“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 31 1 2 3 4
5
Roska Česká Lípa - trénování paměti
6 7
Procvičování paměti a kognitivních funkcí - Roska Praha
8 9 10 11
12 13 14
Ergoterapie, arteterapie - výroba svícnů pomocí drátěnek nebo provázků - Roska Praha
15 16 17 18
19 20 21
Ergoterapie, arteterapie - výroba svícnů pomocí drátěnek nebo provázků - Roska Praha
22 23 24 25
26
Zelené potraviny GW pro upevnění stylu
27 28 29 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Potřebuji pomoc > Poradna sociální oblast > Zákonné změny pro OZP od prosince 2022

Zákonné změny pro OZP od prosince 2022Od prosince 2022 začnou platit zákonné změny, které ocení osoby se zdravotním znevýhodněním.

Tzv. balíček se týká více oblastí. V první řadě je to zvýšení příspěvku na mobilitu, kde se navíc bude zohledňovat jeho speciální výši pro ty, kdo využívají například domácí plicní ventilaci a tím jsou u nich výrazně vyšší náklady na energie. Od prosince budou mít klienti také možnost čerpat více financí na pořízení zvláštních pomůcek. Pomoc státu bude významnější také v případě úmrtí nenarozeného dítěte.

Dále byl od října tohoto roku navýšen příspěvku na zdravotní diety. Nárok na něj mají lidé v hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí

příspěvek na mobilitu

Příspěvek na mobilitu v současné době pobírá přibližně 260 tisíc lidí. Jeho výše vzroste ze současných 550 Kč na 900 Kč měsíčně. Příspěvek bude zvýšen automaticky, není třeba o tuto změnu žádat. Ke změně dojde letos v měsíci prosinec, za který bude pobírajícím poprvé vyplacena zvýšená částka.

Pro ty, kteří využívají zdravotnické prostředky pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo plicní umělou ventilaci, se příspěvek na mobilitu zvýší na 2 900 korun. Tato částka bude vyplácena poprvé za prosinec, tedy v lednu 2023.

Zvýšení příspěvku na zvláštní pomůcku: zdvihací/zvedací plošiny

Jelikož ceny na trhu rostou ve všech oblastech, bylo nutné zvýšit i maximální příspěvek na pořízení svislé zdvihací nebo šikmé zvedací plošiny. Místo stávajících 400 tisíc korun bude moci žadatel získat 500 tisíc korun. Tato pomůcka je velmi důležitá pro lidi, kteří mají významné postižení pohybového aparátu a chtějí zůstat ve svém domácím prostředí.

Ročně příspěvek dostává zhruba 350 lidí. Výše všech vyplacených příspěvků za 60 kalendářních měsíců zůstává beze změny a nadále činí 800 tisíc korun.

Podpora rodičů při úmrtí miminka

Mění se také pravidla pro přiznání dávky otcovské. Nově na ni budou mít nárok oba rodiče, pokud se jejich dítě narodí mrtvé nebo zemře v šestinedělí. V této nelehké situaci potřebují rodiče čas na vyrovnání se s úmrtím dítěte.

Doposud mohly čerpat dovolenou pouze matky. Nyní bude mít i zaměstnavatel otce povinnost uvolnit svého zaměstnance, který se vyrovnává s touto těžkou životní událostí.

Stejně tak se rozšíří poskytování pohřebného i na dítě, které se narodí již mrtvé.

Zjednodušení administrativy

Balíček opatření umožní žadatelům o příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a o průkaz OZP usnadněnéí ve správním řízení. Doposud byl žadatel povinen jako podklady pro rozhodnutí předkládat originály listin, nově budou stačit pouze fotokopie potřebných dokumentů.

 

Ing. Jaroslava Brhlíková, sociální poradkyně Unie ROSKA - česká MS společnost, z. s. za použití materiálu z www.helpnet.cz