“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27
Roska Praha vás zve na ergoterapie
28
Roska Praha vás zve na ergoterapie
29
Roska Praha vás zve na ergoterapie
30 31
PŘIPOMÍNKA - 22. NÁRODNÍ KONFERENCI „MÍSTO PRO KVALITNÍ ŽIVOT S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU“
1 2
3 4 5
Pozvánka - Roska Kroměříž vás zve akci ,,Rozsviťme Česko"
6 7 8 9
10 11 12
Roska Praha vás zve na arteterapii
13 14 15 16
17 18 19
Roska Liberec vás zve na ,,Rozsvítíme ČR"
Aktivní přístup pacienta k léčbě RS
20 21 22 23
24 25 26
Roska Praha vás zve na arteterapii
Aktivní přístup pacienta k léčbě RS
27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Poradna sociální oblast > Výchovné a invalidní důchod

Výchovné a invalidní důchodVýchovné a invalidní důchod

Před časem jsme Vás informovali o tzv. VÝCHOVNÉM, které od letošního roku pobírat starobní důchodci za každé dítě, o které se starali (vychovali ho). Výše výchovného za každé takové dítě je 500 Kč. Nyní bychom ještě rádi upřesnili případy, ve kterých nárok na výchovné vznikne a kdy nikoli.

Důležité je, že nárok na výchovné vzniká pouze v případě starobního důchodu, žádné jiné typy důchodů nárok nemají. Například lidé, kteří pobírají invalidní důchod a vychovali děti, získají výchovné až ve chvíli přiznání starobního důchodu. Výchovné se bez rozdílu přiznává k řádnému i předčasnému starobnímu důchodu.

Jak to tedy je s výchovným při pobírání invalidního či transformovaného důchodu? Transformovaný důchod je určitá podoblast starobního důchodu. Získají jej obvykle ti, kteří nedosáhnou na minimální dobu důchodového pojištění. Ta je momentálně stanovena na 35 let (případně 30 let bez započítání náhradních dob). Pokud tedy nemá člověk nárok na standardní starobní důchod, pobírá až do 65 let invalidní důchod a poté začne pobírat transformovaný důchod.

Stejně tak v případě, že někdo získal dostatečný počet let důchodového pojištění a požádal o starobní důchod. Ten mu ale byl vyměřen nižší, než jeho stávající invalidní důchod. V tomto případě starobní důchod zanikne, nadále se pobírá invalidní důchod a v 65 letech se změní na starobní (transformovaný) důchod.

Invalidní důchod není možné pobírat po dosažení 65 let, takže se vždy v tomto věku stávající invalidní důchod automaticky změní (transformuje) na důchod starobní, a to ve stejné výši.

 

Kdy je výchovné vypláceno automaticky a kdy je třeba požádat

  • V okamžiku, kdy dosáhnete 65 let, změní se váš invalidní důchod na starobní důchod. V případě, že máte dostatek let důchodového pojištění, nemusíte čekat až do 65 let. Když dosáhnete důchodového věku (řádného nebo předčasného), můžete požádat o normální starobní důchod. Pokud bude vyšší než váš stávající invalidní důchod, začnete ho pobírat a samozřejmě budete mít také na výchovné nárok.

O výchovné v tomto případě musíte požádat Českou správu sociálního zabezpečení.

  • Pokud jste žena, a již nyní pobíráte transformovaný důchod, zvýšení stávajícího důchodu proběhne automaticky. Za leden 2023 ještě dostanete výchovné formou samostatného doplatku, a to na konci měsíce. Od následujících měsíců již bude výchovné součástí vašeho důchodu.
  • Jste-li muž nebo osoba, které se bude počítat výchova nevlastního dítěte, musíte si o výchovné požádat. Postup je stejný, pouze platí omezení, že žádost musíte podat do konce roku 2024, jinak vám nárok na výchovné zanikne.

Ing. Jaroslava Brhlíková, sociální poradkyně Unie ROSKA - česká MS společnost, z. s.