“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24
Roska Praha vás zve
25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > O nás > Napsali o nás > Do Nymburka míří první Roskiáda

Do Nymburka míří první RoskiádaČlánek ve středočeském vydání týdeníku 5+2

Eva Jarošová

Nymburk – Více než osm desítek lidí s roztroušenou sklerózou zamíří o příštím víkendu do nymburského sportovního centra. Koná se tam první ročník sportovních her pro lidi právě s touto diagnózou. Podle názvu diagnózy dali pořadatelé hrám název Roskiáda. "Pohyb je pro „roskaře“ velmi důležitý. Skladba disciplín by měla vyhovovat všem podle jejich zdravotního stavu a pohyblivosti. Kromě pohybu je cílem akce zprostředkovat setkání roskařů z celé republiky a sdílení společných zážitků," uvedla Kamila Neplechová, která je již tři roky předsedkyní výkonné rady Unie Roska. Právě tato organizace je pořadatelem akce. Nymburský areál je pro podobnou akci ideální a i když ještě neproběhl první ročník, už plánují termín pro druhý, aby si vše stihli zarezervovat.

Na celý víkend je připravený sportovní i kulturní program, například divadelní představení poděbradských divadelníků ze souboru Jiří. Hned v pátek 15. září přijede účastníky pozdravit vicepremiér České republiky Pavel Bělobrádek, který sám touto nemocí trpí. Podle Kamily Neplechové se v posledních letech zvýšilo povědomí široké veřejnosti o této nemoci a jedním z důvodů je právě to, že známé osobnosti s touto diagnózou o své nemoci otevřeně hovoří. Přispívají tak k osvětě a odstranění některých předsudků. „Situace je lepší než třeba před deseti lety. Nejčastějším předsudkem je domněnka, že tuto nemoc mohou dostat jen staří lidé a souvisí se zapomínáním,“ podotkla Kamila Neplechová a doplnila, že druhým nejrozšířenější předsudek je mezi lidmi, kteří vědí, co je to za nemoc. Mají ale informace z minulých dob a domnívají se, že tato diagnóza znamená jistotu invalidního vozíku. „To byla pravda před třiceti lety. Dnes je nová léčba a ve většině případů se nově diagnostikovaní lidé nemusejí obávat, že takto skončí,“ upozornila Neplechová.

V sobotu 16. září začne samotné sportovní klání. Pacienti s roztroušenou sklerózou budou soutěžit v disciplínách podle svých zdravotních a pohybových možností. Připraven je stolní tenis, plavání, vrh koulí, hod na koš, kop na branku, střelba hokejkou, boccia a další.

S výběrem disciplín se inspirovali u Parkinsoniády, což jsou sportovní hry parkinsoniků. Ty v uplynulých deseti letech pořádalo sdružení Parkinson Slovácko. „Jejich hry končí a my od nich pomyslně přebereme štafetu. Naši členové se těchto her v minulosti účastnili a i my v budoucnu chceme nabídnout možnost účasti lidem s Parkinsonovou chorobou – až se hry zaběhnou,“ podotkla Kamila Neplechová. Zúčastnit se letos mohou nejen členové sdružení, ale všichni pacienti s roztroušenou sklerózou. Zájem o akci předčil očekávání pořadatelů. Do budoucna věří, že počet účastníků ještě poroste. „Myslím, že bychom mohli dosáhnout podobného počtu účastníků, jako měla Parkinsoniáda, což bylo naposledy 200. To je ale otázka ještě několika let,“ doufá Kamila Neplechová.

Unie Roska letos slaví výročí 25 let existence. Jejím posláním je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie Roska ve své činnosti navázala na spolky Roska, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků Roska. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích České republiky a má asi 1 600 členů. „Letos jsme měli celostátní rekondici v Luhačovicích, v květnu benefiční koncert v Praze, teď nás čeká Roskiáda a na podzim konference v Olomouci,“ vyjmenovala Kamila Neplechová některé akce, které organizují. Vydávají čtvrtletně časopis, ve kterém přinášejí informace o nemoci a věcí s ní spojených jak z domova, tak ze zahraničí. Pomáhají i pacientům, kteří se nově diagnózu dozvědí. S touto nemocí v naší republice žije mezi 16 a 20 tisíci lidí

Box:

Informace o roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není dosud známa. Při RS je poškozován ochranný myelin pokrývající nervová vlákna, což způsobuje poškození myelinového obalu i vláken samotných. Poškozená nervová vlákna poté přestávají správně přenášet signály v nervovém systému. To vede ke vzniku příznaků RS – např. ztrátě hybnosti dolních a horních končetin, inkontinenci, poruchám zraku, řeči, stability, k únavě apod. Poslední středu v květnu je Den roztroušené sklerózy.

Zdroj: www.roska.eu