“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Poradna sociální oblast > Dotaz: Jak se lze bránit proti zamítnutí žádosti o invalidní důchod?

Dotaz: Jak se lze bránit proti zamítnutí žádosti o invalidní důchod?



Dotaz:

Pacient je již 314 dní v pracovní neschopnosti. V prosinci mu byla zamítnuta žádost o invalidní důchod. Dle ustanovení § 27 ZNP může požádat o výplatu nemocenské i po uplynutí podpůrčí doby, což by samozřejmě udělat chtěl. Pracuje jako dělník v kovovýrobě, svoji práci dále vykonávat nemůže. Zaměstnavatel pro něj jiné místo nemá. On sám se vůbec necítí na to, že by mohl pracovat.

Praktická lékařka dostala od ČSSZ pokyn, aby ho k 1.3. uschopnila.

  • Jak se lze bránit proti zamítnutí žádosti o invalidní důchod?
  • Co je potřeba k žádosti o výplatu nemocenské i po uplynutí podpůrčí doby?
  • Źádost podává sám pacient, co musí přiložit.
  • Pomohl by v tomto případě názor jiného lékaře?
  • Co mu zbývá v případě, že skutečně bude 1.3. uschopněn?

Odpověď:

  • Proti rozhodnutí o ID je možné podat do 30 dnů od jeho doručení námitku - buď na OSSZ - námitkovém oddělení, nebo přímo na ČSSZ. V tomto případě to tedy není již časově aktuální.

V tuto chvíli má ale klient samozřejmě možnost si o ID znovu požádat, pokud má např. k dispozici nové lékařské zprávy apod., které by mohly mít na rozhodnutí vliv.

  • ŽÁDOST O VÝPLATU NEMOCENSKÉHO PO UPLYNUTÍ PODPŮRČÍ DOBY se podává na OSSZ, je možné podat ji i elektronicky. Pokud má ale již prakt. lékařka pokyn k uschopnění, pravděpodobně to nebude příliš smysluplné. Lékař jí podpoří zejména tehdy, kdy se očekává, že pacient je sice stále nemocný, ale v dalším období očekává zlepšení do té míry, že bude moci zpátky do pracovního procesu (nebo se přiznává ID). Žádost bude poté posuzovat posudkový lékař. Podpůrčí doba může být prodloužena jednorázově o  3 měsíce (celkově max. až o 350 dnů). 
  • Zda by měl vliv názor jiného lékaře nedokážu posoudit, myslím, že u RS by to tak být nemělo. 

Každopádně:

Pokud si je klient jistý, že současnou pracovní pozici již vykonávat nemůže a pravděpodobně ani nebude moci, platí, že dlouhodobé pozbytí pracovní způsobilosti (bez vyhlídky nápravy), je bohužel jednou ze zákonných možností, kdy může zaměstnavatel dát výpověď - oproti povinnosti převedení zaměstnance na jinou práci v případě sice dlouhodobé, ale ne trvalé ztrátě způsobilosti.

§ 41

Převedení na jinou práci

(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,

  1. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

Výpověď daná zaměstnavatelem

§ 52

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

  1. ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  2. přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
  3. stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
  4. nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
  5. pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost,

Je možné zkusit znovu požádat o ID (ale nemyslím, že uspěje se stejným zdravotním stavem, pokud nedojde k nějaké progresi, popř. přidání nějaké další diagnózy).

Pokud neuspěje ať si hned na OSSZ místo ID požádá o statut Osoby zdravotně znevýhodněné - ta sice nepřináší žádný finanční zisk, ale osoba díky němu získává výhodnější postavení na trhu práce - viz Osoba zdravotně znevýhodněná a Zaměstnání osob se zdravotním postižením, které jsem posílala. Má možnost využít např. pracovní rehabilitaci od ÚP, a jeho zaměstnavatel podpory státu.

Ing. Jaroslava Brhlíková, DiS.