“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30
Procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formou
31 1 2 3
4
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
5
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
6
Ergoterapie, arteterapie - ozdobné šňůrky na brýle - Roska Praha
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
Roska Hradec Králové Vás zve na přednášku
7
Roska Žďár nad Sázavou vás zve společně s UNIÍ ROSKA na výstavu ,,Roztroušená krása"
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
8 9
Roska Liberec vás zve na akci Trousíme se na Ještěd.
10
11 12 13 14 15
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
16
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
17
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Informace pro pečující > O možnostech sociálních příspěvků a dávek

O možnostech sociálních příspěvků a dávek



Pokud zahajujete péči o blízkého, nezapomínejte, že nikdo nepečuje dokonale a myslete také na sebe a svou psychohygienu. Zapojte do pečování všechny, kdo vám mohou v náročné situaci pomoci.

Pokud se chystáte čerpat dlouhodobé ošetřovné, musí vám jej vystavit již propouštějící lékař v nemocnici! Při dlouhodobém ošetřovném (90 dnů) dochází k ochraně vašeho pracovního místa.

Nezapomeňte o nastalé situaci informovat včas svého zaměstnavatele, živnostenský úřad apod. Sociální pracovníci ve zdravotnických zařízeních během hospitalizace vašeho blízkého by vám měli předat také potřebné informace o tom, kam se máte dál obrátit o pomoc, nebo kde vyhledat některou z neziskových či pacientských organizací, které zpravidla poskytují poradenství přímo z dané oblasti a mohou vám pomoci vyhledat další informace a podporu.

O dlouhodobé ošetřovné (také třeba o invalidní důchod ID) žádáte na ČSSZ (na jejich webu najdete přehledné informace k dlouhodobému ošetřovnému včetně kalkulačky,

https://www.cssz.cz/web/cz/dlouhodobe-osetrovne).

Zde působí také Lékařská posudková služba (LPS), která posuzuje stav nemocného i případné následné přiznání Příspěvku na péči na základě lékařských zpráv a názorů lékařů.

Informujte se na sociálním odboru vaší obce či nejbližšího města sociálního pracovníka (sociální odbor obecního úřadu, odbor sociálních věcí - názvy se mohou lišit), jaký je vhodný další postup a na jaké příspěvky vám vzniká ve vaší situaci nárok.

Doporučujeme připravit si předem otázky, na které se chcete pracovníka zeptat. Na co můžete mít nárok přehledně dohledáte také zde https://socialnisystem.pirati.cz/davky/na-co-mam-narok/.

Vyžádejte si seznam dostupných služeb (asistenční služby, denní stacionáře aj.), nebo je prostřednictvím Registru poskytovatelů sociálních služeb můžete vyhledat sami (http://iregistr.mpsv.cz/).

Pokud potřebujete úpravy domácího prostředí, kompenzační pomůcky atd., informujte se, zda můžete žádat o příspěvek na takovou úpravu či pomůcku.

Někdy se mohou hodit také kontakty, kam se můžete obrátit o pomoc v akutní situaci např. https://cerebrum2007.cz/ nebo https://www.pecujdoma.cz/.

Na základě lékařských zpráv o zdravotním stavu vašeho blízkého, který není zcela soběstačný a vyžaduje vaši dlouhodobou péči, můžete žádat o tzv. příspěvek na péči.

O podporu z důvodu nepříznivého zdravotního stavu, postižení či dlouhodobé nemoci těm, kteří péči potřebují i těm, kteří pečují, můžete žádat na Úřadu práce - Sociální odbor, stejně jako o další informace.

Můžete se také registrovat jako pečující osoba (stát v tom případě hradí za pečujícího sociální a zdravotní pojištění, od II.stupně invalidity). Žádost ale neodkládejte, proces vyřízení může trvat půl roku až rok. Pokud bude vaše žádost zamítnuta, nebojte se odvolat, obraťte se na někoho, kdo vám s odvoláním pomůže.

Zaštítit vás může také některá z pomáhajících organizací. Příspěvek se většinou ustavuje na 1-2 roky.

Velmi důležité pro přiznání příspěvku na péči jsou lékařské zprávy a posudky specialistů z vyšetření, které si vyžádá a shromažďuje praktický lékař pacienta. (Doporučujeme tvořit si vlastní kopie a vést si lékařskou dokumentaci).