“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24
Roska Praha vás zve
25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Trousíme se po ČR

Trousíme se po ČRBrno

Kterak jsme se trousili na Špilberk

Rok 2021 se stal 1. ročníkem společného výšlapu na oblíbený kopec pod názvem Trousíme se po ČR. Je to celostátní projekt, v rámci kterého pořádají akce jednotlivé spolky v jejich místním regionu. Ve svém kraji vyberou lokalitu, která umožňuje pohodlný i sportovní výstup obohacený o doprovodné akce zaměřené na osvětu směřovanou k široké veřejnosti, neboť právě jí je akce určena.

Smyslem tohoto projektu je právě umožnit veřejnosti porozumět životu lidí s roztroušenou sklerózou (RS), kterým tato nemoc vnáší do života různá omezení, ale nemusí jim brát životní elán tato omezení překonávat. Větší míra porozumění zdravých nemocným, ať s jakoukoli chronickou, a tedy doživotní chorobou přispívá ke zlepšení mezilidských vztahů jak v rodině, tak na pracovišti. A porozumění je nezbytným předpokladem účelné vzájemné pomoci.

Město Brno má přímo ve svém středu horu, která je oblíbeným vycházkovým cílem Brňanů, a na které stojí i hrad. Okolí hradu tvoří park s lavičkami a altány a také několika vyhlídkami na město. Výstup byl odstartován v 9 hodin z Obilního trhu. Na startu obdrželi návštěvníci mapku cesty a tabulku pro řešení kvízu, který lemoval cestu vzhůru. Po cestě bylo vloženo stanoviště s fyzioterapeuty, kde byly k vyzkoušení různé kompenzační pomůcky, takže si účastníci mohli vyzkoušet slalom s berlemi nebo jízdu na kolečkovém křesle. Zdatnější si zacvičili s činkami. Také zde probíhal nácvik techniky správné chůze s holemi ať v roli kompenzačních pomůcek nebo sportovního náčiní. Jako trénink mozku byly zařazeny logické hry a proběhl i miniturnaj v 3IQ piškvorkách. Toto cílové stanoviště bylo umístěno u jezírka „Vodopády na Špilberku“. Všichni, kdo odevzdali vyplněný kvíz, si zde mohli vybrat drobný dárek z ergoterapeutické dílny pacientů s RS a obdrželi pamětní list. Program obohatila i módní přehlídka Sabby, sdružení aktivních babiček a dědečků, která se nesla ve jménu blížícího se jara. Navzdory věku se manekýnky za zvuku hudby vlnily, jako by jim stále bylo dvacet.

Kromě brněnských účastníků přijelo několik výprav z dalších Rosek. Hosté a kamarádi ze Vsetína, Jihlavy nebo Kyjova obohatily naše řady a tak se celkový počet účastníků vyšplhal až k devadesátce. Počasí nám dopoledne nepřálo, květnové deště zaplavily i sobotu 22. května. Kolem 11 hodiny se ale vyčasilo a poledne jsme si již užili pod jasnou oblohou. Účastníci tak prokázali odvahu se postavit nejen svému hendikepu, ale také počasí.

Brno (1).jpgBrno (2).jpgBrno (3).JPG

 

 

Havlíčkův brod

Dne 23.05.2021 v 14.00 jsme se v rámci akce Trousíme se do Budoucnosti reg. organizace Rosky Havlíčkův Brod vydali na výšlap do Parku Budoucnost. Protože poprchávalo, zúčastnilo se nás pouze 12 osob, ze 4 rodin, při dodržení rozestupů jsme vyšli i k památního K. Havlíčka Borovského a z výšky jsme se dívali na celou „Budoucnost“. 

Petra Štrausová, Roska Havlíčků Brod 

     Havlíčkův Brod (1).jpg  Havlíčkův Brod (2).jpg

 

 

Jihlava

I jihlavská Roska se zapojila do akce Trousíme se... a my jsme se trousili na Špilberk, kam nás pozvali kamarádi z Rosky Brno-město.

I když nám z Jihlavy celou cestu pršelo, v Brně už bylo bez deště, tak jsme vyrazili i zdolat kopec. Cestou nás čekal kvíz o roztroušené skleróze, vyzkoušeli jsme si, jak chodit o berlích a na vrcholu byly pro nás připraveny logické hry.

Za zdolání vrcholu jsme obdrželi pamětní list. Děkujeme za pěkně strávený den na Špilberku.


Jitka Večeřová - Roska Jihlava

 

Jihlava (1).JPGJihlava (2).JPGJihlava (3).JPG

 

 

Vsetín

V sobotu 22.05.2021 jsme přijely do Brna na akci Trousíme se na Špilberk, kterou pořádala Roska Brno – město, v počtu 4 členek naší Rosky 

Akce se nám velmi líbila, bezvadná organizace, skvělý program, a výšlap na Špilberk nebyl tak náročný, jak jsme si myslely, když jsme uviděly ten kopec. Ze začátku počasí moc nepřálo, ale během dne vysvitlo sluníčko, a hned byla nálada veselejší.

Děkujeme Rosce Brno-město za krásně prožitý den, a zase někdy na viděnou se budeme těšit.

 

Dáša Slováková, Roska Vsetín

           Vsetín (1).jpg  Vsetín (3).jpg  Vsetín (2).jpg

 

 

Žďár nad Sázavou

Akce „Trousíme se...“ u nás proběhla v sobotu 22.05.2021. A my jsme se trousili na Zelenou horu.  Deštivé počasí odradilo naše kamarády od větší účasti. Ti, kteří s námi v dešti šli od zastávky MHD Zámek až na Zelenou horu ke kostelu sv. Jana Nepomuckého jistě nelitovali. Procházka na čerstvém vzduchu nám prospěla. Zde jsme si řekli něco z jeho historie, rozdali jsme si upomínkové předměty. Potom jsme přešli ke hrobu naší bývalé předsedkyně Helči, kde jsme položili kytici a zapálili svíčku. V klidu a vesele jsme se vrátili na zastávku MHD a odjeli do svých domovů.  

 

Lida B., Roska  Žďár nad Sázavou

          IMG-20210522-WA0043.jpg  Zdar nad Sazavou ucastnici (2).jpg  Zdar nad Sazavou Ucastnici.jpg

 


 

Akce v rámci projektu Trousíme se ... finančně podporuje Nadace ČEZ.

Logo nadace ČEZ.png