Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Letošní ročník Maratonu s roztroušenou sklerózou byl výjimečný nejen tím, že byl jubilejní, desátý, ale také svým provedením, které odpovídalo dnešním okleštěným možnostem společných aktivit. Podtitul letošního ročníku „covidu navzdory“ ale vystihuje, že pevné odhodlání vytrvat nad nepřízní osudu může zvítězit. Takže ačkoli primární myšlenka akce, tedy vzájemná podpora pacientů a jejich blízkých při maratonském tělocviku nemohla být naplněna osobním setkáním, přece jen se podařilo připravit několik příležitostí, jak si dát do těla a zdravě si zacvičit.
Tou první byl „předmarskovský“ projekt Seven Summits“, což je v českém překladu „Koruna planety“ tvořená nejvyššími vrcholy všech světadílů. Jen málo Čechů k dnešnímu dni pokořilo všech těchto 7 hor. Každý z nás má jiné limity a možnosti, ale odvahou a vytrvalostí horolezců se můžeme inspirovat všichni. Nadační fond Impuls, který každoročně organizuje v březnu cvičební maratón s roztroušenou sklerózou MaRS vytvořil pro letošní rok krokovací soutěž, kdy po 7 týdnů bylo pro každého úkolem za týden ujít vzdálenost odpovídající nadmořské výšce jednoho z těchto vrcholů. Do této soutěže se zapojilo přes 150 účastníků. Vyvrcholením této aktivity, která má podporovat pravidelný pohyb u lidí s roztroušenou sklerózou byla výzva „Osmý vrchol koruny planety“. Ta spočívala ve zdolání hory, kopce či kopečku, který si mohl vybrat každý ve svém okolí podle svých možností. Den výstupu byl stanoven na první jarní den, den maratonu, 20. března.
Možnost si zacvičit doma přinesla sada videí, které NF Impuls sdílel na Youtube, a že jich bylo dost, bylo možné s nimi zacvičit opravdový 24hodinový Maraton.
Do těchto aktivit se zapojilo několik Rosek, které prostřednictvím svých členů našlapali desetitisíce kroků a ušli společně přes 100 km. V jednotlivých městech probíhal program různě. Mnoho účastníků se zapojilo do telefonické štafety, aby se alespoň tímto způsobem vzájemně podpořili a sdíleli své zážitky. Máme tu několik reportáží, co se kde událo.
Tady se taky sešli jen dva účastníci, ale zato si dali pořádnou túru. Vystoupali na kopec Damil v nadmořské výšce 369 m n.m. nad obcí Tetín u Berouna. Zde se nachází zřícenina hradu, který založili už Přemyslovci. Severskou chůzí zdolali 8 km okruh, takže dohromady ušlapali přes 20 tisíc kroků.
Většina brněnských účastníků si zvolila jako maratonský cíl výstup na pořádný kopec a pro kombinaci lesoparku, rozhledny a rozkvetlé jarní louky si zvolili Kamenný vrch. Vystoupali do nadmořské výšky 380 m n.m. Cesta to byla poměrně obtížná, ale ani lidé s hůlkami či berlemi se kopce nezalekli. I Hanka s chodítkem, která prokázala nejvíce odvahy a úsilí, došla aspoň do půlky kopce. Díky vzájemné pomoci se všichni dostali na prostorný plácek, kde si cestu pod vedením Blanky zpříjemnili smíchocviky. Po krátkém odpočinku vyšplhali až nahoru na koniklecovou louku, kde mohli v tento symbolický první jarní den obdivovat rozkvetlé koniklece velkokvěté. Poslední zbytky sněhu pomalu tály, celý den svítilo Slunce, a všichni vstoupili do letošního jara s pěkným zážitkem.
Tady se začalo ráno mediální publicitou – Věra poskytla rozhovor do ČRo České Budějovice. Poté ab-solvovala kruhové tréninky, které má Roska České Budějovice připravené na opravdu profesionální úrovni. V 10:30 přiletěla do Budějic pomyslná štafeta z Chomutova. Tam se začalo tou dobou na obloze vyjasňovat, ale na jihu Čech chumelilo jako o Vánocích. Následně putovala štafeta do Prahy. Přestože Budějovičtí mají za královnu jihočeských kopců Kleť, museli se v současných podmínkách spokojit s vycházkou v okolí. Místo Šumavy jim kulisu k výletu tvořila silueta JE Temelín. A nebyla to loudavá procházka, ale správně technicky provedená nordic walking chůze! 5 500 kroků bylo tak akorát. Tento celodenní maraton uzavřela jóga a cvičení podle Feldenkraisovy metody.
Maratonská výzva se dostala až za Lamanšský průplav. Ve dvou se podařilo místním turistům vystoupat na kopec Montpelier Hill s nadmořskou výškou 383 m n.m. Společně ušli 42 km, takže Maratón opravdu byl opravdu naplněn. Vrcholku se říká Hellfire Club dle názvu okultistického společenství z 18. století, které v pronajaté lovecké chatě na kopci v lesích nad městem pořádalo Satanistické rituály. Jejich symbolem byla černá kočka, jejíž duch v okolí straší. Na nás si ovšem nepřišla, procházka se parádně vydařila.
Helena s manželem zahájila maraton již v pátek cestou na vyhlídku u frýdeckého zámku. Rozmary jarního počasí se projevili také zde, v podhůří Beskyd. Vyrazili za sluníčka a po 5000 krocích se ocitli ve sněhové vánici, takže vyhlídky na město si neužili. Když dorazili domů, znovu vysvitlo Slunce. Do domácího cvičení u předtočených videí se nakonec zapojilo 31 sportovců, jak z řad členů, tak rodinných příslušníků. Pochvalovali si, jak jsou cvičení, tak akorát náročná a vhodná pro domácí podmínky. Ven vyrazila Renata, která šla z Dětmarovic na Něbrojův kopec s nadmořskou výškou 251 m n.m.
Hradec Králové
V Hradci bylo počasí příznivé, takže většina účastníků vyrazila na procházky. Dohromady ušli 62 km, k čemuž bylo zapotřebí skoro 40 000 kroků. Do domácího cvičení se zapojilo 19 účastníků, kteří spo-lečně odcvičili 4,5 hodiny.
Šárka s Jitkou navzdory počasí vyrazily na západní okraj města směrem na Kočičák a vystoupaly do nadmořské výšky 433 m n.m. Díky špatnému počasí potkali jen dva kolemjdoucí. Když jim bylo zima, sundaly kabáty a zacvičili si. To je příklad hodný následování!
Počasí odpovídalo poloze města. Vysočina, to jsou hory a přestože byl v sobotu první jarní den, do rána nasněžilo 7 cm a vydatně mrzlo. Jitka ani nevěřila, že někdo přijde, ale jihlavská Roska má aktivní a houževnaté členy, takže se jich sešlo víc než třicet. Vyšlápli si nahoru Sráznou ulici, která už názvem dává tušit, že vede do slušného kopce. Má převýšení 45 m a končí v nadmořské výšce 525 m n.m. Někteří si to vyšlápli i víc než jednou! Dohromady tedy překonali 2900 výškových metrů a ušli vzdálenost 32 km.
Naďa Nováková spolu s manželem zdolali haldu Emu, kopec příznačný pro tento region – tvoří ho miliony tun vytěžené hlušiny z ostravských dolů. Uvnitř je žhavá skoro jako sopka, neboť tam stále probíhají chemické procesy, které haldu ohřívají, díky čemuž roste na jejím povrchu teplomilná flóra. Má nadmořskou výšku 342 m n.m. a cesta tam a zpět byla dlouhá 4 km.