“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24
Roska Praha vás zve
25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Poradna sociální oblast > Invalidní důchod 3. stupně a zaměstnání

Invalidní důchod 3. stupně a zaměstnáníDobrý den,

Roztroušená skleróza mi byla diagnostikována někdy před půl rokem, jsem z toho pořád moc špatná, nemůžu se s tím vůbec smířit. Navíc mi teď přiznali invalidní důchod 3. stupně i když je mi teprve 28 let. Zatím ale ještě nevím, kolik budu pobírat a dost mě to děsí, protože jsem slyšela, že se to vypočítává z příjmů a ty jsem měla většinou dost nízké. Splácíme vysoký úvěr.

Mohla bych se 3. stupněm chodit i do práce, když to bude nitné a možné? Navíc když bych dále pracovala, určitě by se mi pak zvedl i ten základ na invalidní důchod.

 

Dobrý den,

Je pochopitelné, že se s diagnózou zatím vyrovnáváte. Určitě dostáváte kvalitní léčbu a poznáte, že s „RS život nekončí“. Pokud byste chtěla, kontaktujte psychologa, který často bývá členem týmu v RS centrech. Psychické nepohoda Vám určitě neprospívá.

Začnu svou odpověď zdánlivě od konce Vašeho dotazu. Co se týče výše invalidního důchodu, vypočítává se podle pojištění, které jste odvedla před přiznáním invalidity. Tato částka je Vám vyměřena a tento výměr platí po celou další dobu výplaty invalidního důchodu. Jedinou možností, kdy by mohlo dojít ke zvýšení výměru je to, když doložíte další pojistné doby a odvody, které nebyly do původního výměru započítány (např. jste někde pracovala 3 měsíce, ale ČSSZ o tom nemá záznam).

Pokud byste tedy nyní měla další příjmy ze zaměstnání, nebudou mít vliv na výši vypláceného invalidního důchodu, jelikož budou dosaženy až po přiznání invalidity.

Důchody, invalidní i jejich další typy, se ovšem navyšují pravidelnou valorizací, která se provádí automaticky, ze zákona.

Co se týče zaměstnání při pobírání inv. důchodu III. stupně, zákon jej samozřejmě umožňuje. Jelikož je ale tento stupeň invalidity přiznávám pouze osobám, u kterých nastal pokles pracovní schopnosti o 75% a více, měla by tomu odpovídat i pracovní pozice.

 

Na dotaz odpovídá Ing. Jaroslava Brhlíková, sociální poradkyně Unie ROSKA - česká MS společnost, z. s.