“Jsme tu, abychom pomáhali pacientům s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým”

šipka
 

Obrázky v šířce 800px v aktualitách

Aktuality VŽDY musí mít úvodní text

Pokud se nemá aktualita propisovat na FB vybrat štítek: nepropsat do rss

Úvodní text je souhrn celého textu pokud nechete dělat výtak použite chat GPT

Vždy si poslat testovací aktualitu na e-maily: landova@gmail.com, roska@roska.eu, ztausova@gmail.com

Pokud se aktulita vkládá na více stránek, MUSÍ být rozesílání zakazané na ostatních jinak příjde aktualita dvakrát.

Nápověda
editace

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 29 30
Procvičování paměti a kognitivních funkcí zábavnou formou
31 1 2 3
4
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
5
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
6
Ergoterapie, arteterapie - ozdobné šňůrky na brýle - Roska Praha
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
Roska Hradec Králové Vás zve na přednášku
7
Roska Žďár nad Sázavou vás zve společně s UNIÍ ROSKA na výstavu ,,Roztroušená krása"
Roska Brno - město Vás zve na přednášku
8 9
Roska Liberec vás zve na akci Trousíme se na Ještěd.
10
11 12 13 14 15
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
16
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
17
UNIE ROSKA vás zve na 6. ROSKIÁDU
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > S Unií do Evropského parlamentu

S Unií do Evropského parlamentuDatum konání:
19.6.2023

Exkurze do štrasburského Europarlamentu

Jakou organizační strukturu má Evropská Unie? Jaké pravomoci mají její orgány? Má EU vůbec vliv na dění v členských státech, tedy v naší zemi? Tyto otázky si kladou lidé, kteří chtějí porozumět světu, ve kterém žijí a nebýt jen pasivními přihlížejícími novému životu ve sjednoceném evropském prostoru.

Mezi zvídavé lidi patří i lidé s roztroušenou sklerózou (RS), kteří se navzdory omezením daným nemocí snaží svůj život prožít aktivně. Právě takovým vyšla naproti paní europoslankyně Kateřina Konečná, členka skupiny Levice v Evropském parlamentu (EP) a Komunistické strany Čech a Moravy, která nás zastupuje na půdě EP již od roku 2014.V tomto volebním období působí jako členka Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) a Výboru pro dopravu a cestovní ruch (TRAN). Na její pozvání a s finanční podporou norských fondů se v pondělí 12. června brzy ráno vypravila více než padesátičlenná skupina pacientů s RS, převážně členů Unie ROSKA a několik členů Sdružení mladých sklerotiků na exkurzi do Evropského parlamentu ve Štrasburku, kde je jeho výchozí sídlo.

Evropský parlament zastupuje 450 milionů lidí žijících v Evropské Unii prostřednictvím 705 poslanců, kteří jsou v jednotlivých zemích přímo voleni občany. Postupem let získává na pravomocích a nyní může společně s Radou vydávat a také vydává zákony, provádí jejich změny, rozhoduje. Dohlíží na práci Evropské komise, která je výkonným orgánem Evropské unie. Tím, že poslanci jsou přímo voleni občany jednotlivých zemí, je parlament orgánem nejvíce propojeným s lidmi v členských zemích.

Přestože zde pracují stovky poslanců a tisíce poradců, je sídlo EP, moderní budova na nábřeží řeky, otevřená návštěvníkům. Studenti, školní výpravy, a také my, roskaři, se mohou projít po společných prostorách, navštívit interaktivní expozici, zhlédnout film o EP v prostorovém kině a dokonce se zúčastnit zasedání ve velkém sále. Přestože řada aktivit probíhá v Bruselu, plenární zasedání EP se konají ve Štrasburku. Každý poslanec i návštěvník má k dispozici simultánní překlad do všech 24 oficiálních jazyků EU, tím jsme i my mohli sledovat jednání poslanců pohodlně v češtině, či jiném vybraném jazyce. Součástí programu byla také přednáška o jednotlivých orgánech EU a roli EP. Paní europoslankyně Konečná se nám věnovala osobně a diskuze s ní nám zase jiným způsobem přiblížila práci na půdě EP.

Kromě exkurze do samotného EP jsme si také prohlédli město Štrasburk, které má krásné historické jádro s gotickou katedrálou. Ostatně velmi pěkná a architektonicky hodnotná jsou mnohá malá vinařská městečka v Alsasku, která jsme navštívili v úterý. Hrázděné domy mnoha barev, malá i velká vinařství, tradiční pokrmy, to všechno jsme si vychutnali za slunečného počasí. Okružní cesta s pěšími vycházkami byla zvolena adekvátně fyzickým možnostem nás roskařů.

Jak transfer z České republiky do Francie, tak přejezdy mezi městy a jednotlivé aktivity cestou proběhly hladce také díky péči průvodkyně Haně Batami a dvojici řidičů, kteří o přestávkách nabízeli teplé a studené nápoje v pohodlí autobusu. Pestrost programu ještě pozvedla prohlídka venkovní expozice technického muzea v Sinsheimu v Německu, kde jsme mohli obdivovat sbírku letadel, dokonce i nadzvukových.

Třídenní výprava také napomohla k seznámení účastníků mezi sebou, vytvoření nových spojení mezi pacienty z různých spolků a organizací. Všichni si užili jak krásnou krajinu Alsaska, historická města, romantické vinice, tak i program v budově Europarlamentu, kde je čeština nejen oficiálním jazykem, ale je také v jednacím sále opravdu slyšet, jak jsme sami mohli zažít. Děkujeme paní Konečné za pozvání a Unii ROSKA za organizaci celé akce. Ftoky naleznete na https://www.roska.eu/aktuality/s-unii-do-evropskeho-parlamentu 

Za přípravě cesty se podílely projektové koordinátorky, jejichž mzda je hrazena z projektu "Přenos znalostí a zkušeností mezi pobočnými spolky a mezinárodní networking", číslo projektu: ZD-MGS3-004. Projekt je financován z Fondů EHP 2014 – 2021.

 

Olga Rubinová, Roska Brno–město

 EEA_grants logo.png