“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Fulltextové vyhledávání 2.0

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28
Roska Praha vás zve na Den otevřených dveří
Roska Praha vás zve na Den otevřených dveří
29 30 31 1
2 3 4 5 6 7
Trousíme se na Ještěd
8
9 10 11
Roska Praha Vás zve "Vyrábění krabiček"
POZVÁNKA Beseda SLUŽBY PORADNY NRZP ČR BRNO
12 13 14 15
16 17 18
Roska Praha Vás zve "Vyrábění krabiček"
19 20 21
Roska Brno vás zve ,,Městské slavnosti"
22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Lázně pro pacienty s RS: jak zařídit a kam jet

Lázně pro pacienty s RS: jak zařídit a kam jet



Lázeňská léčba a s tím spojené vyřizování patří k tématům, na která se často ptáte. Přinášíme vám proto přehled aktuálně platných pravidel a doporučení. A také možností slev v Lázních Vráž, se kterými Unie ROSKA dlouhodobě spolupracuje.

 

Pro léčbu roztroušené sklerózy lze v současné době využít následující lázeňská zařízení:

Ostrožská Nová Ves, Luhačovice, Velké Losiny, Vráž, Dubí, Klimkovice, Darkov, Karlovy Vary, Hodonín, Lednice, Slatinice, Jáchymov, Teplice a Janské lázně.

Na tomto odkazu lze vyhledávat v katalogu lázní podle indikací: http://www.lecebnelazne.cz/profiles
Neoficiální doporučení pacientů je vybrat si předem alespoň 2 lázně. A pokud to lázně akceptují, osvědčilo se předem se domluvit, že budou mít volno.

Proč je léčebný lázeňský pobyt důležitý

Lázeňská léčebně rehabilitační péče (LLRP) sehrává významnou roli v léčbě RS. Má za cíl zlepšit zdravotní stav nemocného na co možná nejdelší dobu, zpomalit postup choroby a tím zvýšit kvalitu života, bránit rozvoji invalidity a zajistit sociální a pracovní integraci do společnosti.
Každý pacient s RS by měl vědět, že přiměřená pohybová aktivita vede k obnovení a zlepšení kondice. Je potřeba zahrnout do denního režimu dostatek pohybu tak, aby nedocházelo k úbytku svalové hmoty, zkrácení vazivových struktur svalů a zhoršování krevního oběhu.
Součástí běžného života by se proto měl stát pravidelný pohybový aerobní trénink, čímž rozumíme pohybovou aktivitu prováděnou v ideálním případě 2-3× týdně po dobu cca 30 min. Podle aktuálního zdravotního stavu je doporučována jízda na rotopedu, nordic walking nebo plavání. Vždy je ale zároveň potřeba zabránit nadměrnému přetěžování, provázenému zvýšenou únavností. V případě zvýšení slabosti svalů, třesu, spasticity, bolesti apod. by mělo dojít k přerušení rehabilitační zátěže.

Jaké jsou možnosti léčebných procedur?
Léčebný plán určuje lázeňský lékař na základě vstupního vyšetření pacienta. Při jeho realizaci průběžně spolupracuje s fyzioterapeutem, případně ergoterapeutem.

Individuální cvičení

Individuální tělocvik je (nejen) pro pacienty s RS nenahraditelný. Každý pacient totiž vyžaduje individuální přístup. K ovlivnění funkčních poruch pohybového aparátu a ve snaze udržet rozsah pohybu periferních kloubů a páteře se často používají prostředky manuální medicíny jako jsou mobilizace, manipulace, měkké techniky, spolu s využitím relaxačních technik včetně dechové gymnastiky. Fyzioterapeut během léčebného pobytu také postupně naučí pacienta vhodné cviky na doma.

 

Vodoléčba

Léčba přírodními léčivými prostředky se nazývá balneoterapie. Nejčastěji se jedná o koupele v minerálních vodách.

 

Ostatní lázeňské procedury

Využití přírodního léčivého zdroje a cvičení s fyzioterapeutem vhodně doplňuje řada fyzikálních procedur jako jsou termoterapie v podobě aplikace tepla (parafin) či místního ochlazení (lokální kryoterapie), světloléčba (laser), elektroléčba, magnetoterapie nebo mechanoterapie (ultrazvuk, vakuově-kompresní léčba) a masáže (klasické, reflexní nebo podvodní).

Jak do lázní?

Od ledna 2022 již nemusí vystavovat návrh na lázně výhradně praktický lékař, ale může jej vystavit i odborný lékař, u kterého se léčíte. Mění se také pravidla nástupu do lázní. Devadesátidenní lhůta začne běžet až datem schválení pobytu revizním lékařem, tím můžete získat i měsíc času navíc

Lázeňskou léčbu doporučuje neurolog nebo rehabilitační lékař v období remise, tedy mimo ataku onemocnění. V případě splnění zdravotní pojišťovnou určených podmínek se jedná o 28 denní komplexní lázeňskou léčbu (KLL) v indikaci VI/7.  Ze zdravotních důvodů lze na návrh ošetřujícího lékaře podle průběhu léčby pobyt v lázních o týden prodloužit. Opakování dalšího pobytu je pak možné 1x za 2 roky.

 

KLL čerpá pacient v době pracovní neschopnosti a jeho zdravotní pojišťovna hradí lázeňskou léčbu, celodenní stravování a ubytování. V případě 21denní příspěvkové lázeňské péče (PLP) uhradí léčbu pojišťovna, ubytování a stravování si však pacient platí sám a během pobytu není v pracovní neschopnosti. 

 

 Návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotní pojišťovnou může vystavit nově odborný lékař, nebo na jeho doporučení lékař praktický. V návrhu uvádí typ lázeňské péče (komplexní, nebo příspěvková) a místo vhodné pro léčbu daného onemocnění.  Lázeňskou péči následně schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny.  Pokud při nesplnění podmínek stanovených pro poskytnutí hrazené lázeňské péče neschválí návrh na lázeňskou péči, je možné si zvolit některý léčebný program lázní jako samoplátce. Léčebné a preventivní programy pro samoplátce jsou spíše krátkodobější, zpravidla 1-2 týdenní.

 

Lázně Vráž, kam mnozí z pacientů s roztroušenou sklerózou rádi jezdí za léčbou, se s Unií ROSKA domluvily na výhodnějších cenách pobytů. A protože Unie ROSKA pomáhá všem pacientům s RS bez ohledu na to, zda jsou členy ROSKY, i nabídka z Vráže míří na všechny pacienty s roztroušenou sklerózou.

Lázně Vráž nabízí slevu až 15 % z doplatků na příspěvkovou a komplexní lázeňskou péči a dvě procedury dle návrhu lékaře zcela zdarma. K tomu také platí až 20% sleva na opakované pobyty pro věrné hosty z cen pobytových balíčků. Nabídka platí také pro rodinné příslušníky pacientů.

Platnost aktuální nabídky je potřeba si ověřit přímo v lázních
v přijímací kanceláři - mail PUK Lázně Hotel Vráž puk@lazne-vraz.cz
tel:+420 382 737 112

Dle memoranda o spolupráci mezi Unií ROSKA a Lázněmi Vráž, uzavřeného v roce 2019, nabízí Lázně Vráž pro pacienty léčící se s roztroušenou sklerózou, kteří mají problém s umístěním do lázní z důvodu kontraindikací jako např. snížené hybnosti či jiných zdravotních komplikací, také možnost lázeňských pobytů v zimních měsících, a to od měsíce prosince do konce měsíce února.

Lázeňská zařízení nyní musí řešit, jak se vypořádat s rostoucími náklady na provoz areálů a na stravu pacientů. „Na tom, že poskytujeme pacientům s roztroušenou sklerózou lázeňskou péči hrazenou pojišťovnou, se nic ale rozhodně nic nemění. Situaci řešíme především investicemi do technologií na úsporu energií a úsporami v provozu,“ ujišťuje jednatel společnosti Lázně Hotel Vráž Jiří Landa.

Zdroje:

https://www.frantiskovylazne.cz/cs/frantiskovy-lazne/jak-do-lazni-pres-pojistovnu

MUDr. Leoš Sochor   - vedoucí lékař Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves

Na tvorbě článku se podíleli zaměstnanci, jejichž mzda je hrazena z z Fondů EHP 2014 - 2021 v rámci projektu Přenos znalostí a zkušeností mezi pobočnými spolky a mezinárodní networking

EEA_grants logo.png
Číslo projektu: ZD-MGS3-004