“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”
Obrázky v šířce 800px v aktualitách
Aktuality VŽDY musí mít úvodní text
Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss
Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT
Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu
Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.
Nápověda
editace
Výběru zdravotní pomůcky věnujte vždy dostatek času, vybírejte pečlivě. Nárok na její předepsání máte totiž pouze jednou za určité období a její výměna je možná pouze v určitých případech (zejména při vážném zhoršení zdravotního stavu).
Seznam pomůcek, které mohou lékaři předepisovat, je opravdu dlouhý. Pomůcky jsou různé, mohou to být třeba pleny, inkontinenční vložky, ale i dražší vozíky, nebo polohovací postele.
Všechny tyto pomůcky předepisují lékaři na POUKAZ – viz obrázek.
Záleží, o jaký typ pomůcky se jedná – podle toho ji předepisuje buď praktický, nebo odborný lékař. Pacient si vybere nějakou pomůcku, nebo mu ji vybere lékař – tato pomůcka má svůj kód pro pojišťovnu – některé pomůcky nejsou hrazeny, některé zčásti a některé plně. To je v katalozích apod. vždy uvedeno. Každopádně v každé kategorii je jedna z pomůcek plně hrazena.
Postup předepsání pomůcky se liší podle toho, jestli je třeba schválení revizním lékařem:
Seznam nejčastějších pomůcek a lékařů je níže.
GER geriatr, INT internista, CHI chirurg, NEU neurolog, ORP ortopedický protetik, ORT ortoped, PED pediatr, PRL praktický lékař, REH rehabilitační lékař, REV revmatolog, TRA traumatolog, TVL tělovýchovný lékař
RL nutné schválení revizního lékaře (Žádanka o zvýšení úhrady)
R pomůcky zapůjčované (Smlouva o výpůjčce)
S5 nutná doplňující odborná vyšetření
Roky udávají období, po kterém je možné získat novou pomůcku.
U pomůcek z tzv. bílého programu (koupelna, wc, sanita) je už srpna 2019 hrazen opravdu pouze nástavec na wc.
Opravy pomůcek, které jsou ještě v záruce, hradí výrobce. Pokud je pomůcka již po záruce, postupuje se stejně, jako při získání pomůcky. Do poukazu lékař vypíše kód a typ požadované opravy. Tento poukaz vypisuje praktický nebo odborný lékař – záleží na výši kalkulace.
Úhrada oprav pojišťovnou se týká pouze pomůcek zapůjčovaných, tedy těch, na které se sepisuje „Smlouva o výpůjčce“. Konkrétně to jsou mechanické a elektrické vozíky, polohovací elektrická lůžka a zvedáky do vany.
Jako další možnost je pro pacienta také využití komerční půjčovny. Pomůcku si může zapůjčit (např. za 1 300 Kč/měsíc polohovací postel). V případě nějaké nečekané události je to výborné na dobu, než se vyřídí záležitosti s pojišťovnou a pomůcka mu bude přiznána.