“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 1 2
POZVÁNKA Zveme Vás na procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formo
3 4 5 6
7 8 9
POZVÁNKA Beseda TRENDY V LÉČBĚ ROZTROUŠENÉ SKLERÓZY
Dovolujeme si Vás pozvat na výrobu polštářků
10 11 12
Česko-polské setkání
13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Roska Praha vás zve na procvičování paměti a kognitivních funkcí
31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Poradna sociální oblast > Kdo a za jakých podmínek může indikovat nárok na cestovní náhrady za dopravu k lékaři?

Kdo a za jakých podmínek může indikovat nárok na cestovní náhrady za dopravu k lékaři?



Náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem

Podmínky pro indikaci zdravotního transportu vychází z § 36 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, a vyhlášky Ministerstva zdravotnictví ČR č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.

O jaké cestovní náhrady je možné žádat?

 

Cestovné pacientů slouží k úhradě nákladů spojených s cestou soukromým vozidlem v souvislosti s cestou za hrazenou zdravotní službou – na lékařské zákroky, ozdravné či lázeňské pobyty, terapie, dialýzy, rehabilitace apod.

 

Kdo a za jakých podmínek může indikovat nárok na cestovní náhrady za dopravu k lékaři?

 

O nároku na cestovné pacientů rozhoduje ošetřující lékař (praktický lékař nebo specialista), který zná aktuální zdravotní stav pacienta. Nárok vzniká v případech, kdy zdravotní stav pacienta neumožňuje přepravu běžným způsobem bez použití zdravotnické dopravní služby a ošetřující lékař souhlasí s přepravou osobním vozidlem. Řidičem ovšem nesmí být samotný pacient!

Příklady indikace:

  • pacienti s onkologickou léčbou, která vyvolává nežádoucí účinky
  • pacienti s chronickým onemocněním ledvin podstupující hemodialýzu
  • pacienti s diagnózami výrazně omezujícími jejich mobilitu

 

Výše náhrad

Přepravu hradí zdravotní pojišťovna ve výši odpovídající vzdálenosti nejbližšího smluvního poskytovatele, který je schopen požadovanou péči poskytnout. Proplácí se pouze počet ujetých kilometrů za nejkratší cestu z místa výjezdu do místa určení. Výše úhrady je stanovena dle aktuální sazby za km v okamžiku uskutečnění cesty do zdravotnického zařízení.

Úhrada pro přepravu pacienta soukromým vozidlem v roce 2022 je stanovena ve výši Kč 6,93/km pro jízdy, které byly uskutečněny po 1. 1. 2022.

 

Kde získat potřebný tiskopis a jaké jsou jeho náležitosti?

 

Povinností ošetřujícího/indikujícího lékaře je mít tiskopis Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem k dispozici. Doklad je stejný pro všechny zdravotní pojišťovny. Řádným vyplněním a potvrzením tiskopisu lékař indikuje tento druh dopravy. Na tiskopisu vždy musí být vyplněna kolonka „Důvod k transportu“. Zde je nutné uvést zdravotní zdůvodnění pro úhradu přepravy (vyjádření typu „vyšetření“ apod. nelze považovat za zdůvodnění).

Jeden tiskopis je určen vždy jen pro cesty k jednomu poskytovateli zdravotních služeb, max. 10 cest.

Druhá strana dokladu slouží k evidenci návštěv pacienta na odborném ošetření/vyšetření. Poskytující lékař potvrdí vždy datum návštěvy pacienta. V případě, kdy není indikace pro cestu zpět, doplní poskytující lékař v místě razítka „ZPĚT NE“. Může nastat situace, že bude nutný transport sanitou, pak se vyznačí „ZPĚT SANITA“. Pokud cílový poskytovatel zdravotních služeb odmítl z jakéhokoliv důvodu potvrdit návštěvu pacienta, nárok na proplacení cestovních nákladů ZANIKÁ.

 

Do kdy lze o náhradu cestovních nákladů požádat?

 

Na náhradu cestovních nákladů se vztahuje obecná tříletá promlčecí lhůta dle ustanovení § 629 občanského zákoníku a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. Po uplynutí promlčecí lhůty nebude náhrada pacientovi proplacena.