Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Na příspěvek na zvláštní pomůcku má podle zákona 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, nárok osoba, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí nebo těžké sluchové postižení anebo těžké zrakové postižení charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a její zdravotní stav nevylučuje přiznání tohoto příspěvku.
Příspěvek na zvláštní pomůcku se podle zákona poskytuje na 5 let, v případě příspěvku na nákup motorového vozidla na 7 let.
Příspěvek je příjemce povinen využít na pořízení zvláštní pomůcky do 3 měsíců ode dne jeho vyplacení nebo ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou ÚP.
Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku a zdravotní stavy vylučující jeho přiznání jsou vypsány v příloze k zákonu 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením:
Příspěvek na zvláštní pomůcku je určen osobám starším 1 roku, pouze příspěvku na motorové vozidlo,, úpravu bytu, schodolez, stropní zvedací systém, svislou zdvihací plošinu, šikmou zvedací plošinu, nebo schodišťovou sedačku – zde je příspěvek poskytován osobám starším 3 let. Příspěvek na pořízení vodícího psa může získat osoba starší 15 let.
Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku se podává na krajské pobočce úřadu práce – kontaktním pracovišti - podle místa trvalého bydliště, nejlépe společně se žádostí o průkaz OZP.
O příspěvek na zvláštní pomůcku je možné požádat též na pomůcku, která byla zakoupena v průběhu 12 kalendářních měsíců přede dnem zahájení řízení o poskytnutí příspěvku (podáním žádosti). Při posuzování zdravotního stavu žadatele je ale vždy rozhodující stav, který byl aktuální v době zakoupení pomůcky!
Písemná žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku se podává na vyplněném tiskopisu předepsaném Ministerstvem práce a sociálních věcí (žádosti jsou k dispozici na kontaktních pracovištích krajských poboček Úřadu práce nebo na Portálu MPSV).
Žádost je možné podat také elektronicky, je proto však nutné mít kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis. Elektronické podání či stažení žádosti s přílohami je možné zde:
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-zvlastni-pomucku
Součet vyplacených příspěvků na zvláštní pomůcku nesmí v 60 po sobě jdoucích kalendářních měsících překročit částku 800 000 Kč. V případě, že byl poskytnut příspěvek na pořízení svislé nebo šikmé zdvihací plošiny, je částka 850 000 Kč.
Pokud osoba, které byl příspěvek vyplacen, zemře, nevzniká povinnost příspěvek ani jeho poměrnou část, vracet.
Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením rozlišuje, zda jde o pomůcku v ceně do nebo přes 10 000 Kč a speciální úpravu má pro motorové vozidlo.
Na pořízení zvláštní pomůcky v ceně nižší než 10 000 Kč se příspěvek na zvláštní pomůcku poskytne jen osobě, která má příjem (příjem s ní společně posuzovaných osob) nižší než 8násobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob. Výše příspěvku na zvláštní pomůcku se stanoví tak, že spoluúčast osoby činí 10 % z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky, nejméně však 1 000 Kč. Z důvodů hodných zvláštního zřetele, zejména žádá-li osoba opakovaně o příspěvek na různé zvláštní pomůcky v ceně do 10 000 Kč, lze tento příspěvek poskytnout, i když příjem osoby a příjem osob s ní společně posuzovaných přesahuje výše uvedený násobek životního minima.
Výše příspěvku na pořízení zvláštní pomůcky, jejíž cena je vyšší než 10 000 Kč, se stanoví tak, že spoluúčast osoby činí 10 % z předpokládané nebo již zaplacené ceny zvláštní pomůcky. Jestliže osoba nemá dostatek finančních prostředků ke spoluúčasti, krajská pobočka ÚP určí nižší míru spoluúčasti, minimálně však 1 000 Kč.
Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla činí 200 000 Kč, se zvyšujícím se příjmem se snižuje. Nejnižší výše dávky je 100 000 Kč.
Limity: Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč; 400 000 Kč v případě příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení „plošiny“. Součet vyplacených příspěvků na zvláštní pomůcku nesmí v 60 kalendářních měsících po sobě jdoucích přesáhnout částku 800 000 Kč; 850 000 Kč, pokud v této době byl poskytnut příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení schodišťové plošiny.
Příspěvek může být přiznán pouze na takovou pomůcku, kterou plně ani částečně nehradí ani nezapůjčuje příslušná zdravotní pojišťovna.
Příspěvek je určen na zvláštní pomůcku v základním provedení, která plně vyhovuje vašemu zdravotnímu stavu a je zároveň ekonomicky co nejméně náročná.
Příspěvek na zvláštní pomůcku v případě svislé zdvihací plošiny nebo šikmé zvedací plošiny je možné poskytnou jen tehdy, kdy odstranění bariéry není možné dosáhnout pomocí schodolezu.
Je-li příspěvek na zvláštní pomůcku určen pro instalaci stropního zvedací systému, svislé zdvihací plošiny, šikmé zvedací plošiny, nebo schodišťové sedačky, je vždy nutné spolu se žádostí doložit i souhlas vlastníka nemovitosti s touto instalací (není-li vlastníkem sám žadatel).
Pokud se se jedná o stropní zvedací systém, svislou zdvihací plošinu, šikmou zvedací plošinu, nebo schodišťovou sedačku, spolu se žádostí je třeba doložit také 2 návrhy řešení pro odstranění bariéry (tedy např. nabídky 2 různých výrobců), vč. uvedené ceny.
Jednotlivé zdravotní indikace a k nim příslušné možné zvláštní pomůcky přesně stanovuje příloha č. 1 k vyhlášce č. 388/2011 Sb. - Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek určených osobám se zdravotním postižením, na jejichž pořízení se poskytuje příspěvek na zvláštní pomůcku
V tomto článku shrnu pouze pomůcky, které lze žádat na základě tělesného postižení (tzv. těžkých vad nosného a pohybového ústrojí) a těžkého zrakového postižení:
Patří též mezi „příspěvky na zvláštní pomůcku“, při žádosti o něj se podává na Úřadě práce stejná žádost. Platí zde ale určité odlišnostti.
Na příspěvek na automobil má nárok osoba starší 3 let s těžkým omezením pohybu nebo těžkou či hlubokou mentální retardací. Podle přílohy k zákonu 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením jsou to tyto zdravotní stavy:
anatomická ztráta obou dolních končetin v bércích a výše,
funkční ztráta obou dolních končetin na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
funkční ztráta jedné horní a jedné dolní končetiny na podkladě úplné obrny (plegie) nebo těžkého ochrnutí,
ankylóza obou kyčelních kloubů nebo obou kolenních kloubů nebo podstatné omezení hybnosti obou kyčelních nebo kolenních kloubů pro těžké kontraktury v okolí,
ztuhnutí všech úseků páteře s těžkým omezením pohyblivosti alespoň dvou nosných kloubů dolních končetin,
těžké funkční poruchy pohyblivosti na základě postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí s případnou odkázaností na vozík pro invalidy; funkčním celkem se přitom rozumí trup, pánev, končetina,
disproporční poruchy růstu provázené deformitami končetin a hrudníku, pokud tělesná výška postiženého po ukončení růstu nepřesahuje 120 cm,
anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně bez možnosti oprotézování nebo exartikulace v kyčelním kloubu,
anatomická ztráta dolní končetiny ve stehně s možností oprotézování,
anatomické ztráty horních končetin na úrovni obou zápěstí a výše nebo vrozené či získané vady obou horních končetin s úplnou ztrátou základní funkce obou rukou (úchopu a přidržování) závažně narušující posturální funkce těla.
těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace.
V případě roztroušené sklérózy se často používá pojem paréza (částečná neschopnost nebo větší slabost aktivního volného pohybu), který ale není totéž, co plegie (úplná ztráta hybnosti končetiny). V praxi to znamená, že lidé, kteří ujdou s oporou např. chodítka opravdu jen pár kroků, fakticky nemají podle zákona na tento příspěvek nárok. Nespňují zákonnou podmínku pro udělení příspěvku na automobil. Musí se jednat o těžkou parézu, těžké postižení, nebo úplnou plegii. Tento údaj se pak také nejčastěji objevuje v zamítavých Rozhodnutích o odvoláních (stejně jako v případě zdvihacích plošin apod.)
Maximální výše příspěvku činí 200 000 Kč a žádat o něj je možné vždy po uplynutí 7 let.
Od 1. 1. 2018 se již neposuzují četnost a důvody dopravy ani sociální a majetkové poměry žadatele a jeho rodiny.
Pro výpočet výše příspěvku na auto je třeba spočítat životní minimum jednotlivce či rodiny v případě společně posuzovaných osob a porovnat ho s příjmy stanovenými legislativou:
Příspěvek na osobní automobil je povinné využít ve lhůtě 3 měsíců od jeho vyplacení úřadem. Úřad práce ale také může určit jinou lhůtu (zpravidla povolit její prodloužení). A to nejčastěji v případech, kdy si příjemce nechává automobil rovnou přestavět, např. na ruční řízení, nebo se čeká na další příspěvky (nadací apod.)
Při nákupu vozidla na leasing se do doby, dokud není vůz splacen, nestává majitelem vozu klient, ale leasingová společnost. Z tohoto důvodu není možné příspěvek na zvláštní pomůcku motorové vozidlo přiznat. Bezprostředně po použití příspěvku se totiž klient (oprávněná osoba) podle zákona musí stát majitelem vozu.
Další možný příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky lze využít k úpravě auta (na ruční ovládání, nakládání vozíku apod.). Jeho maximální výše činí 350 000 Kč s 10 % spoluúčastí žadatele. Pokud je cena úpravy nižší než 24 000 Kč, příspěvek se poskytne pouze v případě, že žadatel prokáže nízké příjmy.
Pokud vám byl přiznán příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku motorové vozidlo, můžete si na finančním úřadě dle místa vašeho trvalého bydliště požádat o vrácení DPH.
Je proto nutné, aby byl prodejce plátcem DPH a vystavil vám o tom potvrzení.
Jak u vozidla zcela nového, tak i ojetého, činí výše vrácené DPH ze zákona 100%, nejvýše však 100 000 Kč na 1 auto po dobu 7 let.
Vrácení DPH finančním úřadem se vztahuje jen na vozidlo, na které byl přiznán příspěvek z úřadu práce. Osobám, které zakoupily automobil bez příspěvku od ÚP, se DPH nevrací, i když vlastní průkaz ZTP nebo ZTP/P.
Nárok na vrácení zaplacené daně může osoba se zdravotním postižením dle zákona uplatnit nejpozději do 3 let od konce kalendářního měsíce, ve kterém obdržela rozhodnutí příslušného úřadu o přiznání příspěvku na zakoupení motorového vozidla, nebo od konce kalendářního měsíce, ve kterém se zdanitelné plnění uskutečnilo.
Vrácení DPH finančním úřadem dle trvalého bydliště žadatele je možné pouze u osobního automobilu (na který byl poskytnut příspěvek z úřadu práce). Na žádnou jinou kompenzační pomůcku nelze vrácení peněz za DPH požadovat.
Proti rozhodnutí máte právo se písemně odvolat zpět k ÚP, a to do 15 dní ode dne doručení, včetně víkendů. Odvolání se podává k Ministerstvu práce a sociálních věcí prostřednictvím krajské pobočky úřadu práce (resp. kontaktního místa), která vydala rozhodnutí.
Lhůta na vydání rozhodnutí v odvolacím řízení činí 90 dnů, lhůta na zpracování posudku LPS MPSV činí 60 dnů (lze ze závažných důvodů o 30 dnů prodloužit). Celková lhůta odvolacího řízení je tedy 150 dnů (popř. 180 dnů v případě prodloužení ze závažných důvodů).
V případě, že nebudete spokojeni ani s výsledkem odvolacího řízení, je možné dále podat správní žalobu ke krajskému soudu dle místa svého trvalého bydliště (v případě, že máte trvalé bydliště v Praze, podáváte žalobu k Městskému soudu v Praze); žalobu lze podat do 2 měsíců od data doručení rozhodnutí z odvolacího řízení. Žaloba (včetně případných příloh) se zasílá ve dvou vyhotoveních.
Z praxe se doporučuje využít práva odvolání pouze při nepřiznání příspěvku. Odvolání kvůli nízké přiznané finanční částce může podle zákona vést k přehodnocení celého případu a ke snížení částky přiznané původně.
Podání správní žaloby je smysluplné v případech, kdy se domníváte, že došlo k pochybení v průběhu řízení, že správní orgán opomenul některý z doložených fakt apod.