“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”
Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Praha hostila ve dnech 16. a 17. května výroční konferenci Evropské platformy pro roztroušenou sklerózu (EMSP), která se letos zaměřila na prevenci roztroušené sklerózy (RS) a příbuzných neuroimunitních onemocnění.
Akce přilákala lékařské odborníky, výzkumníky, zdravotníky a pacientské organizace z celé Evropy. Mezi účastníky nechyběli ani zástupci českého pacientského spolku UNIE ROSKA z různých okresů republiky, kteří měli výjimečnou příležitost nejen naslouchat těm nejlepším evropským odborníkům, ale díky simultánnímu tlumočení všech přednášek do češtiny plně porozumět prezentovaným informacím. Za Rosku Česká Lípa konferenci se zúčastnila M. Kupková, ing. S. Silná a Z. Doškářová .
Konference nabídla pestrý program zaměřený na včasnou diagnostiku, stárnutí s RS, preventivní přístupy, řízení komorbidit, roli životního stylu a také nové možnosti medicíny.
Úvodní přednášku přednesla Prof. Eva Kubala Havrdová / Univerzita Karlova/ která se zaměřila na adaptaci zdravotních systémů k včasné prevenci RS. Mezi hlavní řečníky patřily dále například : Dr. Andrea Stennett / Royal London Hospital/, která se věnovala diverzitě ve výzkumu a Dr. Stephanie Woschek , expertka na zdravý životní styl a řízení komorbidit.
Členové českého pacientského spolku ocenili, že i ty nejsložitější odborné prezentace byly díky simultánnímu tlumočení přístupné širšímu publiku – včetně lidí, kteří nemluví plynně anglicky.
„Bylo úžasné slyšet světové kapacity v oblasti RS a mít možnost ptát se na přednáškách, interaktivních workshopech a diskusních panelech na otázky, které se týkají přímo našeho každodenního života s nemocí. Tlumočení do češtiny nám umožnilo plně se zapojit,“ uvedla jedna z účastnic konference.
Z hlediska pacientů zazněl důležitý vzkaz- prevence musí být nedílnou součástí národní i evropské strategie v oblasti neurologických onemocnění. Diskutovalo se o důležitosti včasného záchytu prvních příznaků, podpory zdravého životního stylu, ale také o úloze psychické pohody a dostupnosti informací pro veřejnost.
Velké poděkování patří vedení UNIE ROSKA, jmenovitě paní ing. Jiřině Landové, která zajistila účast řady pacientů z českých pobočných spolků a zároveň se podílela organizačně na realizaci této odborné mezinárodní konference.
Ing. Stanislava Silná, ROSKA Česká Lípa