šestinedělí. V této nelehké situaci potřebují rodiče čas na vyrovnání se s úmrtím dítěte.

Doposud mohly čerpat dovolenou pouze matky. Nyní bude mít i zaměstnavatel otce povinnost uvolnit svého zaměstnance, který se vyrovnává s touto těžkou životní událostí.

Stejně tak se rozšíří poskytování pohřebného i na dítě, které se narodí již mrtvé.

Zjednodušení administrativy

Balíček opatření umožní žadatelům o příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a o průkaz OZP usnadněnéí ve správním řízení. Doposud byl žadatel povinen jako podklady pro rozhodnutí předkládat originály listin, nově budou stačit pouze fotokopie potřebných dokumentů.

 

Ing. Jaroslava Brhlíková, sociální poradkyně Unie ROSKA - česká MS společnost, z. s. za použití materiálu z www.helpnet.cz