“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Roska Praha vás zve na ergoterapie
28
Roska Praha vás zve na ergoterapie
29
Roska Praha vás zve na ergoterapie
30 31
PŘIPOMÍNKA - 22. NÁRODNÍ KONFERENCI „MÍSTO PRO KVALITNÍ ŽIVOT S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU“
1 2
3 4 5
Pozvánka - Roska Kroměříž vás zve akci ,,Rozsviťme Česko"
6 7 8 9
10 11 12
Roska Praha vás zve na arteterapii
13 14 15 16
17 18 19
Roska Liberec vás zve na ,,Rozsvítíme ČR"
Aktivní přístup pacienta k léčbě RS
20 21 22 23
24 25 26
Roska Praha vás zve na arteterapii
Aktivní přístup pacienta k léčbě RS
27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > O nemoci > Léky a novinky v léčbě > Novinky v léčbě roztroušené sklerózy

Novinky v léčbě roztroušené sklerózyRoztroušená skleróza (RS) se řadí mezi onemocnění, kde v posledních dvou dekádách dochází k pravidelným změnám v možnostech léčby. Nové jsou nejen vlastní léky, které můžeme pacientům nabídnout, ale i léčebné postupy, které umožňují zahájení účinnější léčby hned na počátku onemocnění. Výjimkou nebyl ani poslední rok. Nejdůležitější změny, které přinesl, shrnuje následující text.

Kesimpta

Jedná se novou humánní monoklonální protilátku (účinná látka ofatumumab), která se aplikuje podkožně pomocí aplikátoru 1x měsíčně (výjimkou je zahájení léčby, kdy první 3 injekce jsou aplikovány v týdenních intervalech). Kesimpta patří mezi léky s vysokou účinností a pacienty je velmi dobře tolerována. Při první aplikaci se často objevuje únava, zvýšená teplota nebo bolesti kloubů. Intenzita těchto příznaků ale výrazně klesá při dalších aplikacích. Kesimpta je určena pro pacienty s relaps remitentní formou RS. Lék si po zaučení aplikuje pacient sám doma. Mechanismem účinku je Kesimpta velmi blízká Ocrevu (účinná látka okrelizumab), což je již v léčbě relaps remitentní i primárně progresivní RS delší dobu užívaný infúzní lék.

Časná léčba vysoce účinnými léky

Právě Kesimpta a Ocrevus jsou léky řazené do skupiny vysoce účinných preparátů, kterými v současnosti můžeme u části pacientů zahájit léčbu ihned po stanovení diagnózy relaps remitentní RS. Podmínkou, kterou je třeba naplnit, je rizikový nález na magnetické rezonanci. Nález ložisek na některých místech v mozku je totiž spojený s horší prognózou onemocnění a opravňuje nás k časnějšímu užití vysoce účinných léků. Před zahájením léčby Kesimptou nebo Ocrevem je třeba provést specifické krevní odběry, jejichž cílem je vyloučit skrytou infekci nebo poruchu imunity.

Fampyra

Fampyra je lék, který je již několik let schválen pro symptomatickou léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou. Do roku 2022 nebyl hrazen z veřejného zdravotního pojištění. To se ale změnilo, a tak lék můžeme pacientům s RS při splnění úhradových kritérií nabídnout. Podmínkou je určitý stupeň postižení chůze (definován je pomocí škály EDSS) a následně doložení zlepšení rychlosti chůze a subjektivního vnímání obtíží souvisejících s chůzí (pomoci dotazníku, ve kterém je série otázek zaměřených právě na chůzi). Efekt léku spočívá ve zlepšení chůze a pozitivně na něj reaguje přibližně 40% pacientů.

Mayzent

Mayzent je prvním lékem určeným pro pacienty se sekundárně progresivní RS. Základním rysem sekundárně progresivní RS je postupné horšení neurologického deficitu, které navazuje na období relaps remitentní RS. Pro indikaci léčby Mayzentem je ale vyjma zmíněné postupné progrese nutná i aktivita onemocnění definovaná relapsem nebo nálezem na magnetické rezonanci. Lék se užívá ve formě tablety jednou denně.  

Ponvory, Zeposia

Jedná se o novou léčbu pacientů s relaps remitentní RS. Oba léky se užívají ve formě tablety jedenkrát denně. Léky je možné užívat u nově diagnostikovaných pacientů nebo u pacientů, u kterých je pro vedlejší účinky plynoucí např. z dlouholeté injekční léčby nutné změnit léčbu. Před zahájením léčby je vyjma běžných krevních odběrů nutné vyšetření EKG, odběr protilátek proti planým neštovicím a oční vyšetření.

Klinický výzkum

Celosvětově probíhá nadále řada studií s novými léčivy, která jsou zaměřeny na jednotlivé subvarianty roztroušené sklerózy. Největší skupinou současně zkoumaných léků jsou tzv. inhibitory Brutonovy tyrosinkinázy (iBTK). Jedná se tablety, které se užívají jednou nebo dvakrát denně. Léky jsou dobře tolerovány. Při zahájení léčby je nutné častější sledování jaterních testů. U iBTK se předpokládá, že by mohly působit na buňky imunitního systému více cíleně než v současnosti dostupné léky.

 

MUDr. Radek Ampapa,

lékař MS centra Nemocnice Jihlava, příspěvková organizace

11.2.2023